Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Dolgor 8. 9. 2020 09:47

Já bych počkal na srovnávačky AF se Z6. Jestli Z5 funguje na stejné úrovni a není nějak zpomalený kvůli jinému senzoru nebo méně výkonnému procesoru, bude na svatby dobrý. Trochu se taky spekuluje o tom, že Z6 a Z7 by nějaký čas po uvedení Z6s/7s mohly dostat nový firmware s vylepšením AF funkcionality, něco jako odměna pro early adopters;-). U Z5 jako základního modelu se to nečeká, ale kdo ví. Teď je nejistá doba, ceny Z5 nejsou zajímavější než výprodej Z6, nikdo neví, co nabídne a za kolik Z6s...
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod thylacine 8. 9. 2020 09:48

engine_er píše:Išlo mi skôr o výdrž batérie, že koľko náhradných treba nakúpiť :)


Aha, no mám bateriový pack MB-N10 a iba raz som dával jednu batériu nabíjať, fotil som od 15:00 do 23:45 čo to kontroloval na displeji a jedno kratučké video k tomu, zaplnená celá jedna 64GB karta takže v pohode aj po tejto stránke. Inak tie nové batérie Nikon EN-EL15c majú zvýšenú kapacitu na 2280mAh 16Wh,tak verím že aj počet snímok v rámci výdrže patrične narastie a cena naopak až tak nie.
thylacine
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod landov 8. 9. 2020 09:53

engine_er píše:Sám som zvedavý ešte na Z5, či nebude dávať väčší zmysel (aj kvôli 2xSD) oproti Z6, ale podľa súčasných info o cene resp. nutnosť predaja v SR v kite s (pre mňa) nepoužiteľným objektívom je dosť škoda...

Ten dual slot je pre mna jedine plus Z5, ale je tu absencia stavoveho displeja, "horsi" senzor a cenovy rozdiel nie je extra zaujimavy. Jednoducho: kupa Z6 v kite s 24-70/4 je stale lepsi deal.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod engine_er 8. 9. 2020 09:55

To je pravda, ale ako so všetkým, čakať sa dá do nekonečna :)

A ešte jedno malé malé zamyslenie - rozmýšľam nahlas - motivácia zostať pri CSC Nikone, pretože človek vlastní objektívy FX pre DSLR mi nepríde ako jasný argument. Lebo keď tak čítam skúsenosti ostatných, tak každý sa snaží vymeniť F-kové objektívy za Z-tkové, čo v konečnom dôsledku znamená prakticky zmenu systému, akurát ten prechod plynulejší, ako keby človek prechádzal na systém Sony alebo Fujifilm.

landov píše:Ten dual slot je pre mna jedine plus Z5, ale je tu absencia stavoveho displeja, "horsi" senzor a cenovy rozdiel nie je extra zaujimavy. Jednoducho: kupa Z6 v kite s 24-70/4 je stale lepsi deal.

Mňa zatiaľ Z5 neoslovila, ale čo nie je, môže byť, preto sa snažím pozerať na veci s nadhľadom :)
ULN WS: i5-13600K + 64 GB DDR4 + KC3000 1TB + SX8200 1TB + M500 256GB + Kingston UV400 240GB + 2x HGST 1TB Himuro + RX570 4GB + RM750x + Xonar DGX+ CS2731
DSLR: Nikon D780 + Nikon 24-70 f/2.8 + Nikon 35 f/1.8 + Nikon 50 f/1.8 + Nikon + 85 f/1.8 + Godox V1
engine_er
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod thylacine 8. 9. 2020 10:30

No aktuálne je to v takej analógii s dostihami, treba si vybrať koňa: Canon, Nikon, Sony, Panasonic... A sledovať ako sa na ňom pekne rozbehneš, pričom nie je celkom jasné ako je ktorý aktuálne živený a či to zvládne až do cieľa. Samozrejme predaje a následne zaplatenie vývoja nových technológii tu zohráva najväčšiu rolu, tradícia a osobné sympatie prípadne prehnaná lojálnosť zase komplikujú výber.

Z-tkové f/1.8 sklá sú naozaj kvalitatívne značný skok, obstoja dokonca aj v podstatne drahšej AF-S f/1.4 konkurencii. Nutnosť stavového displeja je veľmi diskutabilná, osobne väčšinu času sledujem hľadáčik a potom zadný displej pričom sa dá jednoducho nastaviť čo sa má v ktorom zobrazovať a čo nie. Užitočná funkcia zobrazovania zostávajúceho množstva snímok sa pri vypnutom zariadení na oledku už nezobrazuje.
Dve sd karty sú na Z5 síce super, ale treba rátat s tým, že pre pohodlnú prácu a svižný buffer treba investovať do vyššej kategórie SDXC, kde je čítanie a zápis podobný XQD kartám 400/399 a cenovo je to v podstate tiež to isté.
Inak je Z5 v podstate totožná s Z6 navyše ma možnosť nabíjať tie nové baterky cez USB-C priamo v zariadení, ale zase je chýba 4K video bez cropu a zrejme o dačo viac šumí pri vyššom ISO keďže nemá podsvietený CMOS senzor, ale toto pochybujem že niekto v praxi bez priameho porovnania vôbec postrehne ;)
thylacine
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod milann88 8. 9. 2020 10:31

V lete jsem fotil jednu svatbu se Z6 a k tomu jsem mel jako druhe telo D600 a pohoda, Z6 je krome jednoho slotu na podobne foceni vazne super, hlavne jistota zaostrenych fotek se svetelnymi skly je fajn. Vydrze na baterii bych se vubec nebal, na svatbe mi baterie urcite vydrzela pres 1500 snimku, fotky jsem nekontroloval, pri prostojich fotak vypinal.

Absence skel je momentalne nejvetsi bolest Ztka, treba brzy prijde Sigma, Tamron a Samyang na Z-mount, ale momentalne je treba kombinace Tamronu 17-28, 28-75 a 70-180 2.8 bomba, to same cena Sigmy 24-70 oproti ekvivalentu u Nikonu a tak by se dalo docela dlouho pokracovat.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod engine_er 8. 9. 2020 11:07

milann88: a aké objektívy si použil na Z6? Tie vymenované zoomy sú fajn, ale drvivá väčšina (profi) fotografov fotí svadby výhradne na pevné objektívy - ideálne 2 rovnaké telá a 2 nasadené pevné objektívy.
Naposledy som bol na svadbe, kde fotograf fotil systémom Fujifilm X-T3 + 18/f2 a X-T3+35/f1.4 a na pár fotiek prehodil 56/1.2. Keďže objektívy CSC Fuji sú iba APSC, a tak sú menšie a ľahšie, mohol mať obe telá prichytená na ramenných popruhoch a pohotovo a komfortne fotografovať s dvomi telami.
ULN WS: i5-13600K + 64 GB DDR4 + KC3000 1TB + SX8200 1TB + M500 256GB + Kingston UV400 240GB + 2x HGST 1TB Himuro + RX570 4GB + RM750x + Xonar DGX+ CS2731
DSLR: Nikon D780 + Nikon 24-70 f/2.8 + Nikon 35 f/1.8 + Nikon 50 f/1.8 + Nikon + 85 f/1.8 + Godox V1
engine_er
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milann88 8. 9. 2020 11:27

Nejsem svatebni fotograf a na tohle jsem se nechal ukecat od pratel, takze nemam nejakou vychytanou svatebni vybavu. Vetsinu fotek jsem nafotil Sigmou 35 1.4, na siroke zabery jsem mel Nikkor 16-35 F4, na druhem fotaku jsem mel vetsinou 85 1.8, ted si nejsem jisty jestli Nikkor, nebo uz jsem tam mel Tamron. Na portrety jsem mel Sigmu 135 1.8, par fotel jsem udelal i 300 2.8.

Kdybych chtel fotit svatby, tak bych sel take do dvojice pevnych skel idelane kombinace 28/24 1.4 plus 50 1.4/1.8 nebo 35 1.4/1.8 a 85 1.8, coz momentalne jde vyrazne lepe nakombinovat u Sony a vetsinou to vyjde i levneji a s nizsi vahou.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 8. 9. 2020 12:34

Že má Sony víc nativních objektivů, je fakt, o kterém se nemůže nikdo přít. Ale na Nikon Z se dá dnes naprosto v pohodě poskládat víc než dostatečná sestava za rozumné peníze také. Kromě nativních objektivů jsou tu Fkové přes FTZ. Fotil jsem svatbu naposledy s D750 + 35 a 85/1.8 G, které mi pokryly přípravy, obřad, oběd, focení páru i večerní párty. Jen na gratulace a skupinové foto jsem vzal 24-120/4 a měl jsem zacloněno od f/4 do f/8 a rozsah cca 24-50. Pár fotek jsem udělal také s Fuji+35/1.4, abych nemusel přehazovat skla na D750, který jsem měl jen jeden. Zkrátka dvě těla, základní zoom s f/4 a dvě pevná skla f/1.8 jsou víc než dost. Nikon má pro toto v nabídce všechno a není to nijak závratně drahé ve srovnání se značkovou konkurencí.
Krom toho si nemyslím, že by Tamrony, Sigmy, Samyangy a kýhovýra představovaly nějakou trvalou hodnotu. I v otevřeném systému Sony přetrvávají potíže s kompatibilitou a budou narůstat s každou novou generací těl a úpravami protokolů od Sony. Žádný alternativní výrobce nebude donekonečna aktualizovat fw svých objektivů, vydrží mu to jen pár let po uvedení a s novějším modelem podporu utne. Sony samo nemá zájem na dlouhodobém udržování kompatibility s cizím příslušenstvím a tuhle situaci spíš podpoří. Značkové příslušenství bude fungovat dobře přes mnohem víc generací, výrobce si na to dohlédne, obzvlášť takový jako Nikon, který stále prodává i skoro historické objektivy.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod milann88 8. 9. 2020 13:28

Ta plejada objektivu urcite neni nejaka trvala hodnota, hlavne z toho duvodu, ze se da predpokladat vydani tech objektivu take se Z bajonetem, otazka je, kdy to bude. Ovsem v tuhle chvili je proste jednodussi postavit sestavu dle predstav na Sony FE, kdyz se treba porovnam Nikkor 24 1.8 a Sony 24 1.4, tak mi prijde pomerne maly cenovy rozdil za 1.4 vs 1.8, obzvlast na einfinu, kde bych to sklo bral a Sony je navic mensi a vazi prakticky stejne. Stejne tak je mensi a lehci Sony 55 1.8 oproti Nikonu 50 1.8, k tomu bych na svatby poridil Samyanga 85 1.4 a Tamron 17-28 2.8 na siroke zabery. Tato skla plus, lepsi Eye-AF a dva sloty by pro me v teto generaci byly hlavni duvody, proc bych si vybral Sonku na svatby, byt ted mam Nikona.

Problemy s kompatibilitou jsou tady napric vsema znackama, ale asi bych z toho nedelal vetsi problem, nez jak se realne projevuje, nove FW se pro objektivy vydavaji a je v zajmu vyrobcu tretich stranu, aby tomu tak bylo i nadale.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 8. 9. 2020 14:16

Potíž vždycky je, že nikdy neporovnáváme úplně stejně výkonná skla. Nikkor 50S je lepší a levnější než Sony 55/1,8, zato větší. U těch různých krátkých ohnisek má v některých případech Sony podobné obrazové kvality a menší velikost, ale trpí na focus-breathing, což komplikuje nasazení při videu nebo focus-stackingu, mají výraznější coma apod., zkrátka nejsou dělané tak univerzálně jako Nikkory. Pro sebe považuju za nezbytný také kompaktní základní zoom, který vyhoví na krajinu. 24-70/4S to zvládne jako žádný jiný. Sony proti němu nemá nic ani s pomocí Tamronu (začátek na 28 mm mi silně nevyhovuje), takže bych se musel smířit s velmi drahým a poměrně velkým 24-105/4 a o něco nižší kvalitou. K tomu vyšší ceny Sony těl a kde se ta úspora ztratila...

-- 8. 9. 2020 15:26 --

Jinak ohledně té kompatibility. Ono to u otevřeného systému může být lepší, kompatibilita nebude porušená tak výrazně a projeví se třeba jen "nespolehlivým" AF v některých režimech. Nicméně máme tu precedenty u Sigmy i Tamronu, kteří u svých verzí pro Nikon neopravili mnoho případů ztracené kompatiblity s novými těly. Viz starší Sigmy HSM nefunkční v LV, Tamron high-end zoomy G1 bez updatu pro FTZ. Přitom se jedná o ještě nedávno aktuální produkty. Další věc, která mě nenaplňuje optimizmem, jsou výměny různých Samyangů za originál Sony, kde je motivací spolehlivost AF. Takže ani s otevřeným systémem není automaticky zaručena rovnost mezi alternativním a značkovým příslušenstvím. Někdo má rád zkoušení, ale já už ze zkušeností po 15 letech s digi foťákem vím, že bych stejně nakonec koupil originální sklo, tak proč ho nekoupit hned.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod milann88 8. 9. 2020 16:08

Jasne porovnani nikdy nebude primo jedna ku jedny, to nikdo cekat nemuze, proto jsem psal, co bych si vybral na svatby a duvody, tam se u tech skel ani neprojevi focus breathing, coma, atp., na Nikona Z6 bych si vybral spise Nikkor 28 1.4, 58 1.4 a 105 1.4 s F-mountem.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod engine_er 8. 9. 2020 17:24

Asi mám (opäť) blbý timing na výber tela, ale bohužiaľ, rád by som sa najbližšie týždne rozhodol či ostať pri systéme Nikon alebo vymeniť všetko za (pravdepodobne) Sony. Čakám na Nikon Day, kde by som si rád vyskúšal Z6 s F-mount objektívmi a následne s S-kovými. Ešte sa priznám, že som mal kacírsku myšlienku vyskúšať D500 (tzn. stále by som bol na APS-C), ale logiky veci a aj tejto diskusie mi vyplýva, že Z6 by mohla byť fajn voľba. Skôr je podľa mňa ťažšie "naskladať" objektívy, aby to bolo rozumné, praktické a cenovo znesiteľné :)
ULN WS: i5-13600K + 64 GB DDR4 + KC3000 1TB + SX8200 1TB + M500 256GB + Kingston UV400 240GB + 2x HGST 1TB Himuro + RX570 4GB + RM750x + Xonar DGX+ CS2731
DSLR: Nikon D780 + Nikon 24-70 f/2.8 + Nikon 35 f/1.8 + Nikon 50 f/1.8 + Nikon + 85 f/1.8 + Godox V1
engine_er
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 8. 9. 2020 18:53

A co takhle si obě varianty půjčit a vyzkoušet? V Praze třeba fotoskoda, v Brně třeba fotori.

Cenově asi vyjdou lépe objektivy pro F-bajonet, S-kové jsou ale zase ostřejší do krajů.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod engine_er 8. 9. 2020 20:41

To by bolo ideálne, ale keďže som zo Slovenska a cestovať (hlavne v súčasnej pandemickej situácií) veľmi nechcem, tak mi nič iné neostáva. Sony A73 sa dá u nás požičať za 40 EUR/víkend, ale Z6 som zatiaľ nikde nenašiel.
ULN WS: i5-13600K + 64 GB DDR4 + KC3000 1TB + SX8200 1TB + M500 256GB + Kingston UV400 240GB + 2x HGST 1TB Himuro + RX570 4GB + RM750x + Xonar DGX+ CS2731
DSLR: Nikon D780 + Nikon 24-70 f/2.8 + Nikon 35 f/1.8 + Nikon 50 f/1.8 + Nikon + 85 f/1.8 + Godox V1
engine_er
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků