Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Dolgor 20. 5. 2022 09:10

Měl jsem půjčený Z6 II na svatbu a nezískal jsem pocit, že by proti mému Z6 pokročil natolik, aby mi to stálo za upgrade. Největší praktická změna pro mne byl Face/Eye Detect ve Wide-L poli, což mi umožnilo lépe kontrolovat, kde foťák bude hledat obličeje. Z6 má face detect jen v celém poli, takže musím častěji selektovat obličeje joystikem nebo přepnout na tracking. Samotná detekce (když je vidět do očí) a vůbec AF je na reportážní/rodinný styl fajn a mám strašně málo nezaostřených fotek. Face detect ve Wide-L je podle mne čistě FW záležitost, která vůbec nevyžaduje dva procesory, Nikon ji dal jen do gen II, aby ji odlišil. ...Od nového foťáku čekám hlavně nové režimy AF a větší inteligenci v detekci objektů (vzdálenost, orientace objektu, paměť na objekt například při otočení hlavy...), což Z9 umí a je to pravděpodobně hlavně díky procesoru. Pro Nikon by mělo být představení III. generace výhodné, protože ušetří na procesorech :) Vůbec nepochybuju, že aspoň jeden z dvojice Z6/7 III vyjde ještě letos.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod noxx_cz 20. 5. 2022 09:51

Mně osobně chybí u nových foťáků trochu z mobilů. I teď, na Islandu jsem se často trápil s nastavením, bracketingem, dlouhým časem atd., abych dostal trochu rozumný výstup. No a pak cvak iPhonem a bylo to tam :-D . Nebo cvak telefonem, klik, klik ve Snapseedu a hele koukatelná fotka za 5s na světě ... Proč něco podobného nejde u moderních foťáků? Proč třeba někdo nepřijde s nějakým OS typu Android apod.? Možná kravina, ale já bych to byl schopný využít daleko víc, než super truper AF ...
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kuba_M 20. 5. 2022 10:35

Já si osobně myslím, že Nikon by měl reagovat se Z6 na Sony, A7IV dostala 33mpx, tak by se mi hodně zamlouval takovej snímač z D810 a upgrade na 36mpx. Snímač je to pořád více než vynikající a mě by to teda hodně vyhovovalo.
Kuba_M
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 20. 5. 2022 11:41

noxx, většina dnešních foťáků má HDR režim. Slabinou je, že často jen do jpeg, na raw zapomeň stejně jako u mobilů. Já osobně, když chci něco rychle poslat, cvaknu to mobilem od Samsungu a neřeším. Foťák mám na zábavu a nastavování si užívám :)
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod houghs 20. 5. 2022 12:04

HDR režim je dost problematický, nejenom kvůli tomu že je to JPG. Jedná se o složení snímku z několika expozic a celkový čas je poměrně dlouhý na to, aby nedošlo ke změně polohy foťáku a posunům mezi jednotlivými snímky. Takže stativ je nutnost a na pohyblivé objekty nepoužitelné. Poslouží to hlavně v interiérech se silným zdrojem světla. U exteriérů je problém v tom, že snímky HDR jsou nepřirozené. Pro někoho jehož cílem je zaznamenat nějaký stav nebo událost v upomínku je to problém, pro ty co to chtějí publikovat na Instagramu to problém není. Ideálním řešením by byly lepší snímače s větším DR, ale na ty dlouhá léta čekáme marně.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 20. 5. 2022 13:21

HDR z mobilů jsou nepřirozené taky, jen to lidé na displeji telefonu tolik nevnímají, stejně jako různé artefakty apod. Imho se výrobci foťáků obávají jít stejnou cestou jako u mobilů, protože cílovka má jiné nároky na kvalitu výstupu.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Flor.cz 20. 5. 2022 15:49

Přijde mi, že hledáte problémy, tam kde nejsou. HDR bez problémů fotím na bracketing z ruky, HDR sw umí snímky s malým posuvem zarovnat, že sedí na pixel. Nastavit si bracketing tak, aby byl k dispozici na několik málo zmáčknutí čudlíku snad není problém na žádném lepším foťáku.

Snímač s větším DR má virtuálně nový iPhone a taky některé Samsungy řady S. Umí HDR snímek poskládat z více expozic a uložit do DNG, při focení ani člověk nepozná, že se něco takového děje. Při úpravách se to chová, jako by to bylo ze snímače s vysokým DR. To samý už dlouho umí Adobe SW, automaticky z několika RAW expozic pokládá DNG v podstatě s neomezeně vysokým DR. Upravuje se to pak šoupátky úplně stejně jako běžná RAW fotka. Pak už jen záleží na fotografovy jak moc přirozené/nepřirozené to chce mít.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 29. 5. 2022 05:54

Vyšla nová verze manuálu Z9 od Thoma Hogana kde byly provedeny následující změny:

- Byly provedeny opravy překlepů, gramatiky a pravopisu.

- Do sekce "Příslušenství Z9" (strana <1207>) byly přidány další položky.

- Přidány informace o demontáži dvířek slotu pro karty (strana <205>).

- Přidána stručná poznámka o tom, jak byla společností Nikon určena synchronizační rychlost blesku 1/200.

- Do řady sekcí byly přidány informace získané na základě opakovaného používání fotoaparátu Z9. Týká se to zejména části o automatickém zaostřování, která byla "vyladěna" podle aktuálních poznatků a doporučení.

- Opravena chybná obrazovka v sekci "Napájení" a sekce aktualizována o další informace.

- Byly odstraněny komentáře o "pořizování snímků během pořizování videa" (snímky nelze pořizovat během pořizování videa, ačkoli je lze z videa extrahovat).

- Byly přidány informace týkající se aktualizace firmwaru C2.00. Tím bylo změněno poměrně dost podsekcí knihy a provedeno poměrně dost změn na snímcích obrazovky. V části Video došlo k řadě změn, které odrážejí nové možnosti, a v části Vlastní nastavení je řada nových položek a možností. Byly přidány dva nové režimy automatického zaostřování (Wide-Area AF (C1) a Wide-Area AF (C2)), takže byla aktualizována sekce automatického zaostřování. Byly přidány také nové možnosti přehrávání, takže v této sekci najdete i některé další podrobnosti.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod houghs 30. 5. 2022 11:08

Thom Hogan si všímá velmi důležitých detailů, k D7500 existuje jen jedna verze a myslím, že mohl vydat alespoň jednu další kterou by nahradil některé nepřesnosti (patrně vznikly kopií textu k předchozím modelům).

Nicméně ani on nedokázal detailně rozklíčovat Picture Control. Spolehlivé a detailní informace jsou nedostupné, Nikon je úzkostlivě tají.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 30. 5. 2022 13:56

Thom Hogan věnuje Picture Controls v Z9 manuálu dost prostoru, jde o 28 Picture Controls se 7 parametry, rozdíly v Picture Controls se odehrávají jak v základní definici (výchozí bod, který definuje společnost Nikon), tak v sedmi uživatelsky nastavitelných parametrech (úpravy, které můžete provést).

Ačkoli se hodnoty v uživatelsky nastavitelných parametrech mohou zdát stejné, není tomu tak. Hodnota parametru Kontrast +1 může v každém Picture Control znamenat něco trochu jiného a vytvářet jiný vzhled. To, co ve skutečnosti děláte, když měníte uživatelsky nastavitelný parametr, je posunutí nějaké nedefinované jednotky z výchozího bodu, který zná jen Nikon.

Pokud chcete, aby fotoaparát dělal nastavení sám, zůstaňte u výchozího nastavení Auto Picture Control. Z9 provede analýzu scény a co nejlépe odhadne, co bude vypadat dobře.

Pokud chcete "realistický" vzhled, kdy máte jednotlivé parametry zcela pod kontrolou, vyberte Neutrální a upravujte sedm parametrů, dokud věci nebudou vypadat tak, jak chcete.

Pokud chcete nějaký odlišný vzhled, vyzkoušejte jeden z nových 20 Picture Controls a nastavte je podle svého, včetně jejich smíchání s jedním z předdefinovaných Picture Controls, výsledek uvidíte v hledáčku, ale mně to zatím přijde jako zbytečné úsilí.

Já fotím zatím hlavně do RAWu (ze kterého dělám v DxO úpravy barev) a JPG mám v továrním nastavení a jen dělám ořez nebo vytahují stíny.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod houghs 31. 5. 2022 08:58

Ty kreativní Picture Controls jsou pro mě k ničemu, možná jsem jednou použil jeden z nich, mám pocit že "Pop". Jde mě hlavně o definici toho výchozího bodu, který je přísně tajný. A nejen to, v SW jsou dvě skupiny, "Camera compatible" a "Latest Picture Control". A profil "Portrait" se zásadně liší, což by ukazovalo na to, že i v jednotlivých foťácích ty PC nejsou definovány úplně stejně.

Pokud se nepoužívá NX Studio, tak Picture Control nedávají při focení moc smysl, jiný SW je nepřečte. Já to používám až v PP hlavně u portrétních fotek, většinou ten profil dobře sedne.

Další problém jsou i křivky v Picture Control, které SW sice přečte, ale v editačním panelu nedokáže zobrazit.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 31. 5. 2022 09:35

Picture Control nepoužívám, používám profily v DxO.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 31. 5. 2022 12:17

Koukám, že kolem Z9 ještě bude legrace - viz třeba https://www.root.cz/zpravicky/red-zaluj ... esi-videa/ .
V podstatě to vypadá, že ty chytré komprese Z9 licencované jako TicoRAW mohou být patentově v kolizi s technologiemi RED. Tohle může být skutečný problém, RED není žádný patentový troll, ale přední firma v profi videu, která technologie z této oblasti opravdu dlouhodobě dělá, takže to je třeba brát vážně.
No minimálně budou mít právníci co dělat :-P
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 31. 5. 2022 12:29

Když to ze Z9 vyhodí, tak mi to nebude vůbec vadit.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 31. 5. 2022 12:36

Tobě ne, ale pro Nikon by to byl asi pěkný průs.r - video je dnes zásadní a v Z9 vůbec není marné, právě naopak a zřejmě to dost souvisí právě s touto technologií.
Navíc mám pocit, že to trochu užívají i pro focení (RAW komprese), tam by to ale asi nebylo tak složité nahradit.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků