Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 31. 7. 2021 08:25

Já mám spoušť nahoře vpravo na ukazováček, na Z9 ji vidím vedle hledáčku na palec.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 31. 7. 2021 08:31

Vedle hledáčku Z9 je Disp. , ne ?
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 31. 7. 2021 08:32

Já to blbě vidím, leskne se mi to, asi máš pravdu.

Moc nechápu, proč by mělo být nahoře vedle hledáčku, mezi kamerou a foťákem se moc často nepřepíná (já jen omylem :-) ) a na LiveView také fotím málo.
Naposledy upravil pemar dne 31. 7. 2021 08:36, celkově upraveno 1
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 31. 7. 2021 08:36

Ale s těmi skly to bohužel platí pořád, pokud nějak člověk nepřekousne adaptér a pokud to s ním nebude fungovat naprosto bezchybně
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 31. 7. 2021 08:38

To se ukáže až v praxi, jestli ano, tak se ptám, proč to nefunguje na Z6 a Z7.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 31. 7. 2021 09:00

Snad nedostatečný výkon (?)

I s těmi nativnimi skly to není úplně super, i když to není taková tragédie, jak se to někdy popisuje.

Takže když to tělo bude hodně výkonné, proč by to vlastně měl adaptér kazit.
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 31. 7. 2021 09:11

Z6 II má stejný HW jako D6, takže výkonu je dost, jen je možná blbě využitý.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 31. 7. 2021 10:38

D6 nemá tolik AF bodů zako Ztka, AF body D6 jsou daleko větší a pravděpodobně matematika za interpretací jejich výstupů nemusí být tak komplikovaná (Ztka jako jedny z mála MILC nepoužívají potvrzení detekcí kontrastu - to jen v low-light AF nastavení a na pin-point), D6 nemusí využívat procesor pro vykreslení hledáčku. Možná by se našlo víc důvodů, proč má procesor v bezzrcadlovce víc práce. Nikon nadto dává hodně velký důraz na kvalitu rawu a má propracovanou bezztrátovou kompresi, takže u starších procesorů byl dáván důraz hlavně na image processing a méně pro AF, což může změnit až další generace procesorů. Například Sony má bezztrátovou kompresi až ve zcela novém procesoru u A1. Moc se mi nechce věřit, že by to u starších generací neimplementovali, kdyby to nebralo kapacity, které by chyběly jinde, zvlášť když pro uživatele je kvalitní bezztrátová komprese velký bonus (karty, disky). Neříkám, že další optimalizací se nedá výkon AF u Ztek zlepšit, určitě dá. Ale D6 s principiálně menšími HW nároky mi nepřipadá jako vhodné srovnání.
...Snížená schopnost Ztek najít objekt zcela mimo aktuální HO se týká všech MILC vs Nikon DSLR, jen se o tom asi tolik nemluví, protože lidi nemají tak často přímé srovnání. Tak si předostřím, ruka mi neupadne ;)

-- 31. 7. 2021 10:46 --

Taky bych přihodil tu o tom, jak Canon USM teleobjektivy přeostřují rychleji než Nikkor SWM pro DSLR. V dobách D700 a 5Dček tím fandové dokazovali, že Canony ostří rychleji (a víme jak to bylo) ;)
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod chvd 31. 7. 2021 12:13

... ... ...Snížená schopnost Ztek najít objekt zcela mimo aktuální HO se týká všech MILC vs Nikon DSLR, jen se o tom asi tolik nemluví, protože lidi nemají tak často přímé srovnání. Tak si předostřím, ruka mi neupadne

no...u tech nenativnich skel jsem ten problem nezaznamenal-mozna jsem mel stesti...nicmene chci fotit a ne zas to jit testovat a pak zas ono a pak jeste tohle

me ale nebavi pri tech cenach muset si vsechno zjistovat buhvi kde ....nemit to info dopredu od vyrobce ci prodejce...nedostat ani poradny navod .... ze fotak nemam nechavat na vyhybce na nadrazi nebo s nim delat freediving mi psat fakt nemusi

muset ostrit na dvakrat mi prijde docela stupidni ... asi vedi proc o tom neinformuji stejne jako neinformuji treba o srovnani rychlosti AF DSLR vs MILC pro pohyb v aspon nejake trochu konkretni hodnote
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 31. 7. 2021 12:46

O tom, že si Z řada pomáhá s přesností AF přes kontrast, mne přesvědčuje fakt, jak při zhoršeném světle (a konstrastu) klesá rychlost a přesnost zaostření. Mohl v tom hrát roli čas, Nikon neměl čas vymýšlet kompletně nové algoritmy pro Z řadu. Dá se to ověřit jednoduchým testem, zaostřujte na méně a méně kontrastní subjekt a ubírejte denní světlo, třeba zatahováním závěsů. Pak to vyhodnoťte a uvidíte.

Stejně tak jsem si jistý tím, že větší rozlišení Nikon zpomaluje, hlavně při přepočítávání RAWů, korigovaní optických vad a při paralelním ukládání do jiného formátu.

Že EVF odebírá výpočetní výkon, o tom se tady někteří hádali do krve. Také je to něco, co se dá experimentálně ověřit.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 31. 7. 2021 14:00

Zpomalení, huntování a méně přesný AF v nízkém osvětlení a na nekontrastní objekt se týká i PDAF u DSLR, kde žádná detekce kontrastu nefiguruje. ...Informaci o nevyužívání kontrastu (kromě specifických režimů jako pin-point a low-light AF) mám od Thoma Hogana, ale jen papouškuju, neprověřoval jsem to.
...OSPDAF u bezzrcadlovek principiálně není tak citlivý a přesný, když budeme uvažovat izolovaně o jednotlivých AF bodech. Ty jsou fyzicky menší než na odděleném senzoru u DSLR. Menší buňky senzoru jsou méně citlivé na světlo a fyzicky menší senzor hůř rozlišuje fázový kontrast. Bezzrcadlovky to ale kompenzují větším počtem AF bodů a složitějšími algoritmy. U originálních Ztek došlo k velkému posunu citlivosti AF s novými FW (a nejspíš to tak bylo i v počátcích jiných systémů), takže na tomto poli se určitě pracovalo a pracuje dál.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod lennyl_ 31. 7. 2021 15:01

ako to hybridne ostrenie funguje sa mi asi presne nedozvieme, vyrobca nam predava produkt, nie svoje patenty a otvorene kody.
napr. k mojmu fotaku som sa docital na stranke sony, ze AF pouzije v prvom kroku rychle fazove ostrenie a potvrdi si v druhom kroku presnost zaostrenia kontrastom. ci to robi v kazdom AF rezime uz neuvadza.

moj kontretny problem bol specificky iba v tom studiu, kde bolo malo svetla a fotil som modelku s 85/1,4ART DN (moderne top sklo) a 50/1,8G (srot sklo) a proste to neostrilo na najmensi AF bod. poradili mi chalani vypnut simulaciu EVF a dat vacsi AF bod. a uz to krasne ostrilo.
- to vypinanie simulacie EVF mi kedysi davno spominali chalani Fujisti, ale zabudol som na to a ani som poriadne nevedel vtedy, o com pisu.

ale nieco na tom co ste tu napisali bude. pretoze ked zvolim aj stredne velky AF bod a fotim predmet/cloveka v dialke, tak to zazrakom vzdy krasne AF trafi. ako keby si ten system pomahal malickymi bodmi, alebo strojovym ucenim, alebo algoritmami (ze detekuje hlavu, tvar).
...vtedy mi padne sanka. ze ako sakra to moze tak vyborne ostrit. naopak DSLR by nemala sancu, by sa AF bod chytil na vsetko mozne a nie tam kde chcem ja - lebo ten AF bod na DSLR by napr. prekryval objekt s okolim.

som ohromne zvedavy (aj ked teda nemam Nikon) na ten novy firmware pre Z6II/7II, podla mna to programovanim posunu na super uroven.
Sony A7R III + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sony FE 50/1,8 do počtu + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 31. 7. 2021 15:11

Kdyby tomu tak bylo, tak by těla s větším počtem AF bodů ostřila pomaleji nebo hůře, ale to jsem nezaznamenal, Z7 a Z6 ostří přibližně stejně rychle. A D500 ostří o hodně rychleji a přesněji, než D750 s 51 body a ta zase ostřila rychleji a lépe, než D600 s 36 body. Jinými slovy, v praxi jsem nic takového nezaznamenal, takže velikost AF bodu nebude rozhodující faktor, asi bude více záležet na rychlosti HW a algoritmu. Pak může být větší počet AF bodů i výhodou, do D5 je Nikon uměle přidával, protože to přinese jemnější ostření a méně huntování.

Využívání kontrastu u D5 odvozených zrcadlovek má, to Nikon potvrdil i oficiálně. A zjevně to má i D6, protože jinak si nedovedu představit, jak by zajistili tu přesnost zaostření u AF-C. U řady Z si jistý nejsem, ale za základě testů na prodejně bych řekl, že už od první verze bylo AFC řady Z nadprůměrně přesné. Ale byly tam i slabiny, zhoršení přesnosti za horšího světla a méně kontrastního subjektu a ztrácejí subjektu při pohybu, do jaké míry to vyřešily updaty fw, to záleží na tom, s čím to kdo porovnává a co a jak fotí.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod lennyl_ 31. 7. 2021 15:26

no lenze vsetci vyrobcovia, nie iba Nikon, daval do drahych DSLR modelov lepsie AF moduly + premyslenejsi SW algoritmus. a do nizsich to zamerne degradoval aby si nekonkurovali (bud starsou verziou, alebo to osekal).

ale teraz na MILC, ked su AF body sucastou snimaca a modely maju rovnake procesory, tak moze uz skor iba tym SW to regulovat, ci ?
Sony A7R III + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sony FE 50/1,8 do počtu + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 31. 7. 2021 15:43

Nejsem si jistý, nakolik dnešní zákazníci řeší, jaký to má snímač nebo procesor. Podle mne spoustě tvrzení věří, aniž by je měli ověřené nebo technicky podložené.
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka