Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod landov 30. 7. 2021 14:37

Nedavno tu niekto riesil zle ostrenie v slabom svetle u Z6II+ Z24-70/2,8. Dnes som si na to spomenul a s nasadenym Viltroxom Z85/1,8 na Z6 I som isiel do satnika, v ktorom bola skoro uplna tma. Zaostril som na krabice od topanok a fotak ostril bez zavahania. Vyskusal som asi 4x s tym, ze som rucne rozostril a nasledne fotak ostril na AFC (iny rezim nepouzivam) a single bod.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 30. 7. 2021 14:54

Mám podobnou zkušenost, nářky beru jako nezbytný folklor. Možná jsem ale jen oslněn sluncem a vidím tmu, kde není ;-)
...Ve slabém světle se zhorší automatická detekce obličejů (obzvlášť s aktivovaným D8), ale to člověku s pěti pohromadě nezabrání pořizovat zaostřené fotky.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 30. 7. 2021 14:56

On chvd si stěžoval myslím na 24-70/4 (?)

Tam jde na senzor přeci jen méně světla. Ale s těmi pěti to zaostřit jde :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 30. 7. 2021 14:58

chvd si stěžoval na 24-70/2.8 S, pokud se nemýlím, ve srovnání s Tamronem na FTZ - tedy stejná světelnost. Kdoví, jestli už vyřešil, čím to bylo.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 30. 7. 2021 16:19

Z9 s 180-400/4:

Obrázek

Přijde mi to tělo o kousek menší, než by bylo optimální, ale díky gripu je jakžtakž OK.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod chvd 30. 7. 2021 19:12

Dolgor píše:chvd si stěžoval na 24-70/2.8 S, pokud se nemýlím, ve srovnání s Tamronem na FTZ - tedy stejná světelnost. Kdoví, jestli už vyřešil, čím to bylo.

Nevyresil, snad castecne, navic to zase (stejne jako u Z50) vypada, ze ty problemy jsou tak trochu random.
A problemu jsem nasel vice. Na ten co popisujes asi pomoha Milanova rada (simulace OVF). Ale i tohle uz je docela smesny v kontextu jak vsichni vcetne obchodaku Nikonu vykrikuji o uzasnych bezzrcatcich, kdy "v EVF vidis jak presne bude vypadat vysledna fotka" a ejhle, ty mas pak v ruce sestavu za +-120 a pokud nechces mit zpomalenej AF tak potrebujes tuhle uzaaasnou funkci vypnout.
Nicmene AF u bezzrc a DSLR je hodne odlisnej, ten u bezzrc mi zatim v nekterych situacich prijde o dost mene spolehlivej mozna i nepouzitelnej..to se uvidi.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 30. 7. 2021 19:40

chvd: vypnutie simulacie EVF musim robit aj ja na svojom fotaku, ked fotim v atelieri kde je malo svetla a iba blyskam svetlami okolo. inak mi objektivy huntuju a neostri to.
a zvlast, ked objektiv priclonim na f8 - f11, to je uplne zabite. proste je to bezzrkadlovka.

inak si dal predtym ukazku ostrenia na ten nit, tak pri kraji fotky ti to nemusi vediet ostrit. nejde vzdy ani tak o kvalitu AF bodov, ale aj o samotne objektivy, ktore su pri kraji proste slabsie a potrebuju vela kontrastu, aby sa vedeli chytat.
na DSLR si isto tak na kraji nikdy nefotil, si myslim (kvoli pokrytiu AF bodov cez OVF).

no snad nemas "stastie" na zle kusy. fotenie by mala byt radost, ja som zatial spokojnejsi s MILC ako s DSLR.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 30. 7. 2021 20:00

Bezzcadlovky potřebují kontrastní subjekt. Principiálně.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 30. 7. 2021 20:08

Někdo hledá způsoby, jiný důvody ;-)
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod lennyl_2 30. 7. 2021 20:33

pemar píše:Bezzcadlovky potřebují kontrastní subjekt. Principiálně.


nasiel som,ze Nikon Z6 ma Hybrid phase-detection/contrast AF; 273 (single-point AF).
takze ma mat fazove aj kontrastne ostrenie nie?

ja mam 399 fazovych AF bodov a 425 kontrastnych AF bodov. takze by tieto nase hybridne bezzrkadlovky mali dobre ostrit. (to nie je "lepenie" AF ako ma napr. DFD na Panasonic iba kontrastom)
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chvd 30. 7. 2021 22:26

lennyl_2 píše:chvd: vypnutie simulacie EVF musim robit aj ja na svojom fotaku, ked fotim v atelieri kde je malo svetla a iba blyskam svetlami okolo. inak mi objektivy huntuju a neostri to.
a zvlast, ked objektiv priclonim na f8 - f11, to je uplne zabite. proste je to bezzrkadlovka.

Promin, ale to, ze to delas ty nebo kdokoliv jiny mi spokojenost neprinese. A jiste, uz to zacinam chapat, ze bezzrcadlovky nakonec nebudou mit ani zdaleka (a to vyjadruji velmi diplomaticky) tolik vyhod, jak veskery marketing i jejich bezhlavi propagatori vytrubuji.
Ja chtel proste pouzitelnejsi system celkove. Asi jsem podcenil "vedeckou" edukaci v oblasti toho, co realne ten zazracny system zvladne lepe a podlehl marketingu a zvastum.
Ale at to spatne nepochopis, ze se chci prit ci tak neco, v kazdem pripade diky za info.

lennyl_2 píše:inak si dal predtym ukazku ostrenia na ten nit, tak pri kraji fotky ti to nemusi vediet ostrit. nejde vzdy ani tak o kvalitu AF bodov, ale aj o samotne objektivy, ktore su pri kraji proste slabsie a potrebuju vela kontrastu, aby sa vedeli chytat.
na DSLR si isto tak na kraji nikdy nefotil, si myslim (kvoli pokrytiu AF bodov cez OVF).

Uprimne: jiste, souhlas, s vyjimkou D500, ktera to zvladala pomerne slusne. A hlavne si "narikam" z toho duvodu, ze internet i marketing je plny info o tom, ze jednou ze zasadnich vyhod "technologie" bezzrc je prave to, ze bezproblemove a presne ostri po celem chipu.
A k tomu nytu a te ukazce ... tam nebyl problem jen s tim krajem a dejme tomu faktem, ze navic tam byl nejvetsi stin (neostri to tam spatne, pokud se to rozhodne ostrit), podobny problem jsem tam popisoval i s pampeliskou na stredovem bode..nebo treba rukou ci asi cimkoliv mensim v blizkosti. Mas na ni bod, AF ji ignoruje a treba i vubec nepreostri a beep(in focus). Klidne hodnekrat po sobe. Takze typicky pro reportaz apod. je to "katastrofa", pokud nastane podobna situace. DSLR objektivy mi tohle nedelaly ani na bezzrc tele....A u toho nytu docela konstrast zrovna myslim i byl i v tom stinu: stribrny nyt vs tmave drevo.

lennyl_2 píše:no snad nemas "stastie" na zle kusy. fotenie by mala byt radost, ja som zatial spokojnejsi s MILC ako s DSLR.

No prave..mela by to byt radost. Tak to rozhodne zavidim, ze jsi spokojenejsi. Mne prijde skoro tragicke, ze nyni stale zvazuji opetovne dokoupeni objektivu pro DSLR.
Poridil jsem si to aby se mi lepe fotilo a mel z toho tim padem vetsi radost.
Nastesti jsem si tu D500 a nejake to sklo nechal, protoze jsem predpokladal, ze na pohyb to bude mit stale prevahu. A zustava otazkou jak moc vyuziji vetsi snimac a lepsi objektivy v tom "nepohybu".

lennyl_2 píše:nasiel som,ze Nikon Z6 ma Hybrid phase-detection/contrast AF; 273 (single-point AF).
takze ma mat fazove aj kontrastne ostrenie nie?
ja mam 399 fazovych AF bodov a 425 kontrastnych AF bodov. takze by tieto nase hybridne bezzrkadlovky mali dobre ostrit. (to nie je "lepenie" AF ako ma napr. DFD na Panasonic iba kontrastom)

Ja jsem to taky takhle prave vzdy chapal, jinak bych do Z urcite nesel.

Dolgor píše:Někdo hledá způsoby, jiný důvody ;-)

Tak to je nejvic. :D
Mne fakt prijde az imbecilni napad poridit "mnohem dokonalejsi" bezzrc system,
1-abych hledal zpusoby, jak dosahnout pouzitelnosti toho mnohem mene dokonaleho
2-abych nikdy nevedel, v kterou chvili si muj dokonaly bezzrc system vymysli novou poruchu ... aha, to nestoji ze rec, zlobi to jen chvili a navic je to smejd za blbych 25000 a to uz i s objektivem (Z50)
To mne fakt "nenaplnuje".
Takze jsem nastvany, ze jsem byl zase jednou imbecil :)
Hledani zpusobu byh akceptoval tak u D3500, kdyby zas byla v akci i s objektivem pod 10000.
Naposledy upravil chvd dne 31. 7. 2021 07:46, celkově upraveno 1
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 31. 7. 2021 05:30

lennyl_2 píše:
pemar píše:Bezzcadlovky potřebují kontrastní subjekt. Principiálně.


nasiel som,ze Nikon Z6 ma Hybrid phase-detection/contrast AF; 273 (single-point AF).
takze ma mat fazove aj kontrastne ostrenie nie?

ja mam 399 fazovych AF bodov a 425 kontrastnych AF bodov. takze by tieto nase hybridne bezzrkadlovky mali dobre ostrit. (to nie je "lepenie" AF ako ma napr. DFD na Panasonic iba kontrastom)

To sice ano, ale oproti zrcadlovce typu D5 jsou tam dva rozdíly, jiný algoritmus a ještě větší zapojení dat ze snímače. To má potenciálně výhodu v oblasti trackování a nevýhodu v oblasti potřeby kontrastu subjektu. Ve spoustě praktických případů fotograf nepozná rozdíl, ale tady asi chvd trefil tu situaci, kdy to funguje hůř. Takže podle mne to nemusí být chyba, ale může to být stav techniky, konstrukční stav, vlastnost. Zkusil bych si najít testovací motivy a udělal bych pár praktických testů, pak bych byl chytřejší, protože výrobce konstrukční detaily a algoritmy nezveřejňuje.

-- 31. 7. 2021 06:37 --

Díval jsem se ve větším detailu na rozložení ovládacích prvků a přijde mi, že se to (1) hodně liší od D6 a za (2) mi to přijde zatím jako horší. Nechci předbíhat, ale výrazně horší ergonomie než D500/D850/D5/D6 by pro mne byl další důvod, Z9 nekoupit. Druhý důvod je bajonet, S-bajonet je u Z9 pro sport a WL zatím nesmysl, když nejdelší nativní dostupné sklo je 200mm, když všechny teleobjektivy pro WL se bez adaptéru neobejdou.

Obrázek

Chápu samozřejmě i pohled těch, co si na Z6/Z7 vyměnili skla za S-ková, občas se i sportovní fotka nebo WL fotí na široké nebo střední ohnisko, ale stejně vidím hlavní použití Z9 ve spojení s teleobjektivy.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 31. 7. 2021 06:12

To by chtělo vzít do ruky a pořádně vyzkoušet, jak se to drží.

Mě osobně by chyběly ty dvě tlačítka vedle AF-ON, to je obrovské urychlení při volbě typu AF.

Zase to má jiné funkce přímo přístupné na těle, ale přijde mi, že změnu mezi jedním bodem, zónou a nějakou detekcí potřebuju dělat uprostřed akce a tak se mi líbí, že toho docílím jen zmáčknutím jiného tlačítka.

Samozřejmě největší záhada je to, co je uvnitř a jak to v praxi bude fungovat.

A jak to bude fungovat s adaptovanými skly, protože je bohužel pravda, že ta nativní delší skla fakt nejsou.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 31. 7. 2021 06:15

Hodně zvláštní mi přijde pozice spouště.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 31. 7. 2021 06:23

Obrázek
D850

Co konkrétně ?
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků