Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod feanoor 17. 9. 2020 14:14

taky to moc nechápu, nicméně Dolgorovi vyšlo, že Nikkor je lepší ve všech směrech -

"...Sony 55/1,8 je o něco horší než 50/1.8 S ve všech reálných srovnáních. Má trochu slabší rohy, trochu víc LoCa, trochu horší bokeh, daleko větší focus-breathing..."
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 17. 9. 2020 15:08

Neřekl jsem ve všech směrech. Velikost je jasně ve prospěch 55, optická kvalita mírně ve prospěch 50S. Máš to černé na bílém v těch testech. Spokojený, bych byl s oběma.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 17. 9. 2020 20:03

Jen pro pobavení:

https://www.fotoskoda.cz/3153-poridte-s ... vyhodneji/

Foto Škoda má v popisu akce na Z6 chybu, správná akční cena je 35 490 Kč. Možná se diví, proč se jim zákazníci nehrnou ... při rozkliknutí to mají správně.

Ale hned pod tím mají Z6+FTZ adaptér za 52 490 Kč.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 18. 9. 2020 04:53

pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Stan35 18. 9. 2020 07:27

Asi obecně má pro spoustu lidí optika stále své místo a navíc nechtějí investovat do nového systému.
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 18. 9. 2020 07:44

V r. 2019 Nikon prodával jen fulframe těla Z6/7. 280 tis není zas tak málo ve srovnání s ročními prodeji jejich FX DSLR, které, pokud vím, dělaly v posledních letech 10-15 % objemu těl.

-- 18. 9. 2020 08:46 --

...ačkoli, jestli je to fiskální rok 2019, jsou to čísla od dubna 2019 do konce března 2020, takže by tam byly 3 měsíce prodejů Z50tek.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 18. 9. 2020 08:36

Těžko říci, ale podle mne jsou bezzcadlovky Nikonu pro začínající ve srovnání s low-end řadou zrcadlovek pořád ještě hodně drahé a nemohu vyloučit, že Nikon má konzevrativnější zákazníky, než Sony, Olympus nebo Fuji.

Z6 je podle mne na první generaci hodně povedený model, ale těch, co by přestoupili od jiných bezzcadlovek asi moc nebude, takže Nikon loví spíše ve svých vlastních řadách ty, co by mu od vyšších řad zrcadlovek utekli k Sony. Zajímavé je, kolik zákazníků stále kupuje zrcadlovky vyšších řad, přes ten obrovský lobbing ve prospěch bezzrcadlovek.

Uvidíme, jak se v Z řadě chytnou levnější modely a jak bude facelift Z6 držet krok s Canonem a Sony. Jsem v tomhle ohledu spíše pesimista, ale nechám se překvapit. Pro mne to začne být zajímavé až po představení Z8 a D880.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod lemming 18. 9. 2020 10:01

Také bych řekl, že lidé co hodně chtěli bezzrcadlo přešli k Sony a Nikonu zůstali spíš konzervativnější zákazníci, kteří zatím na bezzrcadlovky nehledí úplně s důvěrou.
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 18. 9. 2020 10:07

To je jasné. Nikon neměl žádné levné modely a myslím že i prodeje Z6/7 se rozjely hlavně díky slevovým akcím. Já bych se bez nich nerozhoupal a zatím všechno mám koupené jen v jejich rámci. Jenže já jsem to tak dělal vždy:)
...Dovedu si představit, že mi Z6 vydrží po mnoho let. Je to výborné tělo. Samozřejmě netuším, jaké budou další generace, a jestli mě nenalomí ke "zbytečnému a předčasnému" upgradu.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod houghs 18. 9. 2020 10:38

Z těch prodejních čísel jasně vyplývá, že Nikon strašně doplatil na tu obrovskou časovou ztrátu za Sony a Fuji. Myslím, že současná strategie je dobrá a snaží se zachránit co se dá a určitě si nemyslím, že je to ztracené. To není ani tak o konzervativismu zákazníků Nikonu, kteří se do jejich bezzrcadlovek moc nehrnou, je to racionální chování. K těm aparátům neexistují vhodné objektivy, takové, které jsou vhodné pro amatéry a poloprofesionály. Sebelepší aparát bez rozumného zasklení se nikdy nestane prodejním trhákem.

Amatérský trh je v troskách, zlaté časy co tu byly před deseti lety se už nikdy nevrátí. Tehdy mobily produkovaly mizerné fotky a na slušný snímek bylo nutné pořídit zrcadlovku (stačila ta základní) a levný setový objektiv. Jenže s takovou sestavou se už mobily porazit dnes nedají. Výhoda ergonomie je málo. Proto Z50 a setové objektivy těžko udělají díru do světa a i když to nemusí být nějaká velká ztráta, tak to bude taková plus minus nula.

Podle mě jedinou možností prorazit je zaútočit na trh profesionálů a právě v tom mě dává strategie zaměření na ty nejlepší S skla smysl. Vyrobit co nejkvalitnější výrobek pro ten nejvyšší tržní segment, protože tady jsou peníze a tady je určitě místo. Na trhu poloprofesionálů je tlačenice a trh stále padá. Proto i levnější a lehčí skla pro zetka musí teď ustoupit, jiné řešení asi není. Jejich vývoj tento trh nezaplatí. O dalších DX sklech pro Z50 ani nemluvím, ale o nich už snad nikdo soudný ani nepřemýšlí (možná s výjimkou 18-140).
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 18. 9. 2020 10:39

Když vidím ceny bezzcadlovek, tak se nedivím, dát přes 50 tisíc korun za Z6 mi přijde moc, za 30 tisíc je FF prodejné, o levném modelu za 10 tisíc, třeba i APS-C, si ale můžeme nechat zdát.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 18. 9. 2020 10:58

Loni ty akce běžely celkem dlouhodobě, mnoho měsíců a několikrát. Za Z6+FTZ+24-70/4+64GB XQD jsem dal necelých 56 tisíc v českém kamenném obchodě.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod jozef6 18. 9. 2020 11:51

pemar píše:Tohle mi přišlo zajímavé:

https://nikonrumors.com/2020/09/17/niko ... MHIJoaNrEI

Velmi zaujimave udaje. Cisla celkom sedia s presnejsimi poctami CIPA - http://www.cipa.jp/stats/documents/e/d-2019_e.pdf . Z tych udajov sa daju vypocitat aj predaje zvysnych vyrobcov. Panasonic do 240 000, lebo predaj Sigmy, Leici a Hasselbladu bude max. par tisic ks (Leica a Hasselblad ani nedavaju CIPe pocty predanych fotakov - http://www.cipa.jp/stats/documents/e/list_e.pdf ). A nakoniec Ricoh/Pentax predal 40 000 zrkadloviek.
jozef6
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 18. 9. 2020 12:54

Letos podle mne amatérský trh umře, protože když není kam cestovat, nebo je to pakárna, tak není důvod upgradovat techniku.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 18. 9. 2020 13:05

Bohužel je to tak.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků