Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Dolgor 3. 2. 2023 17:09

Válcování je jen dočasné a Nikon v budoucnu zazáří několika modely. Úspěch ani respekt mu to ale nepřinese, jako ani v minulosti ;-)

-- 3. 2. 2023 17:14 --

Bezzubý marketing, agnostická uživatelská základna ve světě značkových náboženství, soustředění se na optimalizace místo na specifikace,... samá strategická chyba, milý Nikone :)
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Titan_66 3. 2. 2023 23:07

FotoABC: Pokud by ten rumor byl pravdivý, tak těžko by Nikon povolil např. ty 1.4 řady, to by jim mohlo "ohrozit" ty 1.2 verze. Proto jsem psal sbohem 1.4 Sigmo :-)

Docela by mě zajímalo, jak to vlastně bylo v minulosti, když přišla Sigma a Tamron, U F-mountu tam ty alternativy jsou, byla to delší cesta, že se nejdřív prodávaly nativní a pak teprve to Nikon povolil, nebo to přišlo bez nějakých omezení...

Mít Z6 s výkonem Z9 by bylo zajímavý. Nikon má každopádně co dohánět, Canon a Sony jsou v tomhle napřed. Alespoň co se týče menšího těla a spolehlivého AF-C. Kdo fotí rychlejší akci, tak chápu, že je to znát.

Ale zase kdo fotí spíš statičtější věci, tak mu to může být jedno. I 4 roky se Z6 můžou být v pohodě. Ono má vše pro a proti. Mně osobně se výstup u Nikonu líbí víc než u Canonu a Sony. Raději oželím slabší AF-C, ale to je tím, že fotím víc na AF-S, který je u Nikonu v pohodě. Dokonce i Jared tohle na youtube tvrdil, Nikon má nejlepší výstup, ale je pomalejší než Canon a Sony :)
Titan_66
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 3. 2. 2023 23:44

Nikon F je tu od roku 1959. Nikon ještě před tím, než začal s fotoaparáty, vyráběl objektivy pro těla jiných značek včetně Canonu, takže určitě ani na vlastním bajonetu zpočátku nedělal případné konkurenci potíže. Neznačkové objektivy byly v MF éře a pak i v AF. Nikon tehdy ale nevedl praxi, že by něco licencoval. Kdo chtěl prodávat objektivy pro F, musel reverzním inženýrstvím zajistit kompatibilitu. Všichni zákazníci věděli, že je to nedokonalé řešení jen na čas a jednou na novém těle neNikkor přestane plně fungovat, hlavně pak AF skla. Z digitální éry pamatuju plno skel Tamron, Sigma, Tokina, které byly obecně považovány za podřadné levné alternativy, které mají nespolehlivý AF a obvykle jsou opticky horší než Nikkory. Bylo to jinak než dnes, když už všichni výrobci díky pokročilým metodám designu umí vyrábět špičková skla. Zeiss zase nebyl konkurence kvůli nebetyčným cenám, Nikonu aspoň umožnil nalákat bohaté zákazníky. Sony ML ještě začínaly v době, kdy Sigma a Tamron kvalitativně vypadaly celkem neškodně, takže nebyl důvod nepokračovat v dosavadní praxi a dokonce jít naproti a zveřejnit i vybrané protokoly, když šlo o dobrou věc. I tak ale Sigmě trvalo několik let uvést první objektiv pro Sony. Dnes už Sony taky nedává Sigmě kompletní specifikace, jsou tam omezení v rychlosti snímání i AF proti originálním high-end sklům, je to sice lepší než selekce nebo úplný zákaz, ale zcela čistý postup to taky není.

-- 4. 2. 2023 00:03 --

Pomalý AF u Nikonů Z kromě Z9 je v podstatě čistě záležitost procesoru. Chce to dát nový rychlejší, na kterém můžou běžet všechny nové algoritmy. Srandovní je, že i s komparativně pomalým CPU patří Z těla mezi nejsvižnější při startu, operacích v menu, prohlížení fotek atd., nelžou o bitové hloubce ukládaných rawů, umí snad už od nepaměti ukládat skutečně bezztrátově komprimované rawy. Evidentně je tu jiný přístup, jak využít zdroje CPU, když jich není dost.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Titan_66 4. 2. 2023 00:25

Díky za okénko do historie :-)

Otázka je, jak na tom příští řada, bude. Konkrétně Z6 III a Z7 III. Přece jen určitě nebudou mít skládaný snímač jako má Z9. Expeed 7 určitě bude posun, ale bez skládaného snímače to určitě nebude tak rychlé a spolehlivé jako u Z9. Ale rád bych se mýlil :) Přijde mi totiž z diskuzí, ať už na dpreview, nebo tady, že se na to lidi upínají. Že čekají zázrak u římské III.

Pravda je, že Canon R6 II a Sony A7IV jsou svižný i bez skládaného. Uvidíme jak se to povede Nikonu.
Titan_66
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 4. 2. 2023 00:52

Skládaný senzor u Z6 taky nečekám. Z7 s 60+ mpixely by musel mít skládaný snímač ještě rychlejší než Z9 kvůli možnosti odebrat závěrku, takže taky asi ne, nejen kvůli nebetyčné ceně ale i kvůli technologii. Dává to asi smysl jen u mini Z9 (Z8, 45Mpix) za 4000+ USD. Ale třeba Nikon překvapí zrychleným čtením i na jednodušších snímačích, protože potřebuje konkurovat nejen sony ale i canonu, jehož levná těla mají rychlejší snímače a tím lepší specifikace videa, fps a elektronické závěrky.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar. 4. 2. 2023 07:05

Já si Z8 bez gripu nedovedu kvůli výdrži baterie představit, ale zároveň je pravda, že neodnímatelný grip mi na Z9 vadí v tom smyslu, že mi diskvalifikuje Z9 oproti D850 na cesty letadlem (těžší alternativy ve fotovýbavě nechávám doma).

S D850 jsem měl neblahou cenovou zkušenost, že dokoupení kombinace D5 baterie + grip + nabíječka D5 baterie byla za nehorázný příplatek (dostal jsem se na cenu D5, tj. z cca 4000 USD na cca 6000 USD), Nikon to může zopakovat.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 4. 2. 2023 11:00

Já myslím, že v malém těle poběží CPU a snímač na mírně nižší výkon právě kvůli baterii s nižším napětím a absenci masivního chlazení (což je příčina velikosti a hmotnosti Z9). Neblahá zkušenost s nutností přidat příslušenství je zároveň marketingový trik ve prospěch koupě Z9. Dělají ho všichni.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod landov 4. 2. 2023 11:07

Myslim, ze taky Canon R5 v malom tele ma krasne vyladeny vykon a paradny AF tracking atd...video a pripadne prehrievanie pri nom ma nezaujima, nepouzivam.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 4. 2. 2023 11:27

R5 bude podle mě solidně konkurenceschopný i za 10 let od vydání. Nikon ví, že ho potřebuje ne dorovnat, ale překonat. R5 dostane vylepšeného nástupce a co pak. Otázka je, co takhle dobré foťáky udělají s budoucími prodeji.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod FotoABC 4. 2. 2023 13:07

Někdy v budoucnosti si koupím nějaké bazarové full frame tělo jako doplňkový foťák až bude tak levné, že nebudu mít špatné svědomí, že utrácím za zbytečnost. Vysloveně jen kvůli tomu, že mám plnou sadu FX f/1.8 skel (a jednu Sigmu 50/1.4).
Teď musím pár let cvakat s D500 jako o život, abych měl dobrý pocit, že jsem nevyhodil peníze za něco, co nevyužiju do mrtě. ;-) Ale jsem zvědav, jestli to doplňkové FX tělo bude zrcadlovka nebo bezzrcátko. FTZ II už kvůli Z30 máme (nekup to z druhé ruky za 5000 Kč), takže je ten výběr srovnaný. D850 je i bazarová furt drahá, D810 by šla, ta umí být hodně levná, ale asi by s těmi pevnými skly měla potíže s ostřením. No a Z6 asi taky, ale tam mě zase odrazuje to, že je to prostě z počáteční řady, které se chtějí dnes všichni zbavit a čekají na lepší ostření. No, asi ještě dlouho počkám. A ono možná to, že tu sadu FX f/1.8 skel používám na DX je nakonec výhoda, protože není vinětace, není zřetelné zhoršení do krajů a rozdíl kvality těch skel mně lépe sedí na DX - nejlepší 24/1.8 je 35-ka, která mně sedí nejvíc a posunem do FX by se 35-kou stala 35/1.8, která není tak výborná jako 24/1.8, ale zase si spolehlivě odvede svoje jako normální 50 ohnisko. No a Sigma 50/1.4 je portréťák jak víno, těch 75mm už zase není tak daleko od 85mm, trošku ořez a jsme tam a padesátku z ní nechci mít. Jen 85/1.8 by nebyla tak dlouhá a 20/1.8 by byla zase víc široká, jenže nejspíš ty kraje a rohy by zase tak úplně krásné nebyly. Na šířku mně stačí 16/2.8 na 16-85-ce, stejně už takhle naširoko se ta malá hloubka ostrosti projeví jen když objektivem cvrnkáš do zaostřeného objektu, takže 20mm a 24mm na DX je asi tak limit toho, kde cítím, že má malá HO smysl. No a s Topaz AI už FX není tak dramatická potřeba kvůli nedostatku světla, nakonec to cítím i tady z mnoha diskuzí taky. A úspěch Fuji je dokladem toho, že to jde i na APS-C. Jasně, mají víc f/1.4-ek, ale nedělal bych drama z rozdílu f/1.4 a f/1.8.
Koukal jsem na AF Viltrox APS-C sklo 23mm f/1.4 za slušnou cenu na Z30, ale co jsem stihnul vidět ty kraje, tak to fakt ne a počkám na Nikkor DX 24/1.8. Prostředek fajn, ale co ti Číňani udělali na kraji....
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 4. 2. 2023 13:59

Mně nepřipadá, že bych se Z6 potřeboval zbavit. Měním těla spíš z principu po 4-5 letech, abych je prodal ještě v dobrém stavu a s léty života před sebou. Přesnost AF není problém. Na gen I a II přešlo dost svatebních fotorafů a většina po čase přiznává, že na lidi v běžných situacích je to lepší než D850. Rozdíl je až u rychlých dějů, a není to tak, že by Ztka neuostřily nic, jen mají menší procento zaostřených fotek a nezvládají být plně funkční nad nějakých 5,5 fps. Když se člověk smíří s 3-5 fps, je EVF plynulý a úspěšnost solidní. Slideshow tam mají ti, kteří tlačí extrém.
...jinak těch FX 1.8G na FX Z bych se vůbec nebál. Na 1.8 přeci není třeba mít ostré rohy a na krajinářské clony jsou velmi ostré. Jen např u 20/1.8 se krajinu vyplatí ostřit krajním bodem, nebo využít focus stacking od rohů po pozadí. Když se ostří středovým, jsou kraje horší, platí to i pro Skovou verzi včetně využití např na astro a je to jeden z důvodů, proč se reviews liší v hodnocení.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod landov 4. 2. 2023 15:08

Ja si pravdepodobne Z6 necham aj po kupe noveho fotaku. Na krajinky a bezne fotenie mu v podstate nemam co vytknut.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar. 4. 2. 2023 17:23

Ani u D850 ani u D500 jsem nezaznamenal problém s přesností ostření, ale na druhou stranu je fakt, že jsem nepodcenil ani výběr skel, ani kalibraci. Paradoxně jsem zaznamenal problém větší problém s přesností ostření u Z9 (na větší a velké vzdálenosti, pták stojící daleko třeba někde na cestě). Ale i tam to mám vyřešené, po všech aktualizacích a laborováním s režimy jsem třeba dnes vyfotil úplně bez problémů se Z9 i třeba ťuhýka v letu (a byl docela dost daleko). Fotograficky je to bezcenné, ale aspoň jsem mohl identifikovat, co to tam vlastně letělo.

Obrázek

a po ořezu:

Obrázek

Postupně se to u mne překlápí v tom smyslu, že odpad u Z9 začíná být srovnatelný se zrcadlovkami, a to i při mém způsobu používání, kdy AF docela dost trápím. Na ty svatby může hodně hrát roli ve prospěch Z6 ta “automatika”, že skoro není třeba pracovat s joystickem a funkčními tlačítky. To ale neplatí za šera a na AF-C, tam se pak Z6 trápí a odpad roste.

U Z9 není prodávání na pořadu dne, (minimálně u Nikonu) není nic lepšího, D500 používám na ptákoviny a D850 jsem měl s sebou naposledy třeba v Řecku.

-- 4. 2. 2023 18:06 --

Hodně jsem zvažoval 800/6.3 PF, nakonec jsem ho zatím nekoupil, vadí mi rozměry, hmotnost a za určitých okolností nervózní bokeh.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 4. 2. 2023 20:38

Mám fotky na svatbě s diskosvětly v interiéru nebo venku při slabých žárovičkách, na Auto ISO limit 12800 a cloně 1.8 narazím na 1/60 až 1/30 s a fotky jsou pak máznuté pohybem a ne nezaostřením. Kámen úrazu je podexpozice zaostřovaného objektu. Obecně bych ale řekl, že přes slabiny, Z6 nikomu nezabrání odvést práci v perfektní kvalitě.

Z6 bych si taky rád nechal. Ještě raději bych ho vyměnil za Z7. Jenom zatím nevím, jak se vyrovnám s odlišnými konfiguracemi AF, položek v rychlém menu atd. Stejné a přece jiné je rychlá cesta k na*rání se.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Obšák 4. 2. 2023 23:17

FotoABC: Z Nikonu 20mm/f1.8 jsem nechal udělat fotku rozměru 60x90cm a je to ostré i v rozích. Je to krajinka, použitá clona buď f11 nebo f13, foceno Nikonem D800. Za mě dobrý ;-)
Obšák
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků