Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Do fóra se už nepřihlásíte přezdívkou, je potřeba e-mail. Hned teď se podívejte, jakou e-mailovou adresu tady používáte a zapište si ji: odkaz Uživatelský panel v hlavičce –> záložka Profil. (Podrobnosti)

Odeslat příspěvekod oldbas 8. 6. 2022 18:07

ForeignerOnEarth: sice fotím na Canon, ale používám jak nativní RF skla, tak přes ten obyčejný adaptér EF skla. Konkrétně Canon 70-200/4L, Canon 50/1.8stm a Tamron 17-35mm. Redukce sice prodlouží objektiv o cca.2cm, ale to je vše. Objektivy fungují líp (přesné ostření) jak na DLSR.
oldbas
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 8. 6. 2022 19:21

Na tvým místě bych buď neměnil, nebo si to pořádně vyzkoušet, vynaložíš dost peněz a bezzrcadlovky nejsou tak dobré, jak se marketing snaží nakecat. Pokud vyloženě nechceš něco, co bezzcadlovky umí lépe, tak radím počkat.
Naposledy upravil pemar dne 8. 6. 2022 20:01, celkově upraveno 1
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod feanoor 8. 6. 2022 19:47

Aby si Tomáš DX nechal utéct nejlepší crop zrcadlovku, co kdy Nikon vyrobil, to už se musí blížit konec světa ;-)
feanoor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod houghs 8. 6. 2022 20:15

Co se týče srovnávání autofocusu třeba D750 a současných zetek, tak to bych bral s velkou rezervou. Výběr starého modelu zrcadlovky je mimo hru a ty novější fungují podstatně lépe. Tady bylo hodně Nikonistů s modely D750 a D7X00, nicméně kromě Pemara a mě nevím o nikom tady, kdo by měl byť jen nějakou zkušenost s aktuálním modelem zrcadlovky od Nikonu. Pemar má dokonce dvě. A ten tady o tom hodně psal, i když tady řada diskutujících se snažila ty jeho poznatky relativizovat. Nedávno dělal Thom Hogan srovnání autofocusu obou systémů, v něčem je lepší ten, v něčem ten druhý, zásadní je dobře zvládnout techniku a ta není stejná. Můj oblíbený 3Dtracking existuje jen na Z9, funguje prý dobře, ale ne úplně tak dobře jak na DSLR. I ta D7500 by měla mít lepší výsledky než D7200, minulý měsíc jsem fotil na padesátinách švagrové a měl jsem vedle 16-80 také 35/1.8, z 300 fotek byla jedna špatně zaostřená. Přede dvěma lety u švagra to bylo podobné, tam jsem fotil nejvíc 85/1.8 a přesnost také velmi dobrá. Vše fotím na 3D a BBF. Rychlé a spolehlivé, chybovost zaostření okolo 0,5%.

Já bych jako zásadní viděl tu sbírku stávající objektivů, která by se používáním na zetkách s FF snímačem dost znehodnotila. Mám na mysli hlavně ta první DX skla. To by bylo asi na místě dát do bazaru.

Jinak jsem si udělal přesně tu samou kalkulaci přechodu - Z6II +24-120, dál jedno pevné sklo a široký zoom. Co se týče finanční zátěže, tak jsem na tom nějak podobně jak pemar, v tom není problém. Problém je v opodstatnění této investice, přechodem na zetko a nové objektivy fakticky dostanu lepší kresbu, která mě ale stejně až tak moc nepřinese, protože neprohlížím fotky na 100% a 16-80 je pořád slušné sklo i ve srovnání se zetkovými objektivy a pak ještě fakt, že FF míň šumí. Ale ten šum nepovažuji za až tak zásadní problém, navíc u statických objektů můžu používat s 16-80 i delší časy. To co je nejvíc omezující - DR - tak to přechod na nový systém neřeší, nebo řeší minimálně.

Aktální modely DSLR jsou sice 2 až 6 let staré (a ty roky budou jen přibývat, možnost že se objeví nový model je mizivá), ale pořád si vedou vůči současným foťákům výborně a vážný důvod k nějakému upgradu, který by motivoval současné majitele DSLR k výměně těch aktuálních modelů prakticky není. Video není téma, přes LCD monitor jich fotí většina málo a vlastnosti snímače ohledně šumu a DR nejsou o moc lepší.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 8. 6. 2022 21:50

Neměl jsem důvod si stěžovat na AF ani s D750. S Gčkovými 1.8 skly to byla spolehlivější a přesnější sestava než některé ML systémy (např Fuji X-T2 s první řadou XF 1.4 a 1.2 sklíček, se kterým se ale i přesto dají normálně fotit třeba svatby) a věřím, že D850 či D500 to posunuly ještě výš. V mém případě hrál roli způsob použití. D750 je pohotový přes hledáček, ale už ne v LV, což ve výsledku znamená, že se s ním obtížněji fotí všude tam, kde nelze zaujmout ergonomickou pozici s foťákem u oka - makro, stativ, děti, psi od země apod. D780 toto řeší jen částečně kvůli odlišné filozofii AF přes OVF a v LV. Záleží, jak moc toto kdo použije. Měl jsem mnoho let paralelně DSLR a Fujiny a došel jsem k závěru, že je to pro mne velmi důležitá vlastnost ML. Dál je třeba vzít do úvahy, že pro F mount existuje velmi limitovaný počet pevných světelných objektivů s rychlým AF. 1.8S řada je jinde než 1.8Gčka, která prostě a jednoduše výkonu AF DSLR těl nestačí, což uživatele nutí k profi zoomům f/2.8 a ty já odmítám používat (jsou velké a málo světelné). Další faktor je rozložení AF bodů v hledáčku. Zpětně vidím, že s D750 jsem komponoval s rezervou, aby mi AF bod pokryl objekt. Se Z6 fotím víc natěsno a méně ořezávám.
Není ale všechno růžové. Docela dlouho mi trvalo si zvyknout na nutnost častého přepínání režimů AF u Z6, připadal jsem si jak ve videohře. D750ka je pro letitého uživatele DSLR od Nikonu intuitivně a jednoduše ovladatelná, taky to ladili kolik let. DSLR jako nástroj pro práci má pořád velký smysl.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 9. 6. 2022 05:52

Přepínání mezi AF módy bylo smysluplné už i na D500, tam jsem se to naučil, rozdíl proti Z9 (a asi to jde zobecnit na Z řadu) je v tom, že u D500 si předem nastavím mód podle toho, co se chystám fotit, zatímco u Z9 někdy potřebuji pro optimální výsledek přepínat během focení. Ale i tak bych řekl, ze nejen D500, ale i Z6 má lepší AF, než D7100. Pokryti AF body do rohů bych nepřeceňoval, to má i D500 na hodně dobré úrovni, ale došel jsem postupně k tomu, že ostřit na nějaký krajní bod bývá většinou kompoziční chyba. Live View je také výhoda jen pro někoho, Z9 ho má skvělé, ale já jsem použil jen asi dvakrát pro foceni těsně nad hladinou (nechtělo se mi si lehnout na břicho do bláta), ale za slunečného počasí jsem v Live View prakticky nic neviděl a fotil naslepo, což odnesla kompozice, přes hledáček vidím všechno o hodně lépe.

Výhodu Z řady je to, že skoro všechno člověk vidí v hledáčku, nevýhodou je, že člověk pak kouká na expoziční hodnoty a nevím co ještě a nevěnuje tolik pozornosti tomu, co fotí.

To jsou podle mne ale všechno detaily, klíčové jsou skla, jestli člověk chce nebo nechce všechny skla znovu.

-- 9. 6. 2022 06:18 --

D7500 žádný velký pokrok nebude, ta volba je podle mne mezi D500 a Z řadou. Je tu možnost koupit Z50 jako levné APS-C řešení, pokud by člověk měl jistotu, že FF nechce. A je tu možnost koupit všechno od jiné značky, protože když člověk mění jak tělo, tak i objektivy, tak na značce není závislý, může přejít na Olympus nebo na Fuji.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod houghs 9. 6. 2022 11:21

D7500 proti D7200 pokrok bezpochyby je, je teda k diskusi jak velký. Nicméně snímač a procesor má shodný s D500, obrazová kvalita je stejná u obou foťáků. Nový procesor a snímač umožnily zásadní vylepšení sériového snímání z hlediska rychlosti a bufferu a také lepší video. Já nepoužívám ani jedno ani druhé, takže až tak to neocením. Stejně tak jako možnost změny clony pri natáčení videa. Je tam dalších několik ne až tak úplně důležitých vylepšení, ale výklopný dotykový displej je takové nice-to-have asi pro každého.

Tou nejpřínosnější změnou je ovšem ta, která uniká pozornosti recenzentů, Thom Hogan ji shrnul do jedné věty ve své recenzi:
The real change is that EXPEED5 coupled with the new 180k pixel metering sensor actually starts to make Auto and 3D Tracking usable, as it is in the D500, D850, and D5.
Ta změna v novém RGB snímači je opravdu zásadní a proto diskutující tady často se dopouští chyby že hodnotí starší DSLR proti aktuálním ML. Do výše uvedeného seznamu patří ještě D780 a samozřejmě D6. D750 tam není.

A další vylepšení, které není uvedeno v žádné recenzi ani manuálu je toto:
Finally, note that 3d tracking now does a form of eye detection and follow. If you start focus on or near the eye the camera will try to follow the eye. This works much better on humans than animals, as color (skin tone) is one of the ingredients used to perform the action.
O tom jsem tu už psal, není to tak dávno.

Pokud D500 opravdu není k sehnání, tak D7500 je pořád dobrá alternativa. Zvlášť pokud D7200 současným potřebám vyhovuje. D500 je stále ještě v prodeji jako šedý dovoz u B&H Photo Video v New Yorku a za celkem rozumnou cenu $1600 plus daň která je v NY necelých 9%. Při objednání poštou by se daň neměla platit, ale je nutné připočítat nějaké menší clo a 21% DPH plus poštovné, které také není úplně malé. Šedý dovoz je velké omezení hlavně pro Američany, protože tam neplatí Nikon záruka (jen prodejce) a navíc platí značně kontroverzní postup Nikonu, že neposkytuje výrobků šedého dovozu ani pozáruční servis. Ideální by bylo si udělat výlet do New Yorku, jejich prodejna je jeden blok od Penn Station a dva bloky od největšího obchodního domu Macy's.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 9. 6. 2022 12:04

Ten snímač je pokrok v tom smyslu, že nemá takové problémy s bandingem jako měl Nikon D7100 a má méně rušivý šum, takže se dá za příznivých okolností fotit na vyšší ISO (fyzikální zákony ale platí, takže detaily mizí, ale vizuálně to vypadá vesměs lépe, než z D7100).

To 3d je hodně oceňovaná funkce, návyková.

Jak jsem psal, pokrok tam je a přechod z D7200 na D7500 bude z hlediska návyků a objektivů asi jednodušší, než přechod na Z řadu. To je ale věc rozhodnutí každého fotografa.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 9. 6. 2022 12:59

Díky moc, právě ta vaše rozdílnost pohledů mně přinesla maximum informací jak to asi je.
Na D7500 mně vadí jediná věc - že nemá ten AF modul už z té D500, D5, že nemá ty křížové body na krajích jako D500 a že nemá to pokrytí hledáčku z D500. Jinak bych bral D7500 i kvůli nižší váze, protože s 16-80-kou je to fakt lehoučký foťák. Fotím vnučku, která lítá jak torpédo a AF-C na zvlášť tlačítko na palec s nastavením ostřícího bodu podle požadované kompozice je dnes skoro jediná varianta focení, kterou používám. Nemůžu říci, že by nekřížové body byly špatné, ale fakt je, že pokud si řeknu, že na Z-ko zatím kašlu, tak je hloupost nějakou tu D500 někde nevyhrabat. Já mám rád, když se investice využije a měl bych blbý pocit se zbavit sestavy skel, po které jsem toužil od roku 2004 a dal jsem je vinou Nikonu dohromady až velice pozdě poté, co mně prošly brašnou desítky pokusů počínaje 18-70/3.5-4.5.
Ale důležité je, že - jak píšete - tak zrcadlovky v nejvyšší třídě zatím nejsou na vyhození a k smíchu a mám dojem, že prodloužit životnost DSLR a sledovat Z-ko a koupit někdy později, je asi dobrá strategie. Nakonec až si DSLR sestava odslouží ještě pár let a nebudu mít blbý pocit, že ještě nemá "dost zásluh", tak ji nemusím vyhodit nebo rozprodat za směšný peníz, ale můžu si třeba pořídit pro začátek jen nějaké to Z-ko s jedním pevným sklem pro začátek.
21. bude Nikon show v Plzni, tak si můžu něco zkusit.

Teď mám radost z jiné věci a musím složit poklonu J.Kaiserovi od Fomei:
Před 12 lety mně udělal kalibraci na Epson R1900 s pigmentovými inkousty a Ilford papíry.
Teď R1900 dosloužila a horkým kandidátem se stala Epson EcoTank L8180 s provozními náklady prakticky zadarmo. někteří odborníci říkají, že tankové inkousty v pouhém jednoduchém CMYKu prostě nemůžou vytisknout stejně kvalitní fotku jako specializované fototiskárny s cartridge s obsahem barev "1 náprstek". Teď mně došlo od Fomeie pět A4-ek s mými fotkami vytisknutých na nové tiskárně s Fomei kalibrací na Fomei papíry a je to barevně úplně totéž. No a na R1900 v poslední době jsem musel opakovaně čistit trysky tak, že jsem měl náklady odhadem 500 Kč na jednu A4-ku.

Takže si asi jen za inkoust našetřím na D500 ze šedého dovozu. :-D :-D
ForeignerOnEarth
Návštěvník

Odeslat příspěvekod milann88 9. 6. 2022 16:44

RGB senzoru bych asi napříkladal takovou váhu, je to fajn, ale pořád je to hlavně o tom, s jak velkou hloubkou ostrosti fotis, tudíž jak přesne musí být zaostření. Já jsem to dost intenzivně zkoušel s D850 a vyšlo mi z toho, že pokud o něco jde a fotím s velmi malou hloubkou ostrosti, tak to úplně není cesta.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 9. 6. 2022 16:48

Můj hlas v tomhle asi nemá valnou váhu, ale taky bych řekl, že pro tebe je D500 ta nejlepší volba. Přijde mi, že ti to udělá nejvíc radosti.

Případný přechod bych odložil co nejdéle to půjde, z více důvodů. Ale, jak píšu, je to jen osobní názor :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 9. 6. 2022 16:55

Tu Milanovu zkušenost nemohu potvrdit, s přesností jsem na D500 ani D850 nikdy neměl problém, dokonce jsem ani nikdy nemusel přepnout na AF-S. Nevím, jak jsi měl D850 zkalibrovanou a jak si fotil, může to souviset. Paradoxně mám výrazně větší problémy s přesností zaostření na Z9, týká se to malých předmětů někde daleko, třeba malý pták poskakující na cestě v dálce, ale férově musím uznat, že do vzdálenosti, na kterou Z9 rozeznává subjekty nemám také žádný problém. To s těmi malými ptáky daleko jsem znal z dřívějška už od Sony.

Každopádně jsem zatím s bezzcadlovkou častěji na MF, než kdykoli předtím se zrcadlovkami. Na druhou stranu musím přiznat, že u statických subjektů mi to nevadí, naopak, MF mne baví.

Ta D500 má jedno specifikum, je to oproti D7xxx citelně větší, má jinou ergonomii, ne každému může tenhle posun k profi tělu vyhovovat. Mně to vyhovovalo a k menšími tělu bych se nevracel, snad jen teď kvůli Voigtlanderu, to je ale specifické, je to hodně v Leica stylu.

S tím odkladem přechodu také souhlasím, čím později, tím větší budou možnosti.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod houghs 9. 6. 2022 18:29

milann88 píše:RGB senzoru bych asi napříkladal takovou váhu, je to fajn, ale pořád je to hlavně o tom, s jak velkou hloubkou ostrosti fotis, tudíž jak přesne musí být zaostření. Já jsem to dost intenzivně zkoušel s D850 a vyšlo mi z toho, že pokud o něco jde a fotím s velmi malou hloubkou ostrosti, tak to úplně není cesta.

S pevnými skly 1.8 fotím poměrně málo, ale i tak jak s 35 tak na 85 na plnou díru jsem neměl problém. Je ale pravdou, že fotím takto jen lidi a i z těch akcí je to tak maximálně 10%, spíš méně. Že by ta minimální hloubka ostrosti budila u ostatních nějaký úžas, tak to bych neřekl. Přednost mají snímky, kde je to pozadí alespoň trochu rozpoznatelné. Na té poslední oslavě jsem proto 85/1.8 už ani nevytahoval a i ta čtyřka na 16-80 posloužila celkem dobře.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 9. 6. 2022 18:49

S APSC jsou požadavky na ostření mírnější.

Náhodou nějaký příklad dvojice portrétů se stejnou nebo podobnou kompozicí, jedna s malou a jedna s velkou hloubkou ostrosti, kde tvoji přátelé preferovali tu druhou, bys neměl ?

Bez urážky, prosím, jen mě to zajímá.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 9. 6. 2022 18:56

Ta hloubka ostrosti je o poměru zobrazení, F1.4 a F1.2 neznamená, že je potřeba použít extra malou DOF, naopak to pro mě znamená že můžu do fotky dát více prostředí a foceny objekt je stále dobře zřetelný.

Jako ilustrace jedna starší fotka na F1.4, shodou náhod mi dnes přišly dva F1.2 objektivy.

Obrázek
milann88
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka