Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Rámek 6. 12. 2019 10:12

Petrsvi píše:
Jediné co mi připadá divné je stabilizace která jede po zapnutí pořád. A při přepnutí fotoaparátu do menu se vypne a divně v tom zarachotí.

landov píše:
To mas ale na mysli s F sklom ?

Uvažuji o Z6 a tohle mně zarazilo. Toto je opravdu normální chování stabilizace, je v tělě Z6 nějaký gyroskop nebo je stabilizace hlučná? A dá se stabilizace úplně vypnout?

Moc děkuji za odpověď.
Rámek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dolgor 6. 12. 2019 10:36

Stabilizace se samozřejmě vypnout dá. Je na to položka v rychlém menu. To zarachocení je parkování stabilizačního mechanismu. Dělají to snad všechny stabilizační systémy na senzoru i v objektivu. Bez parkovací polohy by senzor při otřesech kvedlal a brzo by se to rozbilo.

-- 6. 12. 2019 10:37 --

...já mám stabilizaci na Z6 vypnutou skoro pořád a zapínám ji jen, když to má smysl, což není často.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod lemming 6. 12. 2019 18:19

Já tedy mám stabilizaci naopak neustále zapnutou a žádného rachocení jsem si nevšiml.
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod 46Power 6. 12. 2019 21:45

Kdyz jsem mel jeste Fuji, tak stabilizace u 50-140 f2,8 byla taky hodne slyset.

Chci se zeptat, je pravda, ze ma vyjit nejaky firmware na Nikony Z6+7, ktery umozni pouzivat i jiny pamet.karty? To jediny me od koupe Z6ky odrazuje, ty sileny ceny wtf..
46Power
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 6. 12. 2019 21:58

...áno, má vyjsť FW s podporou CF kariet, ktoré budú ešte drahšie ako xqd.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod 46Power 6. 12. 2019 22:07

Hmmm :-| :-|
46Power
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 6. 12. 2019 22:36

Některé CFexpress jsou levnější než XQD a časem to určitě ještě půjde dolů. Ceny ve srovnání s SD kartami je třeba brát tak, že jsou obdobné jako za nejrychlejší SD. Bohužel ale nejde koupit pomalejší a potenciálně levnější jako u SD.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod foto1977 6. 12. 2019 22:49

Ahoj, tak už mám před sebou doma na stole novou Z50.
Co mě za tu cca 1hod zaujalo/zklamalo:
zaujalo:
- hledáček
- rychlost odezvy menu a nastavení na lcd
- úchop díky výraznému grypu

zklamalo:
- působí dost plastovým dojmem (oproti GX80) i když by to mělo být také z hořčíkové slitiny...
- nejde při focení přes hledáček posouvat ostřící body prstem po LCD displeji, pouze křížovým voličem. GX80 to umí a je to dost návykové... Možná to lze někde zapnout v nastavení, ale zatím jsem to neobjevil...
- nelze (nevím jak) nastavit aby se v hledáčku/LCD zobrazovala klasická mřížka pro rozvržení kompozice (prosím majitele Z6/Z7/Z50 o upřesnění kde se to popř. dá zapnout
- není plastová krytka sáněk na blesk - taková blbost, ale dříve jsem jí u každé své DSLR měl (D50/D80/D7000) asi se dnes musí šetřit na všem, ale takový bazmek s výrobními náklady 5 hléřů by k tělu za 25000 Kč mohli snad přidat...

To je zatím za hodinu sbližování zatím vše, zítra to otestuji venku...
p.s. s tou FTZ redukcí to opravdu ztrácí veškerou kompaktnost... :(
foto1977
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod svihy 7. 12. 2019 06:20

U Z6 je zapnutí pomocné mřížky v položce d9. Co se týče FTZ redukce, je opravdu velká. Z toho důvodu jsem si kupoval Z6 bez ní. Uvažuji časem o koupi redukce TECHART TZE-01 která je na Sony skla. A je podstatně menší.
svihy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rámek 7. 12. 2019 17:50

Ještě k té stabilizaci u Z6:
To, že někomu stabilizace rachotí a jinému ne má možná tuto příčinu:

https://www.digimanie.cz/nikon-svolava- ... izaci/7833

Zkonrolovat to lze tady:

https://nikon.tfaforms.net/424

No, mám důvod váhat, pokud se stabilizace při vstupu do menu vypne a zarachotí je divné.
Škoda, že jsem to nevěděl když byly tady Nikon dny. Konec konců nemusím s nákupem spěchat.

Dík za odpovědi.
Rámek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod svihy 7. 12. 2019 20:56

Díval jsem se na svolávací akci a můj foťák je v pohodě. Jedná se o to, že když mám zapnutou stabilizaci tak po přepnutí do menu se vypne. A udělá to drobný zvuk. Ale je to běžné. Lze to obejít vypnutím stabilizace. Ve většině případů ji není nutné používat. Na Z6 si zvykám zkoušel jsem porovnat fotky z mé původní A7 a Nikon má lepší podání barev.

Annoying clicking sound when switching between image review and shooting
This is caused by Nikon engaging its IBIS sensor lock when you leave shooting mode. You can stop this by disabling IBIS (assuming the shooting conditions permit disabling IBIS)
svihy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod landov 8. 12. 2019 07:00

Hmmm, Nikkor 14-24mm f/2.8G ED vs Nikkor Z 14-30mm f/4 S

https://nikonrumors.com/2019/12/07/a-qu ... ors.com%29
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 8. 12. 2019 08:51

Trochu se mi to nezdá, mám podezření na nějakou metodickou chybu, například ne zcela vhodný stativ, 14-24/2.8 je o hodně těžší, ta sestava s bezzcadlovkou má těžiště hodně vpředu, i s D500 nebo D850, kde je ta sestava vyváženější, musí člověk věnovat upevnění na stativ pozornost, osvědčilo se mi to připevnit v těžišti přes stativovou objímku. Co se týče stativu, na jeho stránkách vidím, že má stativ Manfrotto 055 XPRO 3, ten by mohl stačit, ale tyhle trojkové stativy už nejsou na dvoukilovou sestavu optimální, je to hendikep pro tu těžší sestavu. Mohl ještě použit Benro C3190T Carbon, ale ten bych na 14-24 nepoužil ani na náhodou, ten Z7 s 14-24/2.8 bez vibrací neudrží.

Druhá věc je kalibrace, vsadím se o co chcete, že ten Polák neměl Z7 ani s jedním objektivem kalibrovaný, a na 14mm už vůbec ne. Psal jsem to vícekrát, pro optimální výsledek je to zapotřebí i u bezzrcadlovky a Nikon Z7 to umí, raději přes Reikan, než přes automatiku ve foťáku.

Já 14-24/2.8 nepřeceňuji, má svoje nedostatky a nebyl konstruovaný na těla s takhle vysokým rozlišením, na f2.8 je třeba Sigma Art 14-24/2,8 ostřejší, ale mezi f5.6-f8 je můj kus ostrý z rohu do rohu, zejména na 14mm. Další přednost je mikrokontrast, v tom je ten objektiv těžko k překonání, snad jen Zeiss 15/2.8 je lepší.

Přesto všechno, kdybych kupoval 14-xx mám objektiv na Z7 nebo Z6, vykašlal bych se na 14-24/2,8 od Sigmy i od Nikonu a koupil bych Nikkor Z 14-30mm f/4 S, protože k řadě Z lépe pasuje a stačí.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Stan35 10. 12. 2019 15:00

Kdyby někdo uvažující o Z6, tak zajímavé počtení

https://amazingsky.net/2019/04/30/testi ... otography/

-- 10. 12. 2019 15:02 --

https://www.cloudynights.com/topic/6703 ... try9541717
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 10. 12. 2019 15:13

pemar: ta Z14-30/4S sa Nikonu naozaj brutalne podarila. Od kompaktnosti, cez hmotnost a vynikajucu opticku kvalitu az po odolnost na protisvetlo.
Naozaj radost s tym fotit.
landov
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků