Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Dolgor 8. 8. 2022 16:42

Rodinné fotky neodšumuju vůbec, ať už jsou na ISO 3200 nebo 6400 a někdy 12800, používám základní nastavení nebo mírně přidám odšum v LR. Obvykle stačí resize na 6 mpixelů a hotovo, větší nikdo nechce. Základem je samozřejmě správné zaostření a expozice. Snažím se vyhýbat focení proti oknu atd. Je fakt, že se hranice postupně mění. D7000 byl pro mě ok do ISO 2500-3200, Fujiny do 6400, D750 a Z6 12800 (Z6 má tedy ale viditelně navrch).
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod houghs 9. 8. 2022 21:15

Vidím to velmi podobně, rodinné fotky za odšumování nestojí. Do 3200 není vůbec žádný problém a pak použiju běžné odšumování, vytvořil jsem si asi čtyři presety a něco vyberu. 12800 je takové hranice kde je možné tu fotku rozumně odšumit a po zmenšení použít.

Nejvíc času trávím nad exteriérovými fotkami, dynamickým rozsahem a úpravou, a někdy snad i "výrobou" kontrastu při špatné viditelnosti. Teď jsem dodělal úpravy fotek z vrchu Corcovado a jak na potvoru skoro každý snímek si žádal své specifické úpravy. A to červenec jako zimní období je rozhodně lepší než to letní. Fotky směrem na jih byly asi nejlepší, na jižní polokouli totiž slunce svítí ze severu :) Takže pláže Ipanema a Leblon dobré, centrum města směrem na východ viditelně horší (foceno dopoledne), no a severovýchod s výhledem na Maracaná a most do Niterói byl vyloženě špatný.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Stan35 10. 8. 2022 16:36

No, já upravují vesměs vše stejně a na fotkách, kterych mi záleží, dávám větší prostor v úpravách když je potřeba. Rodinu nevyjímaje.
FotoABC, máš to v SZ
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 10. 8. 2022 19:37

Fotoaparát Nikon Z7 je nyní na oficiálních stránkách společnosti Nikon Japan (přímý odkaz na seznam produktů) uveden jako ukončený ("starý produkt").

Fotoaparát Nikon Z7 však zatím není uveden v sekci "discontinued".

Z8 nebo Z7 III je asi za dveřmi.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 11. 8. 2022 15:24

Stan35: dík, začal jsem stahovat, jen musím vymyslet, jak tady na dovolenkovém notebooku budu rychle porovnávat dva obrázky.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Stan35 11. 8. 2022 15:32

Asi bych se s tím netrápil a vzal to tak celkově, jestli tě udeří do očí rozdíl. Myslím, že ne.
Zkoumal bych jiné věci až v klidu na pořádném monitoru.
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 13. 8. 2022 08:04

Jedna zajímavost, pamatuji si tady na diskusi o tom, že FTZ nic neovlivňuje, že je to jenom kus plastu. Aktuálně je na Z9 fóru příspěvek jednoho fotografa, kterému Nikon 500/4 neostřil podle jeho představ (a měl pravdu, podle fotek) a chtěl poslat Z9 do opravy. Jiný člen fóra mu poradil nejdříve vyzkoušet jiný FTZ a ejhle, najednou Z9 a 500/4 fungují tak, jak mají.

Takže pokud byste řešili něco podobného na Z řadě nebo na Z9 (těch zatím asi bude málo), zkuste nejprve vyměnit FTZ. Mimochodem, byla to dvojková řada, tj. FTZ II.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 13. 8. 2022 08:34

Stan35: už na to koukám, některé rozdíly jsou překvapivě malé. Ovšem kromě toho doufám, že by ale úspěšnost zaostření na nestředový bod mohla být lepší s D500 + Nikkor 24/1.4, než na D7200 + Sigma 18-35/1.8. Právě tady na dovolené fotím večer a všechno cvakám opakovaně, aby to aspoň jednou zaostřilo. Krajní bod, 5x za sebou zaostřím na totéž, 2x správně, 3x blbě.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 13. 8. 2022 09:12

Bude vyšší, když budou splněny základní podmínky, tj. 24/1.4 bude v pořádku a nebude decentrovaná nebo nebude mít jinou optickou vadu, bude zkalibrovaná přes Reikan nebo aspoň přes AF Auto tunning a subjekt, co budeš fotit, bude splňovat podmínky pro zaostření, viz návod k obsluze. Další věc je zručnost fotografa, na D500 máš více ostřících bodů a je to o zručnosti práce s křížovým voličům nebo ještě lépe s joystickem, případně o využívání zadního tlačítka AF ON, pro kombinovaní výhod AF-S a AF-C. Spousta věcí je oproti D7100 nových, třeba 3d, je třeba se to naučit používat. Já jsem to měl seřízené tak, že na D500 jsem fotky neopakoval (na D7100 ano).

Zajímavé je, kolik nastavení na Z řadě chybí (kromě Z9, ale to je jiná liga), proto se například Z7 nikdy nestala náhradou za D850, to je ale jiné téma.

Jak jsem psal, doporučoval bych si k D500 nějaký 24/1.4 objektiv před koupí půjčit a osahat, třeba i tu Sigmu Art, abys nebyl ze 24/1.4 zklamaný, mně například kombinace 28/1.4 a D500 nesedí, ale s D850 nebo Z9 je je to paráda a úplně jiná liga. Není to ani tak o HO, jako spíše o tom, jak na mne působí to ohnisko, viz třeba i ty fotky D750 + 24/1.4.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Stan35 14. 8. 2022 07:09

FotoABC,
a co taková kacířská myšlenka, pořídit si starý světelný manuál, klidně i přes redukci. Sice by to chtělo cvik na ostření, ale ta svoboda a žádné trápení s AF....žádný stres...buď to vyjde nebo ne:-). Navic určitě sis všimnul, že zajímavé to začíná být na nižších clonách než 1,4.
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 14. 8. 2022 08:44

Staré Nikon AIS manuální objektivy nebyly na krátkých ohniscích opticky žádná hitparáda, první zajímavý objektiv jsem našel až na ohnisku 50mm. Druhý problém je, jak je zaostřit, tohle je slabé místo zrcadlovek, já jsem to řešil volbou MF objektivů, které mají elektronickou komunikaci s tělem, takže například Zeiss s bajonetem ZF.2. V tomto ohledu je focení s bezzcadlovkou a MF výrazně snazší, za sebe bych řekl, ano, dá se to vyladit s D500 s perfektními výsledky, ano, dají se s tím fotit i děti, ale s objektivem s AF člověk dosáhne výsledky o hodně snadněji.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Stan35 14. 8. 2022 09:21

Tomu rozumím, každému vyhovuje něco jiného. Já to střídám podle nálady a záměru, navíc na zrcátku to není neřešitelný problém. Pro mě má MF své kouzlo, navíc i když mám focus peak, tak jej nějak moc nepoužívám a ostřím normálně.
Mě to jen napadlo, jako alternativa a dají se najít různé cesty.
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 14. 8. 2022 09:55

Já jsem se touto cestou u D500/D850 zkoušel vydat a jak jsem psal, za určitých okolností to funguje, ale i když mi třeba (perfektně) fungovalo potvrzení zaostření v hledáčku, znamenalo to šilhat mezi subjektem a bodem potvrzení, který je až vlevo dole. Tohle ne každý dá, existují workaroundy přes Live View, ale je to méně pohodlné i přesné.

Ale jako největší problém jsem viděl nabídku objektivů pro F bajonet, ty starší Nikony mají spoustu optických vad, takže jsem na MF skončil u Zeiss objektivů.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 14. 8. 2022 12:41

No, měl jsem 2 důvody uvažovat o bezzrcátkách, tedy video pro manželku a světelná skla pro kratší vzdálenost snímač-bajonet. Ale zařízl jsem to a hledám tedy lehkou kamerku pro ženu a pro sebe koukám po f/1.4 sklech F-mount, optimálně AF. Proto Nikkor 24/1.4 pod dvacku.
Na eBay už jich prošlo za těch pár dnů 32 kusů od 16 do 25 tisíc. Větší prodejci inzerují vyzkoušený funkčně bezproblémový kus. Dejmetomu...

-- 14. 8. 2022 13:47 --

Na středové body je Sigma konzistentní. Tedy několikrát za sebou to dopadlo takhle:
_DSC2808.JPG

Ale na body více u kraje je to malér.
Mimochodem - pokud budete ve Španělsku, doporučuji toto víno...
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod houghs 14. 8. 2022 15:51

Španělsko je spolu s USA mou nejoblíbenější destinací a víno je také jedním z důvodů. Z tohoto důvodu jsem v Brazílii trochu trpěl, tam je národním nápojem pivo a cachaça a z ní vyráběná caipirinha.
houghs
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků