Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 13. 1. 2022 08:37

Nenašel jsem to zatím v návodu a Z9 zatím nemám, tak nevím.

Určitě má vliv SnapBridge, zapnutý Bluetooth a hlavně WiFi, ta vybijí baterky rychle. U bezzcadlovky asi bude mít vliv nastavení EVF a prý i zapnutý flicker. Pokud používám SnapBridge, tak GPS ve foťáku nepotřebuji, údaje o poloze beru z telefonu/tabletu, otázka je, co je žravější, tipuji SnapBridge.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 13. 1. 2022 15:12

Našel jsem to, v Location data je Standby Timer a tam se dá nastavit interval, ve kterém GPS hledá polohu, pokud se prodlouží, tak se spoří baterie. Kolik to ušetří, to zatím nevím, ale smysl mi to zatím dává.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 14. 1. 2022 07:21

jozef6 píše:Online prednaska o Z9 - https://www.fotoma.sk/kalendar-akcii/ni ... pro-laika/

Byla to klasická Powerpoint prezentace s ukázkami a komentáři, neslyšel jsem v ní nic nového, byla to spíše taková rekapitulace všech vlastností Z9, bylo o čem mluvit, trvalo to 2 hodiny.

Ze všech informací mne zaujala jediná, týkající se dodávek, a to že pro Českou a Slovenskou republiku dohromady budou chodit 2-3 kusy týdně.

V únoru má Nikon vydat firmware rozšiřující video na 8K, přidání Group AF Filip Barták nepotvrdil (a dost mne naštval, když se tvářil, že neví, na co Group AF je a že vlastně není potřeba, ale není to pravda, při focení malých ptáků na velkou vzdálenost je trackování nenajde a je problém dát pokyn, aby AF zaostřil na první nejbližší subjekt).

Bez superrychlých Pro Grade karet funguje 20 fps do RAWu jen pár sekund, rozdíl je ve schopnosti držet vysokou přenosovou rychlost, cca 1400 MB/s trvale, při kompromisním foceni do ztrátových formátu je ale kapacita bufferu dostatečná. Přenos RAWu přes FTP trvá údajně cca 5-6 sekund.

O hmotnosti nebo ceně 800 PF nepadlo nic, jen přednáška o tom, že stejně všichni postupně nahradíme ty svoje F objektivy těma se Z bajonetem. Hodně tam chválil 40/2 a 24-120mm, což sice nejsou špatné objektivy, ale Z9 bych si kvůli nim nekupoval. Přijde nový 400/2.8, otázka je, o kolik bude lepší, než F-kový 400/2.8, protože třeba u 70-200/2.8 je rozdíl mezi S a F-bajonetem relativně malý.

Celkově to podpořilo můj záměr Z9 koupit, funguje o parník lépe, než ostatní foťáky ze Z řady, rychlostí snímání a trackingem mi otevře nové možnosti i u foceni ptáků, těch 120 fps by se občas dalo kreativně využít. Nebyla tam ale bohužel žádná ukázka DX módu nebo focení s MF skly, asi tam žádný pokrok není.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 18. 1. 2022 20:15

Dnes by měl Nikon představit Nikon NIKKOR Z 400mm f/2.8 TC VR S. Mne bude zajímat hmotnost a cenovka. A ještě více se těším na 800 PF.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 19. 1. 2022 05:47

Nikon 400/2.8 TC VR oficialne: https://www.dpreview.com/news/560661366 ... prime-lens
Prijemna hmotnost 2950 g, cena 14000 USD je zasa dost vysoka, no je to skoro 2v1, takze mozno aj kvoli tomu.

Z - okrem nizsej hmotnosti by mal mat aj vyrazne lepsie vyvazenie
Nikon Z 400.jpg


F
Nikon F 400.jpg
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 19. 1. 2022 06:59

Hmotnost je paradna. Profici v kombinacii so Z9 budu mat radost.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 19. 1. 2022 07:13

Aktuální model měl hmotnost 3800 g a stál 357 tisíc korun, takže 800 g dolů a ohledně ceny uvidíme.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 19. 1. 2022 07:56

Pemar, jak jsi psal k té prezentaci. Jaký je podle tebe rozdíl mezi group AF a wide režimy na Zetkach, podle mě žádný. A co bys chtěl zlepšit na funkcionalite s MF skly? Už na Z6 je to za mě super.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 19. 1. 2022 08:21

Rozdíl ve fungování se pokusím popsat na fungování D500:

Jak funguje funkce Group-area AF? V hledáčku se zobrazují čtyři ostřící body, přičemž pátý je skrytý uprostřed. Všechny čtyři zaostřovací body můžete přesouvat stisknutím multidotykového ovladače na zadní straně fotoaparátu (v ideálním případě chcete zůstat uprostřed, protože zaostřovací body ve středu záběru jsou křížové a nejpřesnější). Po namíření na objekt se pro počáteční pořízení zaostření aktivuje všech pět zaostřovacích bodů současně, přičemž prioritu má nejbližší objekt. To se dosti liší od režimu automatického zaostřování Dynamic 9, protože D9 aktivuje 8 zaostřovacích bodů kolem středového zaostřovacího bodu, přičemž prioritu má zvolený středový zaostřovací bod. Pokud se fotoaparátu nepodaří zaostřit pomocí středového zaostřovacího bodu (nedostatečný kontrast), pokusí se o to pomocí ostatních 8 zaostřovacích bodů. Fotoaparát v podstatě vždy upřednostní středový zaostřovací bod a na ostatních 8 přejde pouze v případě, že zaostření není možné. Naproti tomu skupinový AF využívá všech 5 zaostřovacích bodů současně a pokusí se zaostřit na nejbližší objekt, aniž by upřednostnil některý z 5 zaostřovacích bodů.

Wide Area na Nikonu Z funguje podle mne tak, že fotoaparát detekuje a zaostřuje na obličeje nebo oči portrétovaných lidí v aktivní oblasti zaostřování, opět po jednom bodu, nedetekuje shluk bodů současně.

-- 19. 1. 2022 08:52 --

Co se týče MF skel, tak jsme zatím zkoušel jen ty, co mají elektronickou podporu, tj. Zeiss ZF2 skla. A jsou mezi nimi velké rozdíly, co se zaostřování týče, objektiv od objektivu má odlišnou citlivost na pootočení ostřícího prstence, liší se to i mezi DX a FX, respektive D500 a D850.

Samotné zaostřování dělám třemi způsoby: (1) v hledáčku (u DSLR to chce pro optimální fungování vyměnit matnici), (2) přes potvrzení zaostření (3) přes focus peaking.

Jak to funguje na D850? V hledáčku bez výměny matnice za prisma nebo zvětšovací očnice nic moc, potvrzení zaostření perfektně a focus peaking perfektně, ale jen s nejcitlivějším nastavením, jinak je to něco mezi 1) a 2). Pokud mám foťák na stativu, tak funguje perfektně i ruční zaostření přes 100% nebo 200% zvětšení (ale dlouho mi to trvá, je to použitelné jen na statické objekty). Liší se to podle ohniska, Distagon 21mm je mnohem méně citlivý na přesnost polohy zaostřovacího prstence, než Sonnar 135mm nebo Otus 55mm.

Jak mi to fungovalo se Z6? V hledáčku je ostření mnohem snazší, než u D850 díky možnosti zvětšení. Potvrzení zaostření mi přišlo podobné jako u D850, ale méně přesné (u D850 ho mám zkalibrované, Z6 byla demo z Megapixelu, možná se to dá ještě nastavit). Nejvíce mne zklamal focus peaking, ani při největší citlivosti nefungoval jako u D850, problém byl u Sigmy 50/1.4 v MF módu a u Sonnaru 135mm zřetelný. To bylo asi největší zklamání z doby, kdy jsem to naposled zkoušel, od té doby vyšlo několik updatů fw, ale se to v nich neřešilo. Každopádně bych si na F1 a F2 namapoval pro MF skla zvětšení, to podle mne pomůže.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 19. 1. 2022 09:22

Jinak co se týče 400/2.8 S, nevypadá to vůbec špatně, ale u mne to každopádně bude na waiting listu, protože jestli letos koupím Z9 (a zatím kromě dodacích lhůt nevidím důvod, proč ne), pak bude vypadat výdej dalších 400 tisíc jako rozmařilost, měl bych si dát pro klid v rodině (tak aspoň rok) pauzu.

Na focení z ruky mi přijde i těch 3000 grammů hodně, proneslo se mi i 2.5 kg u 200-500mm. A 400mm je super někam do Afriky, kde se dá přijet ke zlenivělému zvířeti zblízka, ale na ptáky je 400mm málo, prakticky pořád bych měl zapnutý ten telekonvertor a pak už mi přijde zajímavější Sigma 500mm Sport za třetinu ceny.

Přesto čekám, že ho Nikon bude mít minimálně na rok vyprodaný, se Z9 to bude fungovat fantasticky a na nějaký fotbal nebo jiný podobný sport to bude skvělá volba a na wildlife koneckonců také, pokud se nebudou fotit malí ptáci v dálce. Lákadlo bude ten zabudovaný telekonvertor, to konkurence nenabízí a že je to (konečně) nativní S sklo.

-- 19. 1. 2022 09:29 --

Společnost Nikon vydala aktualizaci firmwaru verze 1.31 pro bezzrcadlovku Z7II s jedinou opravou:

Zlepšila se přesnost automatického zaostřování při fotografování špatně osvětlených objektů v režimu fotografování, pokud byl pro režim zaostřování vybrán režim Single AF.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 19. 1. 2022 10:57

Ten wide režim funguje úplně přesně jako group, který jsi popsal, akorát to nejsou jednotlivé body ale plocha.

Potvrzení zaostření nepoužívám, nemám manuály s CPU, ale lupa a peaking za mě super, u peakingu to chce nastavit citlivost, ale stejně ve finále vede lupa pokud chci přesnost.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chvd 19. 1. 2022 11:40

Otazka k tem manualnim sklum.
Zkousel jsem Z6 + adapter + Revuenon 135/2,8 (nebo tak nejak se to jmenuje) a ten peaking ukazoval spatne.
Je mozne, ze chyba byla jinde nez ve mne?
Diky.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 19. 1. 2022 12:13

Z6/Z7 v daném okamžiku podle mne řeší jen ten jeden bod, protože kdyby Wide nebo Wide L bylo identické s Group AF, tak by se Nikon nechystal Group AF přidat do Z9 v dalším firmwaru. Podle mé zkušenosti Group AF i lépe reaguje na situaci, kdy něco malého vletí do obrazu a já na to chci zaostřit, když je to daleko. Kombinuji Group AF někdy s 9 bodovým nebo 25 bodovým zřídka i 75 bodovým plošným ostřením, to je obdoba Wide režimu, ale Group AF mi dává pro tu specifickou situaci (vesměs letovky) zatím nejlepší výsledky.

S lupou mám problém kompoziční a když se subjekt hýbe, když se subjekt nehýbe a já mám foťák na stativu, tak zaostřím super přesně. Navíc potřebuješ dobré oči a nemáš pomůcku jako prisma hledáček nebo dálkoměr jako u Leicy. Podobně přesně zaostřím přes potvrzení zaostření. Focus peaking mi u Z6 nešel nastavit s takovou citlivostí, jako u D850, je to problém u dlouhých a hodně světelných skel typu 135/2, u kratších ohnisek a světelnosti do 2.8 nebylo co řešit.

Chvd: když strčíš mezi objektiv a tělo nějaké mezikusy, tak i bezzrcadlovka může mít FF/BF, proto je u Z6 také možnost korekce AF.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 19. 1. 2022 14:13

To o přidání group AF jsem nezaznamenal, ale wide režimy podle me fungují tak, že v ploše je vybrán nejbližší objekt a na ten je zaostrovano, nevím jak myslíš, že řeší jen jeden bod.

Lupa je na zaostřovacím bode a ten posunes kamkoliv, to prisma v dalkomeru těžko, tam je problém s kompozici při ostření s hodně malou hloubkou ostrosti.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 19. 1. 2022 14:20

Myslím to tak, že daném momentu je aktivní jen ten jeden bod, ne pět bodů.

S tou lupou souhlas, to je u Z6 určitě lepší řešení, to je nástroj navíc, u zrcadlovky jen dám lupu na očnici a ta zvětšuje střed (a nevidím okraje).
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků