Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod houghs 22. 3. 2023 15:07

Přemýšlím nad pořízením nějakého delšího skla, doteďka jsem žádné neměl. Původně jsem přemýšlel 70-300 DX, ale podle mého vkusu na tom delším konci tyto levnější objektivy moc neexcelují. A to nepatřím k těm co by snímky prohlíželi ve 100% náhledu. Jako alternativa by se mě víc zamlouvalo 70-200 f/4, máte s tím někdo zkušenost?

f/2.8 nepřichází v úvahu, to je velmi těžký objektiv. f/4 také není zrovna lehký, ale je to přece jen akceptovatelné a navíc nepočítám, že bych ho často bral na cesty. Všiml jsem si, že bazarová cena je velmi dobrá, podařilo se mě najít inzerát - podmínkou je osobní odběr Perth - s cenou 650 AUD (alespoň doufám, že jsou to australské dolary), v korunách to vychází na 9.500 Kč. Podle snímku se jedná o velmi dobrý kus.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 22. 3. 2023 18:49

Nikon 70-200/4 používám léta, je to lehké, ostré a rychlé sklo, jeho limit přijde až při použití v hůře osvětlené hale (kde ale stejně přecházím na f1.4 skla) nebo venku u fotek s nervózním nebo neuspořádaným pozadím, tam pak chybí světelnost na větší rozmazání respektive musí se fotit z větší blízkosti.

Asi to není na video, má trochu hlučnější stabilizaci.

Za cenu 10 tisíc není co řešit, férová cena je cca dvojnásobná.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 24. 3. 2023 18:24

Koupil jsem si dnes první objektiv na Z bajonet, VOIGTLÄNDER 65 mm f/2 Macro Apo-Lanthar. První dojmy jsou velmi dobré, je trochu větší a těžší než Ultron, ale ergonomicky padne k Z9 prakticky dokonale.

Zpracování objektivu je na jedničku s hvězdičkou, aberace je minimální a ostrost se zdá být mezi velmi dobrá a vynikající. Trochu jsem měl strach z bokehu, ale i ten vypadá dobře. Až mne to překvapuje, tohle bych čekal od Zeisse nebo Leicy, přitom ten objektiv stál asi tolik jako Sigma Art.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 24. 3. 2023 18:47

Dávaš sa na makro?
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar. 24. 3. 2023 19:18

Mně to přišlo jako výborný univerzální objektiv, který se dá shodou okolností použít i na close-up a makro. Na tyhle účely mám jen Nikon Micro 40/2.8G, což je DX objektiv s docela protivnou aberací, ta se zda být u tohoto Voightländeru dost dobře potlačená. Přijde mi, že má o dost jiný charakter, než ten Ultron, spíše se blíží mému oblíbenému Sonnaru.

Takový objektiv chci vzít s sebou na poslední exotickou fotovýbavu, ať už to bude Tanzanie, Keňa, JAR nebo národní parky Thajska pro případ, že ptáci a velká zvířata budou ukrytá a zbylou mi ještěrky a jiná podobná havěť.

Další věc, co se mi líbí, je hmotnost. 600g sice není jako typický cestovní plasťák, ale je to skoro o polovinu méně, než Sonnar nebo Sigma Art.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 24. 3. 2023 19:25

Za tu cenu by som ja išiel do Z 105/2,8. A možnosť použiť vstavaný focus stacking je veľké plus.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Kuba_M 24. 3. 2023 19:35

A že Z 105 2.8 S dost chválí pro vynikající ostrost a bokeh.
Kuba_M
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 24. 3. 2023 19:39

Mám to více jako cestovní objektiv, než jako makro a 105mm a 135mm mám dobře pokryté jinými skly.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod houghs 24. 3. 2023 22:38

Přiznám se, že jsem překvapen že by si někdo tento objektiv vzal vzal na dovolenou do Afriky. Možná tak na focení pavouků a květinek. Na ještěrku by snad měl stačit i běžný objektiv, ne makro. Předností tohto objektivu má být kresba, nízká CA, ale to zrovna na fotkách ještěrek to asi moc nevynikne. Velký problém vidím v manuálním ostření.

Já si na dovolenou beru standardní a široký zoom, ale je jasné že každý fotíme trochu něco jiného. Zato na výlety po okolí se synem (a psem) jsem si zvykl brát jen pevné objektivy, 16 a 35mm. Na dovolenou bych si nevzal z nich ani jeden.

Mimochodem díky za názor na 70-200 f/4. Pokud by byl ještě v červnu k mání, možná bych se pro něj zastavil. Zrovna v Austrálii v národních parcích by občas mohl přijít vhod.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 25. 3. 2023 05:54

To, co je na něm asi nejlepší, je zpracování. Takový pocit ze zpracování jsem snad neměl ani u Otusu nebo Sonnaru, tohle se Cosině u tohoto objektivu povedlo náramně. Nejen pocit kovu a ne plastu, ale i vůle a odpor, který to klade, to je jemná mechanika a čistá radost. U MF objektivu mi to přijde důležité, třeba Ultron působí také dobře, ale je to taková malá hračka, tohle je poctivý kus skla, tenhle objektiv.

Velikost je parádní na Z9, ale na A9 nebo Z6 by ten objektiv mohl být už velký a těžký, hmotnostně je na cesty na hraně únosnosti. Prodavač šel automaticky pro Sony verzi a když jsem řekl, že to chci verzi s Nikon Z bajonetem, tak docela dlouho hledal.

Další věc, co se mi líbí, je podání barev. Ultron má tendenci k přesaturaci, tenhle Apo-Lanthar méně, ale ty fotky jsou jasné, ostré a barevně velmi příjemné. Při troše štěstí má tenhle objektiv potenciál takzvaně “udělat fotku”, tj, z relativně obyčejného záběru udělat neobyčejný, tj. má podobný charakter, jako Apo-Sonnar. S MF budu mít při focení pohybu velký odpad, tohle je objektiv na statičtější motivy.

Na ty cesty jsou mohl ještě sáhnout po Voightländeru 50mm f2 Apo-Lantharu, který je menší, lehčí a neumí fotky nablízko, pasoval by skvěle k Z6, na Z9 ale působí jako Ultron, jako objektiv, který mám na jiné tělo typu Leica.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod noxx_cz 25. 3. 2023 07:59

houghs píše:Přiznám se, že jsem překvapen že by si někdo tento objektiv vzal vzal na dovolenou do Afriky. Možná tak na focení pavouků a květinek. Na ještěrku by snad měl stačit i běžný objektiv, ne makro. Předností tohto objektivu má být kresba, nízká CA, ale to zrovna na fotkách ještěrek to asi moc nevynikne. Velký problém vidím v manuálním ostření.

Já si na dovolenou beru standardní a široký zoom, ale je jasné že každý fotíme trochu něco jiného. Zato na výlety po okolí se synem (a psem) jsem si zvykl brát jen pevné objektivy, 16 a 35mm. Na dovolenou bych si nevzal z nich ani jeden.

Mimochodem díky za názor na 70-200 f/4. Pokud by byl ještě v červnu k mání, možná bych se pro něj zastavil. Zrovna v Austrálii v národních parcích by občas mohl přijít vhod.


Viděl jsem tu 70-200 f/4 na Paladixu za 14,5t. To je parádní cena i na současnou bazarovou bídu.
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 25. 3. 2023 10:57

Za tu cenu je to zajímavé, jen bych si dal pozor na to, aby nebyla nějaká závada na AF nebo na stabilizaci (já ji mám hlučnou a nevím, jestli je to vlastnost, nebo závada).
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod houghs 25. 3. 2023 11:52

To jsem si vědom, proto je nejlepší bazarovou věc kupovat z ruky do ruky a hned odzkoušet. Zvlášť když je to daleká cizina. Kdybych se nebál skrytých vad, tak tam pošlu dceru aby objektiv koupila. Takže to beru tak, že pokud bude tak fajn, pokud ne, nic se neděje. Všiml jsem si také, že je k dispozici v relativně slušném stavu i v B&H, kolem 500 USD plus daň (9%). Tak pokud bychom se vydali příští rok do N.Y., podíval bych se tam.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 28. 3. 2023 05:51

Rumory říkají, že příští foťák od Nikonu se nebude jmenovat Nikon eight, ale Nikon wait.

Trapné, ale má to reálnou podstatu.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod noxx_cz 28. 3. 2023 06:08

Otázkou je, jestli opravdu nikon nové tělo chce uvést teď. Pokud má zatím pořád dostatek objednávek na Z9 nebo nižší, tak nemá asi důvod uváděn Z8 a kanibalizovat tak stávající poptávku.
noxx_cz
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků