Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 24. 10. 2020 14:40

Holt patřím k té polovině trhu, který si bezzcadlovku od Nikonu zatím koupit nechce, protože mi zatím přinese více nevýhod, než výhod.

Kdyby to býval Nikon chytil za jiný konec a měl jiný koncept, tak jsem jí asi koupil, protože peníze na nové tělo jsem měl připravené a nástupce D850 byl (a doposud je) pořád v nedohlednu. Když mi ale Nikon nabízí polotovar s jiným bajonetem, tak říkám: “Děkuji, nechci”. To jsem udělal i u zrcadlovek, mezi D7100 a D500 jsem tak několik modelů ignoroval.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 24. 10. 2020 14:50

Těla měním po 4-5 letech a obvykle kupuju až tak po roce od uvedení na trh. D850 je tu 3 roky (2017), v mém scénáři by přišel čas na výměnu v roce 2022-3 ;-)
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 24. 10. 2020 14:53

pemar píše:Holt patřím k té polovině trhu, který si bezzcadlovku od Nikonu zatím koupit nechce, protože mi zatím přinese více nevýhod, než výhod.

Kdyby to býval Nikon chytil za jiný konec a měl jiný koncept, tak jsem jí asi koupil, protože peníze na nové tělo jsem měl připravené a nástupce D850 byl (a doposud je) pořád v nedohlednu. Když mi ale Nikon nabízí polotovar s jiným bajonetem, tak říkám: “Děkuji, nechci”. To jsem udělal i u zrcadlovek, mezi D7100 a D500 jsem tak několik modelů ignoroval.


Az teda na to, ze pouzitie rovnakeho bajonetu by bol fakt nezmysel.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod chvd 24. 10. 2020 16:02

lennyl_2 píše:ak si vo svojom prispevku myslel ten problem s expoziciou aj s Nikon F sklami na FTZ, tak som si to zle vylozil (ze to robi iba pri Tamron sklach).

Dela to bez ohledu na pouzity objektiv i s Z objektivem to dela.

[quote="lennyl_2"
https://www.nikon.sk/sk_SK/product/acce ... nt-adapter
Nikon pise: Nic nemusite obetovat... Bajonetový adaptér FTZ umožňuje naplno využívať výhody objektívov s bajonetom Nikon F.[/quote]
Tak to je proste normaalni marketingovy nicnerikajici blabol.
Ale pokud bych z toho mel neco vyvozovat, tak ja bych zas klidne vyvodil, ze tvrdi, ze lze naplno vyuzivat vyhody obejktivu s baj. F ...coz je ten blabol, protoze pojem "vyhody objektivu s bajonetem F" je zcela nesmyslny. Protoze vyhody oproti cemu? Cim jsou vyhodne objektivy s bakonetem F, podle me tak leda tim, ze maji prave ten F bajonet..jinak mohou byt jakekoliv a nemaji zadnou jinou specifickou vyhodu myslim.:)

[quote="lennyl_2"
kazda technika moze byt kazova, aj Z50 moze blbnut[/quote]
Vzdyt jo, ta expozice bude asi kusova zalezitost..no ale dej to do servisu, kdyz to udela treba na 15 fotkach pri hodinovem foceni. Navic to muze byt zavisle treba na pouziti nejakeho konkretniho typu expozicni metriky nebo neceho jineho, a v servise by ji zrovna nemuseli pouzit. Tipuji, ze se to skoro na sicher vrati se statutem:"porucha se neprojevila"..leda si udelat vylet a zajet tam...ale to je uz zase dost ztrata..no uvidim..treba nekdy jo
Ta "celkova pomalost" to bude spise vlastnost jak jsem i psal.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 24. 10. 2020 18:37

Když Nikon píše o výhodách objektivu s bajonetem F, tak tím určitě nemyslí Tamron ani Sigmu. Protože kdyby to tak mysleli, tak by nenutili výrobce třetích stran k reverznímu engineeringu.

U té expozice, zkus se podívat, jestli na té force není něco, nějaký zdroj světla nebo jiného záření, třeba i okem neviditelný, který by mohl ovlivnit měření. Máš tam vždy maticové měření, nepřepnul sis to nějak? O jakou chybu jde? Přeexponováva to nebo to spíše podexponovává? Kolik je světla ? V jakou denní dobu? Není to za nějak extrémních podmínek ? Jinými slovy, dříve, než začnu řešit fotoaparát, bych si zkontroloval podmínky. Pokud bych to řešil jak závadu, tak první krok k úspěchu je umět to předvést, spolehlivě to vyvolat.

Pokud vím, tak Z50 má jiné slabé místo, a tím je ostření na pohyb za horších světelných podmínek. To je horší nejen ve srovnání s D500, ale i ve srovnání se Z6 (první generace).
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 24. 10. 2020 19:20

Pemar: já to chápu a i kdyby byl jediný důvod, že máš rád OVF, tak co by ne, každý má potřeby naprosto subjektivní. Ale nesouhlasím s tím setrváním u F-mountu, to by byl zase pro mě důvodu, proč nezůstat u Nikonu, protože by to znamenalo nemožnost progresivnějších optických návrhů širokáčů, ultrasvětelných skel, adaptování skel jiných výrobců, dálkoměrných skel, objektivů výrobců třetích stran projektované na ostatní CSC a určitě jsem ještě na něco zapomněl.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 24. 10. 2020 19:33

Souhlasím. Také jsem doufal v nový bajonet kvůli zmíněným důvodům. Přidal bych ještě obtížnější miniaturizaci pro DX systém.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 24. 10. 2020 19:35

On podstatný rozdíl je v tom, že preferuji vesměs teleobjektivy a ohniska pod 28mm s sebou často ani neberu, takže jsem se ani neobtěžoval koupit Zeiss 15/2.8, který by mi asi udělal lepší službu, než kterýkoli z těch novych širokoúhlých Nikonů s S-kovým bajonetem. Jinými slovy, v tomto ohledu by mi zatím S-bajonet nic nepřinesl.

Co se týče 20mm a 85mm, tak nové objektivy jsou lepší, ale staré mám jen jako cestovní, místo nich preferuji Sigmu 28/1.4 Art a Nikon 105/1.4, které se mi zatím líbí více, než ty méně světelné s novým bajonetem. Za tu 105mm není S-kový ekvivalent a co je horší, není ekvivalent za Sonnar 135/2, za 300/4 PF a 500 PF.

Takže když to shrnu, přínos by byl jen na 50mm a 85mm s tím, že to již nebudou lehké cestovní objektivy jako mám teď a i výhoda lehčí Z řady by tím přišla vniveč. Zatím z toho mám pocit, ze Nikon nevyužívá potenciál nového bajonetu a jen chce ze mne vytáhnout peníze, abych musel koupit objektivy znovu.

Oba mi citujete marketingové materiály, ale na ty já kašlu, mne zajímá praxe.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 24. 10. 2020 20:04

Já se poslední dobou pohybuji nejvíce mezi 24mm a 150mm, delší ani kratší skla poslední dobou tolik nevyužívám. Zeiss objektivy mám dva, 18mm a 25mm a fotí se mi s nimi na Zetku dobře, protože mám lupu v hledáčku.

Upřímně mě žádný ze Ztkových pevných objektivů tolik nezaujal, nejblíže mému zájmu je 24mm a 50mm F1.8, ale dost mě zaujaly zoomy, 24-200 a 14-30, ty bych v budoucnu chtěl pořídit.

Ale čekal bych, že tě budou zajímat objektivy na Leica M, protože se ti líbí rendering Zeiss objektivu, tam je pak možnost poskládat hodně kvalitní sestavu malých, prémiových objektivů.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 24. 10. 2020 20:43

Kdysi jsem Leica objektivy řešil, ale tehdy jsem nenašel řešení, protože těch problémů bylo více, hlavně jsem nenašel adaptér fungující podél mých představ, ani z hlediska ostření, ani z hlediska měření expozice. A co jsem viděl fotky, tak objektivy Leica si o hodně lépe rozuměly se snímačem od Leicy, než se snímačem od Nikonu. Jinými slovy, nebylo to vůbec bezproblémové, tak jsem se na to vykašlal.

V tomhle jsem si dělal iluze, že Z7 nebo Z6 na MF skla budou ideální, ale bohužel se mi to zatím nepotvrdilo, kromě lupy bych očekával lépe fungující focus peaking.

Ty nesvětelné zoomy mi nic neříkají.

Ne úplně každý rendering Zeiss se mi líbí, některé více, některé méně.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 24. 10. 2020 21:10

Problémy jsou na Sony, ale na Nikonech podle mě žádné problémy nejsou a ten Voigtlander s M bajonetem je toho zatím důkazem.

Za mě jsou Ztka na MF skla super, jenom je potřeba peaking nastavit na nejmenší citlivost a používat primárně lupu, což je i tak lepší řešení, navíc hledáček je celkem slušný, takže dohromady to celkem funguje. Občas pomáhá i stabilizace na snímači, protože se obraz při lupě neklepe.

Zatím mám pět MF objektivu a příští týden snad dorazí jeden sběratelský kousek.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 24. 10. 2020 21:35

Já mám radši ten peaking, než lupu, ale je to asi jen o zvyku.

Na Sony je to tragédie přes adaptér, třeba Sigma skla, Nikon je v tomhle lepší, ale přesné zaostření na Nikonu jde jen přes tu lupu a pak záleží na očích fotografa a ty nejsou vždy stoprocentní.

Focus peaking bylo jedno z mých zklamání z Z6/Z7 a čekal jsem, to že to Nikon ve fw rychle opraví, ale nestalo se tak. Asi nechce podporovat Voightlander nebo Zeiss.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 24. 10. 2020 21:44

Ale tady jde o čistě manuální adaptér, jenom kousek kovu. Problém M skel na Sony je někde jinde, mel by být jinak tlustý senzor a působí to problémy na širších ohniscich pripadne v krajích obrazu. Nikony Z by v tomto ohledu mely byt bez problémů.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 24. 10. 2020 21:49

Těch adaptéru a problémů je (bohužel) víc.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod chvd 24. 10. 2020 23:42

pemar píše:Když Nikon píše o výhodách objektivu s bajonetem F, tak tím určitě nemyslí Tamron ani Sigmu. Protože kdyby to tak mysleli, tak by nenutili výrobce třetích stran k reverznímu engineeringu.

U té expozice, zkus se podívat, jestli na té force není něco, nějaký zdroj světla nebo jiného záření, třeba i okem neviditelný, který by mohl ovlivnit měření. Máš tam vždy maticové měření, nepřepnul sis to nějak? O jakou chybu jde? Přeexponováva to nebo to spíše podexponovává? Kolik je světla ? V jakou denní dobu? Není to za nějak extrémních podmínek ? Jinými slovy, dříve, než začnu řešit fotoaparát, bych si zkontroloval podmínky. Pokud bych to řešil jak závadu, tak první krok k úspěchu je umět to předvést, spolehlivě to vyvolat.

Pokud vím, tak Z50 má jiné slabé místo, a tím je ostření na pohyb za horších světelných podmínek. To je horší nejen ve srovnání s D500, ale i ve srovnání se Z6 (první generace).

Klidne at tim mysli co chce pan Nikon, podle me je podstatne, co pise. Teda to bylo podstatne drive, dnes neni uz podstatne nic. Nikon si proste udela co chce, co na to zakaznik je jim fuk a navic vetsina zakazniku si nestezuje, boo to neni korektni.

ad ostreni na pohyb: jak jsem psal, ten fotak mi prijde pomaly stale, takze fotit s nim vylozene nejaky narocny pohyb jsem ani nezkousel. Na to jsem ho ani ale neporizoval, tak to mu nijak nevycitam.

Tak samozrejme je otazka, co to vlastne zavada je. Neboli do jake miry ma technika zvladat tu scenu. Pokud by tohle mel byt projev nejake vlastnosti toho fotaku, tak takovy vyrobek bych klidne oznacil jako smejd. Ta technika ma snad pracovat za cloveka a mela by tedy pracovat napriklad tak, aby ji nemohly signifikantne ovlivnovat zalezitosti, ktere clovek bezne nema sanci postrehnout. Ne ze bych se povazoval za odbornika, ale je to fotak urceny pro zacatecniky, takze to beru tak, ze kdyz pro mne neni ocividne, proc to tu expozici meni, tak to dost tezko bude pochopitelne pro nejakeho echt zacatecnika, ktery treba jeste vubec ani nechape expozici natoz nejake mereni apod.
Samozrejme jsem nad tim premyslel a zkousel si uvedomit, cim by to mohlo byt, ale dela to nepravidelne klidne to zmeni expozici treba 5 fotek v serii 10, kdy fotis v podstate stejnou scenu, jen se ti tam pohybuji lide, nejake viditelne zasadni svetelne vykyvy tam nenastavaji. Delalo mi to jak u matricoveho tak u mereni na vysoke jasy nebo jak tomu ted rikaji. Myslim tady nema moc smysl diskutovat jestli to je chyba ma nebo pristroje, jsem presvedcem ze naprosta vetsina treba lidi odsud by to taky povazovala za chybu. A jeste jinak, kdybys fotil hodinu tu samou scenu, nejspis to udela taky, samozrejme pokud neni spoustecem treba pokled barometrickeho tlaku apod. Ale to by asi melo byt v navodu, na ktery se mimochodem Nikon podle mne tentokrat taky pekne vykaslal.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků