Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Dolgor 16. 9. 2020 09:20

Mnoho krajinářů občas fotí i astro. Jestli má 14-24 navíc vyšší rozlišení, budou důvody dva. Ale je jasné, že záleží na prioritách a mnozí zůstanou u menšího a levnějšího 14-30.

-- 16. 9. 2020 09:22 --

Myslel jsem to tak, že 14-30 kupovali všichni, protože nebyla volba. Nyní se někteří z nich rozhodnou pro upgrade a 14-30ku pošlou dál.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Titan_66 16. 9. 2020 18:54

Škoda, že zatím Nikon neudělal i nějaký kompaktní verze Z objektivů, zatím to spíš vypadá naopak, soutěž o největší roury :-)

Jinak jsem si dneska pro zvědavost zkusil porovnat objektivy pro Sony a Nikon na Dxomark. Asi je to třeba brát s rezervou, nebo tam dávaj přednost Sony. Vím, že Z objektivy se dost chválí, ale zajímavý, že třeba Sony 55 1.8 je tam s lepšími hodnotami než 50 1.8 Z od Nikonu. A nejenom u těchto dvou, ale u dalších. První jsou tam hlavně Sony. Čím to ? I když těžko říct jak berou to celkový skóre :)
Titan_66
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 16. 9. 2020 19:39

Koukej na výsledky měření, ne na skóre.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 16. 9. 2020 19:57

To se řešilo mockrát. Dxo není vhodný zdroj k porovnávání objektivů na různých tělech.
https://www.pentaxforums.com/forums/137 ... -ugly.html
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod thylacine 17. 9. 2020 08:41

Titan_66 píše:Škoda, že zatím Nikon neudělal i nějaký kompaktní verze Z objektivů, zatím to spíš vypadá naopak, soutěž o největší roury :-)

Jinak jsem si dneska pro zvědavost zkusil porovnat objektivy pro Sony a Nikon na Dxomark. Asi je to třeba brát s rezervou, nebo tam dávaj přednost Sony. Vím, že Z objektivy se dost chválí, ale zajímavý, že třeba Sony 55 1.8 je tam s lepšími hodnotami než 50 1.8 Z od Nikonu. A nejenom u těchto dvou, ale u dalších. První jsou tam hlavně Sony. Čím to ? I když těžko říct jak berou to celkový skóre :)

Bolo by dosť od veci ak by 1000€ objektív nebol lepší ako 500€, toto skôr len potvrdzuje, ako výborná tá Ztková 50tka od Nikonu je, keď sa môže rovnať s násobne drahším objektívom.
thylacine
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dolgor 17. 9. 2020 10:27

Vtip je v tom, že Sony 55/1,8 je o něco horší než 50/1.8 S ve všech reálných srovnáních. Má trochu slabší rohy, trochu víc LoCa, trochu horší bokeh, daleko větší focus-breathing. To všechno nejspíš kvůli miniaturizaci. V reálném světě bych nejspíš byl spokojený s oběma. S 50/1.8 S tedy jsem velmi, zvlášť za těch 10190 Kč, co mě stál :)
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod milann88 17. 9. 2020 11:18

https://blog.kasson.com/nikon-z6-7/niko ... on-a7riii/

Tady je zajímavé porovnaní, jsou tam i další skla. Ale v reálu bych raději sáhnul po 55 1.8, přijde mi, že lépe vyladili poměr, jak moc je objektiv korigovaný/ jaký bokeh(look) produkuje.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod feanoor 17. 9. 2020 11:20

Relevantní srovnání Nikon Z 50/1.8 a Sony 55/1.8 jsem kromě DxO mark nikde nenašel.
Tam však Nikon ve srovnání vyšel hůř.

Takže opět nevím o co se opírají Dolgorova tvrzení.
feanoor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 17. 9. 2020 12:15

Kasson ho dělal taky. Plus víc googluj.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod feanoor 17. 9. 2020 12:53

Googlit nemám zapotřebí, na to jsi tady přece expert ty.
feanoor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 17. 9. 2020 13:10

Toho Kassona jsem vložil, a pak smazal, když jsem si všiml, že ho mezitím dodal milann.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Titan_66 17. 9. 2020 13:42

Na tom DXomark je defaultně u 55 1.8 starší tělo A7rII, když tam přepnu novější A7RIV, aby to bylo fér se Z7 s 50 1.8, tak ten rozdíl u sharpness je ještě propastnější.

A zase z té porovnávačky Kassona má ostrost lepší Nikon.

Takže když si pak někdo prohlídne obojí, tak je vlastně z toho úplně blbej :-))
Titan_66
Návštěvník

Odeslat příspěvekod feathoron 17. 9. 2020 15:04

DXomark - https://www.dxomark.com/Lenses/Compare/ ... _1998_1270

Ostrost
Z7 má 46.0MP, A7R II má 42.0MP co je cca stejně, rozdíl do 10%
A7 R4 má 61MP což už je velký rozdíl a tedy by porovnání nebylo odpovídající.
když si dáš measurement/ sharpness/field map tak uvidíš, že Nikon na f1.8 a f2 je ostřejší, ale v praxi by jsi to stejně nepoznal

transmission 1,8 vs 1,9 cca jsou na tom stejně

zkreslení - Zeiss 2x horší

Vinětace - od 1,8-2 lepší Zeiss, pak je Nikon

Chromatická aberace vede nikon viz field map

Jinak třeba bokeh, porovnej zeiss s Nikonem na figurině - https://www.dpreview.com/reviews/nikon- ... s-review/2
Jinak žádný objektiv (testováno cca 35-45 skel) nemá lepší hodnocení na dpreview než Nikon 50 1.8S, 93%, jen sigma 85mm art má stejně.
Na konci recenze je:
Sony's tiny FE 55mm F1.8 ZA is an astonishingly sharp lens, even at F1.8 (it actually has a very slight edge over the Z Nikkor wide open) and in fact, has markedly similar optical characteristics to the Nikon except for longitudinal chromatic aberration. Images from the Sony show obvious LoCA in the usual places, while you really have to go looking for it in shots from the Z 50mm F1.8 S. In terms of coma both give excellent performance, but again, the Nikon is slightly superior. It's bigger than the Sony 55mm, but it's also $200 cheaper.

U Zeiss mi dost vadila aberace, když jsem ho zkoušel, jinak sklo super.
feathoron
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 17. 9. 2020 15:07

Moc nechápu, jaký má smysl porovnávat různé objektivy na různých tělech.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod feathoron 17. 9. 2020 15:08

Sony Zeiss 55 1.8:
+ menší sklo
+ lehčí
- chromatická aberace
- cena

Kdybych chtěl 50tku, tak na Sony si koupím tu 55 1.8 a na Nikon 50 1.8S.
feathoron
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka