Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 25. 10. 2020 05:49

Nikon výrobce třetích stran nepodporuje, co Nikon znám, a proto Sigma a Tamron řeší firmware reverzním engineeringem, což je u novych modelů a prvních generací problém, otázka je vždy jen, jak velký, zaznamenal jsem to u všech Nikonů, co jsem měl. Testoval jsem to vždy už při koupi objektivu a pokud byl jakýkoli problém s kompatibilitou, nečekal jsem na opravený firmware a raději koupil originál od Nikonu. Nákupu od Sigmy nebo Tamronu říkám “sázka do loterie” nebo “poukázka na problém”, můžete mít štěstí třeba s s kombinaci Z6 a 70-200/2.8 G2 nebo smůlu s kombinací D500 a 135/1.8 Art.

Co se týče té závady, klíčem k úspěšnému vyřešení je reprodukovatelnost, schopnost to servisu předvést, vyvolat během reklamace přímo má místě. Druhá, podstatně méně nadějnější cesta, je dodat RAWy, ideálně celé série, kdy to x-krát bude fungovat a jednou nebude. Dneska jsem cely den pryč, ale když mi pošleš přes SZ nebo postneš tady ty RAWy, tak se mohu podívat, jestli z těch fotek nejde něco poznat.

Pokud jsi o závadě přesvědčen, tak z právního hlediska ti doporučuji Z50 reklamovat co nejdříve a pokud možno u subjektu, od kterého jsi to koupil, závada projevená do 6 měsíce se bere jako výrobní vada, po této době se důkazní břemeno zpravidla přenáší na zákazníka. Zkoušel jsem na internetu najít někoho, kdo má stejný problém a nenašel jsem.

Já bych od Z50 nečekal zázraky, je to lowendová bezzcadlovka, a tudíž krám plný levné elektroniky, kromě výrobní vady tam může být i konstrukční problém, nemusí to třeba výpočetně stíhat. Nemáš tam nastavenou nějakou korekci expozice?
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod lennyl_2 25. 10. 2020 06:42

chvd: podla tvojho posledneho prispevku ako si to rozpisal, by som tu Z50 isiel asi teda reklamovat.

vies co sa stalo mne kedysi? kupil som uplnu novinku Pentax K-1 cez internet v srsmicrosystems.co.uk, lebo nikde na Slovensku ten fotak nemali (bol poradovnik aj na 2mesiace) a zdalo sa mi,ze si to ostri ako chce, teda raz to islo OK, potom z nicoho nic to ostrilo zle. mal som original skla. nastavenie FF/BF nepomahalo. skusali ten fotak aj chalani na foto stretku so svojimi sklami a ten isty problem.
...tak som po mesiaci/dvoch? od kupy problem rozpisal do emailu do UK, prilozil fotky ze to po sebe ostri raz dobre a potom uplne na pi** a nie je to moja vina a kazali mi poslat spat fotak a dostal som novy kus, co to nerobil.

inak ja som si vzdy myslel, ze Z50 nie je klasicky lowend fotak. Nikon nema ziadnu inu APS-C bezzrkadlovku Ztkovu. ze je to parametrami este lepsie ako D7500, ale telom nieco ako D5600. proste ze je to moznost zmeny na MLC pre uzivatelov v APS-C Nikon segmente.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milann88 25. 10. 2020 07:00

Myslím, že se to da urcite označit jako závada a ne vlastnost, když se to nikomu jinému neděje.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 25. 10. 2020 07:30

Tak to běž reklamovat.

Jestli je to závada nebo ne, to bych se na základě tvého popisu a bez fotek neodvážil hodnotil.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 25. 10. 2020 20:14

Pěkné video se zajímavými sekvencemi z focení psů s EyeAF - Z6II a 70-200/2,8S:
https://www.youtube.com/watch?v=FjC_EHLgjQ4&t=1532s
Nejakčnější jsou po 9. minutě. Vypadá to na velmi slušnou schopnost trackovat psy běžící proti. Z těch videí se mi to nezdá na levelu Canonu, ale i tak to vypadá velmi dobře a použitelně.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod chvd 26. 10. 2020 01:58

Jasne, dik za rady.
No jak jsem jiz psal, zatim to reklamovat nejdu, protoze se mi nelibil pristup NIKONU (nikoliv servisu VSP data - s tim jsem byl spokojen) a mam docela pochybnosti, jak by to dopadlo, kdyz jim nejsem schopen presne specifikovat, kdy presne se to projevuje)
A proto jsem zde i psal svou zkusenost pro druhe, s cim se taky mohou potkat a tot vse :)

-- 26. 10. 2020 02:59 --

milann88 píše:Myslím, že se to da urcite označit jako závada a ne vlastnost, když se to nikomu jinému neděje.

To je ovsem odvazne tvrzeni. :D
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 26. 10. 2020 02:27

Tenhle přístup nemá přínos ani pro tebe, ani pro ostatní.

Ostatní to na foťáku nemají a protože z tvojí strany není doložené, že je ta chyba ve foťáku, jsou pořád otevřené všechny možnosti včetně chyby uživatele. Takže OK, bereme na vědomi, že něco takového možná může nastat.

Co týče tebe, tak do 6 měsíců ti občanský zákoník dává tři možnosti: (1) zrušít kupní smlouvu a vrátit vadný výrobek, (2) nechat si výrobek vyměnit za jiný a nebo (3) požadovat slevu. To vše za podmínky, že prokážeš/předvedeš závadu. Uplatňovat to musíš tam, kdes to koupil. Pokud jsi to koupil přes internet, do 14 dnů máš právo vrátit nepoškozené zboží bez udání důvodu. Nikon s tím nemá co dočinění, právní vztah je mezi tebou a prodejcem.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 26. 10. 2020 10:15

Porovnanie 70-200/2.8 objektívov na Nikon Z fotoaparáte:
https://dariuszbres.pl/pojedynek-70-200-fl-vs-s/
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milann88 26. 10. 2020 11:13

Chvd: Pokud to nedela ostatnim, tak jsou patrne jen dve moznosti, je to chyba konkretniho vyrobku, nebo je to rukama. Pouzivam jen adaptovane objektivy, nemam zatim zadny nativni a nezazil jsem zminovane nesnaze. Pred koupi jsem prochazel hodne diskuzu na zahranicnich forech a hledal si hodne informaci, zminovaly se ruzne problemy od mizerneho ostreni, zpomaleni s high-end teleobjektivy nebo loupajiciho se gumoveho gripu, atd., ale tohle jsem neznamenal nikde. A to nerikam, jako nejaky zarity fanousek Nikonu Z6, pred koupi jsem bylrozhodnuty prejit k Sony a o koupi Nikonu rozhodla jen nahoda, ale ted jsem pomerne spokojeny.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 26. 10. 2020 11:18

K tomu porovnání. Pokud to člověk kupuje jako nové, pak na Z řadu mi dává smysl jen to S-kové provedení přes všechny marketingové ujištění je ostření přes ten adaptér pomalejší a ta verze pro Z řadu je podle mého názoru opticky srovnatelná s 70-200/2.8 III a cenově podobná, pokud člověk nemá ještě zrcadlovku, tak podle mne nemá smysl kupovat verzi s bajonetem F. Protože 70-200/2.8 je sportovní objektiv, nedává mi smysl ho zpomalit.

Sigma Sport mi smysl na Z řadě nedává, protože je to sice ostrý a rychlý objektiv, ale váží o půl kila více, což úplně degraduje výhodu nízké hmotnosti bezzcadlovky. A je to Sigma, takže kompatibilita není zaručena.

Jinak pokud si pamatuji, chvd má Z50, ne Z6, ale také nevím i nikom, kdo by hlásil stejný problém.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 26. 10. 2020 11:42

Zpomalení na FTZ, pokud existuje, může být způsobeno "překladem" instrukcí v FTZ nebo prostě pomalejším AF současných Z fotoaparátů. Dokud nebude nějaké opravdu high-end Z tělo, tak nikdo neví, jestli je na vině FTZ. Já jsem si u svých F objektivů nevšiml zpomalení AF ani zhoršené úspěšnosti (když už tak naopak) na Z6 proti D750, nedělal jsem ovšem exaktní testy. Čeho jsem si ale všiml, že nativní objektivy 1.8 S jsou rychlejší a spolehlivější v AF-C než 1.8G přes FTZ. 1.8 G nebyly na DSLR vhodné na rychlý pohyb a nejsou ani na Z.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod milann88 26. 10. 2020 12:05

Zpomalení těch nejrychlejších objektivů od Nikkoru jako je 70-200 F2.8 FL a dalších dlouhých objektivů je podle mě všeobecně známý fakt a četl jsem to opravdu mnohokrát, já žádný z těchto rychlých objektivů nemám, takže to nedokážu posoudit.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 26. 10. 2020 12:22

U Canonu je výhoda, že 5Dm4 byl takový trochu pomalejší přístroj a ani ten CAF se na Nikon moc nechytal.


Z toho potom vzniká to nadšení, jak krásně ten RF adaptér funguje, často lidi píšou, že jejich EF objektivy jsou jako polité živou vodou ...

Všechno na světě je prostě relativní
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod chvd 27. 10. 2020 04:44

Pemar:
Diky, ze se o me tak staras a snazis se mi radit, ale ja to puvodne prisel fakt jen sdelit jako svou zkusenost pronahodne kolemjdouci.
Nemáš tam nastavenou nějakou korekci expozice?

:)) Nevim, radeji zkontroluji i jestli jsem sundal krytku :))

pemar píše:Nikon výrobce třetích stran nepodporuje, co Nikon znám,........ Nákupu od Sigmy nebo Tamronu říkám “sázka do loterie” nebo “poukázka na problém”,

No nepodpuruje jak nepodporuje...ale marketimgovy slogan tvrdi mmj: S adaptérem bajonetu FTZ využijete výhod objektivů s bajonetem Nikon F opravdu naplno... a bohuzel internet je plny nadsenych netovych fotoodborniku a jejich recenzi a clanku. Nicmene svepravny clovek by mel jit hloub. Ale ja si moc vybrat nemohl, objektivy jsem uz mel, na DSLR mi fungovaly vyborne(resp pro me potadavky zcela dostatecne) a to bez serizovani. Takrka stejnou zkusenost ma i kamarad. Tak jsem si proste koupil set..a .. a ouha ... tak svou zkusenost proste sdilim pro ty, kteri to budou porizovat taky, protoze skoro vsude se dozvi, ze je to bajecny atd...

Milann88:
Jiste, ja ale reagoval na to, ze jsi psal, ze se to NIKOMU jinemu nedeje, coz tedy nemuzes vedet, pokud nejsi Buh :)
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 27. 10. 2020 07:50

Marketingový slogan má za cíl sdělit, co má určitá společnost na srdci a v konečném důsledku jí přinést více zákazníků a větší tržby. Nesmí lhát natolik, aby to bylo žalovatelné, ale z malé a nepodstatné přednosti může dělat velkou a nemusí uvádět podmínky, za kterých marketingové tvrzení platí nebo neplatí.

Pokud používáš přístroj s neautorizovaným příslušenstvím od výrobce, který nemá přístup k protokolu výrobce a nějak to obchází, jdeš do rizika. To riziko je zvýšené u nových modelů, kdy Tamron nebo SIgma neměli přístup k novým modelů a měli málo času to hacknout, obě značku aktualizovali kompatibilitu a vydávaly nový firmware, který řešil ty největší chyby. O perfektnosti prvního fw si můžeš nechat zdát i u originálu, takže máš riziko, že i originální výrobce něco změní a tobě něco na Tamronu nebo Sigmě přestane korektně fungovat. Já to řeším u své Sigmy tak, že když to funguje, tak neměním fw ani u Nikonu, ani u Sigmy.

U mně se bude chleba lámat s tou aktualizací, co přinese u mých Nikonů možnost používat CFexpress karty. Pak půjde o to, zda mi investice do rychlé karty a změna firmware stojí za riziko, že se Sigmou budou problémy, nebo zůstanu u toho, co mám, a ušetřím nervy a peníze. U Nikonu Z bych aktualizoval fw, který by mi přinesl podstatné zrychlení nebo zlepšení AF, nicméně v tomto ohledu vidím potenciál jen u druhé generace Z6 a Z7 (optimalizace využití výkonu CPU).
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků