Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Dolgor 21. 7. 2021 15:18

Považuje se za pravděpodobné, že Nikon časem představí ještě FX tělo Zf, se kterým muffiny 28/2.8 a 40/2 budou dávat větší smysl, ale cena asi bude jinde než u ZFcčka.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 21. 7. 2021 18:27

To asi bude záležet na úspěchu Zfc, DF byl docela propadák.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 23. 7. 2021 08:53

Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 23. 7. 2021 10:23

Těžké, jak to objektivně měřit.

Asi přes MTF, musel by být definován obecně akceptovaný limit a pak pravděpodobnost dosažení. Jinak je to subjektivní, stačí/nestačí, relativně lepší/horší, prostě dojmologie. Pořád je to jen více či méně zdařilá náhražka stativu.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod lennyl_2 23. 7. 2021 11:25

presne, to meranie je asi take "subjektivne" od nich, ze ako porovnavali tie vysledky, okometricky ?

inak ma ten vykon Nikon Z7II milo prekvapil. a celkom to sedi aj na Sony (ze nic moc), ked idem na vylet kde fotim vodopad/vodu a nechce sa mi brat stativ, mam co robit, aby som udrzal aky taky cas na rozmazanie vody, pozeram svoje EXIFy, tak 1/6s mam este slusne ostre, ale na viacero pokusov (Sony A7RIII)
Sony A7R III + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sony FE 50/1,8 do počtu + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 23. 7. 2021 16:17

Na druhé straně jsou ale výsledky toho testu většinou v souladu s jinými postřehy - to pořadí s výborným výsledkem Olympusu, znatelným zlepšením posledních Canonů a naopak jistým zaostáváním Sony je řekl bych "obecně uznávané" a minimálně v tom stylu "lepší-horší" mi to přijde hodnověrné.
To, že Z7II vychází v tom "nejzelenejším" dokonce lépe než Olympus, ale pak rychleji padne do "unsharp" je z celého testu asi nejpodezřelejší. SIce si to umím ryze hypoteticky technicky vysvětlit (stabilizace hodně dobrá, ale problémy s driftem akcelerometrů, což nechutná dlouhým časům), ale popravdě to trochu zvláštní je :-S

Nicméně i při určité míře zdravé skepse bych to přeložil tak, že stabilizace Z7II je minimálně mírný nadprůměr, možná i výrazný nadprůměr, což pro nikonisty je zpráva jistě příjemná.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Dolgor 23. 7. 2021 18:16

U delších časů je důležitý rozsah, ve kterém lze snímačem pohybovat. Delší dobu se mluví o tom, že IBIS u Nikonů má omezený rozsah pohybu. Jestli to tak je, pak ty výsledky jsou naopak logické (za předpokladu, že v rámci svého rozsahu pohybu je Nikon efektivnější).

-- 23. 7. 2021 18:25 --

...Jinak pocitově IBIS v Z6 ve spojení s 24-70/4 S je o několik EV lepší než v levnějších F objektivech jako DX 16-85VR nebo 24-120/4 VR, které jsou tabulkově horší jen asi o 1 EV. Pravděpodobně se moje a CIPA kritéria pro ostré foto liší ;)
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 25. 7. 2021 08:24

Tady bych si dovolil malinko nesouhlasit - rozsah pohybu snímače je zásadní spíš s růstem ohniska, v podstatě čím delší sklo, tím je potřebný pohyb větší.
U dlouhých časů jsou vibrace v podstatě celou expozici stejné. U opravdu dlouhých expozic v řádu sekund to obvykle skončí tím, že fotograf v jistém momentu prostě ujede někam celým tělem, kdy už nepomůže nic, nejde o nějaké plynulé zvyšování růstu výchylky, už se to tu debatovalo.

Ad CIPA - bohužel souhlasím, popis metodiky pro stabilizaci je známý, ale je to hodně laboratorní a moc to neodráží realitu (resp. v reálu je příliš mnoho výjimek, které to naruší). Nemohu se zbavit dojmu, že u některých nových těl se pomalu projevuje nešvar jako u crashtestů či emisí aut, kdy se optimalizuje na známý průběh testu a méně na realitu :-(
Navíc ale u IBIS je tu ještě zásadní vliv objektivu - typicky u širokoúhlých skel mohou být impozantní výsledky ve středu pole, ale pohyb snímače rozmaže už při kratším čase rohy tím, že kresba v rohu po posunu o milimetr vypadá o poznání jinak atd... V tomhle může zase pro změnu být někdy výsledek "starého" skla s IS lepší, protože při naklánění členů přímo v objektivu se toto projevit nemusí.
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod noxx_cz 25. 7. 2021 10:06

Dolgor píše:U delších časů je důležitý rozsah, ve kterém lze snímačem pohybovat. Delší dobu se mluví o tom, že IBIS u Nikonů má omezený rozsah pohybu. Jestli to tak je, pak ty výsledky jsou naopak logické (za předpokladu, že v rámci svého rozsahu pohybu je Nikon efektivnější).

-- 23. 7. 2021 18:25 --

...Jinak pocitově IBIS v Z6 ve spojení s 24-70/4 S je o několik EV lepší než v levnějších F objektivech jako DX 16-85VR nebo 24-120/4 VR, které jsou tabulkově horší jen asi o 1 EV. Pravděpodobně se moje a CIPA kritéria pro ostré foto liší ;)

Stabilizace v těle Zek se nedá se starou stabilizací v objektivech vůbec srovnat. Jak 16-85, tak 24-120 jsem měl a tam to funguje opravdu jen jakási záchrana třesu rukou, kdežto stabilizace v zetkách už za určitých okolností může i nahradit, no spíš zastoupit stativ třeba pro rozmazání vody. Já jsem zkoušel Z6II + 24-70/f4 a 1/6s v pohodě. Asi bych dal i míň, ale to už chce mít jistou ruku. Oproti tomu stabilizace ve Fuji X-T4 opravdu žádný zázrak není a tam byl problém i 1/30s.
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 25. 7. 2021 11:02

tomashr, test byl s teleobjektivy na 200 mm. Mají i sekci na 24 mm se stejným výsledkem u všech (4-5 s, což mi připadá podezřelé, ale nedíval jsem se na přesnou metodiku, německy stejně moc nerozumím).
noxx, moje subjektivní pořadí je Z6, Fujinon 18-55 a s odstupem zmíněné Fkové zoomy.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 25. 7. 2021 11:24

No právě že to bylo s 200mm - a tam mi ta teorie o menším rozsahu pohybu u IBIS Nikonu úplně nesedí :-( Možné je ale vše...

Obecně - IS v objektivu má pořád jistý smysl u dlouhých skel kvůli těm vyšším rozsahům, ideálně pak samozřejmě ještě v sychronizaci s IBIS. Naopak u kratších skel (řekněme do EQ100mm) obvykle IBIS dominuje.
Víc asi nemá cenu komentovat, není moc jasná metodika. Přijde mi, že taky možná u Nikonu podala nejlepší výkon stabilizace ve skle (při testu bylo použito VR sklo) a IBIS už tomu moc nepřidá, ale to je už jen spekulace.
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod noxx_cz 25. 7. 2021 12:22

Pokud by, čistě náhodou, někoho zajímalo zcela neexaktní porovnání Z5 + 24-200 s D750 + 24/70/2,8, tak můžu poskytnout RAWy.
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 25. 7. 2021 12:43

tomashr, odkdy 200 mm není tele. Zkus zavřít oči a stát rovně nebo kousek ujít. Mnoho lidí začne ztrácet rovnováhu, protože u nich při stabilizaci těla dominuje nad vnitřním uchem zrak. Já takto ztrácím rovnováhu s okem na hledáčku a druhým zavřeným, za chvíli jsem jinde s kompozicí i u normálního ohniska a s každou další fotkou v řadě se zhoršuju a zhoršuju se tím víc, čím krkolomější mám pozici na začátku.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 25. 7. 2021 12:55

Dolgor - nic ve zlém, ale ten poslední příspěvek nejsem schopen pochopit, fakt to má být reakce na mne?
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Dolgor 25. 7. 2021 13:05

Ano, pokud testovala osoba, která má problém zůstat stát rovně u časů kolem 1s, hraje rozsah pohybu IBIS roli i u 200 mm ohniska.
Dolgor
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka