Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod noxx_cz 7. 12. 2021 10:01

Já jsem na tu 24-120 zvědavý i kvůli kratší ostřicí vzdálenosti. To je hlavní rozdíl, který jsem vnímal a který mi vadil v porovnání s 24-70/4. Ta se dá použít i na takové pseudomakro, protože ostří snad už od 20cm, kdežto ta 20-200 od 50cm a s ohniskovou vzdáleností se mění i minimální ostřicí vzdálenost.
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 7. 12. 2021 10:26

Podle mne s tím nakonec budete fotit podobné fotky jako já s tím dvojsetem, 1/125s a f8 nebo f10, vesměs za hezkého počasí.

Na fotky zblízka to makro objektiv nenahradí a na portréty to bude mít velkou HO. Na sport budete mít vysoké ISO.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 7. 12. 2021 10:55

Už jsme o něm mluvili, Nigel Danson používá 24-200 na krajinu se Z7. Má k němu i video. Konce mají slabiny, ale mezi nimi je na krajinářské clony výborný a rozhodně nic nezkazí, zvlášť když se doplní širokáčem. Danson používá i 70-200 S a je si vědom rozdílu v optické kvalitě, přesto s 24-200 fotí, protože praktický rozdíl po postprocesu je minimální i na obřích tiscích, které dělá. Nemůžu se zbavit pocitu, že někteří si nedovedete představit vhodné příklady použití takového objektivu. Když pojedu na trek do těžšího terénu a budu týden nebo víc nosit všechno na zádech 20 km denně, nevezmu si přeci sestavu f2.8 skel, podobně na dovolené s rodinou, když si ji jdu užít a ne se tam rozvést. Já osobně na horách jedu prakticky výhradně na f/8-11. Dělával jsem to tak s 16-85 na DX i 24-120/4 na FX. Někdy jsem si přibalil 20 nebo 35/1.8, ale výměna přicházela v úvahu jen při delších pauzách, během stanování atd. Během dne je člověk rád, že má univerzální zoom a nemusí nic řešit, protože toho má i tak dost s 20 kg na zádech.

-- 7. 12. 2021 11:03 --

...Jiná situace samozřejmě je, když se ráno sbalím, sednu do auta a vyrazím na lokalitu za jediným účelem. Pak má smysl vzít si to nejlepší specializované vybavení, ať už je to makro nebo teleobjektiv, a 24-200 nechat doma.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod landov 7. 12. 2021 11:23

Amen!
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod houghs 7. 12. 2021 12:23

Jen pozor ať u těch vysokých clonových čísel nespadnete do dlouhých časů, 90% neostrých fotek - alespoň u mě - není špatným autofocusem, ale že jsem zapomněl si hlídat čas. Hlavně u těch delších ohnisek. Z 1/125 sletím na 1/30 a je průšvih.

Letos v Itálii, když jsem ještě fotil na 18-105 a dával pozor na čas, tak i z jedoucího auta mám fotky pěkně ostré (někdy se fakt ten režim S vyplatí). A pokud jsou slušné fotky i z tak starého křápu, tak z nového skla 24-200 musí být super. Kresbu nemá smysl řešit.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 7. 12. 2021 12:38

Ja s tymi dlhymi casmi ratam, konecne po rokoch sa chcem zacat viac venovat krajinkam aj so stativom. No a na nakup Z24-200 nijako neponahlam, nakolko teraz aj tak je to fotenie o nicom. Mozno bude nejaky Nikon cashback. Na E-infin ho sice maju za 780€, ale je out of stock.
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 7. 12. 2021 12:47

Takže si k váze výbavy připočti stativ :-) .
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 7. 12. 2021 13:00

Ten by som bral aj k 70-200, alebo k hocijakemu inému sklu.
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Dolgor 7. 12. 2021 13:06

Tím spíš je třeba počítat gramy na objektivu:) Na cesty mám maličký karbonový Sirui, který váží 3/4 kg i s hlavou. Pro seťáky a menší pevná skla stačí, na těžší výbavu už potřebuju větší (mám 2 další velikosti a jeden vozím jen v autě:). Samozřejmě lehký stativ neustojí všechny podmínky (vítr, tekoucí voda), ale většinou stačí. Nepotřebuju mít na všechno nekompromisní vybavení s 3x rezervou :)
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 7. 12. 2021 13:18

Mám o jednu řadu vyšší Sirui (1004) a velká spokojenost, ale za špatných povětrnostních podmínek také preferuji něco jiného a na 500mm také používám ten větší, s tím menším se často vejdu i fotobatohem, tělem a několika objektivy pod 6 kg.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 7. 12. 2021 15:07

Vyborne porovnanie, vratane ukazok na rozne clony. Z 200-400/4-6,3 vs N 70-200/4.
Myslim, ze to Z 200-400 sa naozaj vydarilo.
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod noxx_cz 7. 12. 2021 15:55

houghs píše:Jen pozor ať u těch vysokých clonových čísel nespadnete do dlouhých časů, 90% neostrých fotek - alespoň u mě - není špatným autofocusem, ale že jsem zapomněl si hlídat čas. Hlavně u těch delších ohnisek. Z 1/125 sletím na 1/30 a je průšvih.

Letos v Itálii, když jsem ještě fotil na 18-105 a dával pozor na čas, tak i z jedoucího auta mám fotky pěkně ostré (někdy se fakt ten režim S vyplatí). A pokud jsou slušné fotky i z tak starého křápu, tak z nového skla 24-200 musí být super. Kresbu nemá smysl řešit.

Tady jenom upřesním, že 1/30 není sebemenší problém - stabilizované tělo + stabilizovaný objektiv ...
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod houghs 7. 12. 2021 16:24

No záleží na jakém ohnisku. Na tom širokém nemám vůbec problém s 1/15, úspěšnost je stoprocentní. Možná by to zvládlo i delší časy. Ale na dlouhém konci - 80 mm se na 1/30 neostrost někdy objevuje i se stabilizací (možná 20%). Pravda je, že stabilizované tělo nemám ale domníval jsem se, že buď funguje stabilizace na objektivu nebo na těle a ne obojí. Nicméně žádná stabilizace nezabrání rozostření pohybujícího se objektu, u chodícího člověka je 1/60 maximum.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 7. 12. 2021 17:22

Tyhle videa jsou profesní zoufalství, koukat na to půl hodiny je buď masochismus, nebo rovnou přímo peklo. Úplně to devalvuje to sdělení.

Mně na všech těch objektivech vadí ta světelnost, u 500 PF asi nejméně, ale pořád bych měl radši 500/4 a u těch ostatních je to ještě horší, na to jak jsou krátké, je ta světelnost malá.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 7. 12. 2021 18:32

Společnost Nikon používá při práci s RAWy u Z9 TicoRAW: právě díky tomu nabízí Z9 záznam RAW až 8K a 60 snímků za sekundu (dostupný prostřednictvím aktualizace firmwaru 2022) bez výraznějších problému s přehříváním, zachovává všechny výhody formátu RAW a zároveň zajišťuje velmi nízkou spotřebu energie a vysokou přenosovou rychlost.

S TicoRAW je zachována kvalita snímaných dat senzoru a zároveň se snižuje šířka pásma a nároky na úložiště. Lze jej použít jak pro statické snímky, tak pro video ve formátu RAW. Výhodou je také zachování tohoto velmi rychlého formátu pro úpravy bez ohledu na použité rozlišení a/nebo snímkovou frekvenci. Při 14bitové hloubce je dosažitelná komprese 7:1 nebo i 14:1 bez viditelného zhoršení. Kvalita: Matematicky bezeztrátová / Téměř bezeztrátová / vizuálně bezztrátová až do 1 bitu na pixel (bpp).

Protože to není vývoj Nikonu, ale technologie jedné menší belgické firmy, mohla by se tahle technologie dostat i třeba do Sony nebo Canonu.

https://www.intopix.com/tico-raw
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka