Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod landov 5. 8. 2021 15:39

Viltrox 85/1,8 je lepsi aj v ostrosti aj v mensej aberacii ako nikon G85/1,8 (mal som ho, ale predal). Zaroven je ale Nikon Z 85/1,8 lepsi ako Viltrox 85/1,8.
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod landov 6. 8. 2021 10:02

Z oficialnej stranky Viltrox Z 24/1,8
https://www.viltrox.com/productinfo/823104.html
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod lennyl_2 6. 8. 2021 18:10

som zvedavy teda na realne fotky z toho 24/1,8. to je uzitocne ohnisko (ako aj 35tka).
inak mi pride opticky trosku to sklo o nieco dlhsie, ci ?
Sony A7R III + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sony FE 50/1,8 do počtu + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 6. 8. 2021 18:29

Dlhšie oproti čomu?
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod lennyl_2 6. 8. 2021 19:04

dlhsie napr. oproti kelimkom samyang (tie su tusim ale menej svetelne).
Sony A7R III + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sony FE 50/1,8 do počtu + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 6. 8. 2021 19:08

Tak to neviem, ale keď si ho kúpim, tak ti poviem :-)
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod noxx_cz 8. 8. 2021 17:10

Já jsem zkoušel Vitroxy pro Fujinu a silně mi nevyhovovalo to bezklikací nastavení clony. Neměl jsem vůbec kontrolu nad tím, jakou clonu zrovna mám a jestli jsem si s ní omylem nepohnul. Navíc v tom kroužku jsou "mezery" ve vroubkování a to mi vadilo silně, protože jsem většinou zrovna tam měl prsty a chtěl si nastavit clonu :-).
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 9. 8. 2021 08:42

Většina mých objektivů pro Nikon clonový kroužek nemá, takže bych kvůli konzistenci i na Viltroxu clonil rolerem na těle (předpokládám, že lze clonový kroužek na Viltroxech deaktivovat). Kdybych na Z6 střídal ostření rolerem a clon. kroužkem podle objektivu, asi bych často sakroval, proč to nefunguje:) Pro X-T2 mám jen Fujinony, používám clonový kroužek a vyhovuje, jen si jiné ovládání musím po delším nepoužívání uvědomit. Naštěstí po těch letech už mi malý grip v pravé ruce okamžitě připomene, že se cloní jinak:)
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 9. 8. 2021 09:54

https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 9. 8. 2021 10:44

V první řadě nechápu, proč se dělal takový humbuk kvůli několika mínusovým kvartálům, notabene, když si Nikon sám naplánoval redukční kůru. Nikon prakticky přestal vyrábět a prodávat low-endové foťáky (narozdíl od ostatních), které dříve tvořily drtivou většinu prodejů, ale zisk na nich je malý nebo žádný (Canon na svém tržním podílu levných foťáků moc nevydělá, jde mu primárně o prestiž jedničky na trhu). Rušil výrobní kapacity a započítal je do ztrát. Objemy ziskových položek ve střední a vyšší třídě zůstaly na stejných úrovních jako dřív nebo rostly. Hotovosti ze zisků v minulých letech je stále k dispozici víc než dost. Investice do vývoje zůstaly stabilní. Akcie už 1,5 roku rostou. To mi nezní jako krachující společnost.
Občas bychom si třeba přáli, aby šel vývoj rychleji, nebo aby v nabídce nebyly mezery, ale tohle se týká všech výrobců jen u každého jinde.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Stan35 9. 8. 2021 17:25

Takove zajímavé čtení:
https://alikgriffin.com/should-i-buy-a- ... ands-fine/

Ale co naplat, když nejsou skla, ale jen pár základních i když skvělých.
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chvd 10. 8. 2021 08:16

:) Tak ono je to dost o tom, jestli ma clovek tu techniku na foceni nebo spise proto, aby sesbiral nejlepsi kousky co se parametru a funkci tyce ci napriklad o ni ve sve e-fotoprofi bubline jen sni.
Tak jak tak, ti co FOTI, vetsinou ocenuji na te technice veci, ktere se v prospektech moc nevyzdvihuji a jsou spokojeni mnohdy i se "starou a nedokonalou" technikou.

Na Z je podle me objektivu obecne dost. K dispozici je spousta adapteru a tusim, ze v celkovem pohledu jejich pouziti nebude moc problem a jejich prezentovane nedostatky budou dulezite opet prevazne pro lovce (mnohdy fiktivnich ci zavadejicich) parametru nez pro realne fotografy.

Na druhou stranu mi fakt neprijde, ze by Z kova skla byla uplne vsechna skvela
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 10. 8. 2021 09:18

To, že za svoje peníze někdo chce špičkové technické parametry, to chápu. Současně chápu i požadavek, aby to sklo bylo lehké a kompaktní, protože zrcadlovka byla “fotocihla”. A ještě by to mělo být levné.

Když se podívám na realitu, tak najdu hodne skel, které jsou větší, těžší nebo dražší, než skla pro zrcadlovky. Velký pokrok vidím u 35mm a 50mm, lepší je podle mne i 14-24mm (plus existuje nesvětelná 14-30mm verze), o kousek lepší je i 85mm S a 70-200/2.8 mi přijde na úrovni 70-200/2.8 III. Nevidím alternativu Sigma Art skel, hodně skel je přes velkou hmotnost a rozměry jen se světelností f1.8, nevidím alternativu za 24/1.4, 28/1.8 nebo 105/1.4, což byla moje oblíbená skla. Nevidím v nabídce PF skla, které by mi dávaly smysl směrem k nízkým rozměrům a hmotnosti ani teleobjektivy.

Co se cen týče, přijdou mi relativně vysoké, a proto vzniká prostor pro různé Viltroxy a podobné.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 10. 8. 2021 10:02

I kdyz mas tu techniku na foceni, tak chces, aby co nejvic odpovidala tvym predstavam o idealnim objektivu, byt ty predstavy nemusi zrovna byt na racionalnim zakladu. Nikon uz dneska ma celkem slusny zaskleni, pokud pominu teleobjektivy. Porad je tady ovsem srovnani se Sony, kde je lepe mozne si poskladat objektivy presne podle vlastnich potreb a neni potreba delat kompromisy.

Nikon dela premiova F1.8 skla, ktera jsou fajn hlavne co do technickych parametru, ale nemaji "dusi" Distagonu 35 1.4, Planaru 50 1.4 a podle me ani Sonnaru 55 1.8. Na Z system navic neni jediny zajimavejsi nativni portretni objektiv, kdyz nepocitam ten ultra svetelny 58mm, neexistuje nic jako 85GM s jemnym bokehem a nizsim kontrastem na plnou diru, vedle toho 85Z opravdu stavet moc nejde. Na Sony je mozne poskladat ultra kompaktni sestavu na krajiny v podobe Loxii, coz nema u Nikon Z absolutne zadnou protivahu. F1.8 skla jsou na svou svetelnost dost prerostla u Nikonu, sice pri ostreni nedychaji, ale to je zase argument jen pro nekoho. Teleobjektivy nema smysl resit vubec, u Nikonu proste nejsou. A to jsem vubec nezminil Sigmu a Tamron, nova i-series rada od Sigmy je hodne sympaticka stejne jako Sigma 14-24 2.8, 100-400 nebo 35 1.2. Tamron zase ma perfektni trojici F2.8 zoomu. Tyhle argumenty nemusi hrat zadnou roli a Z objektivy muzou byt dostatecne, ale pro me to duvod byl. Jina situace take bude, az prijde Tamron a Sigma na Z.
Naposledy upravil milann88 dne 10. 8. 2021 11:05, celkově upraveno 1
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 10. 8. 2021 10:48

Souhlas.
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka