Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod houghs 23. 9. 2020 12:45

Pokud budou baterie intenzivně využívány, neoriginální baterie se většinou moc nevyplatí. Na začátku totiž mají kapacitu podobnou té originální, ale postupem času ta kapacita jde hodně dolů. Je nutné dávat si pozor na výrobce a padělky originálních baterií, padělky jsou vůbec ta nejhorší volba a velké riziko zničení foťáku nebo požáru.

Když se budou náhradní baterie používat sporadicky, může to mít smysl, ale je nutné dávat pozor co se kupuje.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 23. 9. 2020 12:54

Přidal bych ještě drobnou zkušenost. K D750 jsem měl celkem 4 baterie a protože mi na většinu akcí stačila jedna záložní, ztratil jsem přehled, kde všechny jsou. Jednu z originálních baterií jsem zapomněl dobít a nechal ji kdovíkolik měsíců v brašně. Už to nerozchodila. Tudíž počet baterek bych dimenzoval na reálné využití, tak aby se točily. Na expedici do neznáma, kde nebude elektřina, bych vzal raději powerbanku než kupovat hromadu drahých akku, které jinak nevyužiju.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod 25Paladin 23. 9. 2020 16:08

engine_er píše:Hmm, tak to nie je veľmi praktické. Osobne mám skúsenosti iba s originálnymi batériami (na D7200). Čo som ale čítal, tak Patona vyrába celkom fajn náhrady, ale keďže majú nižšie napätie (7V vs 7.4V) tak to môže byť problém pri nízkej (vybitej) kapacite batérie.


Mám zrovna tú Patonu. Zatiaľ nevidím rozdieľ proti orignálu. Uvidíme časom mám ju len cca 3 mesiace zatiaľ.
25Paladin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod engine_er 23. 9. 2020 19:11

A ešte položím jednu (pre mňa dôležitú) otázku, ktorej sa veľa ľudí zatiaľ nevenuje: "Ako vnímate niekoľkohodinové, celodenné, fotenie cez EVF?".
Pri nástupe CSC som často počúval od zarytých DSLR fotografov, že pozeranie do elektronického hľadáčika celý deň musí byť veľmi nepríjemné a namáhavé na oči. Predsa len OVF je v tomto maximálne bezproblémový. Uvedomujem si však, že prešlo niekoľko rokov, doba pokročila a používajú sa dokonalejšie technológie. Sám však vnímam blikanie OLED displejov s riadením podsvietenia prostredníctvom PWM a v EVF sa používa práve OLED technológia, tak ma zaujímavú vaše reálne skúsenosti.
ULN WS: i5-13600K + 64 GB DDR4 + KC3000 1TB + SX8200 1TB + M500 256GB + Kingston UV400 240GB + 2x HGST 1TB Himuro + RX570 4GB + RM750x + Xonar DGX+ CS2731
DSLR: Nikon D780 + Nikon 24-70 f/2.8 + Nikon 35 f/1.8 + Nikon 50 f/1.8 + Nikon + 85 f/1.8 + Godox V1
engine_er
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 23. 9. 2020 19:17

Co chceš slyšet? Źe EVF jsou pohodě?

Žádné drama se nekoná, na iPhone se také díváte celý den. A některé EVG jsou o kousek lepší, některé horší, zrovna u Nikonu mi přijde EVF celkem OK. Je to i penězích, není to jen o technologiích.

Pokud máte cvičené oči, limit uvidíte, jako u televizí.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod 25Paladin 23. 9. 2020 20:12

Toto je dosť špecifické. Ja problém nemám, brácha keď mi naposledy asistoval tak na FUJI X100S a elektronický hľadáčik dosť breptal, ale zasa v Z6 je o dosť lepší.

Myslím si že po pár týždňoch si bez problémov zvykneš....
25Paladin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 23. 9. 2020 20:21

To si musí každý zhodnotit sám. Například jsem měl v práci LCD monitor s LED podsvícením, který po několika letech na nízký jas začal nepříjemně blikat. Bolela mě z něj hlava. Dal jsem ho kolegovi s varováním o té vadě. Je naprosto spokojený.
EVF se za tu dobu, co je používám, hodně posunuly. Znám dobře starší Fuji, Olympusy a Nikon Z6. EVF starších Fuji (X-E1, X-T10, X-T2) světelně pulzují, když se mění expozice kvůli změnám kompozice nebo někdy i během zaostřování či změně clony, což vnímám jako dost nepříjemné při delším používání. Čím novější model, tím méně, X-T2 je už docela fajn a má také výrazně větší DR než předchozí modely. Měl jsem vždy nastaveno, aby se na EVF aplikoval nastavený obrazový režim a expozice. Možná v jiném režimu by se to chovalo kultivovaněji, nevím jak novější modely... Nikon Z6 se stejným nastavením se chová mnohem lépe, změny jasu hledáčku jsou velmi plynulé, celkově je hledáček výrazně lepší a přirozenější než u X-T2 (který byl svého času jeden z nejlepších). Nemůžu si stěžovat ani po 2-3 hodinách. ...Nicméně, pokud vím, pod umělým led nebo zářivkovým osvětlením umí blikat i moderní EVF.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 23. 9. 2020 20:39

Spousta lidí má oční vady a spousta lidí spoustu věcí jako blikání nevnímá nebo nevidí. Spousta lidí je zvyklý na levný mobil nebo notebook. Více, než jsem si myslel.

Ale jak píše Dolgor, EVF jdou dopředu a Nikon Z6 oči vyloženě netrhá.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod mirecmu 24. 9. 2020 09:20

Použivam Z6 uz rok a pol skoro a nemam ziadny problem. Displej aj hladacik su na dost vysokej urovni.
mirecmu
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod lennyl_2 24. 9. 2020 12:29

upratujem dlhorocny archiv (premazavam zalozny disk a kopirujem fotky na dalsi disk, nechavam iba RAWy)
a otvoril som si rozne RAWy v Lightroome z Nikon D750 a 58/1,4 AF-S.

ostal som zhrozeny. neviem kolko percent zaberov bolo pred a po kalibracii AF v servise, ale keby som si dnes odniesol z Prolaiky take sklo za tusim 1670euro, obratom by som ho isiel vratit.
aj v mieste zaostrenia dost neostre (az taky fringing), v ramci zlateho rezu casto neostre oci.
...by som musel vacsinu fotiek vymazat podla dnesnych "kriterii". a pritom obsahom/lookom mam vela peknych fotiek ci uz sukromnych,alebo na zakazku robenych,och.

neviem, ci som bol vtedy ovela viac spokojny, ked som mal iba 23"IPS FHD monitory a fotky aj lokalne doostroval a trosku zmensoval, ako ked mam teraz 42MPx bezzrkadlovku a doma monitory 27"IPS 2K.

dnes lokalne skoro vobec nedoostrujem. bezzrkadlovky asi davaju presnejsie vysledky ci co. alebo skor dnesne skla su co najviac optimalizovane na ostrost aj na ukor atraktivity obrazu, co poviete ?
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milann88 24. 9. 2020 12:45

Ten objektiv je obecne brany jako mekky na plnou diru a co jsem videl ukazky, tak to tomu dost odpovida, ale to by mi vubec nevadilo, protoze bych to sklo mel hlavne na portret, kde to pro me neni uplne podstatny, je to soucast charakteru toho objektivu. Vidim to spis jako pokracovatele F1.2 50/55/58, nebo hlavne 58mm, akorat kvuli velikosti F-mountu to neni F1.2 a to nejsou objektivy, kde jde primarne o ostrost.

Ono obecne se ostrost objektivu dost precenuje, chapu to u krajiny, makra a podobnych temat, ale u ostatnich temat se hnat za maximalni ostrosti je od urcite urovne zbytecnost, ktera stoji penize, vahu a casto i charakter fotek, pricemz prinos je diskutabilni.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 24. 9. 2020 13:12

no ved toto. preto som si vtedy aj kupil Nikon 135/2DC, zboznoval som ten obraz. ten by nesiel cez FTZ adapter na Z6 ?
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bob222 24. 9. 2020 13:13

Ja obecne u portrétov dosť často "softím", ono to hlavne u starších dám je skoro povinnosť. A to nemám žiadne veleostré sklá ani najnovšiu techniku.
Ale samozrejme sú okolnosti kedy sa žiada maximálna ostrosť do posledného pixelu :D , ale na tú asi tá 58 nie je stavaná. Koniec koncov myslím že preto je Pemar nemá, ak sa nemýlim.
Naposledy upravil bob222 dne 24. 9. 2020 13:14, celkově upraveno 1
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Dolgor 24. 9. 2020 13:14

Šel ale s MF.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod milann88 24. 9. 2020 13:26

Já měl Nikkor 105 F2 DC a Nikkor 85 1.4D, ty už přes FTZ jdou pouze jako MF skla.
milann88
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků