Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod tomashr 4. 8. 2022 11:47

Jde ale hlavně o to, kolik na tom mají reálný zisk... Z těch českých 150k ukrojí minimálně třetinu jen DPH plus marže posledního článku prodeje, to jsme na 100k. Ale něco budou i mezikusy před tím, nevěřím, že výstupní cena z továrny bude moc přes 80k.
No a teď je tu ta zásadní otázka, kolik dělají výrobní náklady (už to asi nebude málo) a když se pak začne počítat s R&D a dalšími věcmi, tak aby to nakonec nebylo dokonce ztrátové...
A druhá věc - Z9 je oficiálně uvedena už cca 10 měsíců, ve výsledku tedy čísla znamenají 40 tisíc skoro za rok, což mi nepřijde zrovna moc. Samozřejmě, že Z9 dlouho nebyli schopni dodat fakticky vůbec, ale to je dvousečné - optimisticky to znamená, že pokud se produkce usadí, tak prodeje už poletí nahoru, skepticky se ale taky mohly jen postupně vyčerpat předobjednávky a křivka se může ještě ohnout dolů :-(
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 4. 8. 2022 11:56

Kromě těch zákazníků, co upgradovali ze Z7 (případně Z6) a D5/D6 si Z9 koupila i část zákazníků, kteří spokojeně fotili s D850 a čekali na nástupce, který nepřišel. Z toho pohledu jsou prodejní čísla relativně nízké, ale má to logiku, protože dostupnost Z9 je stále ještě slabá a nemalá část zákazníků nad Z9 váhá a na bezzcadlovku nechce přejít, tohle čtu ve skupině Nikon D850 častěji, než bych čekal.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 4. 8. 2022 12:01

Zrovna u Z9 by mne docela zajímalo, kolik lidí odrazuje ta čistě elekronická závěrka... Zrovna o tom jsi pemare kupodivu tolik nepsal, jak tohle vnímáš?
Jinak ale tvé zaměření je z oblasti, kde to asi bude vadit méně, u jiných oblastí to může být ale k debatě více...


EDIT - jinak k bodu "tohle čtu ve skupině Nikon D850 častěji, než bych čekal." - já se obávám, že jsme zase u toho článku, který u vzbudil nedávno velké vášně a té jeho pravdivé části... Totiž u toho, že MILC (zatím?) opravdu nepřinášejí prakticky žádný posun v kvalitě (a u Nikonu tohle platí dvojnásob, protože se s DSLR dostal před Canon)... Prostě není-li zájemce z oboru, kde využije AI AF a vyšší rychlosti, tak mu proti DSLR něco mohou přinést snad jen nové objektivy, což ale zase zásadně zvedá cenu za přechod (nezbyde nic).
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 4. 8. 2022 12:08

Elektronická závěrka funguje u Z9 překvapivě dobře, nemám zatím jedinou fotku, kde bych zaznamenal problém a ani od nikoho jiného jsem o problému neslyšel.

To neznamená, že při přechodu na Z9 problémy k řešení nejsou, na začátku se například řešila kompatibilita se Sigma a Tamron skly. A u lidí kteří přecházejí z D850 jsou to všechny ty věci, které jsou u bezzcadlovky jiné a na které si člověk musí zvykat. Mne prudila potřeba koupit výkonnější karty, nejen kvůli nákladům navíc, ale i kvůli jejich horší dostupnosti.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 4. 8. 2022 12:11

To bys pak mohl pochybovat o zisku za jakoukoli vlajku a podle mne mylně. Nadto zisk se dělá i objemem prodeje, který se s narůstající cenou rychle snižuje, a prodejem příslušenství, kde Nikon momentálně dost tlačí na pilu např u teleobjektivů. Po uvedení Z9 prošla informace, že Nikon má výrobní kapacitu na 2-3 tisíce těl/měsíc a je schopen ji zvýšit asi o 1/3 (neručím, že si to pamatuju úplně přesně) + cca 2měsíční produkce byla už na skladech, což těm cca 40 tisícům dosud prodaných těl odpovídá. Že 40 tisíc není moc? Zkus si pohledat statistiky prodejů D3-D6, které měly 4letý cyklus. Některé z nich Z9 překonal už teď. ...Jinak podle mne je naprosto jasné, že po uvedení Z6/Z7III s novým procesrome a AF funkcemi ala Z9 se prodeje Z9 propadnou. Mnoho lidí usoudí, že jim levnější modely stačí.

-- 4. 8. 2022 13:15 --

Mně by čistě elektronická závěrka nevadila. Spíš naopak bych byl rád, že ubyla potenciálně kazová součástka.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 4. 8. 2022 12:30

Teda sorry, ale tohle moc matematicky nesedí - kdyby byla produkce 2-3 tisíce měsíčně plus dva měsíce předem buffer navíc, tak je maximum za uběhlých 10 měsíců 36 tisíc. A i to jen v ideálním případě, že byly vždy zvládlé 3000 měsíčně, což je podle řady jiných zdrojů nesmysl, naopak některé měsíce Nikon nedodal spíš prakticky nic.
Pokud by platilo těch 40 tisíc prodaných, tak by musela být měsíční produkce minimálně v některých obdobích o hodně vyšší (ne o třetinu, spíš dvojnásobky) . Pokud naopak sedí udaná měsíční produkce, tak si myslím, že je nadsazen odhad prodejů a reálnější by bylo tak 30 tisíc celosvětově.

Jinak ano, vlajkové lodě byly vždy do jisté míry o image firmy a marketingu, náklady se do jisté míry vracely obvykle delším cyklem proti levnějším modelům, ale vždy hrály roli nepřímé přínosy zmíněným marketingem a třeba aplikací technologií do masovějších modelů. Je jen otázka, zda se podaří i u MILC udržet delší cyklus (ta část nepřímých přínosů asi bude OK)...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 4. 8. 2022 12:42

Ne, ten článek jsem na mysli vůbec neměl, měl jsem na mysli facebookovou skupinu D850. Tam je zastoupený u části z nich názor, že zůstanou u zrcadlovky a já jsem tam v těžké minoritě, když říkám, jsem se Z9 spokojený. Současně jim ale i přiznávám, že kromě velmi rychlých jevů není moc situací, kdy bych se Z9 vyfotil něco, co bych s D850 nevyfotil. Já se těm lidem zase tak moc nedivím, Z9 je větší, těžší, člověk se musí učit jiné návyky a za to všechno zaplatí víc peněz a u mnoho z nich budou podobně jako u mne finální fotky prakticky stejné, což vidím i u těch se kterými se potkáváme i ve skupině Z9.

Já si paradoxně myslím, že skutečnou vlajkovou lodí Z9 (ještě) není, že převažují zatím ti majitele D5/D6, kteří ji za Z9 nevyměnili. Český Nikon se o to docela dost snažil, zejména u těch, kterým techniku kupují agentury, ale na té akci na Z9, které jsem se naposledy zúčastnil, jsem byl v té době jediný, kdo Z9 opravdu vlastnil. Pořád mám pocit, že opravdu Z9 překrývá i segment D850.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 4. 8. 2022 12:48

No fakt je, že co člověk vidí třeba ze zákulisí závodů F1 (dávám příklad něčeho, co sleduju vic do hloubky), tak tam u fotografů člověk taky vidí u Canonu pořád spíš profi "jedničky" a u Nikonu D5/6 :-) Asi by tam Canon i Nikon rádi viděli něco jiného :-)
Když jsme u F1, tak připomínám tento odkaz, který jsem dával už dříve - sice rozhovor z motorsportu, ale pro fotografy hodně zajímavé (s dvorním fotografem RedBull F1 Vladimírem Rysem): https://www.youtube.com/watch?v=yOWOaUGuFS4&t=1s
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Dolgor 4. 8. 2022 13:56

Jsem se tedy tedy ještě jednou podíval do vlákna na dpreview a jeden z příspěvků tvrdí, že seriová čísla se pravděpodobně přehoupla přes 10 tisíc v USA a Evropě v dubnu (Nikon mívá zvlášť číslování pro regiony), na tom základě prý k dnešku 40-45 tisíc celosvětově. Další příspěvek konzervativněji uvádí cca 30 tisíc těl k dnešku a 45 tisíc za prosinec 2021 až prosinec 2022. Takhle to s odhadovanou výrobou kolem 3000+/měsíc sedí.
Nicméně při všech nejistotách a absenci oficiálních informací o výrobě si myslím, že je úplně zbytečné se tady školit z počtů.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 5. 8. 2022 05:43

Jeden z typických komentářů na D850 fóru je tento: “Bez ohledu na to, co Nikon vydá, jsem se rozhodl, že svůj D850 nikdy neprodám, i kdybych si v budoucnu koupil bezzrcadlovku Nikon”. Fakt je, že ani já jsem D850/D500 neprodal a ani se to nechystám udělat.

Takže bude Nikon ještě muset něco udělat, aby přesvědčil tuhle docela početnou skupinu lidí, která je zvyklá fotit s relativně rychlým foťákem s vysokým rozlišením, efekt by to mělo, D850 se (na rozdíl od D500 a D5/D6 nebo Z7) prodávala na mnoha trzích velmi dobře (a přitom mi na první pohled jako nějak extra dobrá volba nepřipadla, koupil jsem jí na doporučení německého kolegy).
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod noxx_cz 5. 8. 2022 06:05

Není to sice z profi segmentu, ale jen pro zajímavost jsem měl včera opět v ruce D750 + Nikon 85/1,8G, Z5 + Viltrox 85/1,8 a X-T2 + Fuji 56/1,2 na hraní. A pokud jde o výhody/nevýhody DSLR/MILC, tak zcela zodpovědně musím říct, že minimálně v přesnosti ostření je MILC už opravdu jinde ... Zaostřit zcela přesně na 1,8 s tou 85kou se skoro nedá, kdežto Z5 s Viltroxem vždy na první dobrou.
To jen tak, jako zavzpomínání na starou dobrou D750 ;-).
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 5. 8. 2022 07:07

noxx - když to je přesně ono - "ostření je u MILC někde jinde" je shodný dojem prakticky všech uživatelů DSLR Canon a pak právě "starších" Nikonů včetně D750...
Jenže poslední DSLR Nikony (850, 500, D5/6 a do jisté míry i 780 a možná ještě něco) autofocus poměrně vylepšily a fakticky se staly jakousi "finální referencí" u DSLR (nechme stranou poslední Pentax K3-III) a tak jejich uživatelé posun takto zásadně nevnímají.
V jistém smyslu si prostě Nikon na sebe ušil bič až příliš dobrou prací, to se občas stane ;-]
V minulosti jsem býval poměrně zarytý canonista, ale vůbec mi nedělá problém uznat, že na konci DSLR zkrátka Nikon zamakal lépe, Canon něco porovnatelného měl jen v posledních variantách 1DX, ale nedošlo u něj k přesunu do více rozšířené třídy (čekal se 5D mark V, ale na něj už nedošlo a pozornost se přesunula na MILC).
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 5. 8. 2022 07:33

S D750 byste měli porovnávat MILC první generace, ne z poslední. A že spousta tehdejších uživatelů DSLR nepochopila a nezvládla kalibraci AF.

Aniž bych chtěl jakkoli dehonestovat Z9, tak konstatuji, že při focení ptáka sedícího v dálce na cestě je zaostření D850 přesnější, u Z9 musím pro kvalitní výsledek používat workaround, zvětšit na 100% a zaostřit manuálně. To samé je při fotkách v křoví. A to mám AF u Z9 zkalibrovaný.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 5. 8. 2022 08:28

Já jsem s D750 + N85/1,8 G neměl potíže s AF, objektiv byl z druhé ruky a potřeboval korekci, ale kombo bylo v AF spolehlivější než X-T2 s 56/1,2 (X-T2 můj, 56ka půjčená). Fuji v protisvětle, stínu, interiérech uměl nehezky překvapit. Druhá věc je, že ani 85G ani Fuji56 nejsou vhodné na pohyb kvůli pomalým motorům. Na D750 jsem byl daleko úspěšnější i s micrem 105VR. 1.8 řada pro Z je z hlediska rychlosti AF zcela jiná třída.

Pro precizní zaostření se Z6 používám pin-point, funguje ale jen v AF-S režimu. Například pro makro je to jasná volba, protože standardní AF bod je moc velký a nelze s ním přesně kontrolovat rovinu ostrosti, nevím, jestli se chytne na pestík nebo okvětní lístky apod.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 5. 8. 2022 10:27

Pinpoint používám také, ale i tam je v té specifické situaci s ptákem někde dále na cestě vyšší nekonzistentnost/nepřesnost, než u D850/D500, to množství zkažených fotek mne na začátku dost překvapilo, on ani AF-S na to není vhodný mód, co si budeme povídat, proto používám ten workaround. Ono už je totiž jedno, jestli přepínám jedním kolečkem z AF-C na AF-S a kroutím druhým kolečkem, abych doskákal k volbě Pin-point, nebo jedním pohybem kolečka přejdu má MF, stiskem tlačítka aktivuji focus peaking a zvětšení a ručně doostřím.

Trochu mne překvapilo, že na to nikdo z dřívějších majitelů Z řady nepřišel a nekomentoval to.

Fuji má brácha a fotí s tím čokly, ten foťák má svoje přednosti, ale Z9 nebo D850 mi přijde trochu někde jinde, rozlišením, rychlostí i dynamickým rozsahem, i ty skla, co mám, jsou jiné. Ale i hmotností, rozměry a cenovkou.
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků