Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 5. 8. 2022 17:33

Teď zrovna koukám na jednu takovou pěknou fotku, a budete se divit, je přiměřeně ostrá a je to focené Nikonem 35mm f1.4 a fotografy poněkud podceňovaným Nikonem D610:

https://flic.kr/p/2nBiEqb

Tyhle skla by se hodily i na Z řadu !
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Stan35 5. 8. 2022 18:17

fotofanda píše:
houghs píše:Přibližování fotek a radost z ostrosti na 100% uspokojuje tak ego fotografa, ale u ostatních kolem něho žádné nadšení nevzbuzuje.


Tak to nevím, ale myslím si, že laik vnímá hlavně dobře zaostřenou fotku. Charakter rozostření pozadí je mu jedno, ale dobře zaostřenou fotku a nebo jen tak +/- zaostřenou fotku pozná a dokáže rozlišit. Možná to jen nekomentuje. Rozhodně je pro něj ostrost fotky důležitější kritérium než bokeh nebo vypiplaná kompozice (pokud samozřejmě nechybí půlka hlavy).


V mém okolí lidé vnímají barvy, celkové vyznění a to, čím je fotka zajímavá. Jestli je dokonalá technicky, neřeší.
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fotofanda 5. 8. 2022 18:25

Takže pokud není fotka správně ostrá vlastně ani nevadí.

Tak to jsem asi divný, protože mně špatně zaostřená fotka vadí víc než uříznutá noha, stožár z hlavy nebo kácející se domy.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Stan35 5. 8. 2022 18:46

Co je to správně ostrá....?-:)

Je rozdíl mezi špatným zaostřením vs jakási míra ostrosti.

A nemůžeš to vztahovat na sebe. Já posuzují jinak, jinak jiní, jen jsem poukázal jak to vnímají v mém okolí.
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fotofanda 5. 8. 2022 19:03

Mě hlavně udivuje, že v rámci obhajoby DSLR se zpochybňuje důležitost správného a přesného zaostření. Na jedné straně se složitě řeší ostrost objektivu na druhé straně se bagatelizuje, pokud to jiný článek systému kazí.

Říct, že nějaký foťák s nějakým objektivem velmi často špatně zaostřuje je špatně, ale chápu to jako prostě špatnou kombinací, které je lépe se vyhnout. Ale tvrdit, že to vlastně nevadí protože to laik nevidí to neberu.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 5. 8. 2022 19:33

Každý foťák občas špatně zaostřuje, liší se jen konzistentností a tím, v jakých situacích mají jaký odpad.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod houghs 5. 8. 2022 20:13

fotofanda píše:Mě hlavně udivuje, že v rámci obhajoby DSLR se zpochybňuje důležitost správného a přesného zaostření. Na jedné straně se složitě řeší ostrost objektivu na druhé straně se bagatelizuje, pokud to jiný článek systému kazí.

Říct, že nějaký foťák s nějakým objektivem velmi často špatně zaostřuje je špatně, ale chápu to jako prostě špatnou kombinací, které je lépe se vyhnout. Ale tvrdit, že to vlastně nevadí protože to laik nevidí to neberu.


Tak to jsme si špatně rozuměli. Pokud jsem psal o ostrosti, neměl jsem na mysli dobře či špatně zaostřenou fotku, ale ostrost z hlediska kresby objektivu. Tu skutečně není možné rozumným způsobem prezentovat jiné osobě, v mém případě rozdíl v kresbě mezi starým seťákem 18-105 a 16-80. V kresbě po přiblížení na 100% rozdíl samozřejmě vidět je, ale po exportu a zmenšení do JPG pro tvorbu fotek 10x15 a fotoknihu A4 to prostě vidět není. Ani na televizoru s uhlopříčkou 125 cm z rozumné vzdálenosti.

Jinak pro špatně zaostřené fotky, které je schopen takto vidět i laik platí jediné řešení - delete. Poslední modely DSLR ostří velmi dobře, odpad je pokud odmyslím pohybovou neostrost naprosto zanedbatelný, do půl procenta. Nekonzistentnost ostření byla hodně patrná na D3100 ve spojitosti s 35/1.8 DX v horších světelných podmínkách. A pohybující se objekty za jakéhokoliv světla, to byl foťák hlavně na krajinky a statické objekty.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 5. 8. 2022 20:31

pemar píše:Teď zrovna koukám na jednu takovou pěknou fotku, a budete se divit, je přiměřeně ostrá a je to focené Nikonem 35mm f1.4 a fotografy poněkud podceňovaným Nikonem D610:

https://flic.kr/p/2nBiEqb

Tyhle skla by se hodily i na Z řadu !


Pro objektivnost. Mnoho dalších fotek v té sérii už je ale zaostřeno mírně mimo, nejčastěji za. Novější DSLR Nikon by ten objektiv nejspíš uřídily lépe. Jinak ale jo, tohle sklo je pořád zajímavé, má hezký obraz i když ne tak ostrý na plnou jako novější produkce.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar. 5. 8. 2022 20:41

Není divu, D610 měla AF modul z řady 3xxx, ten nejhorší a nejlevnější.

Ale zase to mělo snímač, jehož šum by obstál ještě i oproti Z6. A ten objektiv sice není tak ostrý jako Sigma Art, ale má charakter, na tyhle fotky se opravdu hodí, trochu mi připomíná 58/1.4.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 5. 8. 2022 20:51

pemar s tečkou ?
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar. 5. 8. 2022 21:16

Po změně pravidel se mi nedařilo přihlásit pod původním mailem a nickem. Jsem to pořád já :-).
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 6. 8. 2022 21:32

Příjde vám na tomhle něco podezřelého?
https://www.ebay.com/itm/294683526310?h ... SwntNh0c3e
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 7. 8. 2022 09:37

Na první pohled ne, i ten objektiv vypadá dobře, ale bazarové kousky v Megapixelu a Foto Škoda jsem viděl okolo 20 až 24 tisíc a mají roční záruku, kterou budeš do Japonska obtížněji uplatňovat. Z těch fotek na eBay nepoznáš, jestli ten objektiv není třeba decentrovaný, což být může a obvykle se pak takový objektiv výhodné objeví v bazaru, protože servis s tím má většinou problém, viz níže, tohle je jeden z legendárních objektivů, které lidé moc neprodávají.

Možná bych zvážil i novou Sigmu 24/1.4 Art, pokud by ti nevadila hmotnost a rozměry. Mám Sigmu 28/1.4 Art a byla o parník lepší, než Nikon, lepší ostrost a nižší aberace, ale musel jsem vybírat ze 3 kusů, než jsem byl opravdu spokojený, dva kusy byly lehce decentrované. To ohnisko 28mm mi ale přijde optimální spíše na fullframe, na D850 mi přijde úzké, tam lépe pasuje těch 21mm. Na D500 jsme koupil Nikon 20/1.8 G, který je ostrý, lehký a relativně levný, jen je o kousek méně světelný, než 24/1.4 G a okolo 20 tisíc se dá koupit i 24/1,8 G, který také není vůbec špatný, je lehký a opticky Ok, oproti 24/1.4 G je o generaci mladší. Ale tu 24/1.4 ti nevymlouvám, na můj vkus má malinko měkčí rohy, hlavně na FF, ale to ti vadit na D500 nebude.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 7. 8. 2022 11:29

pemar: mám Sigmu 18-35/1.8 ostrou od plné díry, takže mě zajímá pouze 1.4. Přepočtené ohnisko 36 mm mně na malou HO celkem vyhovuje. Proto Nikkor 24/1.4. No a taky na fotky a video vnoučat v interiéru. Tím se dostanu na slušné ISO. Tam doufám v úspěšnost AF kombinace D500 + Nikkor. Bazarové kousky v Megapixelu jsou hodně jeté, tohle podle fotek vypadá O.K. Doufám, že se toho lidi zbavují kvůli přechodu na Z a vylehčení sestavy novými f/1.8 Nikkory a ne kvůli závadám.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 7. 8. 2022 13:46

Jsem zvědavý, kolik těch fotek uděláš na takhle krátké ohnisko na f1.4, já nějaké takové mám, ale málo, protože akce fotím vesměs na delší ohniska a u rodinných fotek se nedostávám tak blízko děti v tu žádoucí dobu, respektive oni jak začnou vnímat, že jsem u nich s foťákem, tak se přestanou chovat přirozeně.

S D500 přestaneš řešit ISO, respektive pokud budeš používat Topaz Labs nebo Pure RAW nebo DxO, tak nebudeš řešit šum jako problém, protože D500 má charakter šumu jiný a tyhle softwary s tím udělají “zázraky”.

24/1.4 si fotografové vesměs kupovali kvůli tomu, jak z něj vypadají fotky na minimální HO, jak to separuje od pozadí a jaký to má bokeh, je to objektiv primárně na FF, kde je ten efekt o kousek výraznější.

Proč se toho zbavují, to se nedozvíš, pokud je neznáš. Mohou buď přecházet na Z řadu, ale tam nemají alternativu a pak by mi přišlo logické si ten objektiv nechat, nebo ho koupili v bazaru a poslali dál. Nebo je to ohnisko omrzelo a nebo přešli na zoom. Kdo ví.
pemar.
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků