Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Do fóra se už nepřihlásíte přezdívkou, je potřeba e-mail. Hned teď se podívejte, jakou e-mailovou adresu tady používáte a zapište si ji: odkaz Uživatelský panel v hlavičce –> záložka Profil. (Podrobnosti)

Odeslat příspěvekod pemar 8. 4. 2022 19:15

To je Nikon, čas od času si vybere nějaké příslušenství a napálí na to neskutečnou cenu (stativová objimka na 300 PF nebo grip + baterka + nabíječka na D850 jsou klasickými příklady).

Pro Landova a ty, co mají rádi dlouhá skla, video od Steve Perryho, jak dělal sample images na 800/6.3 PF:

https://youtu.be/qIsLByDBIAI

Principiálně videa nemusím, ale tady se mi líbily fotky i způsob, jak to prezentoval. Přijde mi, že 800 PF má na ptákoviny větší potenciál, než 400/2.8 S.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 8. 4. 2022 19:34

fotofanda píše:Mohl by mi někdo vysvětli co je na tom tak drahé? To je z kevlaru nebo jiného "kosmického" materiálu?

A ty myslíš, že je kevlar nějak extra drahý? Samozřejmě levný není, ale nic zas tak extrémního, v modelařině se užívá celkem běžně. Osobně bych špičkovou velkou clonu dělal z nějaké nomexové voštiny z obou stran pokryté uhlíkem - to by bylo "kosmické řešení" s minimální hmotností při perfektní pevnosti, ale reálnou cenu se všemi rabaty přes 1000USD by to nemělo.
Kdepak, tohle je jak píše pemar prostě "zajímavá cenová politika"...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 9. 4. 2022 18:21

Zkusím shrnout moje pocity z týdenního testování (nebo spíše hraní si) Nikonu Z9:

1. Zábava: Je to úžasná hračka. Je to foťák nabitý vychytávkami a zajímavými funkcemi, koupil jsem si manuál od Thoma Hogana a dva dny jsem si hrál s nastavováním.
2. Funkčnost: Je to můj subjektivní názor, ale je to první bezzcadlovka, u které mám pocit, že funguje jako špičkové zrcadlovky. Problém je ale v tom, že řada věci funguje lépe na papíře, než v realitě, třeba sériové snímání vysokou rychlostí chvilku funguje, ale pro stabilnější fungování by potřebovalo kartu s výkonem, který prakticky není dostupný. Takže jsem nakonec skončil u 8-10 fps, kde je rozumný poměr mezi rychlostí a bufferem :-(. Výhrady mám i k zaostřování MF: na papíře skvělé a velmi pohodlné, ale v praxi o kousek méně přesné, než u D850. Velmi dobrý dojem na mne udělala stabilizace. Takže fotí to, ostří to, posílá to fotky, … nenašel jsem zatím nic zásadního, co by Nikon Z9 dělal hůře, než zrcadlovky. A pár věcí dělá jinak a lépe. Ale také by mohl mít pár věcí lepších, štve mne například MENU a za moc podařený nepovažuji ani doplňkový software, NX Studio, Wireless Transmitter a SnapBridge jakžtakž fungují, ale nenadchnou.
3. Nemusím nosit dalekohled: Zvětšení obrazu v hledáčku používám na identifikaci subjektů v dálce, co to je a jestli to stojí za fotku, i v režimu AF-C. Nehrozí mi, že při přehazování dalekohledu a fotoaparátu mi něco uletí.
4. Výdrž na baterky: Zatím to vypadá, že výdrž na baterku je cca poloviční, než u zrcadlovky se stejnou baterií, ale díky větší baterii výrazně lepší, než s malou baterkou EN- EL15. Bez náhradní baterky se necítím komfortně. Nedovedu si představit, že bych neměl grip a měl jen tu malou baterku.
5. Focení malých ptáků v letu na velkou dálku: Úspěšnost je podobná jako u D850/D500, je to lepší než u Sony, odpad je relativně malý, ale je. Přesnost zaostření je cca jako u D850/D500, o kousek horší, než u D6, rychlost zaostření je při 8 fps blesková, ale občas mám problém opravdu malý subjekt zaostřit, musím občas pomoci zaostřením na nějaký blízký bod, pak se AF prakticky hned chytne.
6. Tichá závěrka. Někdy to musím zkusit, ale zatím preferuji zvuk závěrky, byť umělý.

Takže co jsem dostal za cca 50% ceny navíc? Bezzrcadlovku, která funguje, větší pohodlí při zaostřování, možnost prohlížet si fotky, aniž bych dal oko z hledáčku, možnost dělat krátké rychlé série 20 fps až 120 fps, lepší stabilizaci a pohodlnější focení s MF objektivy. Je to náhrada D850 a D500? Na 99% ano, takže s největší pravděpodobností ano.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod engine_er 11. 4. 2022 21:47

Páni, mám jednu (možno laickú) otázku týkajúcu sa FTZ II adaptéra - po nasadení na Z-kovú bezzrkadlovku s použitím F-kového objektívu bez stabilizácie bude vďaka FTZ adaptéru fotoaparát/objektív stabilizovaný? Alebo iba pri použití objektívu s VR s 3-osou stabilizáciou sa zvýši na 5-osú?
ULN WS: FD Mini (4x NF-S12B)+ Z390M-PRO4 + i5-9600K (2xNF-P12) + DDR4 32GB + Sapphire RX570 4GB + SX8200 1TB + M500 240GB + UV400 240GB + 2x HGST 1TB (Himuro) +Logitech G504 + EIZO CS2731
DSLR: D7200 + 18-35 f/1.8 + 50 f/1.8 + 85 f/1.8 + SB-700
engine_er
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 11. 4. 2022 21:57

Pokud objektiv nemá stabilizaci, Z9 ji “přidá”. Pokud jí má, zajistí spolupráci stabilizací s tím, že preferuje nastavení na objektivu. Ostatní Z asi fungují podobně.

FTZ a FTZ II se v chování neliší.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod houghs 11. 4. 2022 23:00

pemar píše: Ale také by mohl mít pár věcí lepších, štve mne například MENU a za moc podařený nepovažuji ani doplňkový software, NX Studio, Wireless Transmitter a SnapBridge jakžtakž fungují, ale nenadchnou.

Ty děláš PP v NX Studiu?
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 12. 4. 2022 06:11

Do vydání DxO PhotoLab verze 5.2 bylo pro mne Nikon NX Studio jedinou možností, jak otevřít a zpracovat RAW z Nikonu Z9. A pro ten nový formát RAWů (high efficiency) to platí ještě dnes, DxO ty nové formáty neotevře. Takže RAWy v DxO PhotoLab 5.1 jsem otevíral v NX Studio a když jsem je chtěl upravit v DxO, tak jsem je převáděl do TIFF formátu.

NX Studio má ještě jednu výhodu, načtení velmi detailního nastavení foťáku z Exifu včetně zobrazení focus pointu.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod houghs 12. 4. 2022 11:11

Za mě je tam zásadní výhoda v podobě kontrolních bodů. To mě velice vyhovuje jako velmi efektivní nástroj lokálních úprav. Prakticky u všech fotek v exteriéru za denního světla dělám nějaké lokální úpravy. Teď jsem dodělal PP u těch dvou tisíc fotek z USA a šlo to celkem rychle. Dnes je poslední den akce u HappyFoto na fotoknihy za 499 Kč, tak jsem 4 nechal udělat.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod noxx_cz 12. 4. 2022 20:41

Budeš ty fotky mít někde veřejně? I bych se mrknul ;-)
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod houghs 13. 4. 2022 09:11

Mám vytvořených několik alb s fotkama pro kolegy v práci, dám Ti link do SZ. Veřejné alba to nejsou a i když tam osobní fotky nedávám tak nemám zájem aby to někde kolovalo po Internetu. Pokud by tady někdo z diskutujících na fóru měl zájem tak mu link pošlu. Nemám žádný Facebook, Instagram a žádné jiné sociální sítě. Digiarena je jediná kde občas něco napíšu.

Fotek je tam poměrně dost, dá se říci že velká většina které jsem nafotil a nejsou osobní. Vyřazuju fotky víceméně duplicitní nebo hodně podobné, špatných fotek je minimum. Kromě letošních fotek z USA jsou tam fotky z Kalifornie, Hong Kongu, Taiwanu, Francie, Itálie, Portugalska a Španělska.

Pro lepší orientaci, tady jsou mapky s místy pořízení fotek:

Obrázek
New York

Obrázek
Washington

Obrázek
Boston
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod superloco 13. 4. 2022 12:37

Dotaz pro uživatele Z6II a Z7II: Jaké máte zkušenosti s přesností a rychlostí ostření při použití adaptéru a F-mount skla, např. Nikkor 85/1.8, 24-70/2.8 a dále skel Tamron. Dochází zde k nějakému front/back focusu nebo pomalejšímu ostření oproti použití stejných skel na zrcadlovce?
superloco
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod pemar 13. 4. 2022 18:34

Mám Z9, tam je to trochu jinak, ale na Z6 a Z7 se při použití adaptéru skla oproti zrcadlovce v AF-C módu zpomalí, ale v AF-S se ostření v AF-S módu zpřesní. Front focus / Backfocus je statisticky u Z řady podstatně menší, ale může být, je třeba to vyzkoušet na konkrétních sklech, třeba Nikon 70-200/4 jsem na Z9 korigovat musel.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 14. 4. 2022 06:27

Aktualizovaný firmware 2.0 pro Z9 kromě zlepšení videa nově přidává funkci Custom Wide-Area AF, která je podobná funkci Group-Area AF se 17 možnostmi, která byla u digitální zrcadlovky Nikon D6. Vzor uspořádání oblastí AF je volitelný z 20 možností pro snímky a 12 pro videosekvence, fotoaparát podporuje také detekci objektu, můžete například nastavením oblasti AF na horní polovinu záběru zachytit rozhodující okamžik běhu přes překážky s dokonalým zaostřením. Díky přehodnocení algoritmu byla prý také vylepšena stabilita AF, výkon sledování a detekce objektů v situacích se slabým osvětlením, takže možná bude možné trackovat i černého kocoura ve tmě. Fw má být k dispozici 20.dubna.

Firmware verze 1.40 pro fotoaparáty Nikon Z 7II a Z 6II má navíc zlepšil výkon automatického zaostřování. Tato aktualizace zvýší stabilitu automatického zaostřování a zabrání nechtěnému posunu zaostřovacího bodu do pozadí. Při manuálním zaostřování bude také přidána možnost emulace lineárního zaostřování u vybraných objektivů, takže uživatelé mohou plynule upravovat polohu zaostření podle svého záměru s pocitem fungování podobným jako u kinofilmových objektivů.

Slibuje Nikon.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 14. 4. 2022 07:16

To jsou samá pozitiva

V případě Z6/7 opakovaně :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod lennyl_2 14. 4. 2022 07:44

https://www.youtube.com/watch?v=h1txVTdZfOU&t=3s

teraz som to dopozeral. porovnani Nikon Z9 vs Sony A1 je asi kopec. toto je take skor vábne a z rychlika.
zaujalo ma akurat to testovanie dynamickeho rozsahu, to ako robil ? inak pri -EV bol lepsi Nikon, pri +EV Sony.
nevsimol som si, ako mal nastavenie WB, ale Nikon stale taha do zlto-oranzova (aj preto som predal D750).
a Nikon akosi v slabom svetle nevedel ostrit na oko a pritom jednoducha staticka scena,no slubovany fw2.0 to poriesi.
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka