Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod milann88 13. 9. 2021 19:56

S tím popisovanym nastavením samozřejmě používám lupu, peaking mám na nejnižší úrovni, takto mi to vyhovuje nejvíc.

D850 mi dávala napříč objektivy trochu víc odpadu při mém stylu focení s mými objektivy, za dobu co jsem to zkoušel, ale nechci se v tom pitvat.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 13. 9. 2021 20:11

Oboje má svoje specifika, buď je člověk respektuje, nebo má horší výsledky. Odpadu mám s D500 nebo D850 u některých žánrů také hodně, ale většinou z jiných důvodů.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 13. 9. 2021 20:35

Nechci teď kecat, protože to nemám ověřené, aly myslím, že zapnutou/nebo vypnutou simulaci OVF si lze schovat do jednoho z U režimů a pak na ni snadno přejít. Třeba pro focení krajiny, kde stačí slabší AF, se režim EVF se zobrazením výsledku hodí. Škoda, že do U režimů nelze natvrdo nastavit některé expoziční funkce - např samospoušť, to je další nepochopitelnost na Ztkách:) Vlastně mi přijde, že Nikony v čase některé praktické funkce na jedno zapnutí ztrácejí. Např. pro focení krajiny měl D7000 na spodním prstenci horního voliče možnost nastavit předsklopení zrcátka+dálkovou spoušť. Na začátku focení jsem to tak nastavil a bylo, kdyby trakaře padaly. D750 už umožňoval jen předsklopení a pro dálkovou spoušť se muselo do menu. Z6 předsklopení nepotřebuje a odložená samospoušť je přes i menu. Při každém vypnutí foťáku se resetuje, takže ji pokaždé musím zase zapnout. Tohle mi hlava nebere. Ale co už.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod landov 13. 9. 2021 20:47

Pretože to nikon samozrejme vie implementovať, len to asi nechcel dat do prvých verzii Z fotakov (Z II vrátane )
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 13. 9. 2021 21:00

Já nevím, implementovat umí, ale spoustu modelů v zrcadlovkové éře kriplil, takže mne to tak úplně nepřekvapuje, “starého psa …”
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 13. 9. 2021 21:07

Řekl bych, že to je obecný trend. Třeba Fuji ubírá ve střední třídě ovladače celkem kvapně, aby zákazníky motivovali do high-endu.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod chvd 14. 9. 2021 07:13

milann88 píše:D850 mi dávala napříč objektivy trochu víc odpadu........

No D500 v nekterych situacich a dle objektivu asi nekdy take, nicmene foti se mi s ni prijemneji, mam mene prace s nastavovanim, premyslenim o nastavovani, prekvapky apod. tudiz ve vysledku donesu s DSLR vice pouzitelnych zaberu a s lepsim pocitem. A nezvykem na Z to myslim neni.

-- 14. 9. 2021 07:17 --

https://www.nikon.cz/cs_CZ/product/nikk ... z-40mm-f-2
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod noxx_cz 14. 9. 2021 08:15

No tak jsem teď taky dost na vážkách. Včera jsem se večer nudil a tak si zkusil přesnost ostření mezi D750 (24-70 a 24-120), Z5 (24-200) a X-T2 (18-55). No a jsem z toho tak nějak na vážkách ... MILC by v ostření mělo být oproti DSLR přece někde jinde. Ale jsou prostě náměty, kde to nefunguje a tam je zrcadlovka daleko přesnější.

Obrázek

Obrázek

Tady je jasně vidět, jak se Z5 nechytá. Ani X-T2 a D750 byla přesná v podstatě ve všech případech. Zkoušel jsem všechna ohniska přes celý rozsah a clony od nejnižší, až po f8.
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 14. 9. 2021 08:23

Neviem ako si mal nastaveny AF bod na Z5...toto by si vyzadovalo AF-S+PIN AF. Standardny AF bod je privelky na taketo detaily a ostri to kade-tade. S DSLR je toto naozaj jednoduchsie.
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod wikxzen 14. 9. 2021 08:37

Tohle mělo v mém případě jednoduché řešení, které při focení "kytiček" bylo spolehlivé (s X-Pro2 a 16/1.4, 23/1.4, 16~55/2.8, 50~140/2.8, 80/2.8 nebo 90/2 atp.).
S 18~55 jsem nefotil, ale snad to nemá žádný vliv a také předpokládám, že jsi nebyl lehce za hranou MFD.
Přepnout na oblastní ostření s velikostí zaostř. pole na 3x3. A snížit počet zaostřovacích bodů na 91, resp. zjednodušit to. Případně pro zvýšení kontrastu v záběru (a tím další zvýšení šance okamžitého zaostření) změnit režim expozice na "zdůrazněný střed".
Zkrátka zjednodušit a vymezit danou oblast, na kterou se X-T2 má nebo cokoliv jiného "soustředit". Fungovalo to dobře i v temných klubech při koncertním focení s pódiovým osvětlením směrem do publika (tj. i přímo do mého objektivu) a vystupující bylo těžké za takových okolností zaostřit s běžným AF-S a bodovým zaostřením. A stejně tak i v tmavším lese nebo zahradě se sluníčkem proti sobě (např. skrze větvě, listí v korunách).
Tohle nastavení jsem v podstatě měl už pak natrvalo než jsem se zbavil všech AF skel a přešel na MF.
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 14. 9. 2021 09:22

To jsou ty specifika, které jsem měl na mysli. Člověk se musí přizpůsobit technice a nikoli naopak. Tyhle motivy se dají ve vysoké kvalitě nafotit takřka čímkoliv, není to něco specifické pro Z.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod noxx_cz 14. 9. 2021 10:47

Všechno foceno na AF-S, na středový bod. U Z5 jsem tedy nepoužil pin, to je pravda. U X-T2 nejmenší bod, na střed. U D750 standardní středový bod. U té Z5 jsem to bral tak, že se AF normálně a bezpečně chytne, když použiju středový bod (má ještě uprosřed takovou pidi tečku) daleko líp, než na zrcadlovce. U X-T2 mám odzkoušeno, že malé předměty špatně ostří - X-T3/4 už můžou být přesností někde jinde.
S tou Z5 jsem i v sobotu dopoledne fotil normálně nepřístupné prostory jednoho kostela ve Staré Boleslavi, jako třeba půda atd. a v šeru bylo znát, že se chytá jenom obtížně (s tou 24-200). Tady taky věřím, že D750 by to zvládla líp. Je to divné, ale ten pocit z horšího ostření Zka tady je, i když jsem tvrdil opak. To ale nic nemění na tom, že Zko považuju v dnešní době za lepší stroj než D750.
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chvd 14. 9. 2021 10:57

A tady ta kvetinka od noxx_cz je prave hezky priklad toho, co mi na tom Z vadi.
Jak vidime, stejne jako jsem u podobneho motivu byl prekvapen chovanim Z ja, je nyni i noxx_cz.
Kdyz by se mu to stalo v terenu, asi by pomoc ci radu hned neobdrzel. A donesl by asi spatny fotky.
Tady dostal radu, tak to priste zkusi s pin point ... coz je nejspis spravne reseni ......jenze co kdyz zrovna bude chtit podobnou scenu vyfotit a objektiv bude zaostrenej nekam do dalky. Tak se mu ten pin point dost mozna taky nechytne.
Tak prijde treba zase o radu, dostane ji, ze Z ma problemy s nekterymi typy preostreni z blizka do dalky ci zpet.
Priste bude fotit a kyticka bude trochu jina treba. Uz bude vedet ze ma pouzit pin point a treba zaostrit prvni do zeme ke kytce, tak to udela a pak namiri pin point zrovna na listek, co bude ve stinu jineho listku. ,,,a pin point se treba nechytne vubec .....protoze ten kontrast Z-kum ve "tme" proste moc nefunguje.... ...no a jsme u toho...proste ze kazda takovahle nova zkusenost me dokaze otravit. To se mi pri "zaucovani se" s DSLR moc nedelo.
Naposledy upravil chvd dne 14. 9. 2021 11:15, celkově upraveno 1
Co jsem se zde naucil:
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 14. 9. 2021 11:12

Ako pise pemar vyssie: treba sa jednoducho prisposobit technike. Sam som bol zo zaciatku zo Z6 skor "sklamany" a stale som porovnaval s D500. Ovsem su to proste ine fotaky od zakladu a treba tomu prisposobit aj styl fotenia.
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod chvd 14. 9. 2021 11:23

To jiste, ale ja pisi o necem jinem. A to o tom, ze s Z nastavaji casto situace, ktere ten AF nezvladne, pokud ho dokonale neznas. Pak musis jeste identifikovat, ze ta aktualni situace je zvlastni a stihnout nastavit AF presne tak, jak je treba. Jako fotit se s tim da, to je bez debat, treba na portrety/lidi, domaci mazliky a x dalsich situaci je to super a vezmu to radeji nez DSLR. Ale treba na asi kazdou reportaz radeji DSLR.
A kdyz si vezmu, jak to marketing tlaci prave hlava nehlava svatebnim fotografum ... no nevim nevim ... ostatne uz jsem na Z prave od jednoho svatebniho videl nepet chvalu ...
Prizpusobit se technice jiste - ovsem to neznamena, ze budu tleskat, kdyz ten AF je designovany takhle uzivatelsky slozite.
Co jsem se zde naucil:
chvd
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka