Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod lennyl_2 4. 11. 2020 06:45

MartinnK: este skus nikkor sklo. ale toto vyzera fakt na servis, na lamely zavierky.
Sony A7R III + Tamron 17-28/2,8 Di III RXD + Sigma 24/1,4 ART + Sony FE 35/1,8 + Sigma 85/1,4 ART DN + Sigma 100-400/5-6,3 DN
lennyl_2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 4. 11. 2020 07:11

pemar píše:Do servisu.

Porovnání AF Z6 a Z6 II:

https://froknowsphoto.com/z6iiunboxing/ ... CkzJSBn-_k

Ty výsledky asi nebudou špatné (u obou foťáků), ale uživatelsky to zase takový pokrok není - myslím to zpoždění zobrazeného bodu nebo zóny.

Upřímně řečeno, u hlavních hráčů by nová generace foťáků měla jasně překonávat tu předchozí a taky svoje konkurenty a to se tady úplně neděje.

Ale na druhou stranu, Nikon to zohledňuje v ceně a prakticky to jsou velice dobré foťáky. Jenom tam chybí takový ten wow efekt.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 4. 11. 2020 07:34

Ten test je z mého pohledu velmi povrchní (a Jared to ani nezastírá), záleží na tom, jaké nastavení AF člověk používá a v jakém módu fotí, tahhle bezzrcadlově "na automatiku" bych to s D850 nefotil, místo 3d módu bych asi použil Group AF (který Z6 nemá) a otázka je, jak má nastaveno, jak se AF má držet na subjektu.

Nicméně to vypadá (a takové jsou i ohlasy na fórech), že pouhé navýšení výkonu HW se na AF projevuje jen málo, že je nutné, aby Nikon upravil i algoritmy ve fw Nikonu Z, což jim většinou ve srovnání s konkurencí docela trvá. A bude hodně záležet i na objektivu, Nikon postupně aktualizuje fw i u nich, například na 24-70mm. V tomhle ohledu jsem optimistický u S-kových objektivů a pesimistický u F-bajonetu, tady čekám, že rozdíly se budou zvětšovat, respektive že fungování F-bajonetu na Z6 II bude u Nikonu nízkou prioritou.

Až bude Megapixel otevřený, tak bych mohl AF u Z6 II zkusit, ale asi je to ztráta času v tom smyslu, že revoluce se asi nekoná, takže čekám, že se to maximálně po nějakých fw updatech dostane na level Sony.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod chvd 4. 11. 2020 07:55

pemar píše:Znalost produktu je u prodejců (čehokoli) na nízké úrovni, čím dražší produkt, tím je to horší. Na úroveň prodejců Megapixelu jsem si opakovaně stěžoval a několikrát přišli o kšeft, koupil jsem jinde, protože mne jako zákazníka svým přístupem vytočili. Obvykle jsem jim to barvité popsal do jejich dotazníku spokojenosti nebo jsem si stěžoval na jejich vedení, pak obvykle následovala snaha o nápravu. Do Megapixelu ale stále ještě chodím, i proto, že vedle v restauraci dobře vaří.

O výstupní kontrole Nikonu nemám vysoké mínění, každé tělo a objektiv minimálně hodinu zkouším.

Jak pises ted o te restauraci, tak se mi vybavilo, ze uz jsi to takhle popisoval. Tak to jsem si popletl, ale to myslim neni az tak podstatne.
Jinak jiste, nezkontroloval a neprekontroloval jsem si to peclive a to je ma chyba i kdyz zrovna tohle bych neodhalil na prodejne nejspis ani omylem. S tou spatnou expozici bych musel mit velke stesti, ale v ramci zkouseni bych si stejne nejspis rekl, ze jsem asi neco blbe zmacknul ci pridrzel a ono by to prestalo hnedle delat. Jinak jiste, az vsechno si muzeme v podstate sami.
Ale opet to je zcela irelevantni, ja si neprisel poplakat, ja jsem prisel sdelit potencialnim kupcum, ze maji davat bacha, ze se nemusi setkat s bezproblemovymi produkty, tak jak je na ruznych mistech avizovano a inzerovano.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 4. 11. 2020 08:10

To mi smysl dává a třeba to někdo i před koupí zkusí a odhalí, ale v tomto případě zatím všechno nasvědčuje tomu, že je to ojedinělá závada.

Já jsem v tomto ohledu docela opatrný, protože nechci řešit výměnu zboží, ale nedělám si iluze, dnes je to všechno plné laciné elektroniky a narychlo vyvíjeného softwaru a nemá smysl očekávat, že u levných modelů bude nějaká kvalitní mechanika, pečlivá montáž nebo kontrola kvality. Prostě se to chrlí, prodává se přes nízkou cenu a když se něco pokazí, tak se to buď opraví výměnou (když je to v záruce) nebo to zákazník vyhodí a koupí nové (po záruce). Dnes je elektronika příčinou fatálních závad skoro u všech výrobků, ve kterých je, to nejsou jen fotoparáty.

Dnes jsou krámem plným elektroniky bohužel i zrcadlovky, není volba, něco jako plně mechanický Zenit se dnes koupit nedá. Lidí chtějí funkce a levnější foťáky a to je cena, kterou za to platí. Já mám v tomto ohledu štěstí, zrcadlovky od Nikonu mi zatím fungují s minimem závad, musím to zaklepat.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod chvd 4. 11. 2020 08:14

Dolgor píše: Když závadu na svých tělech dobře zdokumentuješ, tak ti ji uznají. Prohlásit, že kvůli jejich přístupu to ani nebudeš zkoušet... Můžeš zkusit Víděňský servis, který má (u nás) lepší pověst. Mimochodem, můj kamarád canonista svoje věci také posílal do rakouského servisu, kde měl mnohem lepší zkušenosti.
K přílsušenství třetích stran asi tolik. Koupil jsem Sigmu 180/3,5 macro HSM. Asi 20 let starý model. Na DSLR fungoval AF v režimu přes OVF, ale nefungoval v LV. Na Z je objektiv již jen MF. Je to chyba Nikonu nebo Sigmy? Podle mne jednoznačně Sigmy. Ten objektiv stával kolem 40 tisíc Kč a býval k dostání i po uvedení Nikon těl s LV, přesto se Sigma neobtěžovala nabídnout zákazníkům nový FW, který by zajistil plnou kompatibilitu. Měli přeci už nový model. Vedle toho mám Nikkor 105VR micro, koupil jsem ho v roce 2006, funguje mi plně i na Z. V minulosti jsem měl Tamron 17-50/2,8 pro DX DSLR. Objektiv byl velmi ostrý nad f/4, konzistentně dělal světlejší fotky než Nikkory, občas výrazně přeexponované (na D80 problém), takže clonový mechanismus pravděpodobně nic moc. Krom toho objektivu časem upadla špatně přišroubovaná přední čočka a přesnost ostření šla výrazně dolů v jen trochu horších světelných podmínkách. Časem jsem ho vyměnil za použitý Nikkor 17-55/2,8 a najednou přesné expozice a AF spolehlivý v o 2 EV horších podmínkách. Tamron byl fajn za tu cenu (3x levnější než Nikkor), ale ne bez vad.

No nebudu to zkouset, nevyplati se to, doslova. Ten cas , pripadne naklady, riziko konecneho neuspechu, riziko pri doprave, dalsi rizika spokena s cinnostmi spojenymi s tou reklamaci, otravuje me to neb pres drzku jim dat nelze takze "napor na psychiku". Navic celkova situace nyni a to jak ji vnimam a jaky predpokladam vyvoj, to jsou same duvody, ktere podporuji variantu "nereklamovat uz znova". A Viden resit jezdit tam ci posilat to uz vubec, neni to vybava za milion. Ani za statisice.
K tem Tamronum-ja s nimi na DSLR tele nemam problem, ale fakt je to fuk..jak uz jsem psal tady moockrat, chtel jsem jen varovat, ze to se Z produkty nemusi byt vzdy uplne super. Obzvlast ty objektivy tretich stran. Spousta lidi to nevi, jak to muze byt problematicke, na prodejne jim to nereknou a na YT taky asi moc ne.
Co jsem se zde naucil:
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod milann88 4. 11. 2020 08:20

Pemar:

Už jsem ti to psal jednou, Ztka nemají group mode, ale mají wide area, kde je úplně stejná funkcionalita a je navíc možnost vybírat ze dvou velikostí, takže Zetka opravdu nezaostávájí ve výběru módů.

Co se týká toho rozdilu ve videu, tak jsem klidnější, ze nemusím kupovat novou verzi, aniž bych přicházel o něco extra. Do značné míry to může tím, o kolik se původní Ztka zlepšily s novým FW.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 4. 11. 2020 08:22

Já jsem měl v Nikon servisu prasklé pérko v SD mechanice a objektiv, který mi upadl na zem a odlomila se část bajonetu a vylomená dvířka na baterii a všechny opravy dopadly dobře.

U téhle závady vidím problém v reprodukovatelnosti, jinak bych to směřoval na výměnu výrobku za to špatné exponování. Třeba to jiný kus dělat nebude.

-- 4. 11. 2020 08:23 --

Wide Area není totéž co Group mode, to ti potvrdí i Landov, který má oboje.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod chvd 4. 11. 2020 08:27

pemar píše:To mi smysl dává a třeba to někdo i před koupí zkusí a odhalí, ale v tomto případě zatím všechno nasvědčuje tomu, že je to ojedinělá závada.

Já jsem v tomto ohledu docela opatrný, protože nechci řešit výměnu zboží, ale nedělám si iluze, dnes je to všechno plné laciné elektroniky a narychlo vyvíjeného softwaru a nemá smysl očekávat, že u levných modelů bude nějaká kvalitní mechanika, pečlivá montáž nebo kontrola kvality. Prostě se to chrlí, prodává se přes nízkou cenu a když se něco pokazí, tak se to buď opraví výměnou (když je to v záruce) nebo to zákazník vyhodí a koupí nové (po záruce). Dnes je elektronika příčinou fatálních závad skoro u všech výrobků, ve kterých je, to nejsou jen fotoparáty.

Dnes jsou krámem plným elektroniky bohužel i zrcadlovky, není volba, něco jako plně mechanický Zenit se dnes koupit nedá. Lidí chtějí funkce a levnější foťáky a to je cena, kterou za to platí. Já mám v tomto ohledu štěstí, zrcadlovky od Nikonu mi zatím fungují s minimem závad, musím to zaklepat.

Ty spatne expozice budou kusova zavada, ani jsem netvrdil, ze ne, to by toho byl uz plny internet, kdyby to bylo bezny.
Jasne se zbytkem naprosty souhlas, ostatne to jsem tu i nejednou psaval drive, ze tohle bude nevyhoda bezrcadlovek, ze to bud jen krabicka naplnena elektronikou - presne jak pises-
V podstate pro to jsme to psal, aby upozornil ze Zka jsou sroty v tom duchu jak pises. A ano presne to znam i od jine elektroniky.
A jeste ANO, s DSLR tyhle problemy taky neznam..osobne myslim, ze kvalitou zpracovani a propracovani byly nejlepsi vyrobky tak v dobe D300/D700.
pro me je jednodussi s tim nejak prezit, s temi zavadami, nez to resit, jedine z ceho mam strach je, ze to telo zacne blbnout vice. Ted mi to totiz uz i prexponovavalo o urcite vice nez 3EV, takze na displayi razem nebylo videt nic a navic se ta expozice "zasekla" ...protoze jsem potreboval fotit, tak jsem zapnul a vypnul fotak neb to byla sance na rychle reseni, takze zas nebyl cas to podrobne zkoumat, ale rukama to nebylo :)

-- 4. 11. 2020 08:30 --

pemar píše:U téhle závady vidím problém v reprodukovatelnosti, jinak bych to směřoval na výměnu výrobku za to špatné exponování. Třeba to jiný kus dělat nebude.

To mas pravdu, ake fakt se mi nyni nechce zase s nekym nervovat :) Treba jo v budoucnu, pokud to vubec jeste stihnu :)
Co jsem se zde naucil:
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 4. 11. 2020 08:32

Reklamuj to, dokud to máš v záruce.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 4. 11. 2020 08:34

Pemar:

Nemyslím si, ze je mezi temi módy rozdíl, měl jsem i DSLR s group AF a žádný rozdíl tam nevidím a i Nikon ve svých materiálech popisuje funkcionalitu stejne.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 4. 11. 2020 08:48

Není, i Landov psal, že mu Group AF na Z6 chybí. Pokud ale člověk není na Group AF zvyklý a doposud ho moc nepoužíval, tak mu to nebude chybět. Možná záleží i modelu zrcadlovky, asi potřebuješ D500 a výše.

Já to aktuálně mám Group AF nastavené na funkční tlačítko na 500 PF, takže 2 módy AF mám namapované na těle a Group AF na objektivu, funguje to parádně, hlavně na letovky.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 4. 11. 2020 08:58

Group AF funguje tak, ze ze skupiny bodu vybira ten, který je na objektu, co je nejbliz fotaku, úplně stejne funguje wide area, to je rozdíl oproti D9 atp., ze žádný bod nema preferenci a jsou rovnocenné.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 4. 11. 2020 09:39

Wide Area je na D750 jen v módu Live-View, Group AF v OVF módu.

Co se týče priority nejbližšího bodu na Z6, tak pokud si dobře pamatuji, tak Z6 tuhle vymoženost má až od firmwaru 2.0.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 4. 11. 2020 09:47

Nerozumim te zmince o D750, tam je LV funkce dobry jen pro urcite specificke situace.

Priorita nejblizsiho bodu je zakladem jakekoliv automaticke volby bodu ze skupiny, pokud tedy nejde o neco jako hledani oka nebo obliceje, proto hadam, ze tam musel podobne fungovat ten mode od zacatku, protoze jinak fotoaparat nema moc moznosti, jak vybrat jeden bod ze skupiny.
milann88
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka