Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar. 7. 2. 2023 19:44

Koukal jsem na Sample Photos a jsem spíše zklamaný, čekal jsem více. Někteří chválí ostrost, mne spíše zaujal bokeh.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 7. 2. 2023 20:08

Youtubeři tvrdí, že nevidí rozdíl proti Canon verzi, která má hodně obdivovatelů. Je fakt, že zdaleka nevyzkoušeli všechny scénáře.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod chvd 8. 2. 2023 00:53

Dolgor píše:Těžko k tomu něco říct. Mohl to být odlesk, který oslepil AF senzory, mohl to být efekt horizontálně orientovaných řad pixelů PDAF... Souhry okolností dokážou oslepit i ten nejlepší systém a pak si člověk musí připomenout, že hlavu nemá, aby mu nepršelo do krku ;-) Je dobré si vzpomenout, i když je chyba skutečně na straně techniky.

Jasne, ani bych netvrdil, ze je to chyba techniky. Proste zase nejaka situace, u ktery me hned nenapadne cim to muze byt- Treba i jak psal Pemar, mohlo to byt tim, ze objekt zabiral moc velkou plochu v pomeru k celkove kompozici. Nevim. Ale bylo to prekvapko, jehoz pricinu jsem okamzite nedokazal vyhodnotit. A to se mi u F-bajonetu nestava. Klidne se to da popsat i tak, ze ten system dostatecne neznam. Otazka pohledu na vec :)
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 8. 2. 2023 06:44

Tuhle překvapivou nekonzistence jsem zaznamenal u všech bezzrcadlovek, asi to nějak souvisí s konceptem ostření na snímači a hodně se projevovala i nevyladěnost, u těch starších generací se to projevovalo výrazně více. A nebyly to jen ty první Sony a Olympusy. Zprvu se to to projevovalo tak, že na AF-S a statické objekty to ostřilo konzistentněji, než zrcadlovka (což všichni majitelé bezzcadlovek zdůrazňovali), ale na AF-C nebo za horších podmínek byly úlety AF.

S postupným vývojem se to začalo projevovat jinak, třeba u Sony A9 první generace člověk nesměl zoomovat a subjekt se nesměl pohybovat určitým směrem, pak se to najednou začalo chovat o hodně hůře, než zrcadlovka.

Funguje ale odstraňování závad a firmware to většinou řeší, byť ne všechno. Vidím to na Z9, kde došlo k odstranění některých nekonzistentnosti, k původnímu firmwaru bych se nechtěl vracet.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 8. 2. 2023 08:58

Jojo, fyzikální princip versus umělá inteligence. Ty výhody a nevýhody jsou ve všech oborech stejné.
Fyzikální princip umí jen něco, ale to něco zase moc nezávisí na tom, jak se programátor vyspí a co všechno dostane a nedostane umělá inteligence jako substrát k nacvičení.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kuba_M 8. 2. 2023 12:47

Teď trošku z jiného soudku od jiné značky, ale Canon vydal nový stroj R8. Všude samá chvála o úžasném foťáku jako celku, pak se ale nakonec dočtu, že má jenom jeden slot a to na SD kartu... A nikdo nic. Když přišel Nikon se svými prvními Mirrorless stroji, měli taky jeden slot a to ale na spolehlivé XQD resp. CF express karty a to byla obrovská kritika, jak si tohle mohl dovolit...

Tak já nevím, je to nějaká zaujatost vůči Nikonu? :-D
Kuba_M
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 8. 2. 2023 12:55

2 sloty su urcite vyhodou, aspon psychologickou. Zaroven som za 4 roky so Z6 nemal ani jeden problem s XQD kartou.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 8. 2. 2023 13:11

Tak ale zase je fakt, že Z6/7 mířil proti jiným strojům, než R8.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 8. 2. 2023 13:20

Já jsem rád, že mi do Z6 stačí jedna drahá karta :)
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Kuba_M 8. 2. 2023 13:40

Ať míří R8 do jiných vod než Z6/7, přišlo mi, že za to Nikon dostal hroznou bídu, co si to vůbec dovolil. Sám mám Z6 a Z7II a nikdy jsem víc než jednu kartu ani nepotřeboval, nikdy mě tyhle karty nenechaly v úzkých.
Kuba_M
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 8. 2. 2023 13:43

Já myslím, že kdyby Canon dal do R5/R6 jeden slot, tak by dostal taky pěknou sodu :-)

Jinak, teda, já taky fotím na jednu kartu :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 8. 2. 2023 14:09

On je to taky trochu efekt toho, že Nikon měl dvojité sloty už docela dlouho i u nižších tříd DSLR (standard od D7000 z roku 2011) a lidi si zvykli na záložní kartu jako na "profi" vlastnost. Zároveň byl jeden slot dlouho argument proti Sony Alfám. Když pak Sony dlouho ignorovanou chybu napravilo a Nikon šel v Z6/7 opačnou cestou, bylo rázem téma.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar. 8. 2. 2023 20:14

Jako zálohu nebo overflow jsou to dlouho nepoužil, ale fotím paralelně do JPG pro rychlé vystavení fotky na sociální sítě, ale ani to jsem už docela dlouho neudělal, takřka vždy jsem měl dost času na postproces. Ale stalo se mi jednou u D7100, že mi prasklo pérko u slotu a pak se druhý slot hodí, hlavně když se stane někde, kde je problém najít servis.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kuba_M 8. 2. 2023 20:35

Davidof: Jo, to by asi dostal, jen mě teda překvapilo, že Canon u R8 zvolil tuhle variantu a nikdo to ani nezmínil. Ano, je to low-end FF bezzrcadla Canonu, hodně ho přirovnávají k R6, ale právě proto. Tak jsem to jen zmínil.

Každopádně, kolikátý bezzrátko Canon vydal a Nikon ne? � Dávají si na čas, byť pro můj styl focení je Z7II ideál, ale měl by se už něčím vyšvihnout.
Kuba_M
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 9. 2. 2023 07:40

OT: Mno, za těch asi pět let užívání fotoaparátu se dvěma kartami jsem nejspíše třikrát ocenil tuto výhodu. Ale důvodem nebylo, že by některá z karet selhala, nebo jeden slot přestal fungovat a data se neukládala dál na druhou kartu. Stalo se mi něco více prostého - smazal si data na první kartě, aniž bych si uvědomil, že ještě nejsou převedená do počítače. To se mi při tehdejších placených kšeftech nebo po důležitém rodinném focení docela dost orosilo čelo a po zádech přejel studený mráz. Zálohovat, zálohovat, zálohovat! :-) Konec OT.
wikxzen
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků