Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Titan_66 1. 6. 2023 11:21

No pro Z-mount zatím 23 1.4 od Sigmy není, tam je to pokud vím jen pro Sony a Fuji.

Ten Nikon je takový plasťáček, i ten bajonet je plast koukám. Ale pro Z30 je asi ideální.

Jestli Nikon někdy uvede vyšší těla pro DX segment (Z70 - D7xxx, Z90 - D500), tak u skel, aby pak fotograf zaplakal. Sigma to trochu zachraňuje, ale pořád je tam velká díra.
Titan_66
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 1. 6. 2023 14:29

Ne, nebuduju Z-mount DX alternativu, opravdu jen chci miniaturní lehkou kamerku a manželky foťák, takže Z30 + 24/1.7 + 16-45/3.5-6.3 + AF-P 70-300 na FTZ II jsou naprosto optimální.
Jen teď budu mít asi víceméně zbytečný 28/2.8, takže pokud by ho někdo chtěl levně....
Nad 12-28 PZ budu ještě přemýšlet. Lepší by byl 10/2.8.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Titan_66 6. 6. 2023 15:59

Dneska si jdu pro brýle do optiky na dálku k pc, tv apod. Docela mě pobavilo, že skla jsou od Nikonu :-) Světelnost je kvalitní zaručená lidským okem, ještě by mi tam mohli přidělat zoom, abych mohl měnit ohniska :-)
Titan_66
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 6. 6. 2023 16:23

Mám skla Nikon na všech brýlích. Potřebuju jen malou korekci na dálku. Na blízko mám 105 S a v práci mikroskop Nikon. :)
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Titan_66 6. 6. 2023 16:34

Takže jinak spokojenost ? Ostří se ti s tím dobře :-)
105S je pravda v tomhle dobrý pomocník.

A co teprve nějací produkťáci od Canonu/Sony, s brýlemi od Nikonu prezentovat nový produkty :-)
Titan_66
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 12. 6. 2023 17:25

Tak první zákazník se stěžuje na přehřívání Z8, prodává Z8 a kupuje jako náhradní další Z9. Ale asi to bude jen problém u videa.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 12. 6. 2023 17:36

Nieco som o tom cital, ale tiez sa spominalo iba to video...ja som, ako na kazdom fotaku, vyskusal, ci nahrava video a zvuk a viac na to nesahnem.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 13. 6. 2023 05:18

Neviem či to tu bolo spomínané - z Nikonu Z9 sa dá s FW 4.0 urobiť taká lepšia fotopasca (+ kopec ďalších užitočných funkcií): https://petapixel.com/2023/06/12/huge-n ... mera-trap/

https://www.dpreview.com/news/283507368 ... e-and-more
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 13. 6. 2023 05:35

Mna potesilo, ze pridali do Z9 "exposure delay mode". Toto hadam coskoro pride aj do Z8. Nechapem, ze v Z6 to je a vo vyssich modeloch nie .
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar. 13. 6. 2023 05:42

Vypadá to, že stále vylepšují ostření na hodně malé subjekty někde v dálce. Já vím, že je to v podstatě blbost, že fotograf by se měl dostat tak blízko nebo mít dostatečně dlouhý teleobjektiv, aby subjekt zabíral dostatečnou plochu, jinak dělá fotograf spoustu kompromisů, ale 800mm objektiv je dost drahý, velký a těžký a pokud člověk fotí ptáky z pozorovatelny, tak blíže prostě nemůže.

Ta funkce s nastavením vzdálenosti je hodně zajímavá, chtělo by to vyzkoušet, ale asi to bude fungovat jen se Z skly, které zatím odmítám koupit.

Každopádně nový fw kvituji s povděkem.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 13. 6. 2023 05:50

landov píše:Nieco som o tom cital, ale tiez sa spominalo iba to video...ja som, ako na kazdom fotaku, vyskusal, ci nahrava video a zvuk a viac na to nesahnem.


To bude stejné jako u EOS R5 - taky aféra, že 8K video je skoro nepoužitelné kvůli přehřívání (což je pravda), ale pokud to někdo chce jako foťák, tak to přehrát prakticky nejde, problém je opravdu jen u videa. A koneckonců i u Sony A7 řady bylo problémů s teplem spoustu - ale zase to bylo jen u videa...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod milann88 13. 6. 2023 06:10

Me hodne zaujala funkce, ze spusti sekvence, pokud rozpozna zvoleny objekt, to muze byt hodne fajn funkce pro foceni WL v krytu, pripadne i nechat nekde fotoaparat stat na stativu na predem pripravenem miste.

Landov: me naopak prekvapilo, ze tam exposure delay mode pridali, protoze si u fotoaparatu s elektronickou zaverkou neumim oduvodnit funkci toho nastaveni.


V patek jsem poridil levne plastove Nikkory Z 28 a 40mm a musim rict, ze jsou to vazne super sklicka za tu cenu, co se daji koupit. Dal jsem za oba zanovni kusy priblizne osm a pul tisice. Hodne mi pripominaji stare Dckove Nikkory, maji opticke vady, clovek si na ne musi zvyknout, ale jsou male, lehke a obraz ma smrnc. Fotky jsou z nich, nafocene cestou z prace:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 13. 6. 2023 06:21

milann88 píše:Landov: me naopak prekvapilo, ze tam exposure delay mode pridali, protoze si u fotoaparatu s elektronickou zaverkou neumim oduvodnit funkci toho nastaveni.


Nuz to je velmi jednoduche, preco som za to rad. Pri foteni zo stativu bez dialkovej/kablovej spuste mam teraz na Z8 moznost self-timer na 2s alebo viac. To je OK. Problem je to, ze pokial mam nastaveny self-timer, tak sa aplikuje aktualne na vsetky uzivatelske rezimy/banky A,B,C .PRIKLAD: Na fotenie krajin zo stativu mam nastavenu banku C, kde si nastavim self-timer 2s. Skoncim fotenie krajinky, chcem odfotit vtaka, prepnem na banku B a uppps...stale mam nastaveny self-timer 2s a musim to rucne zmenit. Kdezto "exposure delay" by mal byt aktivny iba pre vybranu banku A, B alebo C.

-- 13. 6. 2023 07:22 --

Na nete su uz na to ohlasy a kvituje sa pridanie tejto funkcie do Z9
landov
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 13. 6. 2023 06:40

Takze ti to ve finale usetrilo jeden krok, kdy na to Z8 ma i dedikovane tlacitko? Navic exposure delay mode ma tusim max 3s? Ja jsem vzdy daval delsi self-timer, pokud jsem nemel spoust, protoze mi prislo, ze za 3s se cela sestava nemuze uklidnit, ale mozna to byl jen muj pocit.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 13. 6. 2023 06:56

Ten jeden krok vie byt v pripade nutnosti rychlejsie nieco odfotit velmi zasadny.
Paradne su tie fotky vyssie, pekna hra svetiel a tienov :)
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků