Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod FotoABC 23. 7. 2022 13:26

Zdravím, znovu jsem si přečetl vaše příspěvky k tématu D7500 versus D500 versus Z50.
Zdají se vám následující eBay nabídky rozumné z hlediska poměr kvalita/cena odpovídající?
(samozřejmě cca x 1,25 kvůli clu a DPH)
Ta dražší vypadá hodně nová, že?

https://www.ebay.com/itm/195229871189?e ... BM4qb1qMVg


https://www.ebay.com/itm/255636806432?_ ... =220163956
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 23. 7. 2022 13:39

Subjektivně bych nebál ani vyššího “nájezdu” závěrky, ten foťák je překvapivě robustní a i kdyby závěrka někdy později odešla, není to nic servisně náročného. Spíše bych se bál dostupnosti, o D500 (zejména za dobrou cenu) bývá zájem.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod FotoABC 23. 7. 2022 14:09

Zatím to vypadá, že v UK a Japonsku je jich celkem dost. Ty, pemare, to máš dost osahané, když napíšu, že chci D500 pouze kvůli tomu autofokusu a hlavně kvůli křížovým bodům po stranách a kvůli trvanlivosti do budoucnosti, zdá se ti to jako dostatečné zdůvodnění?
Jinak bych do zálohy ke své D7200 koupil levnější D7500, ale ten autofokus D500 mně nedá spát. Budu fotit vnoučata a když budou dělat nějaký sport, tak i to. Prostě ty křížové body po stranách chci proto, aby vnučka a vnuk nemuseli mít jedno oko uprostřed fotky. :-D (ono to většinou jde i na jednosměrných bodech, ale pro ten pocit jistoty)
No a když mám první verzi AF-S 70-200/2.8 VR, tak na D500 poběží asi parádně, ale na Z50 je to příšernost. A taky věřím, že N 85/1.8G a Sigma 18-35/1.8 se budou chovat na D500 slušně na plnou díru. A že prostě oproti D7200 to poznám. Ona D7200 je trochu lepší, než D7100, ale furt věřím, že D500 udělali výrazně líp. Už jsem to poznal kdysi, když jsem měl D300, jak oproti D80 a D90 to mělo to profesionálnější chování. A možná i na D500 jsou vůbec režimy AF viditelný pokrok oproti D7200. Koupit D500 znamená nadlouho zapomenout na Z-ko, ale stejně by měn bylo líto dát statisíce za Z full frame, když zas tak moc ultra často už nefotím. A Z50 jen kvůli lepšímu videu.... I s D500 ty děti natočím a stejně ostření vystřihnu, protože ať je ostření rychlé nebo pomalé, tak ve videu působí skoro vždycky blbě. Videa natočím tak 3 za rok. Kdo se s tím má pak Vegasovat, že?
No a asi na vnoučata uvnitř při ISO 1600 taky uvidím trošku menší šum na D500, než na D7200, co? O šum ve stínu až tak nejde, ten nedoostřím a upravím DFine 2, ale vlasy, oči, řasy, ty doostřuji a tam je ten limit, kdy se začíná kresba rozpadat do šumu. No a na ISO 1600 už to je znát. Ovšem pak se divím, jak při tisku na A3+ dopadnou fotky skvěle, i ty, co na obrazovce nic moc. Mám fototiskárnu A3+, laminovačku A2 a na to DX formát stačí celkem dost v pohodě. Teď jsem švagrovi tisknul A3+ z iPhone a i když na monitoru to byl děs a hrůza, tak ten papír se fakt dá.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod KarelV. 23. 7. 2022 14:29

FotoABC píše:Zdravím, znovu jsem si přečetl vaše příspěvky k tématu D7500 versus D500 versus Z50.
Zdají se vám následující eBay nabídky rozumné z hlediska poměr kvalita/cena odpovídající?
(samozřejmě cca x 1,25 kvůli clu a DPH)
Ta dražší vypadá hodně nová, že?

https://www.ebay.com/itm/195229871189?e ... BM4qb1qMVg


https://www.ebay.com/itm/255636806432?_ ... =220163956


Ojetou D500 z e-bay bych nebral, dokud je dostupná zcela nová zde: https://www.e-infin.com/eu/item/2954/ni ... (body_only)

Ano, je to sice "šedivka" a v menu není čeština, ale prodejce nabízí 1 rok záruku. V případě zár. opravy to není nutné posílat zpět, ale přímo do autor. servisu a prodejce pak proplatí fakturu.

E-infin je spolehlivý prodejce, sám jsem tam bral jak tělo, tak nejeden objektiv. Poslední nákup byl loni v září, šlo to DHL z Francie, takže bez cla, dodání cca do týdne.
KarelV.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 23. 7. 2022 16:38

Z E-infin vychází na 40 000 Kč, z eBay na 27 000 nebo 36 000 Kč. Pokud by to z E-infin šlo fakt bez cla, tak je to jasná volba, ale pokud bude odesílatel Velká Británie, tak je to pod vodou a za 50 000 Kč, což na tělo s ukončenou výrobou je skoro hodně. Za 40 to beru.

-- 23. 7. 2022 18:08 --

Už na ISO 1250 u špatně kontrastních motivů je problém s jemnou kresbou očí, řas a vlasů.
Často k tomu přispěje u malé HO i nepřesné zaostření a někdy rozhýbání. Tohle by rozhýbané být nemělo, ale možná je ta kresba neostrá nepřesným zaostřením. V tom by D500 pomohla. Úprava zmenšením a selektivním doostřením/vyhlazením nedělá zázraky. Samozřejmě jde o optimální světlo, jenže vnoučata se prostě nenechají fotit v době, kdy je někde dobré světlo, je jim to jedno a když budu mít příliš požadavků, rodiče mě pošlou do háje.
A.jpg
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 23. 7. 2022 18:06

Já bych se pro jistotu podíval, kam je ta fotka zaostřená, jestli mimo oči, tak s tím ti D500 nepomůže. Ale taková D7100 trpěla nekonzistentností, tj. že ostřící bod byl umístěný správně, zaostřeno bylo jinam, zejména u Sigma skel, tam D500 jednoznačně pomůže, tu konzistenci má o hodně lepší.

Ale na obsluhu je D500 náročnější, je tam více módů i ostřících bodů, člověk se s tím musí naučit zacházet.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod KarelV. 23. 7. 2022 18:57

FotoABC píše:Z E-infin vychází na 40 000 Kč, z eBay na 27 000 nebo 36 000 Kč. Pokud by to z E-infin šlo fakt bez cla, tak je to jasná volba, ale pokud bude odesílatel Velká Británie, tak je to pod vodou a za 50 000 Kč, což na tělo s ukončenou výrobou je skoro hodně. Za 40 to beru.


Po brexitu to odesílají většinou z Francie, výjimečně z Belfastu v Sev.Irsku. V obou případech je to opravdu bez cla. Konkrétní zkušenosti viz https://www.facebook.com/groups/1765486917080129/
KarelV.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 24. 7. 2022 11:14

pemar:
B.jpg
B.jpg (16.9 ) Zobrazeno 2000 krát

f = 31 mm, F3,5, 1/80s, ISO 1250

-- 24. 7. 2022 12:22 --

Ono tenhle modelový případ ten full frame zázračně stejně nevyřeší, to obočí bude sice o něco méně rozpadlé do šumu, ale stejně to nebude nesmazaná struktura. Skoro bych řekl, že přesnost zaostření bude hrát větší roli, než FX/DX. Pochopitelně kontrast a světlo, ale to jak jsem psal naráží na realitu a já milovník blýskání o strop jsem se s vnoučaty naučil zapomenout, že vlastním blesk. Na téhle fotce jsou další lidi, takže proto je ten dětský obličej tak malý a kresba tudíž na hranici toho, co lze prokreslit v horším světle. D500 má ty ostřící bodu rozsahem menší, takže asi půjde ostřit na oko a ne na oko + nos. I když na špičce nosu není kontrast, takže tam to asi nezaostřilo.

-- 24. 7. 2022 12:23 --

Přehlašování mě změnilo z ForeignerOnEarth na starší FotoABC.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 24. 7. 2022 12:11

Na té miniatuře není dobře vidět, jestli to zaostřilo na nos nebo mimo, já bych to spíše viděl jako mimo, a v takovém případě D500 pomůže vyšší konzistencí. U těch hodně širokých skel může být přesné umístění ostřícího bodu komplikované, pokud je člověk zbytečně moc daleko, pak může mít ostřící bod přes celý obličej a pak nemůže čekat na chlup přesné zaostření.

Obrázek

Tohle je příklad dobře umístěného bodu a lehce nekonzistentního zaostření (D7100 a 14-24/2.8 ), jak jsem psal, u originálního skla je ta konzistence u D7100 i u D500 lepší, než třeba u Sigmy, takže i to “mimo” se dá někdy ještě v postprocesu “zachránit”.

V čem D500 nepomůže, to je to umístění ostřícího bodu, to musíš zvládnout ty jako fotograf, při tom tvém umístění to bude podle mne preferovat spíše bližší místo, což je nos, není tam hrana nebo něco, na co by se ostření mohlo dobře chytnout, na tohle Nikon upozorňuje i v národech k obsluze, to je pro AF obtížná situace.

V tomhle více pomůže Z6 a režim ostření na oči, o Z9 nemluvě, ale to má oboje trochu jinou cenovku a fotí se s tím trochu jinak.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod FotoABC 24. 7. 2022 14:08

pemar:
No, pokud jsem rozhodnutý co nejdéle fotit s DX F-mount skly, tak mámna výběr:
1. Pořídit si na e-infin nebo eBay novou nebo co nejnovější D500 a díky její ceně opravdu zapomenout na Z a full frame
2. Koupit si do zálohy k D7200 ještě D7500, abych do ukončeného systému nevrážel moc peněz, nicméně ten systém je ukončen pro nové nákupy, nikoliv pro mě
3. Koupit si Z50 + redukci jako zálohu a jako krůček k bezzrcátkům, jenže Nikon DX bezzrcátka asi budou natrvalo takový šílený low-end, že je to krůček do slepé uličky, fakt nevím, jaké DX Z sklo bych si k tomu pořídil a pokud se rozbije D7200, tak mít natrvalo Z50 + DSLR DX skla je taky pěkná křeč, i když své výhody to má....
4. Koupit bazarovou D810 a pomálu bazarová světelná FX skla, jenže to je taky blbý, protože FX F-mount skla nepřinesou to, co přinesou Z-ková světelná skla a jen bych se nasměroval "těsně vedle".
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 24. 7. 2022 17:55

Mně ta D500 udělala skvělou službu a byl to velký pokrok za (relativně vůči jiným alternativám) malé peníze. Budou s tím fungovat všechny F objektivy, ale nemusí být jednoduché D500 koupit. Pokud by byla nová, tak by nebylo co řešit, ale nebál bych se ani použité.

D7500 nebo D7200 bych nekupoval, přínos by byl jen malý.

Z50 je kompromis, nabídka DX skel mi přijde zatím o ničem. F-skla by šlo používat přes adaptér, na Z9 funguje perfektně, na Z50 může být znát zpomalení ostření a ergonomicky je to opruz. Chce to vyzkoušet i tu bezzcadlovku, mně bezzcadlovky obecně moc nesedí, ale dá se na to zvyknout.

810 je krok zpátky, ostření je jako u D7200, to, že je to fullframe prakticky nevyužiješ, nemáš na to skla, i bazarová skla budou dost stát.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 24. 7. 2022 19:59

Dneska jsou i Nikony D850 za hodně slušnou cenu z druhé ruky, už jsem zahlidnul několik kusů ve fajn stavu za 40k a méně.

S tím bys měl v podstatě APS-C i FF díky rozlišení snímače, jsou tam nějaké mínusy s tímto řešením, ale jako varianta na zvážení...
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 24. 7. 2022 20:46

D850 je i dnes skvělá mašina, je to D500 s FF. Pokud ale kdokoli po FF netouží, pak D500 udělá za menší peníze skoro stejnou službu, ty foťáky mají stejné tělo, stejný AF, … jen pozor na to, že u D850 člověk potřebuje na dosažení 9 fps relativně drahý grip a nabíječku. A 40 tisíc může být pro někoho pořád ještě hodně peněz. Na druhou stranu musím říci, že neznám nikoho, kdo by měl D850 a byl nespokojený.

Moc jich ale v bazaru nevidím … a opět budeš stát před dilematem se skly.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod FotoABC 24. 7. 2022 22:26

No, koukám třeba na tohle:
https://www.ebay.com/itm/354168024234?e ... SwvhJhxs8p
To mně příjde nějak hodně levný a na D500 by to byla prakticky 85-ka místo na cropu dost dlouhé 85/1.8G.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 25. 7. 2022 04:56

Tenhle objektiv má výjimečně dobrý bokeh a je skvělý na noční nebo večerní fotky, ale současně má silně prohnutou rovinu ostrosti, takže z něj bývá neobvykle vysoké množství měkkých nebo blbě zaostřených fotek (hlavně při rekompozici), navíc drahý, za tyhle peníze bych ho nekoupil.

50mm pro D500 jsem vyhodnotil jako průšvih, jediné, co jsem našel, byla Sigma Art (a ta je velká a těžká). U Nikonu Z jsou je situace lepší, 50/1.8 Z je vcelku dobrá volba a přes redukci se daji použit 50mm objektivy pro Sony nebo Leicu (Voigtlander). Na D500 byl ještě 50/1.4 G, malý, lehký, levný a bohužel také velmi měkký.
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků