Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Titan_66 5. 1. 2023 22:16

Tak příští týden to vypadá, že oznámí první Sigmu pro Z-mount. Ať už si jí někdo pořídí a někdo ne, čím víc variant a možností, tím lépe :)

https://nikonrumors.com/2023/01/05/the- ... week.aspx/
Titan_66
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 11. 1. 2023 13:00

Ad Sigma a Z-mount - ona je trochu otázka, jak to Nikon hodlá licencovat... U Canon RF je s tím těžký malér, kdy to Canon natvrdo uzavírá, na Dpreview dokonce dali právní útok na Viltrox do "15ti nejzajímavějších událostí roku 2022" a podle mne nepřehánějí, tohle je skutečně z hlediska budoucího vývoje podstatné.
Co jsem zachytil u Nikonu, tak tam sice už něco vzniklo (minimálně jeden Tamron) a prodává se z legálního hlediska v pohodě, jenže prý to licencují na každé sklo zvlášť a důkladně si hlídají, aby nevznikala přímá konkurence pro vlastní skla (asi míněno pro ta, která berou za klíčová). Popravdě pokud je to skutečnost a Nikon v tom bude striktní, tak pak bych si od příchodu Sigmy do Z mount až tak moc nesliboval :-(
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar. 11. 1. 2023 15:56

Já tak úplně nevím, co od toho čekat, mám 2 protichůdné zkušenosti.

První byla negativní, kdy u D500 jsem měl velký problém s kompatibilitou firmwaru od Sigmy u skel 85/1.4 a 135/1.8. A druhá je pozitivní, kdy Sigma 50/1.4 a Sigma 28/1.4 funguje perfektně na zrcadlovkách i na Z9, takže bych se nativní verzí jen zbavil bajonetu u Z9.

Tak jako tak mi velká a těžká Sigma Art skla nesedí na Z6/Z7 ergonomicky.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Titan_66 11. 1. 2023 16:49

Sigma měla vždycky velký a těžký skla. Ale zase co představili řadu DG DN pro Sony, tak se to změnilo. Například taková 85 1.4 váží jen něco přes 600g. Přeci jen na Nikon F už to jsou starší řady, kdy byly větší a těžší. Nemluvě o tom, že na bezzrcátkách objektivy třetích stran fungují lépe než na zrcadlovkách.

Čeho se trochu bojím je to, jak to tu zaznělo, že Nikon může dělat vlny. Právě kdyby Sigma pak vydala i ty 1.4 verze, tak by zaplnila tu díru mezi klasickými 1.8, a super světelnými drahými obludami 1.2. Lidi pak budou víc nucení se omezovat jen na nativní skla. Čím víc možností tím lépe jako pro nás pro zákazníky.

Zítra by měli na rumors oznámit jaká že to bude ta první Sigma.
Titan_66
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 11. 1. 2023 17:35

Asi to bude 60-600, no čakám že všetky DG DN dokážu rýchlo prispôsobiť. Najmä spomínané f1.4 objektívy môžu byť celkom populárne.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Titan_66 11. 1. 2023 17:48

Jo, šušká se o 60-600. Jestli to tak bude, tak to začnou pořádným mackem, ta má snad skoro 3kg :-) 200-600 zatím v nedohlednu, tak by to mohlo nějaký lidi oslovit.

No právě, ty 1.4 verze by určitě byly populární.
Titan_66
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 11. 1. 2023 21:44

Pro Z bajonet se k Lantharům objevily 2 nové VOIGTLÄNDER Noktony:

Voigtlander NOKTON 40mm f/1.2
Voigtlander APO-LANTHAR 35mm f/2
Voigtlander Nokton 23mm f/1.2
Voigtlander APO-LANTHAR 50mm f/2

Přijde mi to zajímavé, aktuálně mám VOIGTLÄNDER Ultron 28mm f/2 s Leica M bajonetem přes redukci a je s tím hodně zábavné a zajímavé focení, uvažoval jsem o Apo-Lantharu 50mm f2 nebo o Noktonu 40/1.2 jako o cestovní verzi k Sigmě Art 50/1.4.

Ty Sigmy Art jsou pro mě bezkonkurenční v situaci, kdy vím, že budu fotit tímto ohniskem a možná ještě jedním. Nicméně v situaci, kdy fotím s více ohnisky a tohle asi nebude to hlavní, pak začne vadit velikost a hmotnost a nějaký zajímavý objektiv s poloviční hmotností a rozměry začne dávat smysl, zejména když má něco extra, třeba zajímavé barevné podání.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 12. 1. 2023 15:50

Titan_66 píše:Jo, šušká se o 60-600. Jestli to tak bude, tak to začnou pořádným mackem, ta má snad skoro 3kg :-) 200-600 zatím v nedohlednu, tak by to mohlo nějaký lidi oslovit.

No právě, ty 1.4 verze by určitě byly populární.

Ta 60-600 je riadne tazka, ale co ma hlavne odrazdza od pripadnej kupy na Nikon je okrem hmotnosti zoomovanie...kym sa vyzoomuje na 600mm, tak to trva, zaroven hmotnost sa uplne inac rozlozi . Verim, ze Nikon Z 200-600 bude mat interny zoom a mensiu hmotnost ( podobne ako Sony 200-600).
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar. 12. 1. 2023 15:55

Mne tenhle zoom také nechává chladným.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 12. 1. 2023 17:47

landov píše:Ta 60-600 je riadne tazka, ale co ma hlavne odrazdza od pripadnej kupy na Nikon je okrem hmotnosti zoomovanie...kym sa vyzoomuje na 600mm, tak to trva, zaroven hmotnost sa uplne inac rozlozi .


Zase bych to tak nedramatizoval, není až tolik situací, kdy opravdu zoomuješ v celém rozsahu plynule, většinou člověk jede na dlouhém konci a na začátek rozsahu se přejde spíš výjimečně. Tím pak rychlost zoomu moc roli nehraje a s posunem těžiště se taky srovnáš. Něco jiného je třeba 70-200/2,8, tam je situace s rychlým zoomováním v celém rozsahu prakticky standardní a tam je fixní délka výhoda velká, ale 60-600mm už je trochu jiné téma.
Ona z toho, co píšu, spíš plyne jiná otázka - jestli fakt má smysl až takhle velký rozsah a jestli to spíš nezvedá hmotnost, ale třeba i cenu atd. Za mne mají určitě smysl širokorozsahové univerzály typu 24-200mm, ale sklo končící na 600mm se stejně bude doplňovat něčím dalším, tak tam je důvod k "natahování rozsahu" už menší.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod landov 12. 1. 2023 19:31

Tak to sa celkom mýliš, či už BIF alebo aj air show, zoomujem veru dosť a celkom ma to štvalo na Nikone...a to bol iba rozsah 200-500.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar. 12. 1. 2023 19:35

Cosina má představit pro Z bajonet Voightländer 50/1.

S bajonetem pro Leicu má smíšené recenze, na jedné straně panuje nadšení z optiky, na druhé straně u některých kusů kritika dílenské zpracování, konkrétně prachu uvnitř.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 12. 1. 2023 19:35

Pokud dobře vidím, představili ji jen pro E a L.
Každé sklo má kupce a u téhle Sigmy se asi moc nepočítá s náročnými zákazníky, kteří by si uvědomovali všechny kompromisy spojené s rozsahem a měli vyhraněné téma. Aspoň je co poradit, když se někdo zeptá, co si má vzít na safari ;-) Mimochodem ale, i pokročilí WL fotografové někdy obhajují praktičnost širšího ohniska, viz třeba Wegenerův youtube kanál a srovnání Canon RF 100-500 vs Sony 200-600.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 12. 1. 2023 20:13

Tak u BIF bych se docela hádal, tam je těch využití krátkého ohniska relativně málo (a ještě méně v režimu, kdy fakt spěcháš a pomalejší přezoomování ti reálně vadí). V recenzi se to jistě omílat dá (ehm - hlavně když to jako plus pro Canon proti Sony tvrdí uživatel Canonu, že...), ale tohle mi opravdu nepřijde jako nejvyšší priorita.
U těch airshow dejme tomu, tam si to asi představit umím více.

Jinak ale samozřejmě nikomu neberu jiný názor, pouze bych upozornil, že při zájmu o 10x rozsah 60-600mm to prakticky jistě s interním zoomem reálně vyřešit nejde, to nemá nikdo. Už i zmíněný RF100-500 mění délku, ač je to "jen" 5x, koneckonců Z100-400 taky. Fixní délku má u delších skel třeba Sony 200-600 či Olympus 150-400pro, ale to je holt rozsah o poznání menší.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 12. 1. 2023 20:22

Já myslím, že interní zoom u objektivu 60-600 je technicky úplně snadno dosažitelný, ale objektiv bude poněkud neprakticky dlouhý i v transportním stavu a také bude těžší :-)
Naposledy upravil Davidof dne 12. 1. 2023 20:23, celkově upraveno 1
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků