Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar. 5. 2. 2023 07:31

Nikkor 20 mm f/1,8G ED je lehký plasťák, nemá tu klasickou kvalitu provedení jako kovové objektivy Nikkor nebo Zeiss, ale jeho celkový výkon, zejména v poměru k ceně, rozměrům a hmotnosti, je hodně dobrý.

Nikkor 20 mm f/1,8G ED má velmi rychlé a přesné zaostřování a vynikající středovou ostrost ve srovnání s 24mm a 28mm objektivy, zejména při otevřené cloně. Solidně se vypořádává s chromatickou aberací, zkreslením, duchy a odlesky a netrpí problémy s posunem ostrosti a zvlněným zakřivením pole, které jsou známé u jiných objektivů.

Extrémní rohy mají problém se zvládáním komy při f/1,8, ale stačí přiclonit na f/2,8 nebo stačí mírné oříznutí záběru a bude použitelný i pro potřeby astrofotografie. Rohy nejsou na FF perfektní, ale na mém kusu jsou lepší, než u 14-24/2.8 a Zeissu 21/2.8, což rozhodně nejsou podprůměrné objektivy a posuzuji to při 100% zvětšení a na 44 Mpx snímači (na 24 Mpx to nebude ani zdaleka tak vidět). Slabinou je levnější, plastovější dojem ve srovnání se špičkovými objektivy Nikkor, může být problém i s kusovou variabilitou. Silnou stránkou je protisvětlo a dělání hvězdy ze Slunce.

Když byl ohlášen objektiv Nikon Z 20 mm f/1,8 S, mnoho fotografů Nikon zajímalo, jak se bude lišit od své verze s bajonetem F, Nikon v podstatě použil vše, co měl v arzenálu, aby nový Z 20 mm f/1,8 S zazářil. Svého předchůdce papírově překonává téměř v každém ohledu, od ostrosti a výkonu kontrastu až po mnohem lepší zvládání vinětace. Ale co je nejlepší, výrazně lépe se vypořádává s komou. Jediná oblast, kde 20 mm f/1,8G vyniká, je zkreslení, s ním dá poměrně snadno vypořádat při následném zpracování a má hmotnost 505 gramů, zatímco F verze má 355 gramů.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 5. 2. 2023 09:07

Jedno bezva léto s 20kou v divokých úpravách. Full res a myslím že vše stativ + f/11.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Obšák 5. 2. 2023 19:21

Pokud v budoucnu přejdu na Nikon Z, tak tu novou dvacítku bych si pořídil kvůli krajinkám s hvězdami.
Obšák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 5. 2. 2023 20:08

To uměla i ta stará :-).

Obrázek

I na f7.1.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Titan_66 5. 2. 2023 20:31

No Z verze je přece jen jasně lepší než Fková verze. Pokud si chci pořídit 20tku a mám Z-tělo, tak není co řešit. Ona je ostrá už na plnou díru jako Fková verze na F4 :)
Titan_66
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 5. 2. 2023 21:17

A obráceně, pokud mám F verzi, tak Z verze mi prakticky přinese jen málo, protože většinu fotek tím fotím tak jako tak na f7.1 nebo f8.

Obrázek

Za mně není co řešit a je zbytečné kupovat novější verzi.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 5. 2. 2023 21:34

Když jsem porovnával 14-30/4S na 20 mm s 20/1.8G, byl zoom blízko krajů ostřejší už od f/4, na f/11 už jen mírně. Zaostření blízko nekonečnu, na blízko by to mohlo dopadnout jinak. Skvělý výsledek vzhledem k tomu, že i 20/1.8 G je na krajinářské clony z praktického hlediska perfektní a podle mne už za hranicí, kde na výsledek má z 95 % vliv fotograf a ne objektiv. Dost se mi po 20ce stýská. 14-30 je univerzálnější, ale s pevnou 20kou mě focení bavilo víc.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Titan_66 5. 2. 2023 22:09

Tak v podstatě můžeš mít oba objektivy, pokud to využiješ. 20tka určitě najde uplatnění tam, kde 14-30 nebude stačit, ať už astro foto, nebo třeba koncerty, místa s horšími světelnými podmínkami.

Ono je to obecně s pevným sklem fotit zábavnější, kreativnější, člověk musí víc nad tím přemýšlet a zoomovat nohama :-)

Nicméně zase když jsi někde na výletě, nebo na dovolený, a nemáš tolik času na focení (neustále chodíš po tůře a krajina se pořád mění a jsi na každém místě chvíli), tak je zoom šikovnější. Neřešíš výměnu objektivů a vyfotíš co potřebuješ poměrně rychle. Třeba na tom Islandu nebo Dolomitech jsem si tu 24-120 nemohl vynachválit.

A naopak kdybych byl někde pod stanem a fotil celý den na jednom místě, východ, západ, krajinu kolem, stativ, tak si dovedu představit, že vezmu raději pevný sklo. Nebo se jen projít po Praze a fotit street foto v podvečer. Na to bych rád vzal 35 1.8, kterou jsem si ale zatím nepořídil, protože mám pořád pochybnosti, jestli to sklo za to stojí. Když mám 50, která je ale na street zase asi moc dlouhá.

Pemar: Stejně tak je zbytečné kupovat Z9, když nemáš jediné Z sklo :)
Titan_66
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 5. 2. 2023 22:24

Na lidi je světelná 35ka must-have. 1.8S je fajn. Není tak šíleně ostrá jako 50, ale mám mix fotek ze stejných akcí z obou a rozeznám je obvykle až podle exifu nebo jasného podpisu ohniska. Bokeh je jemný a úhledný podobný 50ce, když zaostříš blízké objekty, v zástavbě s jednoduchým pozadím atd. Při zaostření na větší vzdálenost může být rušnější, aberace v listí proti obloze, šišaté umazané trojúhelníkokroužky v bokehu, ale něco podobného uvidíš za správných podmínek u drtivé většiny 35tek i těch 1.4.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar. 6. 2. 2023 09:25

Úplně zbytečný ten nákup Z9 nebyl, vyzkoušel jsem si, kde je nejlepší bezzcadlovka od Nikonu, jak se postupně přes firmware zlepšuje a teď už s ní fotím převážnou část času. Focení se Z9 je jednoznačně pohodlnější, vyžaduje menší asistenci fotografa a například focení s MF skly je o mnoho příjemnější.

Kdyby šla Z9 koupit s F bajonetem, neváhal bych ani minutu, ty F skla, co mám jsou vesměs opravdu pečlivě vybrané, takže nemám potřebu měnit zastaralou 50mm za lepší Z variantu. Nemám potřebu kupovat těžké a velké f1.8 skla a ty světelné skla, co aspoň na papíře vypadají dobře, jsou buď silně předražené jako 50/0.95 nebo příliš velké a pro mne už příliš drahé (400/2.8 S a 600/4 S), ty jsem nekoupil ani v F variantě.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chvd 6. 2. 2023 13:33

Titan_66 píše:Pemar: Stejně tak je zbytečné kupovat Z9, když nemáš jediné Z sklo :)

Asi jak pro koho. :D
Nicmene koupit by si to Pemar mohl, rad bych totiz z praxe slysel, jestli aspon takovahle kombinace by byla plne funkcni, bez problemu s AF apod.
Protoze reseni s ostatnimi Zky jsou krajne "pro Nikon napreshubu" vzhledem k prodejnim cenam.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 6. 2. 2023 13:48

Já jsem nějaké ty Z objektivy měl půjčené v rámci NPS programu, AF funguje dobře u všech, opticky mám ale (hlavně u kratších skel) smíšené pocity, špatné ty nové Z skla nejsou, ale v té běžné cenové relaci mne zatím nic nezaujalo, ty skla jsou takové nemastné neslané. Mají sice super technické parametry a potlačené optické vady, ale to není všechno (těžko se to vysvětluje, pocit z objektivu je subjektivní), necítím potřebu nahrazovat.

V té vyšší cenové hladině už to vypadá lépe, ale jsem skly docela saturovaný a spíše mám problém co fotit, než čím.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chvd 6. 2. 2023 21:02

Tak on ten AF "funguje dobre u vsech" na vsech Z telech ..... teda pokud zrovna nenastane situace, ze nefunguje :D
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 6. 2. 2023 21:05

Myslel jsem Z9 a všechny testované objektivy, ne všechny Z těla.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod JardaB1 7. 2. 2023 07:11

Nikon officially announced the NIKKOR Z 85mm f/1.2 S and NIKKOR Z 26mm f/2.8 lenses :
Read more: https://nikonrumors.com/2023/02/06/niko ... z7sbpiBYsF
Canon EOS RP | Canon EF 3,5-5,6/24-105 IS | Pentax K 2,8/30 + A 1,7/50 | Canon EF 2/100 | Canon EF 4-5,6/70-300 IS II
JardaB1
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků