Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 16. 7. 2019 10:25

Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 17. 7. 2019 12:59

Cílem je vyrobit fotoaparát i objektivy, které pomáhají fotografovi vytvořit fotografie v takové kvalitě, jakou si přeje a jakou je schopen posoudit a rozlišit a je ochoten to zaplatit. .
Nemyslím si, že je možné to proměnit do nějakého technického obodování, navíc takového, jako dělá DxOMark. Možná, že tato kritéria splňují potřeby tvůrce DxOMarku, ale rozhodně to nelze projektovat na všechny fotografy na světě. A ani na velkou část z nich.

Měření DxOMark mně hodně připadá jako kdyby se automobily bodovaly podle následujících měření:

1. Maximální rychlost dosažená na jedničku v 300-metrovém hangáru
2. Fotometricky změřená průhlednost oken při zapnutí ostřikovačů
3. Kvantitativní rozdíl otáček motoru ukazovaných na otáčkoměru a změřených oscilometrickou metodou na předním blatníku
4. Počet decibelů hluku motoru na volnoběh s plynem sešlápnutým k podlaze změřený v zavazadlovém prostoru
5. Smyk na mokré hlíně v 63 km/h při otočení volantem doleva o 74 stupňů za 0,2 sekundy na zimních pneumatikách z OBI měřený vzdáleností ústřelu zadní nápravy pomocí vyhodnocení snímků časosběrného snímáni na mobilu Huawei
6. Počet ping-pongových míčků, které se vejdou na zadní sedadla
7. Vzdálenost ujetá na litr benzínu na zpátečku z prudkého táhlého kopce se zataženou ruční brzdou

No a v celkovém skóre by třeba KIA porazila Porsche.


Možná tímto srovnáním DxOMarku křivdím, ale rozhodně je to ještě hodně slabé srovnání v případě, že bychom posuzovali Gancovo interpretace DxOMark. V takovém případě bych ještě doplnil bod
8. Počet virtuálních kilometrů najetých v obýváku s vypnutým motorem. A pokud se automobil nevejde Gancovi do obýváku, pak mínus 1000 bodů GxNec.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 17. 7. 2019 14:27

Je to smutný, je to tak ;-)
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ganec 17. 7. 2019 16:22

ForeignerOnEarth píše:Měření DxOMark mně hodně připadá jako kdyby se automobily bodovaly podle následujících měření .. No a v celkovém skóre by třeba KIA porazila Porsche.
Prečo by nemohla ;-)
Každý má iné priority.
Dokonalosť neexistuje, všetko je o kompromise.

Ono je to vždy niečo-za-niečo:
- buď chceš čo najrýchlejšie auto .. alebo chceš aby bolo komfortné a tiché
- buď chceš foťák s čo najväčším snímačom .. alebo chceš niečo šikovné + skladné + cenovo dostupné
- buď chceš objektív, ktorý kreslí dobre na krajoch .. alebo ... :kuk:
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fotofanda 17. 7. 2019 18:56

ForeignerOnEarth píše:Cílem je vyrobit fotoaparát i objektivy, které pomáhají fotografovi vytvořit fotografie v takové kvalitě, jakou si přeje a jakou je schopen posoudit a rozlišit a je ochoten to zaplatit. .
Nemyslím si, že je možné to proměnit do nějakého technického obodování, navíc takového, jako dělá DxOMark. Možná, že tato kritéria splňují potřeby tvůrce DxOMarku, ale rozhodně to nelze projektovat na všechny fotografy na světě. A ani na velkou část z nich.

Měření DxOMark mně hodně připadá jako kdyby se automobily bodovaly podle následujících měření:

1. Maximální rychlost dosažená na jedničku v 300-metrovém hangáru
2. Fotometricky změřená průhlednost oken při zapnutí ostřikovačů
3. Kvantitativní rozdíl otáček motoru ukazovaných na otáčkoměru a změřených oscilometrickou metodou na předním blatníku
4. Počet decibelů hluku motoru na volnoběh s plynem sešlápnutým k podlaze změřený v zavazadlovém prostoru
5. Smyk na mokré hlíně v 63 km/h při otočení volantem doleva o 74 stupňů za 0,2 sekundy na zimních pneumatikách z OBI měřený vzdáleností ústřelu zadní nápravy pomocí vyhodnocení snímků časosběrného snímáni na mobilu Huawei
6. Počet ping-pongových míčků, které se vejdou na zadní sedadla
7. Vzdálenost ujetá na litr benzínu na zpátečku z prudkého táhlého kopce se zataženou ruční brzdou

No a v celkovém skóre by třeba KIA porazila Porsche.


Možná tímto srovnáním DxOMarku křivdím, ale rozhodně je to ještě hodně slabé srovnání v případě, že bychom posuzovali Gancovo interpretace DxOMark. V takovém případě bych ještě doplnil bod
8. Počet virtuálních kilometrů najetých v obýváku s vypnutým motorem. A pokud se automobil nevejde Gancovi do obýváku, pak mínus 1000 bodů GxNec.


Vidíš počet těch Ping pongovych míčku by mne zajímal. Je to parametr prostoru na zadních sedacich. Pokud by tak testovali všechna auta tak super.
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lemming 25. 7. 2019 10:49

Přidám sem čerstvou zkušenost, třeba někomu pomůže: Mám už delší dobu objektiv Sigma 70-200mm f/2.8 APO DG EX HSM a tak dál..., tu starší verzi. Když jsem koupil Z6, tak přes adaptér sice fotil, ale neostřil. Je to v háji, říkal jsem si, budu muset měnit a tyhle tele zoomy nejsou úplně levné. Ale pak jsem si pořádně pročetl tiskovou zprávu Sigmy a tam psali, že tenhle objektiv by měl na Z-kách fungovat bez problémů. Tak svitla naděje, odnesl jsem ho do servisu kde aktualizovali firmware a opravdu - už ostří! Navíc za to servis ani nic nechtěl!

Extra update FW pro Z-ko nevyšel, ale asi jsem měl nějakou opravdu archaickou verzi. Každopádně za mě super :)
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Obšák 27. 7. 2019 18:09

No tak paráda ;-)
A jak to teda ostří? Kámoš mě kdysi fotil na motorce (asi hodinu předtím, než jsem ji prodal) kombinací Nikon D200 a právě tímto objektivem a všechny fotky špatně zaostřeny. Říkal jsem si "no jo, nestíhalo to, když jsem jel proti němu", jenže špatný byly i statický fotky. Byl tam parádní BF. Už se to nedalo opakovat. Ale s bezzrcátkem by to mělo být v pohodě ;-) A jak jsi spokojený se Z6?
Obšák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 31. 7. 2019 06:24

Nikon Z 85/1,8S je vonku, cena u nas bude asi 800€+, celkom palka. Toto sklo kludne vypustim
https://nikonrumors.com/2019/07/31/the- ... azon.aspx/

Zaujima ma uz len nativne 70-200/2,8 , ale cena bude urcite brutalna, moj odhad 2500 - 3000€. :'(
landov
Expert

Odeslat příspěvekod lemming 31. 7. 2019 07:34

Obšák: Na D750 ostřila přes hledáček dobře (žádné divočiny jsem s ní teda nedělal). Na Z6 jsem ji zatím v reálu nezkoušel, až bude příležitost, můžu dát vědět.

landov: CZ doporučená cena 85mm f/1.8 S je 21500,-, což za špičkový portrétní objektiv není tak hrozné a časem určitě ještě klesne.

Jinak nedávno vyšel update na firmware 2.01, který by měl řešit to občasné zamrzání foťáku v režimu detekce obličeje. Jaj!
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 31. 7. 2019 11:52

Update 2.01 nainstalovany, uvidime.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 31. 7. 2019 13:11

Ale inak niezeby na tom nejak zalezalo, ale tie Nikonacke skla pre Z-mount vyzeraju hrozne lacno.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Obšák 31. 7. 2019 13:26

To kvůli tomu, aby se to nekradlo :D
Obšák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 31. 7. 2019 14:45

:-D v reáli sú to celkom pekné sklá, ale sigmy art sa mi páčia viac - s výnimkou hmotnosti.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 31. 7. 2019 17:49

Neviem si predstavit, ze su o moc krajsie, ale aspon vyzeraju prakticky. Zase tela sa mi pacia asi najviac :) Ak by tam bola dostupna 70-200 f4 a nejaka 100-400, asi by som uz poskuloval ... :D
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod vendda 17. 8. 2019 12:12

Safraporte, tak koukám, že najednou je z 59 000 z minulého týdne skoro 71 000 za to samé. Viz: https://www.fotolab.cz/eshop/fotoaparat ... r-kit.html
Kdo zaváhal, (třeba já) bude muset připlatit. (Nebo se na to zatím vyprdnout)
vendda
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků