Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod chvd 1. 8. 2021 11:08

pemar píše:On i Filip Barták řekne na přímou otázku pravdu, ale pokud mu tu otázku nepoložíte, odprezentuje Vám text z reklamní brožury. Na druhou stranu, nikdo člověku nebrání v tom, aby si foťák na prodejně pořádně vyzkoušel, pokud to neudělá a věří, skončí buď jako další propagátor, nebo po zklamání změní značku. Co budeme povídat, v Z vlákně najdete oboje, těch co si foťák před koupí důkladně vyzkoušeli bude asi tolik, jako těch, co umí italsky a finsky.

Mozna v realnem svete by odpovedel, ale v tom virtualnim pozada o "fíííídbek", ale na primou otazku neodpovi. Na relevantni vyhrady vuci zetkum ci otazky k nim, u nichz by pravdiva odpoved odkryla to "tajene", neodpovidaji proste vubec.
Ja to pri nakupu uz nezkousim vubec. Pokud to vubec beru na prodejne. A jsem presvedcen, ze to ani nema smysl zkouset. Veci, ktere bych tam mohl odzkouset, budou podle me skoro jiste v poradku a pokud ne, treba kdyby nefungoval nejaky ovladaci prvek, tak verim, ze to by mi vymenili i druhy den ... aspon takova byla nepsana dlouhodoba dohoda. Saskovat tam s nesmyslnym hadrem na hube 3 hodiny a hledat, kde to dela neco nepredpokladaneho, to fakt ne, to bych asi radeji neporizoval. A z tech problemu, co ma Z maji bych tam myslim stejne nic neodhalil. Kuprikladu kdyby mi tam ma Z50 nahodne podexponovala 5 fotek po sobe, stejne bych si nebyl jisty, ze jsem neudelal neco blbe ja. Drive jsem to bral jinak, vzpominam si, jak jsem na prodejne testoval objektivy a u tech levnejsich k DSLR to mozna i nejaky smysl melo uz kvuli FF a BF s mym telem, ale stejne to byla v podstate otrava, nebyl klid, moznost srovnani poradne, to bych tam na ten objektiv musel stravit doslova pul dne, obzvlaste treba na zoomy .... kdyz by to mel clovek testovat na jednotliva ohniska, jednotlive vzdalenosti od objektu ... pak prohlizet na zarizeni, na ktere nejsem zvykly atd ..
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 1. 8. 2021 11:19

Já to vidím opačně, je málo věcí, které by se na prodejně vyzkoušet nedaly, aspoň na těch dvou, kde kupuji.

Nejprve začnu ergonomií, jak se to drží, zkusím změnit ostřící režim, ISO, prioritu clony za manuál, nastavení kvality, změnu vyvážení bílé, změním korekci expozice, ... všechno bez toho, abych odtrhl oči z hledáčku, zkusím focení na výšku a na šířku.

Pokud mám chuť a čas, dám foták na stativ a udělám testy přes Reikan, mohu udělat multi test, otestovat stabilizaci, kvalitu zaostření na krajní body, otestovat konzistenci AF, otestovat, jak vypadá ostrost na různé clony, mohu výsledky porovnat se zhruba 1000 dalšímu uživateli. Podívám se, jestli objektiv potřebuje kalibraci nebo ne (u bezzcadlovky často ne, ale objektiv si nemusí s tělem sednout a pak bych z toho dělal ukvapené závěry, že to vypadá neostře).

Pak otestuji hledáček, co v něm vidím, jak je obraz velký a světlý, u bezzcadlovky i lagování a focus peaking. Zkusím nastavit AF bod, vyzkouším změnu AF režimu. Nafotím přitom cca 300-600 fotek.

Pak udělám statické fotky na prodejně, vyberu si místa s dobrými podmínkami (dostatek denního světla, kontrastní subjekty, třeba cenovky), zkusím klasický portrét na plnou díru a pak udělám pro srovnání totéž z místa se špatnými podmínkami (tmavý kout a něco nekontrastního, zkusím znovu obličej a přeostření zepředu dozadu nebo obráceně). Můj oblíbecný test je modelka jdoucí maximální rychlostí proti mně, na plnou díru. Pak zkusíme změnit charakter pohybu. Test reálného AF na WL pak dokončím venku, většinou jsou v okolí nějací holubi, na základní test to stačí, potřebuji jen, aby létali třeba i do křoví nebo mezi větve.

Tohle jsou fakt primitivní testy, takže mne překvapuje, kolik z nich končí fiaskem.
Naposledy upravil pemar dne 1. 8. 2021 11:20, celkově upraveno 1
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod chvd 1. 8. 2021 11:20

feanoor píše:Při nákupu přes internet to můžu pořádně vyzkoušet, a případně jim to do 14 dní vrátit.

Pokud nakupuje pravnicka osoba tak tusim vracet nemuzes.
Kdyz to nechas poslat, riskujes znehodnoceni prepravou.
Vubec si nejsem jisty, jak by v realu vypadalo reseni takove situace, kdy by servis nebo prodejce mohl klidne zacit tvrdit, ze je zrejme, ze zavada nastala spatnou manipulaci, poskozenim a mohl by i mit pravdu.
Jasne, oni vsichni tvrdi, ze se nic takoveho nedeje ...na druhe strane vim, jak funguje napriklad Ceska Posta a dalsi subjekty, co dorucuji.
A i kdyz zbozi vratis, neznamena, ze dostanes penize obratem zpet.
To pisi jen proto, ze ono bohuzel nic neni bez chyb, sam si taky nechavam obcas neco poslat, ale spise levnejsi zalezitosti, kde me proste nestve, ze se neco vymymlasi.

-- 1. 8. 2021 11:37 --

lennyl_2 píše:najhorsie tu tie nahodne komplikacie u Z50/Z6, co sa tu popisuju, ze to obcas zablbne a clovek co ma teraz robit, hmm

clovek si zvykne :)
U Z50 proste vim, ze to neni spolehlivy, podle toho se chovam a vratim jim tuhle laskavost tim, ze o tom s radosti informuji ostatni :)
U Z6 + objektivy me to stve, docela se bojim, aby tech prekvapek nepribyvalo. No kdyby nahodou jo, tak to asi prodam, poridim D780 (pripadne jestli prijdou s "880" nebo "580")+24-70 (fkoovej-nevim presny oznaceni) pripadne 16-80 pokud bych neporizoval dalsi FF.
Nejvic me na tom stve ta nepohoda temi prekvapky vznikla.
Doufam, ze se u te Z6 naucim problemy obchazet zazitim si tech problemu a toho, jak je obejit.
Pokud to u Z6 zustane u tech problemu s AF da se rici v extremnich situacich, asi bych to casem proste vstrebal. Jenze i u te pevne 50/1,8 to nevypada na bezproblemovost, skoro jiste tam vidim spatne ostreni na hodne blizko a obcas i na vetsi vzdalenost a nejsem uplne nadsen rychlosti ostreni, nicmene treba se pletu a sedne mi to nakonec.
Co jsem se zde naucil:
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 1. 8. 2021 12:21

Já jsem vracel zboží vždy na prodejně (na prodejnu to mám jen o kousek dál, než na poštu a hodně cestuji, takže se komplikovaně domlouvám na převzetí s dopravními firmami) a (musím to zaklepat na dřevo) ani jednou se mi nestalo, že by nevzali zboží zpět a nevrátili peníze. Ale snažím se těmto situacím předejít, je to nepříjemné pro obě strany. Sporadickou závadu testováním nechytím, to je jasné, tohle riziko je hlavně u novinek, s tím člověk musí počítat.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod chvd 1. 8. 2021 13:53

Tak ja si rozhodne nemyslim, ze by u tech "solidnejsich" prodejcu byl nejak frekventovany problem s nemoznosti vratit zbozi, vsak konec koncu ono se to v drtive vetsine pripadu proda jako nove znova.
Co jsem se zde naucil:
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 1. 8. 2021 14:06

Pokud ten problém nebrání užívání, tak ho dají do půjčovny, občas si ho nechají i jako předváděcí, v nejhorším případě do bazaru. Prodat jako nový by neměli, mohou si tím zkazit reputaci, ale občas si o to někdo koleduje, když tlačí na moc velkou slevu.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 1. 8. 2021 14:19

V tomhle vlákně propagátory bezzrcadel proti DSLR nevidím. Vidím tu převážně stížnosti, že jsou bezzrcadlovky na nic a nespolehlivé, což není moje zkušenost :) Byl jsem vrcholně spokojený s D750 a jsem ještě spokojenější se Z6, protože zvládá všechno co D750 a ještě něco navíc.

-- 1. 8. 2021 14:34 --

Co se týče překvápek při zaostřování. S 50 a 85 S fotím i "skoromakro" kytek a mám jednu fotku po druhé zaostřenou naprosto přesně. Co je tajemstvím úspěchu? Zvolit si AF bod menší než objekt. Tedy pin-point nebo základní jednoduchý bod. Tracking také lépe funguje s objekty, které ho velikostí přesahují, ale funguje i s menšími, jen je třeba dbát na precizní umístění na střed objektu nebo na kontrastní část objektu a při namačkávání nemít v okolí objektu jiný bližší kontrastní objekt. Objekt ve stínu, když je za ním hodně světlé kontrastní pozadí, může tracking minout, ale opakovanou aktivací a preciznějším umístěním se dá chytit. Obecně tracking u Z není tak "lepivý" ani rychlý jako u DSLR, takže holt občas volím další režimy jako Wide-S a L, které fungují minimálně stejně dobře spíš lépe než u D750 (možná i díky výměně objektivů - pevná Gčka 1.8 mají pomalé motory proti Skům, a profi zoom už jsem dlouho neměl). Je to všechno jen o tom, poznat chování systému. Jestli bych uvítal změnu? Ano, například možnost rychle měnit velikost AF bodů jako u Fuji, nebo aby se tracking choval a vypadal jako u DSLR Nikon (Sony to zkopírovalo, nechápu proč Nikon ne), nebo aby se face detekce dala zapnout namáčknutím tlačítka do jakéhokoli AF režimu jako u Sony a Canonu.

-- 1. 8. 2021 14:39 --

No a jak jsem ostřil makro s DSLR? V blízkosti MFD manuálně přes OVF nebo LV, protože AF se chytal pokaždé jinam než požadavek (příliš rozlehlé AF body), často se nechytal vůbec. Z6 se spolehlivě chytne na prašník tyčinky s nemakro 50 nebo 85 objektivem. S DSLR je něco takového na dlouhé opakované zkoušení.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 1. 8. 2021 15:05

Já tu za propagátory vidím prakticky všechny bezzcadlovkáře s výjimkou chvd, protože vidíte jen plusy, ale na rozdíl propagátorů jiných věcí nejste agresivní.

Opravdové makro jsem nikdy nefotil, ale malé předměty celkem běžně, třeba šperky, kde jsem potřeboval nafotit maximální možný detail. Problém jsem míval s tím, že levný makro objektiv Nikon 40/2.8 Micro musel být pro maximální zvětšení příliš blízko subjektu (prakticky jsem do něho objektivem štouchal), stínil jsem světlu a pro dosažení optimální hloubky ostrosti nestačila ani clona 13 (řešení bylo použit clonu, která dávala nejostřejší obraz a focus stacking). Na hraně maximálního zvětšení už AF přestával fungovat (musí se ostřit ručně), minimální ostřící vzdálenost pro AF byla o kousíček delší, než pro MF. Zvětšením vzdálenosti jsem tyto problémy vesměs vyřešil. Přes LV nebo OVF jsem většinou neostřil, většinou jsem si raději vytáhl přes tethering obraz na obrazovku počítače nebo tabletu.

Obrázek
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod chvd 1. 8. 2021 15:37

pemar píše:Pokud ten problém nebrání užívání, tak ho dají do půjčovny, občas si ho nechají i jako předváděcí, v nejhorším případě do bazaru. Prodat jako nový by neměli, mohou si tím zkazit reputaci, ale občas si o to někdo koleduje, když tlačí na moc velkou slevu.

:) No nebo ho odeslou mimo Prahu :)
Tak co se tyka fototechniky, verim ze v Praze v MP a FŠ to takhle mozna bude.
Co jsem se zde naucil:
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod milann88 1. 8. 2021 15:46

Tady se hlavně můžou rozchazet zkušenosti vzhledem ke způsobu foceni a toho co, kdo fotí. Na klidnejsi focení dnes nevidím žádnou výhodu DSLR, kromě subjektivních preferencí OVF nebo velkého těla. Na akční focení je to delší povídání, ale hlavně je akční focení pro každého něco jiného a každý má jiný skill, někdo více spoléhá na fotoaparát, někdo je zvyklý mu pomáhat.

Já můžu k mému kusů Z6 říct, že mě AF nikdy nenechalo na holičkách a průřezem tématy se mi zvýšilo procento správně zaostrenych fotek. I na florbalu na pomalém objektivu jsem si donesl více správně zaostrenych fotek než s D4s nebo D850, ale netvrdím, že to je lepší sportovní foťák, to zdaleka ne.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 1. 8. 2021 15:48

Propagátoři by ti vnucovali prodat DSLR a koupit bezzrcadlo :)
Nikdo tu nepopírá, že DSLR jsou v některých ohledech lepší. Jen ten brutální výkon AF pro někoho není vzhledem k zaměření důležitý, zato využije jiné funkce. V tomto respektuju praktiky a ti se v zásadě shodují, že vedle dobře zvládnutého D850 nebo D6 začíná být zajímavé až něco jako A9 a nová Rka a plně srovnatelný je jen A1 - tedy v AF-C.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod chvd 1. 8. 2021 15:56

Dolgor píše:Co se týče překvápek při zao.......ko u Sony a Canonu.

S tim odstavcem prakticky plne souhlasim.
Ono to vsechno nakonec nejak jde.
Vedel jsem, ze ten AF je jiny, ale ne ze tolik. Kupodivu na te Z50 mi tak rozdilny nepripadal a prave ani s temi tamronimi skly u Z6. Dokonce mi prijde, ze oblast AF bodu (pri single AF point - ostatni nemam prozkousene) je jina se zetkovym sklem a jina s tamronim. U toho zetkoveho musim s tim "AF bodem" vice do toho objektu.(ale to tu v podstate uz jakomoznost vysvetloval Pemar) To je pro mne dost matouci, obzvlaste kdyz chci fotit neco s ruznymi systemy. Jiste, kdybych fotil 8 hodin kazdy den, tak se mi to zautomatizuje vsechno.

-- 1. 8. 2021 16:15 --

Dolgor píše:Nikdo tu nepopírá, že DSLR jsou v některých ohledech lepší.

Nechci se rozhodne prit zvlast o takhle relativni zalezitosti.
Ale pocitove, kdyz si tak nejak sectu, odectu, vynasobim vydelim a zprumeruji vsechno to, co jsem tu na tohle tema precetl, tak bych mel spise opacny pocit ... asi v duchu: "No kdyz nekdo nemuze zit bez toho EVF, tak to je pro nej DSLR asi vyhodny a AF ..no ten uz skoro vlastne vubec ..." Navic mam v hlave i hodne info, ktere tem bezzrc pripisovalo skoro galakticke moznosti.
Ale je to jen pocit muj..osobni...nic vic :)

-- 1. 8. 2021 16:41 --

Sigma 200-500/2,8 recenze - jsem netusil, ze neco takoveho existuje
https://youtu.be/C9UnFxwww3Y
Co jsem se zde naucil:
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 1. 8. 2021 17:12

Váží 16 kilogramů, stával půl milionu a teď ho Megapixel občas vykoupí za 51 tisíc. Na Z řadu jak dělaný (přes adaptér), co říkáte?
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod chvd 1. 8. 2021 17:20

Rozhodne, uvazuji o koupi. Jen kromeTK a adapteru si tam dam jeste mezikrouzky, abych mohl zkusit i makro a pojedu to z ruky.
Co jsem se zde naucil:
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 2. 8. 2021 21:06

Shrnutí spekulací o Nikonu Z9:

https://www.digitalcameraworld.com/news ... LPVJGh6SL8

… pro mne stále hodně neznámého, zatím se kloním k mírné skepsi.
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka