Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Dolgor 29. 4. 2021 14:04

Mám Z6 od září 2019, 2 roky za rohem, a zatím si neříkám, ani mě nenapadá, že by mi nestačil:) Kdybych nutně potřeboval další tělo, asi bych zvažoval 2. generaci čistě jen ze zvědavosti, žádné vnitřní toužení po 2ce necítím, neplánuju nákup, nepřepočítávám zdroje, emoce z 2jek čistá nula:) Čekám, že mě osloví až 3. generace.
Jinak některá omezení u prvních Z6/7 (jeden slot, bez kontaktů na grip...) byly imho udělány kvůli úsporám výrobních nákladů, protože jak známo, u Nikonu do designu finálních výrobků kecá vrchní management složený z bankéřů a podobných mimoňů, kteří nerozumějí foto zákazníkovi, který chce mít možnosti, i když je nevyužije a ten grip si nekoupí. Pravděpodobně až masivní kritika v recenzích a na diskusích je přesvědčila, že je to úspora na špatném místě. Ohledně výkonu AF si myslím, že brzda je současný procesor, který nebyl navržený pro efektivní běh AI algoritmů.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 29. 4. 2021 15:12

Taky myslím, že je lepší počkat na trojku, aby to stálo za to :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod landov 29. 4. 2021 17:22

Ja dufam, ze ziadna trojka (Z6/7 III) nebude, ale vypustia Z8.

-- 29. 4. 2021 18:27 --

Postrehy S.Perryho z noveho FW 1.20 pre Z6/7 II.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 29. 4. 2021 17:44

Velmi objektivní zhodnocení. Mimochodem, koupil sis ten update toho AF tutoriálu pro Z-řadu? Ohledně D500 a D850 mi to otevřelo oči.

Se Z řadou to bude podobné, ale optimální kombinace těch módů bude z Z řady malinko jiná, proto bych do toho updatu pro Z řadu investoval (kdybych Z řadu měl).
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 29. 4. 2021 17:48

Mam od neho tu pdf knihu ohladom AF D500. Myslim, ze Z6 mam nastavene na max. moznosti (co som si porovnaval na nete).
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 29. 4. 2021 17:54

Já bych čekal, že tam ty doporučení budou modifikované, šité na míru Z6/Z7.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 29. 4. 2021 17:58

To ano, aj od neho som videl par postrehov k nastaveniu. Ale povedzme si uprimne, vela moznosti tam naozaj nie je.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod chvd 30. 4. 2021 15:08

Davidof píše:Taky myslím, že je lepší počkat na trojku, aby to stálo za to :-)

souhlas, trojku chci urcite, ctyrku vynecham a pak ale i petku i sestku chci
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod houghs 30. 4. 2021 19:30

Bylo by to na pobavení, kdyby tento "koníček" tak nepouštěl žilou rodinným rozpočtům. Je velmi těžké odolávat. Rok po nákupu je to v pohodě, další rok jak vyjde ten "odladěný" mnohem lepší a dokonalejší model začíná vnitřní boj, na začátku se to zvládne ještě tím, že změny nejsou tak zásadní, ale je to jen otázkou času, protože je to prohrané. Jak bude vydána "trojka" musí se co nejrychleji objednat. A starý stroj po "upgradu" končí v bazaru za zlomek původní ceny. A pak to začne znovu.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chvd 30. 4. 2021 20:25

Tak nenadarmo se rikaji takovy ty veci, ze svet je takovej, jako ho chceme videt. Kazdy si volime sam. Tenhle konicek neni az tak spatnej...kdyz vidim, co dokazou dat lidi za smartphony, ktery mnohdy ani neumi ovladat natoz aby je vyuzili .....
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 12. 5. 2021 11:51

landov
Expert

Odeslat příspěvekod houghs 14. 5. 2021 12:59

Tak Nikon nám ukázal účty za minulý rok:

https://nikonrumors.com/2021/05/13/niko ... orts.aspx/

Není to pěkné čtení. Tržby z jejich "Imaging" divize spadly o třetinu na ¥150K. Celková ztráta ¥56K. Byť píší že jsou tam zahrnuty jednorázové náklady na odpis mrtvých zásob a dlouhodobého majetku, ani to se nedá relativizovat, i to jsou náklady. A vyskytují se pravidelně, nějaké výrobky přichází, nějaké se vyřadí. Zlikvidovat je je levnější než použít na produkty a prodat je pod výrobními náklady. Zajímavý je výhled na aktuální finanční rok, růst tržeb o pouhých 10% na ¥165K. To je hodně málo. A k tomu důležitá informace úplně na konci, plánují downsizing - zásoby, dlouhodobý majetek a pracovní sílu. Tak, aby byli v zisku už při tržbách ¥150K. "Leaner business assetts" spočívající v jejich redukci o ¥30K znamená podle mně nevyhnutně i nekompromisní orientaci na ziskové produkty. Úvahy o nějaké "Z500" musí soudný člověk považovat za myšlenky z říše Fantazie. Moc bych nespoléhal na upgrade DX zrcadlovek, pokud nemají něco před dokončením, tak v dohledné době nic nebude. Mám pochybnosti i nad nástupcem D850.

Mě z toho vychází záměr co nejrychleji uvést Z9 a potřebné S objektivy, tam teď ztratili spoustu drahocenného času. Mrhat síly a peníze na nějakou Z30 a další DX objektivy nedává moc smysl, tudy cesta k tomu jejich cíli - ¥165K tržby a vyrovnané hospodaření při ¥150K - nepovede.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 14. 5. 2021 13:53

Je to zvláštní, že zrovna Nikon trochu zaostává v autofokusu - v zrcadlovkách to byl (a je) leader.

Vypadá to, že jednak je trochu problém v hardware a asi i v algoritmech.

Canon přeci jen už léta piloval Dual Pixely a teď se mu to v R5 a R6 zúročilo. Sony taky vyvíjelo ostření na čipu léta a je asi pořád nejlepší.

To současné prostředí je docela nemilosrdné, autofokus se hodně akcentuje, i když ho ne všichni vždycky využijí.

Je to ale také oblast, kde se děje hodně vývoje a kde se foťáky mohou hodně odlišit od mobilů, takže je prostě hodně důležitá.

Doufám, že to Nikon prolomí, stačí vydat dva poctivé foťáky ala R6 a R5 a pár těch skel ...
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 14. 5. 2021 15:25

Já jsem také četl ty výsledky, i komentáře k nim.

Nikon podle mne dělá spoustu věcí špatně, ta orientace na Z30 a Z50 je logické zoufalství, chtěl by opustit low-end zrcadlovky a nemá to reálně čím nahradit, ty bezzcadlovky jsou cenově vysoko a nenabízejí nic extra kromě videa, což iPhone umí taky a k tomu leccos navíc. Nikon nemá ani náhradu za D7200 (včetně zasklení) a tuhle třídu. Se Z6 nahradili už hodně zastaralou D750 a to je asi jediný výraznější úspěch v bezzcadlovkách. Nikon D850 se prodával dobře a Z7 ho nenahradila. A zbytek je ve vývoji.

Prodej skel také není žádná hitparáda, spousta skel na Z řadu je také stále ještě ve vývoji a na zrcadlovky žádné novinky nejsou. A konkurence nespí.

Kdyby existoval univerzální bajonet, tak už bych zkoušel Canon R5 a kdyby (což je úplně sci-fi) existoval univerzální HW, tak už bych mohl mít A1 v těle Nikonu. Takhle mám peníze na účtě a špatnou náladu.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 14. 5. 2021 16:52

Nechápu, že to tak prožíváte. Nikon na rovinu přiznal, že low-end není perspektivní, protože zájemců ubývá a zisk je diskutabilní, možná je to dokonce mínusovka. Mně jako uživateli systému na tom vadí jen to, že když se mě někdo zeptá jaký foťák do začátku, nemám mu moc co u Nikonu doporučit, protože u jiných systémů je momentálně práh vstupu výrazně níž. A ne každý začátečník chce nakupovat bazarovky. Nicméně toto je podle mne jen dočasný problém, a low-end za pár let odříznou i ostatní značky, protože zjistí, že tržní podíl za cenu nulových marží nebo dokonce dotací nestojí. Kromě toho low-end foťáky jsou spíš komodita a dá se s nimi začít znova od nuly, protože zákazníci zde kupují, co je skladem a doporučí jim to prodejci. Prodejci doporučují, co sami mají doma (nebo skladem a se slušnou marží), takže pro Nikon teď musí být prioritou nahnat náročnější uživatele do FF Z těl a získat si zpátky prodavače. V té jejich zprávě jsou high end těla v množném čísle, takže je kromě Z9 nejspíš v plánu i Z8. Větší tlak na low-endové krmiče systému může klidně přijít později, ikdyž o Z30 se spekuluje už v blízké budoucnosti.
Jinak co se týká toho AF, Nikon má i světlé stránky. Například přesnost a konzistentnost v AF-S je podle testérů objektivů (např photographylife) prý úplně jinde než u jiných systémů, kde je pokaždé zaostřeno jinak a je třeba ostřit manuálně, zatímco Ztka to dají najistotu automaticky. Například já vidím propastný rozdíl mezi mojí Fujinou a Z6 právě v tomto, se Z6 prostě fotky neopakuju. Další věc je praktický výkon AF. Já jsem třeba velmi spokojený i s AF Z6ky, protože mám ve svých scénářích skoro všechno perfektně zaostřené, ale to zase nemůžu vykládat někomu, kdo chce, aby mu foťák automaticky detekoval oko volavky na půl kilometru, na to holt potřebuje Canon:)
Dolgor
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků