Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod golem2 17. 9. 2021 09:57

Landov, uz pri fotografovani by som orezal prazdne miesto vpravo a lavy kvet by bol cely.
golem2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 17. 9. 2021 10:42

Ahoj všem po dlooouhé době, zavítal jsem ze zvědavosti co se děje nového. Zamrznul jsem u D7200 a svého DX sklenářství (10-24, 16-80, 18-35, 85, 70-200, 55-300). Fotím hlavně nesmírně čilou 3-letou vnučku a teď budu fotit i vnuka, krajinu stále, ale trošku méně.
Tak bych se jen zeptal, jak jsem tak letmo prošel o čem se tu bavíte, má smysl ještě investovat do vylepšení téhož systému třeba přechodem z D7200 na D500 kvůli autofokusu a lepšímu low-light výkonu? Já nejsem nespokojený, ale to člověk, který si na něco zvykne, nebývá nespokojený a nevidí třeba že novější věci jsou úplně jinde. Anebo mám ještě nějakou dobu počkat a potom přejít na full frame bezzrcátka, i když je to šílená pálka a asi by to muselo být z důvodu, že DX zrcadlovky už budou proti nejnovějším bezzrcátkům opravdu doba kamenná. Rozdíl, co nebije do očí, mě k tomu rozhodně nedovede. Koukáme na fotky na výjimečně povedené Sony 4K televizi se slušně ručně doladěným zobrazením, no a stále myslím, že i v intreiéru bez blesku ten starý DX snímač není tragédie a i zaostření není špatné, přestože na velké televizi je ta rovina ostrosti hodně vidět a nějak jsem se naučil i s tou Sigmou 18-35/1.8 že to nelítá mimo. Teď se ženě rozbil mobil, tak jí vybírám nový a jsem docela překvapený, že Sony Xperia a Samsungy mají DNG, stáhl jsem si nějaké DNG a docela jsem to v Photokrámu doladil tak, že to není katastrofa. Chci ženě koupit na vnučku a vnoučka buď Sony Xperia 5 II nebo Samsung Galaxy S20/S21 Ultra, který díky tomu 108 MPx snímači má fakt ty DNG hodně použitelné, ale zase jako 25 nebo 33 tisíc, to bych musel zešílet. Už když jsem ženě kupoval Nikon 1, tak jsem šlápnul vedle, stejně fotí mobilem, s jedničkou fotila tak dvacetkrát a při těch světelnostech to bylo fakt na nic. Takže teď přemýšlím, zda Xperii 5 II za dvacku (má to 16mm, 26mm a 70mm "skla") nebo podstatně dražšího Samsunga S20 nebo S21 Ultra. Ptám se spíš tady, protože zdejší diskutující mají mně bližší posuzování obrazového výsledku, než klasičtí mobilisti, které nerozčilují ty umělé patlanice. o koukám na JPEGy z té Sony Xperie či Samsungu, tak je to hnus, velebnosti, ale z DNG se to docela velice překvapivě dá... Klasika odšumět lokálně, hlavně mimo HO, zmenšit, doostřit Nik Sharpenerem taky jen v hloubce ostrosti. Ovšem DNG z toho Ťamťungu je hodně pěkné, ale ty prachy, to si radši budu dávat do kasičky na Z-ko. :-D
ForeignerOnEarth
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 17. 9. 2021 10:48

Ja som sem tam upravil nejaké dng z oneplus 6 a 8T. Ale už to nemienim robiť, proste je to len mobil so zufalou optikou a celkovo má fotky z mobilu nechávajú chladným.
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 17. 9. 2021 10:56

Mě přijde D500 jako všeobecně (ne jen zde) velice chválený foťák.

A speciálně na malé pohyblivé cíle :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 17. 9. 2021 12:01

Jestli si chceš užívat DSLR co nejdéle, pak novější D500 rozhodně dává smysl. Já bych s foťákem počkal na další generaci APS-C Z. Je možný, že Nikon bude chtít navázat na APS-C D500 a uvede něco na ten způsob v Z. Pak bys mohl některá skla dál používat přes adaptér (já to dělám a nic špatného na tom nevidím), získáš AF, který je na děti lepší než DSLR (EyeAF) i od boku. FF Ztko taky není špatné, ale většinu skel bys dřív nebo později chtěl vyměnit za FF verze. Počkal bych i v tomto případě na další generaci a pak buď výprodejové Z6II nebo rovnou novou generaci.
Hlasuju pro Samsung. Měl jsem po sobě několik Sony a teď mám dva roky Samsung S10e. Zpětně mi Sony telefony připadají jako nálož šedi a nudy, od prostředí po fotky, navíc každý z mých modelů (střední až high-end) měl nějakou vážnou konstrukční vadu. Samsung má také daleko lepší uživatelský zážitek. Obecná preference pro mobilní fotky podle mne bude na straně Samsungu (manželka určitě nebude chtít pořád upravovat DNG), mají atraktivnější výstup. 30k za telefon je nesmysl, nestačil by nižší model nebo starší generace?
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 17. 9. 2021 13:33

Výhoda D500 je, že některé protivné věci z minulosti zmizí, banding, barevný šum, nekonzistentní AF vůči Sigma Art sklům. Člověk získá rychlejší foťák a více profi tělo, robustnost. Bajonet zůstane, kompatibilita vůči starším sklům je prakticky 100%. Člověk ztratí pár magapixelů a zaplatí vyšší pořizovací cenu. Celkově je D500 velký skok, zejména pokud člověk fotí pohyb a má rád delší skla.

Výhoda Z řady je, že to je budoucnost, nehrozí, že další skla pro tenhle bajonet nebudou. D500 se dá přeskočit, ale je to změna v mnoha ohledech, D500 má mnohem bližší logiku ovládání, i když i pro D500 je nutné se naučit dost nových dovedností.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod noxx_cz 17. 9. 2021 13:43

Jenže vizuální rozdíl mezi D7200 a D500 bude čistá nula ... možná snad jen vyšší ISO. A pokud je někdo zvyklý fotit s D7200 a vyhovuje (postačuje) mu rychlostí i přesností AF, tak si s D500 vůbec v ničem nepomůže. To už bych opravdu nějaký ten pátek počkal a šel do DX nebo FF Zka. Ostatně i ta Z5, kterou používám já je dnes už perfektně cenově dostupná a v ničem zásadním se do Z6(II) neliší, krom toho displaye (ten nemá ale ani Sony A1 :-)) ) a navíc stačí levné duální SD karty.
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 17. 9. 2021 13:57

Podle recenzí má Z5 poznatelně horší AF ve slabém světle, což může i nemusí vadit. Ta LCD s nízkým rozlišením na drahých foťácích nechápu. Vzhledem k tomu, že používám MF a po focení kontroluju zaostření, vnímám dost velký rozdíl ve vypovídací hodnotě displeje mezi např Z6 a staršími foťáky (X-T2, D5100).
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 17. 9. 2021 14:02

Pánové díky, že jste mně dali zase trochu rychlokurz toho, co se dále děje.
D500 je v našich obchodech 45 000 Kč a z eBay brand new nejlépe Švýcarsko 35 000 Kč, to už mě trošku nahlodává. Jetý skla jsem kupoval, jetej foťák nechci kupovat.
Cítím, že pravdu má jak Dolgor a pemar, ale noxx_cz zase taky. Jo, kdyby se D7200 z roku 2015 porouchal, tak neváhám a dokoupím D500, ale když zatím funguje.... Je to 35 000 Kč nebo 45 000 Kč s cz zárukou za dejmetomu efekt, který člověk asi neuvidí úplně furt. Mělo by to smysl, kdybych bezzrcátka totálně odpískal a řekl si, že DSLR DX je nafurt a mám dvě těla do rezervy D500 + D7200, aby to vydrželo dalších 20 let. Nakonec Yashicu FM-1 jsem měl 21 let, než se jednou u moře rozpadla. Peugeota 306 jsem měl 23 let, takže jsem trošku konzerva.
Jak tak koukám na ceny Z full frame, tak koupit si širokáč, F4 základní zoom, k tomu 24/1.8, 35/1.8, 85/1.8 nebo používat přes adaptér 85/1.8G a 70-200 používat přes adaptér, to leze do statisíců. k Z DX tuším nejsou žádná rozumná skla. Anebo počkat na nějaké slušné Z DX tělo a používat celé mé sklenářství přes adaptér?
Pro mě je furt 16-80/2.8-4 zoom snů, po kterém jsem toužil od roku 2005,kdy jsem si koupil 18-70/3.5-4.5, pak 16-85/3.5-5.6, no a 16-80-ka po 10 letech konečně vyřešila tu vytouženou univerzalitu "skoro na všechno", kdy většinou chodím s malou brašničkou a jedním sklem a zbytek sklenářství je na hraní, na něco speciálního. Něco podobnýho jako je lehoučký 16-80/2.8-4 asi zatím neexistuje, ale jestli bude používání s budoucím Z DX přes adaptér nějak rozumné, tak je o to cesta jak si pohrát s novými features a nemuset narvat do nového sklenářství jmění.
ForeignerOnEarth
Návštěvník

Odeslat příspěvekod noxx_cz 17. 9. 2021 14:09

Já v obdobnén smyslu jako D7200+16-80 tahám právě tu Z5 + 24-200 a k tomu jsem si na hraní koupil Viltroxe 85/1,8 a mám vystaráno, zvládnu tím vyfotit v zásadě všechno, co jsem kdy fotil. A s cenou jsem se s přehledem vlezl do 50t. Na hraní mi zůstává X-T2 s pevnýma sklama :-).
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 17. 9. 2021 14:13

No a co se týče mobilu pro ženu, tak Samsung Galaxy 9S Plus jí právě odkráčel - vybije se za půl dne a k síti se přihlásí tak dvakrát denně, SIMka ve staré Xperii normálně funguje. My jsme oba se ženou dlohodobě používali Xperie, já mám XZ Premium, držák, žena poté, co se jí dvě rozbily, tak přešla k Samsungu a nadává a nadává ty dva roky, protože všechno, na co byla zvyklá ze Sony, tam je jinak a "blbě" a je tam "spoustu nesmyslů navíc", takže návrat k Sony jí láká pokud Xperia 5 II dostojí své slušné pověsti. No a hlavně podle těch DNG už je to "skoro foťák" a když sesypeme fotky naší vnučky z D7200 a z mobilu, tak už ten skok nebude na té obrazovce tak šílený při prohlížení "napřeskáčku", protože jí ty DNG trochu pošteluju, aby to nebylo tak děsivý. Zkusil jsem si tři DNG z té Xperie, které byly někde ke stažení, no a ... že jo, furt je to mobil, ale aspoň prostě to nejsou textury z jiné galaxie. Tráva je skoro tráva a ne klubko zelenejch propletenejch hadů, na pleti naší vnučky nebo na mém ksichtě bych se nemusel děsit co máme za záhadnou kožní chorobu, když mám neoholené strniště, tak by to po poštelování z DNG vypadalo jako strniště a nikoliv jako obraz od impresionisty. Ovšem Samsung 108 MPx zkonverovaný do 12 MPx DNG je o poznání lepší a tam už kdyby mně někdo řekl, že je to RAW z nějaké low-end zrcadlovky z roku 2010 se seťákem 18-55/šero-tma, tak bych mu to i věřil.

-- 17. 9. 2021 14:14 --

noxx_cz: no, lámeš mě slušně.... ;-)
ForeignerOnEarth
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 17. 9. 2021 14:19

16-80 na FTZ bude asi trochu front-heavy a delší, může vadit i nemusí.
...Já jsem to rozhodování, jestli zachovat, co mi funguje, nebo přejít, měl jednodušší. 1) Už jsem roky fotil s bezzrcadly jiných značek a věděl jsem, že některé možnosti ocením - splněno. 2) Chtěl jsem menší cestovní sestavu - splněno. 3) Vzhledem k mému věku by mě přechod čekal tak jak tak.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 17. 9. 2021 14:22

No a ještě u bezzrcátka bych mohl lépe přepnout na video, než u DSLR. I když ten svět nás šíleně mění, takže nejvíc videí s vnučkou máme z Google Meet tenekonferencí s mladejma s šíleným produkčním řetězcem: mobil -> Google Meet -> Internet Kolín-Plzeň -> PC -> FlashBack 5 screen capture 10 fps a střih. To už je pak video z DSLR proti tomu luxus. :-D

-- 17. 9. 2021 14:33 --

Dolgor: 16-80 je tak strašně lehký sklo, že se ho nebojím ani na FTZ. Rozhodně s adaptérem se nebude ani blížit nějakým 24-120/4 nebo 24/70/2.8, to ani ze třetiny. Jenom chápu, že je to trošku taková online konverze technologií, které úplně nebyly primárně vymyšleny aby spolu spolupracovaly, no. Já vím o bezzrcátkách celkem houby, protože Nikon 1 jeho možnostmi a ovládáním mně v tom fakt moc nepomohl. Ale hlavně mě překvapilo, že mobily už mají aspoň "portréťáky", protože ta doba, kdy drtivá většina ksichtů je vyfocená zblízka na f=26mm, snad jednou skončí. To je doba, která je ve své podstatě horší, než rok 1800 + něco, protože v té době aspoň ty fotky ksichtů sice byly strnulé, ale neměly deformované hlavy a velké nosy a brady a ruce před obličejem nebyly jak lopaty. Když vidím, že je fůra mladejch, kteří nemají jednu jedinou normální fotku svého dítěte.... Tak třeba foťák, který jim sám přepne na sklo f=50 mm nebo f=70mm či u té Xperie 5 III (ta je moc drahá) dokonce na periskop f=105mm, tak se aspoň blýská na normálnější časy.
ForeignerOnEarth
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 17. 9. 2021 14:40

Na FF Z je přepínání na video geniálně jednoduché HW přepínačem. Lze si odlišně nakonfigurovat U režimy pro video a foto a i bez nich si foťák pamatuje nastavení použité při posledním focení/videu. Stabilizace taky funguje skvěle a video AF mají Nikony jeden z nejlepších. Točil jsem teď krátká videa pro propagaci pracoviště a nastavení je opravdu snadné, ikdyž jsem video předtím prakticky netočil. ...Ale jsem rád, že postprodukci má na starost někdo jiný. Nestíhám ani fotky:)
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod houghs 17. 9. 2021 14:41

Vůbec bych neuvažoval o variantě APS-C Z. Zasklení tam nikdy nebude. A nějaká Z90 také ne. Myslím že model Zfc celkem jasně ukazuje pro koho ty foťáky jsou.

D500 bude mít velkou výhodu v autofocusu, oproti D7200 by tam mělo být citelné zlepšení. V obrazové kvalitě moc velký skok nebude, možná o něco menší šum na vyšší ISO. Pokud nejsou zásadní problémy v ostření na D7200 tak bych to asi neměnil.

Já jsem si také udělal kalkulaci přechodu na zetka, Z6II a čtyři objektivy které bych potřeboval mě vyjdou na nějakých 160 tis. Kč. Až to bude opravdu nutné tak to pořídím, ale pokud nebudu cítit zásadní potřebu tak určitě ne. Focení přes FTZ odmítám.
houghs
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka