Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pali55 19. 5. 2020 08:28

pali55
Návštěvník

Odeslat příspěvekod aurum 22. 5. 2020 00:34

Zdravím všechny Zetkáře. Odeslal jsem do Nikonu Z6ku na vyčištění snímače. Přestože si dávám na čip velký pozor a objektivy moc nevyměňuju, tmavé flíčky se objevily. Neměl jsem ještě k dispozici balónek, prostě jsem použil jeden kupón.
Po návratu aparátu bylo v servisní zprávě toto:
"Fotoaparát není zcela prachotěsný a k vniknutí prachu do přístroje může - v závislosti na používání přístroje - dojít znovu."
Předpokládám, že Nikon Z6 jsem si kupoval jako prachotěsný, vodě odolný. Mám tomu rozumět, že prachotěsnost fotoaparát ztratil mým používáním? To asi ne, ale v tomto případě jsem se nejspíš mýlil a prachotěsné jsou jen objektivy. Je to tak?
aurum
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 22. 5. 2020 04:48

To je daň za výměnné objektivy, zkušenější fotografové si umí vyčistit snímač svépomocí, mně ve většině případů stačilo použit opatrně vysavač nebo nějaký velký kus pevné nečistoty sfouknout balónkem.

Pokud člověk nefotí astro nebo krajiny a fotí na vesměs na plnou díru světelným objektivem, tak nemá moc smysl tohle řešit, řeším jen, aby se na snímač nedostala mokrá špína a nezaschla na něm, to by mohl být problém.

Dělat si iluze o vodotěsnosti nebo prachotěsnosti je naivní, není to Leica Q.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 22. 5. 2020 05:20

Nech je akykolvek fotak akokolvek utesneny, prach na snimaci nejaky bude stale. Ja zatial na mojej Z6 po viac ako roku nemam s tymto problem, ale fotim tak max.do f8-9.
Keby aj, tak urcite si to vycistim sam, je to banalna vec, pokial je to iba prach.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod cport 22. 5. 2020 05:40

aurum píše:Zdravím všechny Zetkáře. Odeslal jsem do Nikonu Z6ku na vyčištění snímače. Přestože si dávám na čip velký pozor a objektivy moc nevyměňuju, tmavé flíčky se objevily. Neměl jsem ještě k dispozici balónek, prostě jsem použil jeden kupón.
Po návratu aparátu bylo v servisní zprávě toto:
"Fotoaparát není zcela prachotěsný a k vniknutí prachu do přístroje může - v závislosti na používání přístroje - dojít znovu."
Předpokládám, že Nikon Z6 jsem si kupoval jako prachotěsný, vodě odolný. Mám tomu rozumět, že prachotěsnost fotoaparát ztratil mým používáním? To asi ne, ale v tomto případě jsem se nejspíš mýlil a prachotěsné jsou jen objektivy. Je to tak?


No idealni je mit utesneny i objektiv, ale vzdycky se tam muze dostat prach pri vymene objektivu.

1) Nema Nikon zabudovane nejake cisteni snimace? Ono to prubezne dost pomaha ...

2) Jinak z cisteni netreba mit obavy, doporucuji ty gelove tycinky:

https://photographylife.com/product/sensor-gel-stick

https://tomasadamec.com/blog-2015-eyele ... eaning-kit
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 22. 5. 2020 05:47

1) ma
2) pouzivam Eyelead uz niekolko rokov k 100% spokojnosti, dokupil som len dalsie lepiace papieriky a pohoda.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod cport 22. 5. 2020 06:15

ad 1) tak nechat zapnuto :)

ad 2) Gelovou tycinku pouzivam uz cca 10 let. Kdysi jsem musel cistit tak co pul roku, ted uz jen tak jednou - dvakrat za pet let. Spise preventivne, pred cestou ...
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 22. 5. 2020 06:25

Je to len taka vseobecna formulka od vyrobcu, ze pouzivanim vyrobku sa tam prach aj tak dostane a zaruka sa na to nevztahuje (rovnako ako napr. mobily s IP68 nemaju zaruku na pretecenie), to plati aj pre vyssie spominanu Leicu a vsetku profi techniku - vacsina "Pro" servisov sluzi najma na cistenie fotoaparatov a objektivov od prachu, ku ktoremu sa bezny uzivatel standardnym sposobom uz nedostane.

Vodotesny a prachotesny moze byt kazdy fotoaparat na trhu, staci nevymienat objektivy, neotvarat slot pre pamatove karty, nevymienat baterie, nepouzivat ziadne konektory, idealne nestlacat ziadne tlacidla a najlepsie je ho zaliat napr. do skla :hm

Edit: rovnako mam Eyelead, je to jednoduche a lacne cistenie, no aj tak to nejak neprehanam, pokial neviem o nejakej vacsej necistote, co nejde dolu inak.
Fajn je fotoaparat pri vymene objektivov vonku vypnut, vraj tak berie menej prachu.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 22. 5. 2020 07:58

Úplně stejnou hlášku mi servis napsal do zprávy k D750 (Záruční (u 4letého stroje:) výměna závěrky, při té příležitosti čistlili i senzor). Ty foťáky samotné toho do sebe moc nepustí, pokud jsou zavřené všechny krytky konektorů, karet, baterie a bajonet. Jakmile se ale nějaký prach ocitne za těmito bariérami, dostane se všude.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod aurum 23. 5. 2020 13:50

Dík za zajímavou a poučnou diskuzi. A co se týká toho automatického čištění při zapnutí nebo vypnutí? Často při focení foťák vypínám, snad ze zvyku, taky kvůli energii. Je pak dobře, aby se snímač čistil třeba třicetkrát za dvě hodiny? Co takhle při focení to na jedno čištění zapnout a po zbytek focení mít vypnuto?



Flek.jpg
Třeba na této fotce je flíček vidět nahoře (je jich tam víc, ale přes strukturu fotky nejsou další vidět), ale je to daň za vysokou clonu kvůli paprskům (f22)
aurum
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 23. 5. 2020 18:36

Pouzivej to klidne kdykoliv pri startu a vypnuti ... at to je cisteni otresem senzoru nebo ultrasonicke, nevadi to nicemu ...

EDIT: tedy nemel by. Zkusenosti mam z jine znacky a tam az vic nez 10 let nevim o nikom, kdo by s tim mel problemy.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 23. 5. 2020 19:57

Jasne, ze to nicomu nevadi. U vsetkych Nikonov pouzivam prachotras od zaciatku pouzivania, aj u Z6 uz skoro 1,5 roka a no problem.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod JardaB1 15. 6. 2020 16:57

Nikon Nikkor Z 24-70 mm f/4 S - test obiektywu :
https://www.optyczne.pl/502.1-Test_obie ... f_4_S.html
Canon EOS RP | Canon EF 3,5-5,6/24-105 IS | Pentax K 2,8/30 + A 1,7/50 | Canon EF 2/100 | Canon EF 4-5,6/70-300 IS II
JardaB1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 15. 6. 2020 17:41

To uz je dost "stary" objektiv s kopou testov za nami...
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 17. 6. 2020 11:12

Fidko
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků