Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar. 12. 11. 2022 09:24

Z8 bude asi levnější a lehčí, ale otázka je, jak bude fungovat, Z8 bude asi lepší volbou na street a na cesty než Z9, ale na sport a wildlife bych se držel raději mojí Z9. Snad se Z8 vyhne problémům, se kterými se aktuálně potýká Z9, aktuálně uživatelé hlásí zaseknuté kryty snímače (zatím se mi to naštěstí ještě nestalo) a chyby ve firmwaru 3.0 (diskuse s podporu Nikonu ještě stále nepřinesla kýžený výsledek, musel jsem se vrátit abych zajistil spolehlivé fungování k předchozí verzi fw).

Na poslední dovolené jsem měl místo Z9 zrcadlovku, focení s D850 byla sice větší nuda, ale na D850 je stále ještě větší spolehnutí ohledně výsledku, počet (nějak) zkažených fotek mám s D850 nižší.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 12. 11. 2022 10:39

Nikon by měl máknout. Minimálně dva stroje mají podle rumors a zasvěcenců finalizované, ale čekají prý na díly, aby měli dost kusů do začátku. V situaci, kdy Fuji, Canon, Sony uvádějí nové modely a mají na ně tedy evidentně díly, tohle nechápu. Thom Hogan píše, že Nikon nespěchá s uvedením, protože plní svůj letošní cíl i se starými modely. ...Snad se ten získaný čas na vývoj projeví na odladěnosti příštích modelů. Mně osobně nic netlačí měnit ani původní Z6, ale rád bych, aby byl systém úspěšný. Mám za sebou několik nasmlouvaných focení v posledních týdnech (portréty, společenské akce), obvykle kolem 1000+ fotek a nepovedené počítám na jednotky kusů. Hloupý Honza jako já ke štěstí mnoho nepotřebuje :)
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod landov 12. 11. 2022 11:58

Keby Z9 nemala grip, tak uz mi hovori pane. Ale viem, ze ta velkost proste nepusti...aj tak som bol par krat rozhodnuty, ze ju kupim, ale racio nastastie nepustilo :-)
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar. 12. 11. 2022 12:05

Tak ten problém s firmware mám vyřešený. Nemám čas ho testovat, ale podle reakcí ostatních na fóru Nikon hodně zapracoval na tom, aby se zlepšilo přilepení na subjekt, v tom za D500/D850, … Z9 trochu zaostávala. Uvidím, jak se zlepší identifikace malých subjektů v dálce, tam by mohl pomoci i ten deep learning.

Kdyby ten grip na Z9 byl odnímatelný, tak by Z9 neměla chybu, hlavní důvod, proč jsem vzal na dovolenou D850 bylo to, že na D850 jsem grip mohl nechat doma.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 15. 11. 2022 07:14

Vyzera to tak, ze Sigma sa pusti plnou parou do Z skiel v 2023. Bude to velmi zaujimave...
https://nikonrumors.com/2022/11/14/sigm ... 2023.aspx/

-- 15. 11. 2022 07:31 --

BTW, objednal som dnes Nikon TC Z1,4. Vsade ho maju nedostupny, ale v oficialnom eshope na stranke Nikon.sk je skladom. Posielaju to z Holandska, do 5 dni by mal dorazit, tak uvidime.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Titan_66 16. 11. 2022 13:39

Landov: To by bylo fajn, čím víc skel na Z mount tím líp. Mohli by zaplnit tu díru, kde chybí třeba "super světelný" sklo a není za majlant. Např. jejich portrétní 85 1.4 ta poslední verze DG DN. Obávám se, že 85 1.2 bude asi pěkně drahá obluda :)

Ty ses teda rozjel, a jak to dáváš když jsi s tím objektivem třeba přes den na výletě/procházce, nepronese se to ?
Titan_66
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 16. 11. 2022 13:49

Zatial ho mam velmi kratko,takze dlhsi vylet som s nim este neabsolvoval. Ale roky som casto so sebou tahal N 200-500, ktory je o 1kg tazsi ako Z 100-400, takze v tom problem nevidim. BTW, na jednom zo SIAFov som fotil cca 6 hodin z ruky s N 200-500 a ked som potom soferoval domov, tak sa mi ruky triasli ako keby som mal Parkinsona :-)
landov
Expert

Odeslat příspěvekod landov 22. 11. 2022 14:51

Vcera dorazil Z TC 1,4. Hned som otestoval na par cvakoch a vysledky su ovela lepsie ako z 300PF+ TC 1,4.
Len na ukazku, cvak na dlhom konci Z 100-400 + TC (560mm/f8), ostrene na vezu s hodinami, bez doostrovania v LR.
Obrázek
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar. 22. 11. 2022 18:02

1.4 TC je na 100-400mm úplně v pohodě, mně ostřil v pohodě i 2.0 TC.

Nelíbilo se mi ale, na jakou clonu a na jaké ISO fotím.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 22. 11. 2022 18:29

Nuz ano, nieco za nieco. Aktualne nastupilo u nas take pocasie, ze nemam vobec chut vytahovat fotak, takze len cakam, kedy bude nejaky update ohladom Z8...
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 22. 11. 2022 19:35

Podle těch brutálních slev na Z6/7 obou generací v USA i jinde Nikon vyprázdňuje sklady a něco chystá. ...Doufejme že to nebude 9timěsíční kampaň video upoutávek. To už jsme tu měli ;-)
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod noxx_cz 22. 11. 2022 19:54

No taky koukám ... ty slevy na Z6/Z7 mi zase až tak šílené nepřijdou, ale třeba Z5 za $996,- je mazec ... Jsem zvědavý na evropské ceny.
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 22. 11. 2022 20:18

Z7 za 1800 USD je jen o fous výš než zdejší bazarovky. U nás ale Z6/7 gen 1 prakticky nejsou k dostání. U gen 2 jsou USA i EU ceny podobné, když se přičte DPH.
Každopádně nová generace určitě bude dražší, tak se nenechám zlákat k nákupům, které nutně nepotřebuju, a reaději pošetřím na slevovou akci Z6III napřesrok nebo za dva :)
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod noxx_cz 23. 11. 2022 06:58

Já jsem taky spokojený se současnou výbavou, spíš zvědavost, s čím se Nikon vytasí a jestli to bude něco zajímavé a donutí mě to o upgradu aspoň uvažovat ;-). U Fujiny to mám podobné, tam mě X-T3 a 4 nechaly úplně chladným, ale současná X-T5 je přesně to, co by se mi líbilo jako náhrada za X-T2.
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 23. 11. 2022 08:07

Pro mne by byly Z6/Z7 v obou generacích vyhozené peníze, s jedinou výjimkou, a tou by bylo použití s MF a lehkými Voigtlander objektivy. Na všechno ostatní by mi fungovaly hůře, než D500/D850/Z9.

Ve srovnání se Z9 mají Z6 a Z7 obou generací výrazně horší AF a i EVF mi zatím přijde na Z9 lepší. Zatím jsem se s ním dostal jen jednou do situace, kdy mi opravdu vadil a kdy bych býval Z9 okamžitě vyměnil za D850. Bylo to minulý týden v Praze, kdy bylo takové to dnešní počasí, Z9 jsem měl v pohotovostním režimu, hledáček ztemnělý kvůli úspoře baterie a pak jsem chtěl fotit a trvalo snad 1-2s, než se obraz dostal do normálu.

Trochu více pozor si dávám u Z9 na ten kryt na snímač, uživatelé hlásí jeho zasekávání, takže by mohl mít omezenou životnost, tak jsem ho začal používat jen při výměně objektivů, ne po každém vypnutí fotoaparátu (a už jsem ho zapomněl zapnout).
pemar.
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků