Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Dolgor 1. 4. 2023 09:57

Na můj vkus si rumors v poslední době dost protiřečí. V únoru prý zaznělo od Nikon reps, že letošní rok má být velmi dobrý na uvádění nových produktů (NR) a Thom Hogan prý taky obdržel info, že bude mít letos hodně práce. Teď tu máme informaci přesně opačnou. Nemusela samozřejmě být řeč o tělech ale o objektivech, jenže na ty nebyl špatný ani minulý rok, tak kde je rozdíl? Dvě těla jako hodně práce nevypadají. Buď v tom Nikon plave a neustále mění plány, nebo jen dobře tají. Pravděpodobně uvidíme víc, až v květnu zveřejní plán na další rok s plánovanými objemy a hodnotami prodejů. Je taky možné, že se Nikon pokusí situaci kompenzovat hodně dobrou cenou za Z8. Tím by asi dost lidí potěšil.
...Jinak věřím, že stále skloňovaný 200-600 vyjde společně nebo časově blízko s levnějším tělem (DX nebo FF do 2500 USD) s novou technologií AF. Dosavadní nabídka teleobjektivů je mířená spíš k vyšším kategoriím těl.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Libb 3. 4. 2023 10:49

Ahoj, můžu s dotazem (jsem tu nově, není reálné přečíst 270 stran najednou). U Z7 i Z7 II s emně v ateliéru (Z 85/1.8) stává, že foťák nechytá dobře oči. Pípne, že je zaostřeno, ale když zoomnu, vidím i v hledáčku, že je to dost mimo. Dělám něco úplně blbě já nebo mám strašnou smůlu na vadné kusy? Nebo mám jen nereálná očekávání? Když vypnu detekci oka, je to paradoxně rychlejší a přesnější.
Libb
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 3. 4. 2023 11:58

Nevím, jaké tam máš světelné podmínky - záblesky, trvalá světla? Pro správnou funkci AF je kritická správná expozice v okamžiku zaostřování. 1) Se záblesky (typicky režim M, 1/200 s, clona a ISO a síla záblesku nastavené na dobrou expozici) neuvidíš v tmavším ateliéru a s pilotními světly v EVF skoro nic a foťák ani nebude spolehlivě zaostřovat. Je třeba vypnout náhled expozice a nastavení obrazu v EVF - funkce "d9". Po vypnutí bude foťák při zaostřování optimalizovat expoziční údaje pro potřeby AF a v okamžiku expozice se vrátí na tvoje Manuálně nastavené hodnoty. 2)S trvalými světly je možné fotit s "d9" zapnutou, ale musíš mít dobře vyladěnou expozici (záměr vytáhnout expozici v LR jde proti tobě). Lepší je i zde si Funkci vypnout.

-- 3. 4. 2023 13:07 --

https://onlinemanual.nikonimglib.com/z7 ... 5_d09.html

-- 3. 4. 2023 13:28 --

...U gen I Z6/Z7 je to asi d8.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Libb 3. 4. 2023 12:32

Mám záblesky a svítí mně tam 8 lustrů s běžnými LED žárovkami. Náhled expozice mám samozřejmě vypnutý, ale nemám pocit, že by to mělo vliv na ostření. Jen když to zapomenu zapnuté, tak nic nevidím :)
Libb
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 3. 4. 2023 12:41

To je divný. Mám Z6, zatažené těžké závěsy, světlo jen z pilotních světel na záblescích, což odpovídá dobré expozici f/2,8, 1/200 s, ISO 3200. Mám AF-C a plnou detekci EyeAF, odezva "a3" na nejrychlejší. Odpad prakticky v nízkých jednociferných procentech i s modelkou v pohybu. Jedině mě napadá, že máš stropní světla v úhlu, že jsou oči utopené ve stínu. Mně ta pilotní světla svítí do tváře modelky.

-- 3. 4. 2023 13:43 --

...když ti pípá AF, nemáš AF-S? Pak by mohlo v prodlevě mezi zaostřením a zmáčknutím spouště dojít k posunu fotografa nebo modelu.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Libb 3. 4. 2023 13:13

Mám AF-S. Ale to, co popisuju, je fakt, že se nechytá ten fokus. Ale světla svítí kolmo dolů, to by mohl být zdroj problémů. Zkusím změrit expozici toho osvětlení. Díky za tip.¨

EDIT: změna ostření na kontinuální hodně pomohlo, díky.
Libb
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 5. 4. 2023 07:32

Teď byla kolem něčeho podobného klasická "sociálně mediální aféra" u Olympusu - že prý nový OM-1 ostří při slabém osvětlení a nízkém kontrastu hůře než starší modely... Nechme stranou, jak probíhala "aféra", bylo by to sice zajímavé, ale nesouvisí s Nikonem.
Ale fakticky to jistou souvislost asi má - v podstatě jde o to, že u MILC se AF-S a AF-C nechová stejně. AF-S obvykle ve větší míře využívá jako doplněk kontrastové ostření přímo na čipu, zatímco AF-C jede primárně přes dedikované PDAF body, což není to samé. Různé přístroje režimy kombinují různě, ale ukazuje se, že zatímco při dostatku světla je vše OK při všech režimech, tak při slabém osvětlení může dost kolísat přesnost a právě AF-S se někdy "zamyká" se zeleným čtverečkem trochu mimo toleranci. Naproti tomu AF-C plynule doostřuje a často se dotáhne do přesnější pozice. Není to jen o posunu objektu mezi zamčením a fotkou, jak píše dolgor (byť bych ani toto vůbec nepodceňoval!), horší může být i přesnost sama o sobě.
Je to dost jinak než u starších DSLR (a vlastně i než u prvních verzí MILC), tam platilo AF-S za spolehlivější a přesnější verzi a AF-C se převážně užívalo jen na pohyblivé věci, u MILC jsme ale zjevně došli do stavu, kdy je nutno brát AF-C jako standard a to kupodivu asi i na relativně statické věci v ateliéru, funguje to prostě často lépe.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod chvd 5. 4. 2023 09:05

low-light AF mate zapnuty ?
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 5. 4. 2023 09:39

Mohu potvrdit i u Z9, AF-S prakticky nepoužívám, jedinou výjimkou je situace, kdy potřebuji extrémně malý AF bod (špendlík či chcete-li PIN point). Když jsem zkoušel první modely Z6/Z7 oproti D500, tak ostření za horšího světla bylo o parník horší, ale pozor, bylo to až v situaci, kdy toho světla bylo málo a mělo teplotu dost vzdálenou od denního, nějaké to zářivkové světlo na prodejně v Megapixelu. Ty různé updaty firmware to mezitím dost vylepšily. Ta nejhorší situace je, že bezzrcadlovka hlásí zaostřeno, ale reálně (už) zaostřeno není, u AF-S je tohle riziko větší.

Za mne jsou tyhle diskuse prakticky nesmyslné z toho pohledu, že fotky za těchto podmínek mi končily v koši už dávno předtím, ještě v době, kdy je světla relativně dost, a to ne kvůli AF, ale kvůli šumu na vysoké ISO, hodně záleží na motivu, někdy se dá jít i třeba na ISO 20,000 a jindy vypadá fotka už na ISO 6400 technicky blbě. A při těchto ISO ty Z6/Z7 ještě vesměs ostří dobře, o Z9 nemluvě. Tohle ale zase posunulo vpřed DxO a Topaz, ale to je zase jiné téma.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Titan_66 5. 4. 2023 09:48

Já fotím většinou na Z6II na AF-S + Single Point nebo Wide L. PinPoint např. u Makra. Na statické věci je to svižný a spolehlivý. Neměl jsem s tím nikdy problém.

Pravda je, že pohyblivý věci moc často nefotím, ale je to taky tím, že by to chtělo teleobjektiv, pak to AF-C vyzkouším, jestli to bude taková tragédie jak se tu často píše :-) I když na 24-120 by se něco dalo.
Titan_66
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 5. 4. 2023 09:50

AF-S je na statické věci Ok.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 5. 4. 2023 10:13

Nejde o to, že by AF-S nefungovalo - samozřejmě že funguje a většinou i dobře. Změna je nicméně v tom, že v dnešní době AF-C funguje stejně dobře a mnohdy dokonce lépe a reálně ho člověk může nechat zapnuté prakticky trvale. Tohle v minulosti neplatilo, sám jsem dlouho měl snahu preferovat stále AF-S, ale procento AF-C mi stále rostlo a dnes už ho mám fakticky trvale.
V podstatě S-AF užívám plně jen na makro, což je ale specifické téma.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Titan_66 5. 4. 2023 10:52

Tak v budoucnu se klidně může stát, že to prostě sloučí dohromady, že už nebude potřeba to rozlišovat. AF-S i AF-C bude jako jeden režim a při ostření si zkrátka foťák poradí perfektně jak staticky, tak dynamicky při pohybu.

Nicméně čím jednodušší vše bude, tím bude i člověk lenivět. Za kinofilmu jsi fotil manuálně, nastavoval hodnoty manuálně, takže jsi tomu musel i víc rozumět. Dneska stačí priorita clony, čas se dopočítá automaticky, stejně tak ISO. Dneska máme AF a stejně je to málo, pořád chceme víc, aby to dokonale ostřilo i při pohybu. Za chvíli bude uživatel jen mačkat spoušť a foťák udělá vše za něj a AI ti v PC udělá PP :-))
Titan_66
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 5. 4. 2023 10:57

Dříve bylo i cosi AF-A, tj. automatické přepínání mezi AF-S a AF-C.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod houghs 5. 4. 2023 11:18

Já ale ani na D7500 prakticky vůbec AF-S nepoužívám. Systém AF-C/3D/BBF funguje téměř stoprocentně. Je jen jedna jediná situace kdy přepínám na AF-S, a to je využití pomocného světla na externím blesku. To je ale zatím na zetkách nepoužitelné, takže tady bych nenašel vůbec žádný důvod pro AF-S.
houghs
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků