Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod feanoor 27. 11. 2021 16:57

Mně hlavně přijde ohnisko 85 mm na fullframe zcela o ničem.
Odpovídá to zhruba padesátce na cropu, také jsem tam využití nenašel.
85 mm bych si koupil jako portrétní sklo pro APS-C foťák, ale na fullframe určitě ne.
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 27. 11. 2021 17:09

Na to mají lidi různé názory. Nerad fotím z velké dálky a líbí se mi, když ja na fotce poznat prostředí, takže mi kratší ohniska vyhovují. Střídám 35, 50 a 85. Občas fotím i 105kou makro, ale už je to obvykle pro mne nekomfortní. Kdybych si musel vybrat jen jeden portrétní světelný objektiv, bude to 50ka.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 27. 11. 2021 18:55

Já nemám vesměs nikoho, kdo by mi portrétně zapózoval, když jsem měl, tak mi seděly spíše delší ohniska, 135mm, 85mm a 105mm, někdy i 50mm a 28mm. Ono hodně záleží na tom, jak ta fotka má vyznívá a jak velká část těla tam má být.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 27. 11. 2021 20:50

Ze zvedavosti jsem taky mrknul na videa a vidim to trochu jinak, z toho porovnani s Canonem je zrejme, ze Nikkor odpichne pozadi trochu vic a pokud budu koukat na fotky stylem jenom vic rozmazane pozadi je lepsi, tak Nikkor vyhral, ale podle me to neni uplne tak zrejme a neoznacil bych Nikkor jako jasneho viteze, ve vetsim detailu se mi libily fotky z Canonu vic. U tech makroobjektivu jsem mel moc rad podani bokehu Sigmy 150 2.8, ale treba Nikkor 105 2.8 byl pro me spis zklamani.

Porovnani s Fuji je pro me prekvapeni, necekal jsem, ze se mi fotky z te 56 1.2 budou libit o tolik vic a bude tam takovy rozdil, prostorovost a jemne podani kontrastu je z meho subjektivniho pohledu o uroven jinde a 56tku bych tedy Nikkorem 85 1.8 nenahradil. Uz na prvni dvojici fotek je videt ten rozdil, kdy to Fujinon odmakal tim jemnejsim podanim kontrastu a svetlejsi pozadi vubec nevadi, fotka z Nikkoru neni zdaleka tak prirozena. Tohle je pro me presne ten rozdil, kdyz moderni objektivy jako je ten Nikkor delaji vsechno dobre, ale na ty portrety to nejak neni ono.

Rozeznat fotky nebyl problem naslepo hlavne kvuli podani barev, ta Nikon zluto-zelena pletovka se nezapre :)

Co se tyka 85mm ohniska, tak ja ho mam moc rad, podle me to je nejuniverzalnejsi sklo na klasictejsi portrety, ale uz nema tu kombinaci relativne sirokeho pohledu s malou hloubkou ostrosti jako 50mm a mene a nema to ani brutalni rozostreni 135 1.8 a delsich svetelnych skel, coz klade vetsi naroky na fotografa.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 28. 11. 2021 00:17

Podle mne moc dáš na kontrast, se kterým se dá pracovat. 85S má tmavší, kontrastnější podání bokehu než Fujinon 56. Značná část toho měkčího podání je daná i tím, že Fujinon je na plnou docela měkký a nekontrastní na větší vzdálenosti. V neposlední řadě jsou to sooc jpegy a Fuji vytahuje víc stíny, táhne je do chladnějších odstínů a dělá světlejší homogenizovanější pleťovky. Fotím x let s Fujinony, nejčastěji 35/1.4, který má také zajímavý obraz, s 56 jen několikrát. Nemůžu souhlasit, že by byly Fujinony jinde než ekvivalentní Ska 50 a 85. Někdy je docela těžké fotky rozeznat, když se dodrží stejné zpracování. Těm Fujinonům některé fotky vyloženě nesednou a rozdíl je větší, než když nesednou Nikkorům.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 28. 11. 2021 07:15

Jak s tím chceš pracovat? Přeexponovávat? Přidávat neostrost v postprocesu ?
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 28. 11. 2021 08:29

Jasne, muzes stahnout kontrast pri vyvolani, ale neni to ono. Je to uplne stejne jako kdyz mas premiova skla se skvelym kontrastem treba na krajinu, kde to vetsinou sedi a pak udelas stejnou fotku se setakem a taky to nedozenes pouhym pridanim kontrastu. Ty portretni objektivy s nizsim kontrastem na plnou diru ti uplne jinak rendruji plet. Je pravda, ze porovnani mezi systemy, kdy je v zakladu jinak zpracovan obraz, je trochu tricky, ale tady je rozdil videt pomerne dost. Podle me u porovnani objektivu nejde rict uplne, ze jeden objektiv je lepsi, aniz bys to vztahnul ke konkretnimu pouziti. Vidim Nikkor jako lepsi univerzal a ten Fujinon jako lepsi portretak, kde konkretne u 56 jsou znat i drobne chyby, ale treba novy 50 F1 od Fuji mi prijde, ze zachoval tu dusi, ale vyresil nektere mouchy, prave tam vidim, ze i moderni objektivy jde hezky vybalancovat.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 28. 11. 2021 10:01

Nevím no, mnoho krajinářů si s prémiovými skly hlavu neláme a raději tahají lehčí varianty (neříkám, že nejseťákovitější seťáky) s tím, že fotku pak doupraví. Lokální úpravy dnes jedou a člověk se až diví, jak vypadal originál:) Jinak souhlas, nelze jednoznačně vyhlásit vítěze. Já nemám jasno ani po letech s Fuji a Nikonem. Když má člověk k porovnání svoje fotky z různých světelných podmínek, vzdáleností atd., vidí věci jinak než na základě jednoho focení specifického motivu za specifického světla.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod houghs 28. 11. 2021 10:34

Celkem mě překvapuje u potrétů důraz na kontrast. Schválně vybírám u tohoto typu fotek picture control "Portrait", který mírně sníží kontrast a ostrost a který podle mě té fotce sedí lepší než "Standard". Často pak přes kontrolní bod mírně zvyšuju jas a současně snižuju saturaci. Manželka mě také potvrdila že takto upravená fotka vypadá daleko líp než ta původní. Neplatí to samozřejmě ve 100%, záleží na podmínkách. Co se týče ohniska, podle mého vkusu je delší lepší, 80 nebo 85 na APS-C, 105 nebo 130 na FF.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 28. 11. 2021 11:07

Udělal jsem si v LR preset, který vychází z Adobe portrait, mám poupravenou křivku, světla, stíny, staženou saturaci a luminanci zelené a pár dalších drobných změn jako stíny mírně do studena. Globálním kontrastem někdy malinko nahoru, aby zaostřený objekt víc vystoupil z fotky, současně s tím snížím saturaci, ale tady dost záleží na světelných podmínkách. Jsem s tím spokojený a lidem se to líbí, pleťovka je přirozená a spíš do růžova (u blonďatých dětí nevypadá žloutenka dobře). ...Jenže asi tisíc lidí tisíc chutí. U některých návodů pro úpravu pleťovek v C1 nebo PS si spíš říkám, že fotku pokazili.
Naposledy upravil Dolgor dne 28. 11. 2021 11:19, celkově upraveno 1
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod wikxzen 28. 11. 2021 11:14

U portrétu psa, kočky či jiného ochlupeného zvířete mám naopak tendenci "tlačit" na kontrast, ostrost či clarity. :-)
Jinak za mě se mi líbí kombinace GFX 50/S/R/100/S s GF 80mm F1.7. U portrétů hrudník hlava nebo ramena hlava s odpíchnutým pozadím je to paráda. https://www.flickr.com/photos/tags/gf80mmf17
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod JardaB1 28. 11. 2021 21:00

Venus Optics to announce a new Laowa 85mm macro lens for Nikon Z-mount tomorrow :
Read more: https://nikonrumors.com/2021/11/28/venu ... z7DXp6xe9Y
Canon EOS RP | Canon EF 3,5-5,6/24-105 IS | Pentax K 2,8/30 + A 1,7/50 | Canon EF 2/100 | Canon EF 4-5,6/70-300 IS II
JardaB1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 29. 11. 2021 19:20

Uživatelské review Nikkoru 40/2 s fotkami:
https://alikgriffin.com/nikon-z-40mm-f2 ... le-photos/
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 3. 12. 2021 06:47

Nikon Z9 stále není na skladě. Udělal jsem dobře, že jsem si o něj nenapsal Ježíškovi pod vánoční stromeček.

Jinak je to klasika, Nikon měl problémy s dodávkami produktů, u kterých byla poptávka, i před čipovou krizí, navíc si k tomu i zavřel fabrIku v Japonsku.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 3. 12. 2021 06:49

Ten Z9 sa mi naozaj paci. Esteze ma rozmery trochu "cez ciaru" (teda pre mna), inac by som asi prehodnotil svoj postoj a zacal o nom uvazovat.
Aktualne je to aj tak s fotenim o nicom, jesen je prec, zima zatial nie je, hmly aktualne tiez nula bodov...iba sychravo a sedo. A vtaci tiez nic.
landov
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků