Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod lennyl_ 17. 2. 2021 08:30

hehe a potom, ze je Z6II zla alebo pomala, prd, ked si si nevsimol, ze ti naraz foti a uklada tri fotky :-)
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod noxx_cz 17. 2. 2021 11:11

Právě že ne. Sic byl zapnut expoziční bracketing, ale bez nastavené samospouště to fotilo úplně normálně a já si ničeho nevšimnul. No jo no., oproti D750 je to ovládání přeci jenom dost jiné a na spoustu věcí si teprve zvykám :-). Na Fuji je to aspoň natvrdo nastavené na otočném ovladači. Tady není nikde nic vidět, tak na to člověk jednoduše zapomene.
Musím ale uznat, že Z6II je fakt super foťáček. Jak jsem zvyklý si hodně hrát v lightroomu nebo C1, abych z RAWu dostal fotku podle mého gusta, tak u Z6 je ta práce cca poloviční. Už na první dobrou vypadají RAWy super a moc úprav netřeba. Za mě zatím poklona a myslím si, že se Zka nikonu fakt povedly.
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chvd 17. 2. 2021 14:09

Njn tak ty RAWy by se ale spise mely srovnavat treba s D780 nez s D750.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod houghs 17. 2. 2021 15:10

Ohledně těch úprav RAWů je to zajímavá informace, papírově by mezi tím až tak zásadní rozdíly být neměly. I když mezi D750 a Z6II je šest let rozdílu. Z6II by měla být lepší na vyšší ISO, to se v popisech píše, ale nenašel jsem spolehlivější informaci ohledně dynamického rozsahu. Podle mých zkušeností, je právě DR ta největší bolest u starších fotoaparátů a to si pak vyžaduje radikálnější úpravy. I když ani to někdy moc nepomůže.

Další parametr, který často upravuji, je WB. Řekl bych že u D3100 je spíš výjimkou kdy na WB v postprocesu nesáhnu. Častější je posun do chladných barev, ale stává se i opak. A v přírodě často ujíždí v ose purpurová-zelená. Asi je to spekulace, ale lepší výsledky WB u posledních modelů možná ukazují na lepší procesor a jeho lepší inteligenci.

Otázkou je také SW na úpravy, používám jen CNX-D a Nikon právě svému SW dokáže přes Picture Control sdělit víc informací než dokáží vyčíst ostatní programy.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod noxx_cz 17. 2. 2021 15:28

Mám ve foťáku většinu korekcí vytnutu a upravuji pak až v LR. Ale třeba právě to vyvážení bílé je téměř spolehlivé. Nemusím do něj většinou vůbec sahat a líbí se mi tak, jak je přímo v RAWu. Celkově po načtení RAWu do LR jen mírně doladím pár hejblátek jinak nemusím skoro nic. Oproti D750 a hlavně Fujině změna a rozhodně k lepšímu :-).
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 17. 2. 2021 16:44

Já jsem s posunem obrazové kvality u Z6 proti D750 spokojený, i když čistě z hlediska měřitelných hodnot, je rozdíl malý. DR na základní ISO měl o fous lepší D750 než Z6/Z6II - dle laboratoří, ale já osobně jsem si toho v praxi nevšiml. Na vyšší citlivosti má zase vyšší DR Z6, je tu dual-gain a senzor celkově méně šumí v jpegu i rawu, uvádí se cca 1 EV a řekl bych, že to bude tak nějak. Imho největší praktický rozdíl je potlačení barevných posunů, D750 na citlivosti 6400 a výš někdy měl nepřirozený barevný overcast, což Z6 už nedělá. Nové Nikony mají také lépe vyladěný WB a barvy celkově. Zatímco s Fuji X-T2 vs D750 to bylo pocitově 1:1 až 2:1 ve prospěch Fuji (podle podmínek), fotky ze Z6 se mi líbí více častěji než z X-T2. Jediná slabina, kterou na Z6 vidím, je trochu měkčí obraz proti D750 i X-T2 na základní ISO.
V každém případě moje Ztko způsobilo, že už Fujinu ani zdaleka nepoužívám tak často, ale mám jen starou X-T2, kdoví, co by bylo s X-T4 :)
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 18. 2. 2021 09:34

Nový firmware pro #Z6II & Z7II, verze 1.10! Tato aktualizace vylepší výkonnost funkce automatického ostření na oči na fotoaparátech Z 7II a Z 6II. U Z 6II zároveň umožňuje nové formáty a video workflow. Update bude vydán 25. 2. 2021! Více informací se dozvíte na https://bit.ly/3pppXZC
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 18. 2. 2021 09:45

Dufam, ze na CP+ predstavia Z 200-600. Update FW podla mna nieco zasadne v AF asi neprinesie, chce to novy HW.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 18. 2. 2021 10:07

Podle mě nový FW má u dvojkovych verzi šanci přinést slušné vylepšení, s původním FW jsem na různých srovnávacích videích neviděl takový rozdíl oproti původní Z6/z7 a to by měly mít nové verze podstatně více výkonu, proto bych čekal, že dvojkove verze mají v tomto ohledu ještě slušnou sanci se někam posunout.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 19. 2. 2021 06:47

Prve skusensoti s novym FW 1.10 pre Z6/7II...ako vidno, pri foteni opomocou Eye AF rozpozna oko/tvar z vacsej vzdialenosti. To je celkom ocakavane a prinosne. Ziadne zasadne vylepsenia alebo nejaku moznost namapovania rozneho spravania AF na fyzicke tlacidla nevidim - velka skoda. Treba vyckat na nove Z.
https://www.youtube.com/watch?v=lgBvK_F ... e=emb_logo
landov
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 19. 2. 2021 07:21

Větší změny přichází až s FW, co má první číslovku vyšší, uvidíme, co přinese budoucí FW 2.0.
milann88
Návštěvník


Odeslat příspěvekod JardaB1 1. 3. 2021 15:48

Nikon Nikkor Z 20mm F/1.8 S Lens Test :
https://www.ephotozine.com/article/niko ... iew--35284
Canon EOS RP | Canon EF 3,5-5,6/24-105 IS | Pentax K 2,8/30 + A 1,7/50 | Canon EF 2/100 | Canon EF 4-5,6/70-300 IS II
JardaB1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod milann88 2. 3. 2021 17:15

Někoho by mohlo zajímat, test 24-200: https://www.ephotozine.com/article/niko ... jUEeP2FulM
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vendda 2. 3. 2021 17:49

Tak ten test stejného objektivu už je nějakou dobu tady: https://www.makofoto.cz/nikon/objektivy ... _200VR.htm
vendda
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků