Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Do fóra se už nepřihlásíte přezdívkou, je potřeba e-mail. Hned teď se podívejte, jakou e-mailovou adresu tady používáte a zapište si ji: odkaz Uživatelský panel v hlavičce –> záložka Profil. (Podrobnosti)

Odeslat příspěvekod FotoABC 7. 8. 2022 16:13

pemar: chci to primárně na vnoučata v interiéru, babička si s nimi bude hrát, zabaví je a já budu mít foťák celou dobu, aby to nepovažovali za něco rušivého, to mám vyzkoušené, Agátka nejdřív udělá na foťák 120 různých ksichtíků a pak ho začne ignorovat. No a právě mám rád kombinaci zdůrazněného prostoru a malou HO, na což je těch 24 mm optimální kompromis. U ještě širšího záběru už ta malá HO musí být moc zblízka, na 24 mm DX to ještě jde. Vím, že na FX je to výraznější, ale také je to dosažitelné maximum na DX. Tedy s AF. No a pak to dokáže krásně využít slabé zdroje světla, které pak prosvětlí záběr jako kdyby to byl silný zdroj.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 7. 8. 2022 16:51

Já bych si na tvém místě ten objektiv na jeden den půjčil a vyzkoušel, Nikon jsem v půjčovnách neviděl, ale Sigma 24/1.4 DG HSM ART s bajonetem Nikon F je ve Fotori za 500 Kč, což je z mého pohledu solidní půjčovna a solidní cena za půjčení. Onehdy jsem od nich něco bral, poslali mi to do Alza boxu a pohoda, komunikace na jedničku.

Nemohu se zbavit dojmu, že ten objektiv chceš používat trochu netradičním způsobem a že bys mohl být zklamaný z toho, že rozdíl oproti 18-35/1.8 může být menší, než čekáš.

Nechceš to od toho něco takového ?

https://flic.kr/p/sFTkhq
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Stan35 7. 8. 2022 17:34

FotoABC, jestli chceš, můžu ti poslat nějaká fota z 23/1.4 vs 1.8 vs 1.2 na DX. Sice jiná značka, ale kvůli HO. Osobně když už bych měl Sigmu 18-35, tak bych primárně kvůli HO do 1.4 nešel. Spíš kvůli časům a ISO.
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 8. 8. 2022 10:43

Jeden z těch impulzů k nákupu Nikkora 24/1.8 bylo to rozhodnutí, že nákupem D500 se vzdávám úvah k nákupu Z-systému, tudíž jsem si řekl proč tedy nevyužít to rozhodnutí a koupit si k DSLR "to nejlepší" za legrační cenu. Ing. Kortus ho krátce recenzoval zde:
https://www.makofoto.cz/nikon/objektivy ... 1_4AFS.htm a tehdy stál 60 000 Kč, tak koupit ho za 16 000 Kč je docela lákavý nápad. No a já starý milovník používání blesků najednou při focení vnoučat nemůžu blesk používat a SB-800 se válí ve skříni. Takže jsem si řekl, že můžu minimalizovat další nevýhodu, tedy pouze DX snímač, tím, že si pořídím svůj první f/1.4, vždy jsem měl jen f/1.8, tedy 85/1.8, 50/1.8, 35/1.8 a 18-35/1.8.
Taky mě inspirovalo krásné video z f/1.4 objektivu na Fuji, když jsem se koukal co na natáčení videa pro ženu. Ona řekla, že ostření na vnoučata s malou HO ráda přenechá mně se zrcadlovkou, že ona chce kameru s ostřením na jistotu, že se nechce soustředit na technické aspekty, ale že se chce soustředit na zachycení vnoučat v akci a že když bude chtít mít ostré obě dvě, tak na to nepotřebuje sklo těžké přes půl kila.
Teď jsem na dovolené, takže nemůžu snadno přiložit nějaké ukázky toho, co od toho čekám, ve stylu - tohle jsem nafotil s 18-35/1.8 a ještě bych rád tím směrem maličko přidal.

-- 8. 8. 2022 10:47 --

Stan35: jo, dík, asi by to bylo fajn, nemůžeš to dát někam nasdílet a odkaz do SZ?
pemar: ukázka dobrá, ale nemyslel jsem takovouhle tmu, spíše situace, kdy slabší až normální zdroje světla se na vysokou světelnost úplně rozzáří
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 8. 8. 2022 11:25

Ten objektiv Nikon 24/1.4 patří k legendárním objektivům, ve své době byl nesmírně oblíbený, ale naprostá většina uživatelů ho měla na FF. Je na něm už vidět doba vzniku, horší kraje na plnou díru by u DX tolik nevadily, ale ta aberace mi přijde docela obtěžující.

Zkus se podívat na flickr na Sue Elleanor, ten fotí kombinací 24/1.4 a D500. Touto kombinaci ale vidím mnohem častěji focenou krajinu nebo architekturu, než rodinu.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Stan35 8. 8. 2022 11:54

Není problém. Jen mi dej pár dnů, nejsem doma.
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 8. 8. 2022 12:22

pemar: ještě k šumu na D500: já platím Photoshop, takže se mně moc nechce přecházet na jiný RAW konvertor a v Photoshopu mám plugin od Nik Sw, tedy DFine na odšum. Je to DxO nebo Topaz výrazně lepší? V ACR se mně poslední dobou dost líbí automatické RAW nastavení šoupátek, ale samozřejmě na odšum používám Nik DFine, na doostření Nik Sharpener a na lokální změny jasu, barev, ... používám Nik Viveza U-points.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 8. 8. 2022 12:25

Ale na druhou stranu musím uznat, že D500 s těmi světelnými objektivy funguje hodně dobře.

U objektivu s f1.4 doporučuji AF kalibraci, aspoň tu automatickou, to je velká výhoda D500 oproti 7xxx řadě, že trvá cca vteřinu, potřebuješ jen stativ a vhodné kontrastní pozadí.

DFINE mám také, ale nepoužívám, DxO a Topaz jsou o parník lepší. Pokud chceš zůstat u Lightroomu a Photoshopu, doporučuji přikoupit Pure RAW. Ale v první fázi bych to neřešil. Nevím, jak je to teď, ale ty první D500 (mám jednu z prvních) měly v továrním nastavením odšum “Normal”, což prakticky odstranilo šum a fotka vypadala jako z FF, ale mizely detaily. Na doostření používám Topaz Sharpen AI, Nik Collection mám sice ještě také, ale skoro jsem ho přestal používat. Občas používám Reflection Efex, Polarisation filter a černobílé simulace, ale ty má zase lepší DxO Filmpack.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Stan35 8. 8. 2022 13:09

Tome, jak to tak čtu, tak si ji rovnou kup :,-) Z mého pohledu ti to dá 1EV k dobru a pocit, že máš konečně pořádné světelné sklo. To je k nezaplacení.
Já osobně držim svetelna skla pro vicero důvodů:
- bokeh a celkove podání barev apod
- noční foto a kresba na nejmenší cloně, kteréž to dělím na kratší vzdálenosti a potom na využíti pro street
- koma a astro potenciál
- různé charakterové vady, jako je aberace, bublinkování, menší kontrast, různé halo jevy apod
- DOF je asi to poslední co mě na DX tak zajímá z tohoto pohledu.

Proto mám pro některá ohniska více objektivů.

Měl jsem na Nikon i Sigmu 18-35 a jak byla perfektní, tak byla těžká a byl to poslední hřebík k pořízení jiného systému.
Ale jedno varování, čekají tě další investice do menších, svetelnejsich, třeba i manuálních sklíček.

-

-- 8. 8. 2022 13:19 --

K NikSw vs Topaz a PureRaw, no nevím jak pro jiné snímače, ale pro Fuji mi PureRaw vše vyžehlí tak, že ne.
Topaz mám pro doostrovani a jako poslední možnost záchrany.
Jinak Nik mám jen na BW převod. Docela dobře jsem byl spokojený s jeho DeFine na odstranění bandingu jak pro D7100 ve stínech, tak i pro X-T4 ve světlech v určité míře ve vysokých ISO a umělém osvětlení.
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 8. 8. 2022 13:58

Mimochodem, nevím jestli jste to zaznamenali, ale objektiv Yongnuo 85 mm f/1,8 je třetím nejlepším objektivem, který byl kdy testován v DxO Mark:

https://photorumors.com/2022/08/05/the- ... -dxo-mark/
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Stan35 8. 8. 2022 14:06

Mimochodem ne a mimochodem i když to možná patří jinam, máte někdo osobni zkusenost s řadou Milvus vs Otus os Zeisse?
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 8. 8. 2022 14:17

Mimochodem to vypadá na jeden z nesmyslných výsledků DxO, kdy Yongnuu vyšlo velmi vysoké rozlišení ve středu obrazu na A7rIV, ale kraje a rohy zůstaly velmi slabé, + silná CA, + testování jen na jednu vzdálenost, + podivný algoritmus vytváření celkových skore, + míchání objektivů testovaných na různých tělech do jednoho žebříčku. Reálně je to prý spíš průměrný objektiv.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar. 8. 8. 2022 14:33

Kdysi jsem chtěl koupit Otus 55/1.4, z mého pohledu asi nejlepší sklo v tomhle ohnisku, nicméně bylo to velké, těžké a na D7100 velmi obtížně zaostřitelné, na Z6 a Z7 by šlo zaostřit přes focus peaking nebo ještě lépe přes 100% zlepšení, ale proporcionálně mi na těchto tělech tou velikostí to sklo nesedí. Milvus mi přišel výrazně opticky horší.

Otus 85/1.4 je ještě o kus lepší sklo, než Otus 55/1.4, ale má už větší konkurenci, například v Sigmě Art. Rozdíly mezi objektivy ZEISS Milvus a Otus jsou třeba u portrétu relativně malé, snímky pořízené objektivem Milvus vypadají o něco chladněji, zatímco Otus získává body za vykreslení velmi přirozeného odstínu pleti. I při široce otevřené cloně f/1,4 jsou oba objektivy ostré až do rohů snímku. A ještě je ve hře ZEISS Classic Planar.

U objektivu ZEISS Otus vypadají odstíny pleti přirozeněji a zároveň nabízejí těžko nepřekonatelnou ostrost, Otus 85mm má úžasné přechody mezi ostrým a neostrým. Milovníci měkčích portrétů budou ale spíše preferovat ZEISS Classic Planar s nekorigovanou sférickou aberací, bez korekce sférické aberace má nízký kontrast při širokém otevření, ale po mírném přiclonění ostrost stoupá, dá se s tím více hrát. Milvus je někde mezi Otusem a Planarem. Podobnou kresbu jako Otus má ale i Sigma 85/1.4 Art.

Otus 28/1.4 je podle mne nejlépe korigovaný 28mm na trhu, Milvus 28mm není k dispozici. Otus je ale tak velký, těžký a drahý, že jsem skončil u Sigmy 28/1.4 Art.

-- 8. 8. 2022 14:59 --

Abych pravdu řekl, tak mne ty Milvusy neoslovily ani designově, to se mi více líbí ty staré Distagony, Planary, Sonnary, …

Parádní skla od Milvusu jsou 100mm Macro a 135mm.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 8. 8. 2022 15:45

Já se u fotografování lidí na ISO 800 a víc u vyvolávání RAWu vždycky příšerně nadřu, pokud to nechci odfláknout. po konverzi RAWu bez doostření a bez odšumu to pošlu do Nik DFine a vyrobím si do Photoshopu relativně hodně odšuměnou vrstvu s optimalizací na pleť a bokeh, takže často třeba i na 130% oproti DFine standard. No a progumuju na originál vlasy, obočí, řasy, oči, rty, ozdoby, oblečení v hloubce ostrosti a předměty v HO. Pak zmenším obrázek na takovou velikost, aby byla kresba plnokrevná, neroztečkovaná šumem, takže tak okolo 4000 pixelů delší strana, někdy až 3000 pixelů, pokud je to třeba ISO 3200. Pak to pošlu do Sharpeneru a vyrobím doostřenou vrstvu, schovám ji pod duplikát předchozího stavu a progumuju to, co chci doostřit, zase většinou oči, .... Pokud bych našel lepší workflow, pak si ušetřím spoustu času. No a šum mně vadí právě u doostření očí a řas, ... Prostě od ISO 800 výš už mně omezuje doostření to, že řasa není hladká čárka, ale je hrbolatá šumem a doostření to zvýrazní. Šumu v bokehu se zbavím klidně i na ISO milión, ale mít duhovku bez šumu, ale hezky ostrou, to je problém. D500 zase doufám pomůže, že přesněji zaostří a nebudu muset řasy doostřit víc, protože je zaostřeno o centimetry před nebo za.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 8. 8. 2022 17:03

Až budeš mít D500 a fotky na vysoké ISO bez zapnutého odšumu, tak to zkus zpracovat, jak jsi zvyklý a pak si stáhni zkušební verze DxO a zkus to přes PRIME a DEEPPRIME a pak si stáhni DeNoise AI a Sharpen AI od Topaz Labs a uvidíš. Pokud bys chtěl zůstat u toho, co máš, pak stojí za vyzkoušení Pure RAW.

Nemám nic proti Nik Collection, ale tyhle programy s umělou inteligencí mi už vícekrát vylepšily fotku tak, že jsem žasnul (ale zázraky ale neumí, to je asi jasné, musí být dobře exponovaná a nerozmazaná), hlavně u fotek na vyšší ISO při málem množství světla, používá je hodně lidí, včetně profesionálů, nejen u APS-C, ale i u fullframe typu Z7.
pemar.
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka