Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod FotoABC 5. 8. 2022 10:43

Jak to tak čtu, tak mám se těšit, že až mně dorazí D500, tak bude 85/1.8G konečně spolehlivější? A nemusím se bát si koupit ani 24/1.4G za bazaru?
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod noxx_cz 5. 8. 2022 11:44

Věřím, že D850/D500 jsou už vrchol současných DSLR. Jen mě překvapilo, jak na první dobrou to nezafungovalo. To stejné po nasazení 50/1,4G. Ale je jasné, že technologicky je D750 už skoro 10 let starý stroj ;-). Stejně tak už jsem si nějak odvyknul na optický hledáček a moderní EVF mi asi vyhovuje o něco líp, což jako brejlovec bych předtím nikdy neřekl.
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 5. 8. 2022 12:10

Jsem se Z6 obecně spokojenější než předtím s D750, ale přesnost AF bych dal až někam na 5. nebo 6. místo za konzistentní zkušenost v LV/EVF, Automatické face/detect režimy, pin point AF na makro, ještě lepší optiku, velikost sestavy... Nicméně nejsvětelnější skla k D750 jsem měl 1.8 G Nikkory. S f/1.4 skly nebo Sigmami apod bych třeba na AF u DSLR pohlížel jinak.

-- 5. 8. 2022 13:15 --

...O přesnosti zaostření s D750 u mne rozhodovala obsluha. Když jsem stíhal správně umístit AF bod, bylo skoro všechno supr. Hlavní výhoda Z6 je, že si v kritických momentech umísťuje AF body sám a dělá to lépe než já. Děti v běhu z anfasu na f/1.8 jsem s D750 na oči prostě moc nedával, Z6 to umí velmi obstojně.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 5. 8. 2022 12:28

FotoABC píše:Jak to tak čtu, tak mám se těšit, že až mně dorazí D500, tak bude 85/1.8G konečně spolehlivější? A nemusím se bát si koupit ani 24/1.4G za bazaru?


Kalibrace AF je podmínkou úspěchu, druhá podmínka je, aby objektiv nebyl decentrovaný nebo neměl jinou podstatnou optickou vadu, dost často jsem vybíral objektiv z více kusů. 24/1.4G jsem měl půjčený na D750 a fungoval bez problému, na D500 jsem měl bez problému Sigma 28/1.4 Art, na D850 také, ale musel jsem jí nechat předtím v servisu seřídit.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod houghs 5. 8. 2022 12:36

Překvapuje mě že by 85/1,8G na D750 měla mít problémy s ostřením. Pokud to teda nejsou ty běžící děti. Na D7500 ten autofocus byl u mě za dobrého světla stoprocentní. Na D500 to musí být ještě lepší, tam je výkonnější AF modul.

Na těch běžících dětech to jaksi nemám už možnost otestovat, ty moje jsou už hodně odrostlé a na vnoučata si budu asi muset ještě pár let počkat. Za to máme od včerejška nové štěně labradora, tam by se to možná otestovat dalo. I když v těch sedmi týdnech je ten pohyb ještě poněkud nemotorný.

-- 5. 8. 2022 13:48 --

pemar píše:Jeden z typických komentářů na D850 fóru je tento: “Bez ohledu na to, co Nikon vydá, jsem se rozhodl, že svůj D850 nikdy neprodám, i kdybych si v budoucnu koupil bezzrcadlovku Nikon”. Fakt je, že ani já jsem D850/D500 neprodal a ani se to nechystám udělat.

Takže bude Nikon ještě muset něco udělat, aby přesvědčil tuhle docela početnou skupinu lidí, která je zvyklá fotit s relativně rychlým foťákem s vysokým rozlišením, efekt by to mělo, D850 se (na rozdíl od D500 a D5/D6 nebo Z7) prodávala na mnoha trzích velmi dobře (a přitom mi na první pohled jako nějak extra dobrá volba nepřipadla, koupil jsem jí na doporučení německého kolegy).


Ta skupina tady bude ještě pěkných pár let. Argumenty, které tady Dolgor jmenoval tato skupina vidí jako naprosto nedostatečné na to, aby investici do MILC obhájila. Na výsledek prakticky nemají vliv. Výsledkem myslím dostatečný počet kvalitně a zajímavě komponovaných fotek v prezentovatelném provedení. Přibližování fotek a radost z ostrosti na 100% uspokojuje tak ego fotografa, ale u ostatních kolem něho žádné nadšení nevzbuzuje. Situaci by mohlo změnit, pokud by se zásadním způsobem změnila kvalita snímače hlavně ve vztahu k dynamickému rozsahu. Šum už velký problém není. Jenže lepší snímač jde dát i do DSLR, tady ale asi můžeme předpokládat, že to už žádný z výrobců s výjimkou Pentaxu neudělá.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod noxx_cz 5. 8. 2022 13:17

houghs: dovolím si nesouhlasit. Právě ty argumenty jsou dost podstatné pro vůbec získání výsledné fotky. Ono jen ten paralelní přístup k focení skrze hledáček a display je neskutečně osvobozující a využívám ho víc, než bych kdy předtím řekl. Focus peaking pro práci s manuálními objektivy je taky šíleně návyková věc (pokud není člověk částečně barvoslepý ;-). Nativní skla jsou prostě objektivně ostřejší, mají lepší kontrast i microkontrast (povětšinou). Opravdu téměř vymizel problém s FF/BF atd. ... Takže bych řekl, že výhody spíše převažují. Ale vždy budou zastánci DSRL, zejména kvůli OVF. Jiné argumenty bych už hledat hoooodně těžko.
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 5. 8. 2022 13:34

On si to asi musí každý zažít. Fotil jsem s DSLR od roku 2005 a někdy od roku 2011 nebo 12 jsem přibral cropová bezzrcátka. Nejdřív Pen od Olympusu, pak jsem zkoušel nějaké Sony a nakonec jsem skončil u Fuji (X-E1, T10, T2), které mě postupně naučily brát bezzrcátka vážně (např Pen a Nexy byly vyloženě hračky, proti Nikon DSLR měly ošklivý obrazový výstup a vůbec mě to s nimi nebavilo). Po nějaké době jsem zjistil, že častěji beru na focení X-T2 než D750. Sice jsem vnímal slabiny X-T2 v AF proti D750, ale taky jeho přednosti, takže když vyšly Ztka a většina recenzí se shodovala, že Z6 je jako celek lepší foťák než D750, byla to jasná volba. Teda ne úplně, protože Fuji systém je skvělý a cenově dostupnější a vážně jsem uvažoval, že v něm zůstanu. Nakonec rozhodlo moje široké příslušenství k Nikonu. Blesky, TC, mezikroužky... používám dál s adaptovanými F teleobjektivy, které fungují výborně a jsou teď za hubičku.
Naposledy upravil Dolgor dne 5. 8. 2022 13:42, celkově upraveno 1
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 5. 8. 2022 13:40

OVF vs EVF je věc názoru, hledáček v D850 je hodně dobrý, hledáček v Z9 také, ale kdybych měl volit mezi D850 a Z6, EVF by to nevyhrálo. Focus peaking má lepší D850, ale nemá ho v hledáčku, tam má jen potvrzení zaostření. 100% zvětšení v hledáčku je skvělá věc, to mi na D850 chybí. Zvuk při focení je u Z9 umělý, je to jako zvuk elektroauta vs šestiválec nebo osmiválec, focení bez zvuku by se mohlo hodit, ale nevyužil jsem to, stejně jako vyklápěcí displej, to sice v kombinaci s automatickým AF funguje hodně dobře, ale kompozice nic moc, na tom displeji nevidím detaily a foťák držím nepřirozeně. Takže i u vlajkové lodi je to celkem vyrovnaný souboj.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod houghs 5. 8. 2022 13:46

noxx_cz: odpovídáš na něco úplně jiného. O výhodách DSLR vs. MILC není nutné diskutovat a je zajímavé, že majitelé to stále vytahují, aby si tu správnost své investice obhájili. Nic co jsi napsal bych nerozporoval. Výhody tam jsou, ale nepodstatné z hlediska výsledku. Já třeba mám jediný manuální objektiv Samyang 16/2 kde se manuálně ostří špatně, prakticky jen přes LV, nicméně na tak širokém ohnisku se dá ostřit pohodlně podle stupnice vzdálenosti a navíc tento objektiv spolu s pořízením 16-80/2.8-4 a také D7500 ztratil hodně na významu. Focení přes displej napoužívám a nesnáším ho. Maximálně když potřebuji fotku s použitím výklopného displeje, což je tak pod jedno procento. Z skla jsou ostřejší, to všichni dobře víme a všechny jsou kvalitativně lepší než F protějšky. Jenomže já psal o prezentovalné podobě a je téměř nemožné tuto výhodu prodat jiné osobě, fakt mě nic nenapadá. Na fotce to neuvidíš (ani na velikosti A4), na velkém monitoru také ne, televize by musela mít velkou uhlopříčku, vysoké rozlišení a dívat se na ni z metrové vzdálenosti. Otázka kontrastu a microkontrastu u nových skel je takové zajímavé a hodně diskutující téma sahající hodně do historie, ale je to spíše subjektivní věc. Problém FF/BF je také hodně přeceňovaný, úzká skupina fotografů se tím hodně zabývá, většina to ignoruje.

Zkrátka a dobře, výhody MILC jsou úžasné, ale je mě líto. Je to příliš málo na to, abych viděl na výsledných fotkách viditelné zlepšení.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 5. 8. 2022 15:06

Nemá smysl se o nevýhodách bavit s těmi, co si Z řadu koupili, jednak jim kazíš radost a za druhé se od nich nedá až na výjimky čekat racionální pohled na věc.

Takže obrátím list, po oznámení objektivu Nikkor Z 400 mm f/4,5 společnost Nikon aktualizovala svůj plán pro bezzrcadlovky Nikkor Z. Zde je seznam připravovaných objektivů:

Nikkor Z 24 mm (DX)
Nikkor Z 26 mm pancake
Nikkor Z 12-28 mm (DX)
Nikkor Z 85mm S-line (pravděpodobně f/1,2)
Nikkor Z 200-600mm (f/6,3?)
Nikkor Z 600 mm S-line (pravděpodobně f/4)
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 5. 8. 2022 15:09

Je to tak. Většinu progresu ve fototechnice ocení spíš fotografové než diváci jejich fotografií. To ale asi platilo vždycky. Dnes je rozdíl v tom, že foťáky a objektivy pokryly potřeby pro maximální praktické výstupní formáty většiny populace už dosti dávno. Podobně bychom mohli mluvit o autech, televizích, počítačích, borůvkové zmrzlině, přesto jde vývoj dál :)
Naposledy upravil Dolgor dne 5. 8. 2022 15:11, celkově upraveno 1
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod noxx_cz 5. 8. 2022 15:10

Já nemám potřebu si cokoliv dokazovat. Mám současně X-T2, D750 a Z5 a je mi úplně jedno s čím půjdu fotit nebo čeho se zbavím a co zůstane doma. Ani jsem, zrovna já, nikdy netvrdil, že výsledná fotka z MILC je lepší nebo horší, než z DSLR. Jen říkám, že se mi s MILC už líp fotí a důvody jsem napsal. A díky tomu i vzniknou fotky, které bych s DSLR nefotil, toť vše ;-). Zároveň věřím, že kdybych býval pořídil D850 (na mne v té době velká, těžká a drahá), tak bych u ní byl pravděpodobně doteď a měl k ní nějaké malé bezzrcátko na cestování a rodinné výlety.
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 5. 8. 2022 15:21

...Mě by potěšilo, kdyby Nikon udělal nějakou "Art" řadu 24 nebo 28, 35, 58/1.4 ve stylu 58/1.4 G, tedy s důrazem na celkovou estetiku obrazu místo absolutních kvalit + kompaktní velikost. Tak třeba někdy, až bude mít f/1.2 obříky každý, se Nikon k tomu odhodlá.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 5. 8. 2022 16:57

Mne láká na Z řadu Voigtlander, konkrétně 50/2 APO, který je o něco méně kompaktní, ale nabízí vysokou kvalitu obrazu za rozumnou cenu. A uvažuji i o 50/1,5, který je tak malý a svým způsobem zábavný, podobně jako 28/2, která nemá tu nekompromisní optickou kvalitu Sigmy 28/1.4 Art, ale má svůj specifický charakter.

Od Nikonu mne zatím nic nezaujalo a zatím to nevypadá, že by se Nikon plánoval nějak se zajímavými skly na Z řadu pochlapit.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod fotofanda 5. 8. 2022 17:19

houghs píše:Přibližování fotek a radost z ostrosti na 100% uspokojuje tak ego fotografa, ale u ostatních kolem něho žádné nadšení nevzbuzuje.


Tak to nevím, ale myslím si, že laik vnímá hlavně dobře zaostřenou fotku. Charakter rozostření pozadí je mu jedno, ale dobře zaostřenou fotku a nebo jen tak +/- zaostřenou fotku pozná a dokáže rozlišit. Možná to jen nekomentuje. Rozhodně je pro něj ostrost fotky důležitější kritérium než bokeh nebo vypiplaná kompozice (pokud samozřejmě nechybí půlka hlavy).
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků