Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod milann88 14. 2. 2020 00:37

Tak znovu, nemám nejmenší potřebu útočit na M4/3, nepoužívám tyto fotoaparáty, ale chápu, že si třeba u někoho najdou své místo, proto mi přijde zbytečné zatahovat do toho nějaké emoce a fanouskovstvi nějaké značky, jak tomu často bývá, pokud se na to chcete podívat objektivně, tak treba v tomto článku, který na mě vyskočil jako první na Googlu je to hezký shrnuto, pokud tomu budete chtít porozumět, tak jistě porozumite https://www.opticallimits.com/Reviews/986-equivalence
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 14. 2. 2020 00:49

Já jsem tu žádné emoce ani fanouškovství nezaznamenal, narozdíl od některých ... ehm ... nepřesností, které jsem se snažil uvést na pravou míru. Popíráním fyziky cesta k lepším zítřkům nevede. ;-)
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 14. 2. 2020 05:41

Jestli si někdo chce koupit temnou rouru, je to jeho volba, já považuji za kritickou i hodnotu f5.6 na 500mm, natož na 200mm.

I z hlediska použití na krajinu se mi to nelíbí, teoretické MFT mne nezajímají, prakticky tyhle objektivy vždy potřebovaly přiclonit o jedno nebo dvě clonová čísla, jenže od f8 už se většinou projevovala difrakce, takže objektiv byl lehký a relativně levný, ale kreslil nic moc. Na krajinu potřebuji vesměs velmi dobré chování v protisvětle (východy slunce) a mikrokontrast, a tou jsou další věci, se kterými se tyhle temné roury vesměs trápí, za mně je limitní 70-200/4, ale vyměnil bych ho za 70-180/2.8, kdyby to Tamron dělal s Nikon bajonetem.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 14. 2. 2020 06:32

milann88 píše:Tak znovu, nemám nejmenší potřebu útočit na M4/3, nepoužívám tyto fotoaparáty, ale chápu, že si třeba u někoho najdou své místo, proto mi přijde zbytečné zatahovat do toho nějaké emoce a fanouskovstvi nějaké značky, jak tomu často bývá, pokud se na to chcete podívat objektivně, tak treba v tomto článku, který na mě vyskočil jako první na Googlu je to hezký shrnuto, pokud tomu budete chtít porozumět, tak jistě porozumite https://www.opticallimits.com/Reviews/986-equivalence


Toto je marne, tiez som to skusal (ako majitel mFT systemu), ale ludia si proste radi prepocitaju len to co im vyhovuje.

Ale z pohladu vysledku sa jednoducho prepocitava aj clona, expozicne parametre nikoho nezaujimaju. Vyhoda svetelnejsich skiel na cropoch, napriklad f4 mFT vs f8 FF moze byt inde, ako napriklad pri AF (viac svetla), alebo v celkovej kvalite, kedze f4 na mFT je premiove sklo, zatial co potencionalne f8 sklo na FF by bol brak a celkovo by opticky asi za vela nestal. To f7.1 L ale asi bude trochu vynimka.

-- 14. 2. 2020 06:35 --

pemar píše:Jestli si někdo chce koupit temnou rouru, je to jeho volba, já považuji za kritickou i hodnotu f5.6 na 500mm, natož na 200mm.

I z hlediska použití na krajinu se mi to nelíbí, teoretické MFT mne nezajímají, prakticky tyhle objektivy vždy potřebovaly přiclonit o jedno nebo dvě clonová čísla, jenže od f8 už se většinou projevovala difrakce, takže objektiv byl lehký a relativně levný, ale kreslil nic moc. Na krajinu potřebuji vesměs velmi dobré chování v protisvětle (východy slunce) a mikrokontrast, a tou jsou další věci, se kterými se tyhle temné roury vesměs trápí, za mně je limitní 70-200/4, ale vyměnil bych ho za 70-180/2.8, kdyby to Tamron dělal s Nikon bajonetem.


Obcas ale ani ten kompromis nie je naskodu. 1.5kg 500 f5.6 od Nikonu dost trpi v protisvetlne, 200-500 by som si na krajinu asi netahal a toto moze byt vhodny kompromis. Ale tiez sa mi clona f7.1 zda na Lko trochu vysoka. Tusim sa z toho stava nejaky Canonocky hit.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 14. 2. 2020 07:21

Není to spíše tak, že pokud si výslednou fotku představíme jako jakýsi kvádr, vyříznutý z reality, definovaný samozřejmě rozměry x a y (což je naše kompozice) a rozměrem z (což je hloubka ostrosti), tak pokud budeme chtít vyfotit úplně identický obraz, včetně hloubky ostrosti, tak nebude mezi FF a MFT (nebo APSC či středoformátem) vůbec žádný rozdíl (při použití stejného času expozice) ?

Veškerá ta argumentace a hádky jsou většinou o tom, že FF je schopno dosáhnout nižších hodnot z = hloubky ostrosti. A z toho vyplývá větší volnost ve tvorbě vysledného obrazu a částečně i času expozice.

Pokud ty nové objektivy budou dobře kreslit i při otevřené clonê, budou IMHO pro spoustu lidí velice užitečné.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 14. 2. 2020 07:35

Zbytocne sa to komplikuje. Si schopny urobit s 200 f2.8 na mFT rovnaku fotku ako so 400 f2.8 na FF ? Z technickeho hladiska nie, takze nie su ekvivalentne.

Ten typek odtialto, devilnieco co bol hrozne odvizazany zo SONY postuje na FB fotky zo 400 f2.8 pri foteni bejzbalu, casto ISO 25000 a vyzera to stale dobre. Nieco podobne s mFT nedas a to tak z hladiska HO ani low-light vykonu. Ano, je to vdaka kombinacii telo + objektiv, ale prave tato kombinacia dava celemu prepoctu zmysel. Samotny objektiv ostava vzdy rovnaky.

Samozrejme nejde to porovnat dokonale. Je tam xy premennych, ako okolnosti, kvalita skla, kvalita snimaca atd atd atd. Ale vzdy je to relevantnejsie nez nejaky ambasadorsky prepocet v style, ze moj smartphone 24mm eq F1.5 je vlastne to iste ako tvoja Alfa + 24 GM f1.4. No ... kiez by :) Z hladiska vystupu nie a ciselka na displeji su nezmysel. To by si nemusel prepocitavat ani ohnisko, pretoze Ti to ciselka nevyhnutne nezmeni. Navyse tie ciselka fotak pocita skor podla T-Stop, takze vobec neplati, ze pri rovnakom F-stop budu rovnake.
Naposledy upravil Fidko dne 14. 2. 2020 07:38, celkově upraveno 1
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod landov 14. 2. 2020 07:38

Amen ;-)
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 14. 2. 2020 07:44

Vždyť přesně to píšu.

FF má hranice dále.

Ale např. pokud chceš vyfotit dva ostré obličeje, které jsou od tebe trochu jinak vzdáleny, tak musíš FF zaclonit a při stejném čase máš vyšší ISO
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 14. 2. 2020 07:45

Ano a ten akt zaclonenia sposobi to, ze sa dostanes cca na uroven mFT. A to je ekvivalencia.

S tym suhlasim.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod bob222 14. 2. 2020 07:55

Jo, bojím sa že tým 7,1 canon dosť prelomil ľady a očakávam najhoršie...
Miesto aby urobili pohodové pevné sklá 2,8 s perfektnou kresbou za pár šupov (čo vedeli už v časoch filmu), tak robia desivé megazoomy značky tma predo mnou, tma za mnou...

-- 14. 2. 2020 08:01 --

No a tie ekvivalencie sa tu riešili asi tisíc krát, na grafice na to boli plné vlákna. Myslím že už bolo povedané všetko, každý si musí prebrať čo potrebuje a čo stačí. Fotil som s 4/3 a m4/3, aj s FF rôznych značiek, aj s APSC.
So všetkým sa dá, spravidla najväčšie obmedzenie som bol ja a financie...

HOWGH
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod milann88 14. 2. 2020 08:09

Fidko: Tak jsem to take myslel, ze z pohledu vysledku je nutne prepocitat i clonu. Expozicni parametry samozrejme ze se vzhledem ke stejnym parametrum objektivu nemeni, to da rozum, ze vyrezem z objektivu se nezmeni expozicni parametry.

AF jsem zminoval hned v prvnim prispevku a na to jsem sam docela zvedavy, ale ani tady uplne v pripade bezzrcadlovek nevidim vyhodu M4/3, protoze moznosti vyssich iso primo souvisi s ostrenim kontrastem na snimaci. U DSLR by vyhoda v ostreni byla takova jak naznacujete.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 14. 2. 2020 08:20

Fidko píše:Ano a ten akt zaclonenia sposobi to, ze sa dostanes cca na uroven mFT. A to je ekvivalencia.

S tym suhlasim.


A vice versa :-)
Ale podobných situací je víc.

bob

Ty systémy se budou vyvíjet, podle mě tyhle F2,8 - 4 sklíčka přijdou, možná od druhovýrobců.


Díky přechodu na mirrorless bude možno na základu FF vybudovat systém jak ultra světelný tak ultra kompaktní a cokoli mezi tím. To s DSLR nešlo kvůli omezením v ostření.

Doufejme, že výrobci budou mít sílu takový kompletní systém vybudovat, za dnešní situace.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 14. 2. 2020 08:30

Davidof:
Presne tak, takhle ma spousta lidi FF fotoaparat a k tomu treba nejakou CSC s malym snimacem, ale timto ze bude mozne zvolit objektivy s taktou mizernou svetelnosti, tak Canon primo utoci na pozice M4/3 a bude mozne mit "profi" system i velmi kompaktni system na jednom tele.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 14. 2. 2020 08:48

Nevím, jestli to nemyslíš ironicky, ale v podstatě souhlasím.

Mizerná světelnost - to vychází tak trochu z opojení z čísel světelností, které byly doteď k dispozici. Věř, že s ekvivalentní světelností F8 jde úplně krásně fotit, ostatně spousta velmi kompetentních fotografů při focení také cloní :-)

Další motiv je to, co psal Fidko - doteď byly objektivy s vysokou hodnotou F na DSLR spíše nižší kvality a při porovnání s MFT byly horší.


Tohle se možná změní a opravdu vše může vyústit v jeden komplexní systém.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 14. 2. 2020 08:55

Vubec to nemyslim ironicky, vzdyt celou dobu ty objektivy s mizernou svetelnosti obhajuji, ze si skvele najdou sve vyuziti. Ja bych si je rozhodne ke svetelnym objektivum koupil jako alternativu na cesty.
milann88
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků