Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod landov 11. 11. 2020 18:15

Ibaze ten tracking, aspon na Z6 prvej genracie nie je nejako velmi pouzitelny, aspon teda mna nijako neoslovil. Na pohyb to naozaj nie je a niekedy preskakuje hore dolu aj na statickych veciach - zalezi aj na pozadi atd. Ci to robi len s adaptovanymi F sklami, to odsledovane nemam, velmi to pre tu nespolahlivost nepouzivam.
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Dolgor 11. 11. 2020 18:34

Já jsem s ním už ve fw 2 fotil běhající děti (3-5 let, ke mně i ode mne) a drtivá většina fotek byla zaostřená (50/1.8S). Na BIF nebo různé sporty jsou určitě lepší jiné režimy (viz např mirrorrlesslessons).
Na trackingu mi vadí hlavně nadměrná velikost kříže a tendence zaostřit na pozadí, pokud je objekt malý. Dle toho Jaredova videa bch řekl, že tohle se u Z6II zlepšilo.

-- 11. 11. 2020 18:48 --

Dlouhodobé postřehy o Z6 od jednoho českého fotografa sportu...
http://radekcaga.cz/2020/08/05/bezzrcad ... pod-lupou/
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod milann88 11. 11. 2020 18:54

Ja krome Eye-AF, ktery pouzivam sporadicky, nefotim na zadne tracking rezimy, mam radsi vetsi kontrolu nad tim, kde mam ostrici bod/skupinu bodu, kam ostrim, sedi mi to tak i u foceni sportu.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 11. 11. 2020 19:09

Lidi a psy jsem si zvykl fotit primárně na Eye-AF, protože jsem zjistil, že to funguje velmi dobře. Chtělo to ale čas, 15 let s DSLR si člověk jen tak neodpáře. Na ostatní věci rád používám jednoduchý bod nebo dokonce pin-point, protože mám také rád pod kontrolou, kam přesně foťák zaostří.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 12. 11. 2020 08:20

Covid nuda v plnom prude, tak som siahol do krabice s foto technikou ulozenou ad-acta a vybalil som Samyang 85/1,4, ktory som pouzil na DSLR asi 2x a potom roky bol odlozeny. Teraz som ho nasadil na Z6 a funguje krasne prenos clony a aj stabilizacia cez snimac.
Musim uznat, ze ostrenie cez focus peaking je velmi pohodlne a aj celkom rychle, oproti pouzitiu na DSLR je to naozaj parada. Hadam cez vikend ho otestujem v terene.
Obrázek
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod milann88 12. 11. 2020 10:09

U takovych hodne svetelnych objektivu je z me zkusenosti lepsi lupa v kombinaci s peakingem na nejnizsi citlivosti, mam ji na funkcnim tlacitku a funguje to vyborne. Co jsem i koukal na nejaka youtube videa, tak to tak pouziva vetsina fotografu, co treba foti portrety s manualnimi skly. Ta Ztka jsou na manualni skla velmi vhodna, maji dobry hledacek, stabilizace pomaha, ze obraz priblizeny lupou se netrepe a snimac nema problem s leica skly. Navic ted kratce uz je k dispozici i chytra redukce pro manualni objektivy se zabudovanym helicoidem od Techart a Megadap, pro ty co chtej zajimave objektivy, ale maji radsi AF.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 12. 11. 2020 10:45

Hmmm, dobry tip, dal som si lupu na tlacidlo videa, ktore aj tak nepouzivam. Len tak som porovnal par zaberov s lupou a bez lupy (na zeleny bod indikacie zaostrenia) a musim povedat, ze aj bez lupy to proste ostri dobre.
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod milann88 12. 11. 2020 11:31

Ten peaking funguje dobre, to zas jo, ale lupa je jistejsi v momentech, kdy fotim svetelnym objektivem sirsi celek a ta hloubka ostrosti uz neni super mala, jako priklad bych dal treba portret, kdy postava zabira mensi cast obrazu.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 13. 11. 2020 06:50

Recenze 14-24/2.8 S:

https://www.cameralabs.com/nikon-z-14-2 ... -review/4/

Tohle po 85/1.8S druhé sklo, které bych vyměnil za G verzi, kterou aktuálně mám. Jsou jen 2 věcí, o kterých nejsem u tohoto skla úplně přesvědčen: bokeh a mikrokontrast.

Co se týče toho focus peakingu, tak u Z6 mne štvalo, že tam funguje méně citlivě, než u D850. Nicméně, na D850 to také použitelné není, protože LiveView mód je ergonomicky poněkud idiotský. Lupa je super, ještě by to šlo vylepšit nějakou další pomůckou (jako na kinofilmu byly prizmatické klíny), protože mnoho lidi má oční vady a blbě vidí. Mně tahle funguje potvrzení zaostření, případně ten focus peaking.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 13. 11. 2020 14:51

Tak som trosku otestoval Z6+Samy 85/1,4. Musim povedat, ze sa s tym naozaj prijemne foti a ostrit je neporovnatelne lahsie ako s DSLR. Chcel som toto sklo predat, ale necham si ho na take obcasne hratky.

vsetko na f1,4:
Obrázek Obrázek

Obrázek
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Dolgor 14. 11. 2020 19:56

Srovnávačka videoAF Z6II vs R6, A7rIV/A7c, X-T4.
https://www.youtube.com/watch?v=VZXEW6fsNSw
Zajímalo by mě, co pijou ti, kteří říkají, že Sony AF je nejlepší...
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 15. 11. 2020 09:02

no pozrel som si to video, aj ked som mu teda vobec nerozumel, hlavne som nevedel, ake objektivy na tych fotakoch mal. na objektive zalezi a to dost.

videl som, ze ziadny fotak nebol 100%. vsimol som si, ze Fuji dost utekal na pozadie. Nikon sa stratil pri cuvani cloveka. Sony sa stratil ked bol clovek uz moc blizko a na kraji snimaca. Canon bol asi najvyrovnanejsi.

este ako ukazoval expoziciu pri tom dievcatku, Canon sa mi pacil najviac, ako ju pekne vyvazil, potom zasa ustrelil a vypalil tvar dievcatka. ostatne fotaky to robili podobne, raz sa snazili vyvazovat celu scenu, potom tvar. Nikon vnimam stale do zlto/oranzovkasta pletovku, co sa mi nepacilo na mojej D750.

tak nech kazdy pije co chce :-D
inak co som si kupil novu Sigmu 85/1,4 ART DN na A7R3, ostrenie ide tak dobre, ze sa vobec nestazujem.
Sony A7R III + Tamron 17-28/2,8 Di III RXD + Sigma 24/1,4 ART + Sony FE 35/1,8 + Sigma 85/1,4 ART DN + Sigma 100-400/5-6,3 DN
lennyl_2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 15. 11. 2020 09:16

Řekl bych, že Nikon má bohužel takovou trochu zpožděnou indikaci oka, tohle kdyby nějak odstranili, tak je velká část “problému” vyřešená.

Jinak je vidět, že Z6 dělá problém pohyb od kamery - zřejmě se soustředili na optimalizaci opačného směru.

Tenhle pohyb dělá problém i spoustě DSLR, je se o tom moc nemluvilo :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod lennyl_2 15. 11. 2020 09:22

popravde si nespominam, ze by som ani na DSLR daky motiv fotil co mi utekal a videl som mu zadok :-)
Sony A7R III + Tamron 17-28/2,8 Di III RXD + Sigma 24/1,4 ART + Sony FE 35/1,8 + Sigma 85/1,4 ART DN + Sigma 100-400/5-6,3 DN
lennyl_2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 15. 11. 2020 09:28

Určitě to není dominantní motiv, občas se to ale vyskytne, myslím.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka