Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod chvd 31. 7. 2021 18:05

lennyl_ píše:ako to hybridne ostrenie funguje sa mi asi presne nedozvieme, vyrobca nam predava produkt, nie svoje patenty a otvorene kody.

To chapu, mi by taky stacilo, kdybych se dozvedel, jak se to projevuje. Tedy treba co to umi vyborne a kde nastava problem. Protoze oproti jejich marketingu je ta realita dost jinde. A kdyby to nestalo za rec, asi bych si toho ani nevsimnul.

-- 31. 7. 2021 18:44 --

pemar píše:Nejsem si jistý, nakolik dnešní zákazníci řeší, jaký to má snímač nebo procesor. Podle mne spoustě tvrzení věří, aniž by je měli ověřené nebo technicky podložené.

Tak ono je otazka, co by zakaznik mel sledovat a co by melo byt samozrejmosti. Kdyz jsem si k favoritu poridil drazsi auto sveho casu, taky jsem automaticky predpokladal, ze brzdna draha bude srovnatelna, kdyby byla prumerne dvojnasobna, nejspis bych brzy havaroval. A rozhodne me u zadneho dalsiho auta nenapadlo dopredu/pred koupi zjistovat, jestli nahodou nebrzdi blbe. Jiste, kdyz jsme porizovali dodavku ci pick-up, tak nejak nam doslo, ze cim vic nakladu, tim vetsi brzdna vzdalenost, ale v zasade byl zase predpoklad, ze prazdne to auto bude brzdit podobne a jo, bylo tomu tak. Nejak to jde IMO vsechno do kelu..nejen ve fotacich :D
Naposledy upravil chvd dne 1. 8. 2021 08:50, celkově upraveno 1
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 31. 7. 2021 19:33

Když jsem měl D750 a pustil na něm LV, všechno bylo jinak. Bezzrcadlovky fungují v LV pořád, takže mě nepřekvapilo, že se chovají jinak a že se budu muset přeučit.

-- 31. 7. 2021 19:48 --

pemar píše:Kdyby tomu tak bylo, tak by těla s větším počtem AF bodů ostřila pomaleji nebo hůře, ale to jsem nezaznamenal, Z7 a Z6 ostří přibližně stejně rychle. A D500 ostří o hodně rychleji a přesněji, než D750 s 51 body a ta zase ostřila rychleji a lépe, než D600 s 36 body. Jinými slovy, v praxi jsem nic takového nezaznamenal, takže velikost AF bodu nebude rozhodující faktor, asi bude více záležet na rychlosti HW a algoritmu. Pak může být větší počet AF bodů i výhodou, do D5 je Nikon uměle přidával, protože to přinese jemnější ostření a méně huntování.

Využívání kontrastu u D5 odvozených zrcadlovek má, to Nikon potvrdil i oficiálně. A zjevně to má i D6, protože jinak si nedovedu představit, jak by zajistili tu přesnost zaostření u AF-C. U řady Z si jistý nejsem, ale za základě testů na prodejně bych řekl, že už od první verze bylo AFC řady Z nadprůměrně přesné. Ale byly tam i slabiny, zhoršení přesnosti za horšího světla a méně kontrastního subjektu a ztrácejí subjektu při pohybu, do jaké míry to vyřešily updaty fw, to záleží na tom, s čím to kdo porovnává a co a jak fotí.

36/51 je stejný poměr jako 105/273 (Z6) nebo 493 (Z7)? :)
Jak přesně a v jakém režimu používá D5/6 detekci kontrastu? To ty foťáky klapají zrcátkem, aby daly signál PDAF i hlavnímu senzoru? Nebo se využívá RGB senzor (s malým rozlišením)? Nejednalo se jen o funkci automatického AF fine tuningu?
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 31. 7. 2021 21:41

Ne, ale na 36 ostřil hůř, než na 51 a na 51 ostřil hůř, než na 105 respektive 155. Podle této logiky by musel byt nejlepší Nikon D50 s 5 ostřícími body. Ale není, protože takhle jednoduše to nefunguje :-).

Algoritmus, pokud si dobře pamatuji, existoval už před D5, od doby uvedení 3d trackingu, ale teprve od D5 to začalo fungovat dostatečně dobře, předtím podle všeho nestačil hardware. Další přelom je D6, ne kvůli těm pár režimů navíc, ale kvůli tomu, co stíhá, díky tomu bylo podle všeho možné nastavit užší tolerance na AF-C, projevuje se velkou přesnosti zaostření třeba při letovkách a lepším trackingem, …

Nikon 4d ale podle mne ještě neměl tu druhou část algoritmu, to ověření přes RGB i v jiných AF-C módech. Prakticky se to projevuje tak, že Nikon v režimu priorita zaostření raději zahuntuje nebo nevyfotí, než by pustil závěrku a udělal špatně zaostřenou fotku. Zmizely tím takové ty fotky, co byly zaostřené blbě na krajích nebo nezaostřené vůbec, stoupla použitelnost Sigmy Art objektivů. Jak moc to funguje na prioritu release nemám vyzkoušeno. Nikon používá data z RGB i při automatickém AF doladění korekcí, to máš pravdu.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 31. 7. 2021 21:56

Vedle počtu bodů se zvyšoval i výkon procesoru, zatímco D6 a Ztka mají procesory stejné a počet AF bodů je u Z 3-5x vyšší (dle udávaných parametrů, což jsou volitelné AF body, reálně jich na snímači je daleko víc, u Ztek jsou AF body každý 12tý řádek, tedy shora dolů je to 333 řádků AF bodů u Z6). Mně šlo ale primárně o velikost AF bodů kompenzovanou jejich počtem a vyšší hustotou. Fyzická velikost OSPDAF bodů a tudíž jejich diskriminační schopnost jsou menší než u zvláštního snímače u DSLR. Stejně tak velikost pixelu OSPDAF odpovídá velikosti ostatních pixelů, zatímco DSLR mohou pro PDAF používat mnohem větší buňky (například Z7 má méně citlivý AF než Z6 kvůli většímu rozlišení = menším buňkám). O obém jsou články. Obsluha takového systému určitě vyžaduje víc zdrojů

RGB snímač se v 3D trackingu používá k detekci objektu na základě barvy, ne pro kontrastní doostření, alespoň tak to bylo u D750.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 31. 7. 2021 22:27

V každém režimu a při každém nastavení to běží trochu jinak.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod lennyl_2 31. 7. 2021 23:04

ja som bol s D750 maximalne spokojny, AF aj na krajne body slapali, 20/1,8G, 35/1,4 ART, 58/1,4G, 135/2 DC...az nedavno som si pozeral archiv, 1:1 RAWy a bol som zhrozeny, ake je to "zle" zaostrene, ked si pozriem oproti tomu dnes fotky z MILC.

tak si stale myslim, ze pocet AF bodov nie je vsetko. ale to okolo toho = ako je to naprogramovane dokopy.
Sony A7R III + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sony FE 50/1,8 do počtu + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 1. 8. 2021 06:50

Kvalita zaostření se dá změřit přes Reikan, u starších modulů, které používal i Nikon D750, to bylo řádově horší, než u té další generace a D6 to má zase o kus lepší, zajímavé ale je, jak se výsledky liší sklo od skla, u některých skel přesnost zaostření hodně “létala”, hodně se lišily zoom a pevné skla, levná a profi skla, krátké skla a dlouhé teleobjektivy.

Oni se daji koupit i agregované data za Nikon a Canon, ale já nemám nejnovější licenci, takže tam dat ze Z řady budu mít minimum a i kdybych jí koupil, tak očekávám, že většina majitelů Z řady svým tělům a objektivům věří a přes Reikan je neměří (ono to jde jen u Nikonu a Canonu, Sony a Olympus nejsou podporované, nebo aspoň v minulosti nebyly), určitě těch dat nebude tolik, jako bylo u zrcadlovek, ale nějaké tam budou.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod chvd 1. 8. 2021 09:02

Dolgor píše:Když jsem měl D750 a pustil na něm LV, všechno bylo jinak. Bezzrcadlovky fungují v LV pořád, takže mě nepřekvapilo, že se chovají jinak a že se budu muset přeučit.

Jasne. Tomu rozumim, dokonce jsem to samozrejme vedel i pred koupi, ty urcite take.
Nicmene realne info o vyznamnych omezenich by podle mne melo byt dostupne dopredu a to zcela otevrene a ne ze je to udelany tak, ze se ceka, na co vsechno ten ci onen uzivatel prijde, ze je hure nez bylo drive.
Tenhle pripad s "neostrenim vyrazne mimo aktualni zaostrenou oblast" mi teda prijde docela az brutalni, zvlast kvuli tomu, ze ten AF aniz by se pohnul klidne necha fotak pipnout "in focus". Nicmene jiste, uznavam, ze je taky otázka, kolikrat mi to bude vadit pri realnem foceni, kolikrat na nejakou takovou krizovou situaci narazim a nebo jestli to (ne)bude delat podobny faily i pri jinych beznejsich situacich - no uvidim .... a to uz se mi prave nelibi ... za ty prachy by to podle me melo byt dopredu jasne deklarovany, kdyz to neumi odstranit.
Navic Nikoncz, aspon z meho pohledu zcela bezprecedentne snizil uroven info na infolince/podpore a to do te miry, ze uz tam ani nevolam. Pred par lety jsem je za tuhle oblast jen chvalil a doporucoval. A byli opravdu dobri.

-- 1. 8. 2021 09:15 --

lennyl_2 píše:tak si stale myslim, ze pocet AF bodov nie je vsetko. ale to okolo toho = ako je to naprogramovane dokopy.

Nikde jsem to nestudoval, ale pred casem jsem slysel rozhovor dvou lidi, co delali/delaji obchodaky pro NIkon na nejakem YT videu a ti tam prave mluvili o tom, ze kupriklad 51bodovy AF z D7200 je jinak vykonny nez z D7500. Ostatne 51bodovy AF pouziva Nikon tusim uz od D300/s pokud se nepletu. Tak treba u D 780 asi musi byt radikalne jinak vykonny.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 1. 8. 2021 09:15

To je vlastnost propagátorů, že vyzdvihují výhody a o nevýhodách mlčí, média jsou jich plná.

Setkávám se s tím denně, kolem mne je samý propagátor, a je jedno, jestli jde o CO2 a zelenou planetu, diverzitu, veganství, elektromobilitu nebo bezzcadlovky.

On i Filip Barták řekne na přímou otázku pravdu, ale pokud mu tu otázku nepoložíte, odprezentuje Vám text z reklamní brožury. Na druhou stranu, nikdo člověku nebrání v tom, aby si foťák na prodejně pořádně vyzkoušel, pokud to neudělá a věří, skončí buď jako další propagátor, nebo po zklamání změní značku. Co budeme povídat, v Z vlákně najdete oboje, těch co si foťák před koupí důkladně vyzkoušeli bude asi tolik, jako těch, co umí italsky a finsky.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 1. 8. 2021 09:18

Dokladne si vyskusat fotak na predajni ? To je sci-fi. Na to potrebujes niekolko dni.
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 1. 8. 2021 09:32

Když kupuji foťák za 4000 Euro, tak mi investice 2-3 hodin nepřijde jako ztracený čas. Vyzkoušet, zda má opravdu ty přednosti, kvůli kterým ho kupuji a zda nemá nějakou chybu, kvůli které bych vracel. A pak ho ještě intenzivně testoval prvních 14 dní.

Já to míval jako rituál, vedle byla fajn zahrada s výborným jídlem, tak jsem vzal dceru jako pomocníka a modelku a udělali jsme z toho půldenní akci.

To jsem udělal i u Z řady.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod feanoor 1. 8. 2021 10:04

Právě proto už bych si přímo v obchodě nic takového nekoupil.
Při nákupu přes internet to můžu pořádně vyzkoušet, a případně jim to do 14 dní vrátit.
To že se dá foťák pořádně vyzkoušet v krámě je podle mě utopie.
feanoor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 1. 8. 2021 10:10

Presne tak.
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 1. 8. 2021 10:11

Mám výhodu, že to do obchodu mám pěšky tak čtvrt hodiny, takže prvotní selekcí na prodejně jsem si ušetřil otravné balení a dohodování s dopravní firmou, služby České pošty nechci komentovat.

U objektivů by to nefungovalo vůbec, vracím cca 2 ze 3, takže mi přijde rychlejší je vrátit hned na prodejně.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod lennyl_2 1. 8. 2021 10:24

v obchode sa komplexne moc toho vyskusat neda (lebo sport, lebo svetlo). akurat tak som si vedel v Prolaike vyskusat tela, ako sa drzia (to je pre mna dost zasadne, ten grip), aky maju hladacik a ako sa ovladaju tlacidla.

plus pri kazdom nakupe skla si tam vyskusam na plnu dieru ostrost, aj pozriem rohy fotky, ci nie je decentrovana optika aj zaclonim na nekonecno. tak som si vyberal Sigmy 35/1,4 ART a 50/1,4 ART z viac kusov. ostatne G-ckove skla Nikon/Sony uz boli na prvy kus vzdy OK.

nakoniec uz nakupujem skla od kseftarov z Alzy, ked sa mi nepozdava, vratim ho do tych 14dni (Alza predajne maju na kazdom rohu).

najhorsie tu tie nahodne komplikacie u Z50/Z6, co sa tu popisuju, ze to obcas zablbne a clovek co ma teraz robit, hmm
Sony A7R III + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sony FE 50/1,8 do počtu + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka