Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Titan_66 8. 12. 2022 19:28

https://nikonrumors.com/2022/12/07/conf ... 2023.aspx/

Tak jestli je to fakt pravda, tak to jsem zvědavej s čím Sigma vyrukuje. Ta jejich řada DG DN je lákavá.

Přijde mi škoda, že Nikon asi nikdy neudělá skla se světelností 1.4, alespoň ne u těch klasických typu 35, 50, 85 atd. 1.8 je super, tam si myslím, že ta volba je bez debat ideál, ale 1.2 mi přijde jako poměřování pindíků kdo dá co nejlepší světelnost :) Canon se tou cestou taky vydal. Přijde mi, že v praxi mezi 1.4 a 1.2 takový rozdíl není, ale ve váze a ceně tam rozdíl je. Většina i náročnějších fotografů si vystačí s 1.4.

Tak třeba Sigma přijde s 1.4 verzemi a tím zaplní ten střed, kdy chceš mít ještě světelnější sklo, ale zase neprodat ledvinu.

Jestli Nikon udělá 1.4 svetelnost u některých objektivů, tak to bude asi spíš jen u těch, kde by 1.2 už bylo dost obtížný, třeba u 135...

Jak to vnímáte vy ?
Titan_66
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 8. 12. 2022 21:53

Nevíme, jestli to je sólo akce Sigmy, nebo půjde o nějakou formu licencování jako Nikon s Tamronem. V druhém případě asi Nikon spíš licencuje objektivy, které mu nebudou přímo konkurovat, což 1.4 DG DN řadu prakticky vylučuje. Thom Hogan to rozebral: https://www.zsystemuser.com/nikon-z-sys ... the-z.html

...Ohledně f/1.4 by se mi líbilo, kdyby Nikon udělal řadu objektivů inspirovaných 58/1.4 kou. Stačila by mi tři méně obvyklá ohniska jako např 28, 40, 58. Zaměření na bokeh, kloboukovitá nebo klenutá rovina ostrosti, ať to má klidně focus-breathing jak Brno, kompaktní rozměry a cenovka jen mírně nad klasickými 1.8 S. Design může být trochu retro, ať vypadají dobře na ZFkách.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar. 9. 12. 2022 06:13

Mně ta 58/1.4 neoslovila, je to skvělý objektiv na určitý typ portrétu, tam funguje bezkonkurenčně, ale třeba na reportáž mi přijde trochu problematický. 28/1.4 mi zase přijde dost těžký, i ta verze od Sigmy, kvůli tomu jsem dokoupil Voigtlander.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 11. 12. 2022 01:51

Při zkoušení Z50-ky na video jsem měl půjčený také Nikkor Z 35mm f/1.8S a byl jsem zvědavý o kolik lépe kreslí S-kové 35-ka proti F-mount G-čkové 35-ce na FTZ adaptéru také na Z50-ce.
Na plnou díru lepší je, ale rozhodně ne dramaticky a nikterak chválená FX 35mm f/1.8G se docela drží:
N35_18G_18S_F18.jpg

A trasování obličeje na videu jde dobře s oběma.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod noxx_cz 11. 12. 2022 12:06

Ona totiž ta Zková verze nijak chválená není, pokud vím. Možná nejmíň povedený Z objektiv vůbec.
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 11. 12. 2022 13:10

35S je horší než 50 nebo 85S, ale v praxi, když střídám 35 a 50, musím se někdy podívat do exifu, abych je rozeznal. Především nablízko a 1.8 má velmi dobrý obraz, nízké aberace a úhledný bokeh. Na skupinovku s otevřenou clonou je ale lepší vzít delší 50 nebo 85, protože u 35ky se projeví na větší vzdálenost menší rozlišení v krajích a aberace do rohů (po zaclonění je ale skoro bez vad). Srovnání s 35/1.8 G je tady potřeba brát v kontextu, protože to sklo je na F-mountu naopak zase jedno z těch s nějvyšším rozlišením, má ale o dost horší bokeh a víc aberace na hranách než Sko. Za mě z hlediska rozlišení jsou ty objektivy podobné jen mírně ve prospěch S, ale pocitová kvalita obrazu Ska je úplně jiná a narozdíl od Gčka se s ní nebojím fotit venku s členitým kontrastním pozadím.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod FotoABC 11. 12. 2022 16:35

... a navíc jsem to testoval na DX vlastně ....
Ovšem je to taky pro mě jeden z důvodů proč se nehnat do FX. Na DX je tou 35-kou povedená 24-ka, zatímco na FX by byla 35-kou 35-ka. :-)
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Titan_66 11. 12. 2022 21:55

Co jsem četl na webu Thoma Hogana, tak za nejslabší 1.8 považuje 24. Pak tu 35ku, ale pořád je to prý nejlepší 35ka co Nikon udělal.
Titan_66
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 11. 12. 2022 22:38

Tak měl blbou kopii. Nikkor 24/1.8G je vynikající. Už jsem s ním dost nafotil a 20/1.8, 35/1.8 a 85/1.8 taky, takže srovnání mám. Než 20/1.8 a 35/1.8 je 24/1.8 lepší s přehledem (ale fajn jsou všechny) a všechna měření (a že jich je), to dokládají. Měl jsem to hodně nastudované a osobně vyzkoušené, už pár měsíců nefotím skoro s ničím jiným, než s pevnýma 1.8-kama plus se Sigmou 50/1.4. (ne, že bych zanevřel na zoomy, ale člověk si užívá nová skla).
DX 35/1.8 jsem měl dost let a FX 35/1.8 je hodně o něčem jiném ve spoustě ohledů, mimo jiné na levné DX 35/1.8 je hodně znát, že nemá žádný ED člen. A kdysi jsem měl 35/2D, která byla kdysi v roce 2005, 2006, ... skvělá od F4 dál oproti tehdejším sklům, ale na plnou díru děs a hrůza podobně jako 24/2.8D a další D-čka.

-- 11. 12. 2022 23:10 --

Teď upravuji fotky na střídačku pořízené z D500, Z50 a Fujifilm X-S10 (poslední dva jsem měl týden půjčené kvůli videu). Pár zajímavých postřehů. Z50 má ostřejší JPEGy, než D500, ale RAWy jsou stejné, takže když si tradičně vybírám podle JPEGů, které RAWy vyvolám, tak mě to nutí ze Z50 intenzivněji doostřovat, jinak jsou ty RAWy ze Z50 vyvolávané zvykem z D7200 a D500 méně výrazné, než JPEGy. Ale prostě úprava RAWu D500 i Z50 jako taková je totéž, tam bez EXIFu nemám šanci ani odhadnout z čeho to je. Ovšem Fuji se liší. Tam co na mě vykoukne v Photoshopu v Adobe Camera RAW v klasických Standard-Krajina-Portrét-Neutral-... je nepoužitelné, hlavně pleťovky, ale i krajina je vyblitá a ještě že mně ACR nabídne ty Supria/Velvia/Astia a jak se to všechno jmenuje, protože z těch se dá nastartovat, aby to pak vyšlo barevně podobně jako z Nikonu. Ale dá to víc posouvání šoupátek. Hlavně 23/2 jako malé sklíčko pro APS-C se blíží full frame větším 1.8-kám z Nikonu na DX a APS-C Fuji f/1.4 je nejspíš překoná, ale teoreticky, prakticky nevím. Prostě ta specializace pro APS-C u Fuji ukazuje, že FX skla pro DX jsou sice fajn, ale je tam hodně skla navíc, které se neúčastní na obrazové kvalitě. Ale tak to holt u Nikonu je a u Z je to ještě podstatně horší. Nicméně D500 má pro mě v tolika věcech navrch, že by mě ani nenapadlo přejít k jinému systému a to, co ergonomicky Nikonu vyčítám, jsou prkotiny ve srovnání s tím, co by mně vadilo jinde. Ale i Z50, přestože je to furt Nikon, je ergonomicky proti D500 doslova obří sešup dolů. Ale nemít týden v ruce Z50 a X-S10, tak bych netušil jak velké množství vlastností mě negativně překvapí. Ano, asi po měsíci bych třeba objevil, že půlka z nich se nahradí něčím jiným, jenže stejně na D500 prostě poskládám prsty tak, že po paměti toho udělám tolik, že jinde tolik čudlíků na šikovných místech prostě není.
A to Nikonu D500 (podobně jako u všech profi Nikonů) nikdy neodpustím, že nemá ISO na 2. roler, zatímco D7200 jo. Ale už jsem si na ISO tlačítko zvykl po paměti mačkat tak, že nikdy neminu.
Nikdy bych nevěřil, že budu za hlavní přednost Nikonu proti zbytku světa považovat svůj zvyk a poskládání rukou a prstů a dokonce i dostatečně velké znaky, které vidím bez brýlí.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chvd 12. 12. 2022 00:08

Než 20/1.8 a 35/1.8 je 24/1.8 lepší s přehledem

V cem?
Ono podle me dost zalezi, jestli to srovnavas treba na Z50 nebo Z7/II
Protoze prave ta 20mm a 85mm maji hned po 50 mm vetsinou nejlepsi hodnoceni ... teda aspon co jsem zaregistroval ja.
Nicmene myslim, ze vsechny jsou dost dobre na/nad to, aby si je clovek mohl oblibit ...jakoze kteroukoliv z nich. Ne kazdy musi taky preferovat to same.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Titan_66 12. 12. 2022 00:15

FotoABC: Měl jsem na mysli S verzi u té 24ky. Každopádně paradox je, že i ty "slabší" 1.8 S skla jsou pořád lepší než Fkový verze. 20 1.8 S je hodně povedený.
Titan_66
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 12. 12. 2022 01:43

A já měl na mysli F-mount G-čka! :-D

-- 12. 12. 2022 02:00 --

Výřez: D500 F-mount 24/1.8G, F1.8, ISO 3200, 1/40 s.: nemám důvod si stěžovat:
Vyrez.jpg
Vyrez.jpg (126.64 ) Zobrazeno 1667 krát

Něco přispěje Topaz.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 12. 12. 2022 06:20

Mně se nelíbí 35mm objektivy od Nikonu ani s F bajonetem, ani se Z bajonetem, ani u jednoho z nich necítím nějaký wow efekt, že by těm objektiv dal těm fotkám nějaký zajímavý look. Nad Nikonem jsem v tomto ohnisku zlomil hůl a hledal jinde.

Sigma 35/1.4 mi přišla o kousek lepší, než Nikon, ale současné horší, než Sigma 28/1.4 a mít dva takhle velké a těžké objektivy s ohnisky blízko sebe mi přijde nepraktické. Pro Z9 mám ještě v hledáčku Apo-Lanthar 35/2, ale jen kdybych vyloženě potřeboval 35mm a nemohl žít s 28mm. Tam se nabízí ještě Zeiss 35/2 nebo Zeiss 35/1.4, to také nejsou nezajímavé objektivy . V ohnisku 28mm tu Sigmu beru s sebou vždy, když vím, že 28mm budu často používat. Jinak z brašny pro Z9 nevytahuji Voigtlander 28/2, který není ani zdaleka tak opticky perfektní, ale dává tem fotkám zajímavý look.

D500 mi ergonomií a výkonem stále přijde jako lepší foťák než cokoli ze Z řady kromě Z9, když k tomu vezmu v úvahu pořizovací cenu … ale spousta majitelů Z6 si už na ty menší rozměry a EVF zvykla.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Titan_66 12. 12. 2022 11:41

Pro Nikon F by mě osobně asi nejvíc lákal Tamron SP 35mm f/1.4 Di USD. I přes tu váhu to podle mě patří k nejpovedenějším 35kám pro Nikon. A navíc neobvyklý bonus ve formě stabilizace.
Titan_66
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 12. 12. 2022 12:42

Titan_66: pro full frame bych už ho asi měl (pokud by nepropadl z důvodů níže), ale používat ho na DX jako padesátku mně nepříde úplně optimální, ony ty padesátky jsou tradičně levný, lehký jednoduchý dříč bez nějakých dramatických výhod s nic moc bokehem, no a to ta 35-ka splňuje, naopak parádní těžká Sigma 50/1.4 se mně posouvá na DX do těžkého portréťáku s krásným bokehem. Jak jsem studoval ta pevná skla, když jsem si vybíral, tak Tamrona 35/1.4 občas někdo podezírá ze zdvojených linií viz makofoto, nicméně já jsem měl ještě 3. důvod proč se Tamrona 35/1.4 bát. Měl jsem doma Tamrona 35/1.8 spolu s Nikkorem 35/1.8 a v úspěšnosti ostření na nestředové body byl dramatický rozdíl ve prospěch Nikkora i přesto, že jsem si pořídil Tamron TAP dock.
FotoABC
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků