Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod houghs 10. 9. 2021 19:09

Davidof píše:houghs

Já osobně spíš kontroluju expozici čistě od oka v hledáčku (EVF), aby to přibližně vypadalo jak chci. Člověk se s tím RAWem dostane blíž k tomu ideálnímu výchozímu stavu a nehrozí, že člověk fotí v presu s blbou expozicí.


No jasně, ale ten obrázek v EVF je co? JPG nebo RAW? A ten histogram JPG nebo RAW? To by mě zajímalo. Protože na displeji fotka vypadá jinak než pak na počítači kde zobrazím RAW a jeho histogram. Displej mě ukáže že mám přepálenou fotku a na PC pak vidím že je OK. Nebo naopak, displej mě ukáže tmavší fotku, přidám na další expozici do plusu a pak na PC vidím, že to byla chyba. Je fakt že na D3100 jsem zkazil přepaly spoustu fotek, jenže ani to tahání stínů někdy nebyl žádný trhák. D7500 má trochu jiný algoritmus, snaží se být opatrnější, ale zase se občas stane že až o 1EV zbytečně podexponuje. Naštěstí se to dá celkem snadno v PP napravit. Nejvíc matoucí pro foťák je úplně zatažená obloha přes den, za jasného dne dochází k chybné expozici málokdy.

-- 10. 9. 2021 20:14 --

lennyl_ píše:houghs: histogram mozem ignorovat, hotovu fotku vidim v hladaciku pred stlacenim spuste ci je tmava/svetla :-)


Potom neviem prečo sa tak všade píše aká že je to výhoda. A ja si lámem hlavu nad tým kto má čas pri fotení pozorovať histogram.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chvd 10. 9. 2021 19:14

Dolgore ne, urcite ne pod minimalni vzdalenost. Ani stabilizaci jsem nemel vypnutou. Takze nevim, bud jsem nemehlo nebo ty Robocop. Nicmene ja s DSLR ty vysledky mam takovy bezproblemovy oproti Z. Jasne, Z je super, kdyz uz jde o nejakou znamou situaci a ja uz vim, jak si to nastavim, pak jo.Treba rozlousknu i tenhle problem jednou.
MMCH tobe se nestava asi, ze by nebylo zaostreno a delalo to beeeep?
Naposledy upravil chvd dne 10. 9. 2021 19:17, celkově upraveno 1
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 10. 9. 2021 19:17

hough

Pokud má člověk nastavený nějaký neutrální jpeg profil, tak je ten obraz v hledáčku jasově hodně podobný tomu, co pak vidíš v editoru v RAW.

Řekl bych, že ten jpeg je podmnožina RAW, na obou stranách histogramu (který je generovaný z jpeg) máš samozřejmě ještě rezervu. U Canonu je ta rezerva větší ve stínech, u Olympusu byla zase větší v jasech.

Jen pro přesnost, netvrdím, že je ten jpeg absolutně jasově identický s RAW. Ale taky často fotím ve spěchu a díky EVF celkem úspěšně kompenzuju expozici tak, aby se blížila ideálu.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 10. 9. 2021 19:26

Nestává, beep mám vypnutý:) Zaostření v EVF/LCD se potvrzuje jen v AF-S režimech. Pokud nemám zaostřeno, je to prakticky vždycky velkou prodlevou mezi zaostřením a domáčknutím spouště - prostě se někdo z nás, já či objekt, hnul. Back focus jsem nezanamenal ani na adaptovaném 85/1.8 G - ten jediný potřeboval na DSLR AF fine-tuning. Jinak samozřejmě v AF-C mívám nezaostřené fotky, AF není bůhvíjak rychlý, ale vždycky si vyberu dost zaostřených.

Náhled expozice a úprav v EVF mám vypnutý. Prý u Ztek snižuje výkon AF:) Za 2 roky se mi to vymstilo jen jednou, když jsem po večerním focení makra v M režimu druhý den rychle vytáhl foťák na děti. Mám asi 4 přepálený fotky, než jsem si všiml. Kompenzaci expozice používám úplně stejně jako na DSLR podle pocitu. Ztka podle mne exponují dobře a náhled mi nechybí.

Histogramy se tvoří z Jpegu podle aktuálního nastavení ve foťáku. V raw editoru pak přepaly být nemusí, když je v něm jinak nastavené defaultní zpracování.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod lennyl_ 10. 9. 2021 19:48

EVF mam bez korekcii a JPG nastaveny na neutral tiez bez korekcii (saturacia,kontast..),takze rovno pri foteni vidim neutralnu fotku, tj. prepaly-podpaly. podvedome ale casto fotim tmavsie fotky (nepouzijem pritom ani korekciu EV koleckom) ... asi to bude tym, ze moj fotak pri zatiahnutej oblohe urci inak expoziciu, ako tu bolo spomenute.

ozaj, neviem kto to tu uz pisal, ze Nikon uvolnil (predal?) AF protokoly Sigme a Tamronu. to je pravda ? lebo napr. Sigma odkedy robi DN verzie skiel, to je parada = su mensie, opticky lepsie, AF spolahlivejsi. aj Tamron robi zaujimave zoomy v roznych cenach.
take doplnenie vybavy od Sigmy/Tamronu by bolo super pre Z bajonet.
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chvd 10. 9. 2021 21:09

Dolgor píše:Nestává, beep mám vypnutý:) Zaostření v EVF/LCD se potvrzuje jen v AF-S režimech. Pokud nemám zaostřeno, je to prakticky vždycky velkou prodlevou mezi zaostřením a domáčknutím spouště - prostě se někdo z nás, já či objekt, hnul. Back focus jsem nezanamenal ani na adaptovaném 85/1.8 G - ten jediný potřeboval na DSLR AF fine-tuning. Jinak samozřejmě v AF-C mívám nezaostřené fotky, AF není bůhvíjak rychlý, ale vždycky si vyberu dost zaostřených.

Dobry tip na fix, proste vypnout signalizaci zaostreni...to asi zkusim :)))) Pohnutim to nebylo, leda bych se pohnul vzdy stejne.
Mne to ten bf dela jen obcas u toho single AF, v tomhle pripade jsem si rikal, ze mozna proto, ze to ostri do vnitrni/vzdalenejsi casti prasklin v kure stromu, proto jsem prepnul na ten pin point.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 10. 9. 2021 21:55

Zkus zaexperimentovat a v podobné situaci přepni na CAF.

Možná, že SAF je čistě kontrastní a v tom ostřícím čtverci je víc plochy, na kterou ostřit nechceš. CAF by mohl využívat fázové ostření, které by mohlo zaostřit přesněji na místo, které jsi chtěl.

Za pokus nic nedáš :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod chvd 11. 9. 2021 03:48

Ten pin point(k dispozici jen pro SAF) je jen kontrastni prave, proto to zase nefungovalo, kdyz zalezlo to slunko. Nakonec to clovek vzdy nejak vyresi, ale prave me stve, ze je to mnohdy slozity jak transplantace srdce.
A misty uplne pomyleny mi to prijde koncepcne. Napr. po Milanove rade zapinam simulaci OVF(tedy vypinam tu tak pretrasanou zasadni vyhodu EVF) skoro pro vetsinu situaci, protoze ten AF je pak minimalne pocitove opravdu rychlejsi. Dolgor taky ted psal, ze to dela. ...neboli co z tech vyhod MILC mi nakonec vlastne zustane ....??

Ale dik za tip, urcite vyzkousim, jestli se to bude chytat stejne jako ten single point AF(ten uz taky pouziva fazove ostr.) do tech prasklin nebo ne.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 11. 9. 2021 06:27

chvd: asi myslis nieco taketo...nedavno som cvakal, A7R3 + 35/1,4GM, single AF point, AF-C (ci to robi na hybridne fazove+kontrast ja netusim)

f1,4, na prvu šupu zaostrene
DSC00180resize.JPG

f2,2, dve fotky uplne mimo, az tretia sa podarila po zacloneni
DSC00178resize.JPG


inak kedysi som pred barakom skusal fotit kvety, Pentax K-1 II + Pentax FA43/1,9 Limited, cez hladacik fazove ostrenie, AF-S a stredovy krizovy AF bod a za toho bo**h*a ani jedna z piatich fotiek zaostrena.
...kamarat vytiahol uz historicku A7II + plastove chrastitko FE50/1,8 a vsetko mal na paradu.

vtedy som sa uz fakt nas*r**al a isiel dat zrkadlovku na bazos a vyberal MLC + skla.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chvd 11. 9. 2021 13:38

Ano tak nejak jako ten tvuj kmen s oblicejem.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 11. 9. 2021 16:24

Hrajete si na hvězdnou pěchotu :-) ?
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 13. 9. 2021 16:34

K tomu scénáři, co popisoval Chvd, něco takového jsem nezažil s nativním ani adaptovaným objektivem, že bych měl na nějakém jednoduchém motivu úspěšnost 50%. K té vypnutí simulace LV, ja to použil párkrát v echt špatných podmínkách, ale mít to tam stabilně podle mě potřeba není a mrzelo by mě, že bych přišel o náhled expozice.

U Ztka tu zaludnost nastavení AF zrovna tolik nevidím, když to používáš jako u DSLR, neměl by vzniknout problém, jediný co bych doporučil. Používej co největší bod je zrovna možný, neprecenovat eye-AF u nějaké reportáže a jako u DSLR, pomoct AF tím, že ostřím tam, kde se AF nějak slušně chytne. Jinak není moc co řešit, pokud je někdo hodně zvyklý na 3D tracking z posledních generaci DSLR, tak tam realne nedokážu porovnat, protože tyhle režimy tolik nemusím.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chvd 13. 9. 2021 17:16

50% ti nebudu vyvracet ani trvat na svem, muze to byt mnou, treba nejakym bioenergetickym polem, frekvencemi ci cimkoliv jinym podobnym. Pripadu takovyhle "scifi" jevu jsem uz par slysel, jeden znam i osobne. Trochu mi k tomu nahrava i to, ze ted se mi se Z6 dvakrat stalo(2 snimky celkove - to neresim), ze mi fotku tezce podexponoval zcela nesmysne. To same mi parkrat udelala Z50, tak mi prijde divny uz fakt, ze bych mel takovouhle smulu na kusy a ze by to delalo to samy. ..... no a nebo to je vsechno tim, ze se proste porad snazim byt za kazdou cenu zajimavej .....:)) protoze fakt uznavam, ze ty me zazitky tak klidne muze nekdo vnimat

K te simulaci OVF..asi to necham taky jako Dolgor, nechce se mi to prepinat ... kdyz bych si echt nebyl jistej expozici, prijde mi prijatelnejsi narychlo zmenit expozicni rezim na "nejvyssi jasy".
A ten AF podle me mene uzivatelsky privetivy je, protoze mnohdy se zmenou jeho rezimu/rezimu poli je vhodny prepnout jeste neco. Ale to se da taky zvladnout, to mi hlava jeste pobere, blbejsi je, kdyz mam zaroven i DSLR telo. Tak se pak "zasekavam" s tim nastavovanim. Mozna pomuze Geriavit :)
A dik za tipy.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod milann88 13. 9. 2021 18:03

To zas nechci popírat, že se ti to reálně děje, jen mě v tuhle chvíli nenapadá příčina. Já naopak přestal fotit nebo výrazně snížil množství fotek focenych pro jistotu zaostření oproti DSLR, protože to přestalo být potřeba.

Co se týká té simulace, já používám ty různé MF objektivy, kde při zapnutém maximálním doostření a zretelnosti se mi ostří výrazně lépe oproti hledáčku bez simulace a potřebu vypnout tu simulaci pro zlepšení ostření jsem měl opravdu velmi vzácně.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 13. 9. 2021 18:18

Na MF podle mne pomůže zvětšení a focus peeking, byť by mohl být i lepší. Fotku focenou “na jistotu” s D500/D850 nedělám, to se dělalo u předchozí generace s tím, že fotky jsou v toleranci. To platí vše pro dobré osvětlení, za špatného osvětlení nebo při nekontrastním subjektu létají tolerance více, to ale platí i pro Z-ko.
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků