Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 14. 5. 2021 18:09

Odříznout low-end je učebnicové "dojení", měníme spodní segment za dočasný profit. Je to ale krátkodobé, nejenom, že si zmenšujeme trh, ale hlavně budeme nuceni místo rozvoje vlastních zákazníků (s vyšší loajalitou a vesměs nižšími proddejními náklady) přetahovat zákazníky od konkurence.

Zaříznout D3500 a D5600 chce více Nikon, než zákazníci, ti by si nějakou zrcadlovku za 10 tisic (maximálně 15 tisic) korun klidně koupili, zatímco na bezrcadlovku za 20 nebo 25 tisic korun se vykašlou, za to mají iPhone nebo nějaký suprový Samsung Galaxy S.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 14. 5. 2021 18:18

Tím si právě už v dnešní době nejsem jistý. Foťáky za 10-15 tisíc ořezávají všichni výrobci. Už se především doprodává starší zboží, protože vývoj, výroba a distribuce čím dál menších serií levných foťáků se přestává vyplácet. Nikon je v nevýhodné situaci, protože z minulosti žádné levné už zaplacené low-end bezzrcadlovky nemá. Levné DSLR Nikon jsou pořád ke koupi, ale že by se nějak točily, to ani moc ne, klesají velmi rychle i Canonu. ...Žádost o radu ohledně foťáku do 10-15 tisíc už nepamatuju několik let. Lidi si totiž už delší dobu raději koupí na focení i android za 5-8 tisíc.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 14. 5. 2021 18:23

Tohle je průšvih pro trh i výrobce, když už nenalákáte toho, kdo nakupuje poprvé. On je průšvih i to, když nenaláká ani ty, co mají dost peněz i na drahé produkty.

Jen z toho středu a z jednoho produktu se žije těžko, je to rizikové.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 14. 5. 2021 18:34

pemar

Jaký objektiv od Nikonu bys koupil ? Myslím, z těch co by Nikon měl dělat a nedělá ?
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod houghs 14. 5. 2021 18:37

Dolgor píše:Mně jako uživateli systému na tom vadí jen to, že když se mě někdo zeptá jaký foťák do začátku, nemám mu moc co u Nikonu doporučit, protože u jiných systémů je momentálně práh vstupu výrazně níž.


Technika pokročila, i když jak jde, ale podobnou otázku jsem si také kladl. Co doporučit potenciálnímu fotografovi? Já opravdu nevím, ještě donedávna bych i doporučil DSLR, ale teď bych byl opatrnější. To že DSLR a objektivy rychle mizí ze skladů a v USA už mají několik měsíců poloprázdné police (https://nikonrumors.com/2021/05/12/nikon-is-slowly-discontinuing-more-nikkor-f-mount-lenses.aspx/), je varující. A to co je k dispozici, tak je šedý dovoz. Podobně rázně postupuje Canon. Jenže zvlášť u Nikonu si nejsem jistý nakolik je to správný postup. Že by se najednou tyto produkty staly ztrátové nevěřím. Podpora prodeje a slevové akce také zmizely. Na to, že DSLR mají u Nikonu stále velmi výrazný podíl si myslím, že hodně riskují. Ta sázka na to, že zbylí majitelé DSLR ve velkém začnou kupovat FF zetka a zbaví se staré techniky může dopadnout špatně.

Dolgor píše:Nikon je v nevýhodné situaci, protože z minulosti žádné levné už zaplacené low-end bezzrcadlovky nemá. Levné DSLR Nikon jsou pořád ke koupi, ale že by se nějak točily, to ani moc ne, klesají velmi rychle i Canonu.


To že nejsou levné, to je jen část problému. Ten hlavní je, že Z50 je slepá cesta, na rozdíl od DX DSLR, které zasahovaly do profi a poloprofi segmentu. To znamená, že když Z50 přestane už stačit, tak to znamená jít do FF.

pemar píše:Tohle je průšvih pro trh i výrobce, když už nenalákáte toho, kdo nakupuje poprvé. On je průšvih i to, když nenaláká ani ty, co mají dost peněz i na drahé produkty.


Naprostý souhlas. Musíme žít z toho co máme ve skříních. A ty peníze co máme na účtech investovat do akcií nebo další nemovitosti. Až se dožiješ důchodu, budou se hodit, protože jen s tím co pak dostaneš od státu budeš přežívat velmi těžko.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 14. 5. 2021 18:47

pemar, ty jako zástupce automobilového průmyslu by ses měl červenat úplně stejně a možná víc než Nikon za to vyklízení pozic v levnějším segmentu a odklonem od praktických modelů, protože bohatší platící klientela upřednostňuje stylovky :) Já jsem třeba dost rád, že jsem u Nikonu a ne Canonu, protože jejich ceny za těla i konkrétní nabídka objektivů v RF systému jsou pro mě neakceptovatelné. Čili pro mě Canon zase nemá tu střední třídu. V čem je jejich postup lepší? Vždyť v RF systému momentálně není vůbec žádný low-end kromě hodně kompromisního základního modelu. Tržní podíl Canonu drží neperspektivní bajonety - končící DSLR a do budoucna těžko udržitelná Mka nekompatibilní s RF. Holt C i N potřebují čas na vystavění portfolia. Stežovat si teď, 2,5 roku po startu, že všechno stojí za houby protože Sony, je předčasné.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 14. 5. 2021 18:49

Dříve bych koupil 50mm, možná 70-200/2.8 a pak možná dlouhé telesklo, 500/4 nebo 600/4 nebo raději 600 PF, nicméně pro nic z toho nemám aktuálně větší využití, pro svoje potřeby mám zaskleno.

Kdybych přešel na S-skla, vyměnil bych asi 50mm a 85mm. U širokých ohnisek nevím, fotím na ně málo a aktuálně fotím nejraději Zeiss 20/2.8, možná bych koupil 14-24/2.8 S. To už si ale hodně vymýšlím, využití mám na cyklistiku nebo běhy a pak na cesty do zahraničí, kde bych ale vystačil i s 20mm nebo dokonce 28mm.

-- 14. 5. 2021 19:54 --

Jinak v automobilovém segmentu je opravdu také absence low-end nabídky (vyvolaná politicky), levná auto v dohledné době nebudou. A díky drahým a přitom žádaným modelům a SUV jsme si udrželi stabilní finanční pozici i v krizové době.

Souhlasím, že absence středové nabídky je průšvih a že N i C potřebuji čas. Nicméně, opustit DSLR bylo jejich rozhodnutí.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod chvd 14. 5. 2021 21:54

Me teda priojde, ze ve svych uvahach kompletne ignorujete, ze nastupuje uplne nova era nasi spolecnosti. Skoro nikdo proti tomu nastupu nic moc nekona, takze je minimalne pravdepodobne, ze za par let mohou ti z nas, co doziji, zit absolutne jinak. A treba ja si myslim, ze je i pomerne pravdepodobne, ze hobby foceni proste muze (skoro)zmiznout. Co kdyz s tim Nikon pocita a tak radeji investuje do zdravotni oblasti?
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 15. 5. 2021 05:52

Nejpravděpodobnější vysvětlení bývá často to nejjednodušší. A tím jsou v případě Nikonu vývojové kapacity. Nikonu vždy trvalo dlouho něco vyvinout, a přestože deklaroval, že bude vyvíjet zrcadlovky i bezzcadlovky, tak mu zbývají vývojové kapacity s výjimkou D6 jen na bezzcadlovky, kde potřebuje dohonit Canon a Sony.

Ono to má ale i druhou stranu mince, tím je zhoršení prodeje F-skel, protože kromě saturace jim klesajî skla prodaná se zrcadlovkami nebo do 1 roku po koupi. A prodej S skel je brzděný tím, že ještě dost skel je ještě vývoji a čeká se na ně (třeba i 200-600mm).

Muj názor je, že to co Nikon udělal s D6 měl udělat s D850 (a D500), vývojové nároky by byly relativně malé, změny ve výrobě také a i když by se toho asi neprodalo tolik, jako původní D850, Z7 II by to podle mne určitě překonalo a mohlo by to podpořit i prodej F-skel.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod pecaa 16. 5. 2021 14:27

Ahoj, mám viltrox 85mm a při včerejším focení přestalo fungovat ostření i přenos clony, ostřit vlastně nelze ani manuálně, nevíte co by to mohlo způsobovat? Kontakty jsem čistil, ale asi objektiv odešel po měsíci používání do věčných lovišť.
pecaa
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod landov 16. 5. 2021 15:08

Aký máš FW v objektive?
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pecaa 16. 5. 2021 15:33

Dával jsem nejnovější asi před týdnem.
pecaa
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod landov 16. 5. 2021 16:10

Takze 1.20? A ked ho teraz napojis na PC, tak rozozna PC objektiv ?
landov
Expert

Odeslat příspěvekod landov 16. 5. 2021 18:34

Vyzera to tak, ze Viltrox sa oprel do skiel pre Z system...na tu Z24/1,8 som zvedavy
https://nikonrumors.com/2021/05/16/vilt ... rame.aspx/
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pecaa 16. 5. 2021 19:07

landov píše:Takze 1.20? A ked ho teraz napojis na PC, tak rozozna PC objektiv ?

Teď jsem to zkoušel a nerozezná. Takže asi reklamace.
pecaa
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků