Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 14. 1. 2020 22:45

Tenhle objektiv 85/1.8S jsem cca hodinu zkoušel v Megapixelu a pokud jde o ostrost, bokeh, spolehlivost zaostření a aberaci, tak se mi velmi líbil. Na Z7 z něho lezou opravdu ostré fotky, pocitově lepší, než z D850 a Nikonu 85/1.8 G a cca skoro srovnatelné (!), jako mám z D850 a Nikonu 105/1.4G. Hodně se mi líbila dobře potlačená aberace, to se povedlo, bokeh mi přijde horší, než u Nikonu 105/1.4, ale lepší, než u Nikonu 85/1.8G, kde ho vnímám jako OK. Kus, který jsem měl v ruce, měl mírný focus shift, protisvětlo jsem neměl příležitost zkusit. Rychlost ostření byla cca jako u 85/1.8G, kde mi přijde OK. Líbila se mi docela nízká hmotnost objektivu, sice vyšší, než u ultra lehkého plastového Nikonu 85/1.8G, ale cca poloviční proti Sigma Art objektivům nebo Nikonu 105/1.4 G. Cena cca 19 tisíc mi přišla dobrá, sice o něco vyšší, než u 85/1.8G, ale o hodně nižší, než 105/1.4G. Na Z7 pasuje taktak, je na můj vkus trochu delší, než bych považoval za ideál.

Jako slabinu vidím ostrost v FX rozích, ale žádné drama, není to pro mne objektiv na krajiny, protože na větší vzdálenost jsou podle mne rohy trochu měkčí a slabší je tenhle objektiv i na fotky zblízka, do makroobjektivu má daleko, ale to bych také neřešil, vidím tenhle objektiv jako převážně portrétní.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 14. 1. 2020 23:05

85S je cca stejně dlouhý a těžký jako 85/1,8G na FTZ, což je druhý důvod, proč se mi nechce do výměny. První je, že se mi nechce připlácet:) A to o tom charakteru 85S připomínajícím 105/1,4 E jsem už četl od uživatelů víckrát, což je dobré vysvědčení.
Ještě k tomu mikrokontrastu. Drtivá většina těch, kteří ho vyznávají, si kvůli tomu vybírá různá exotická manuální skla s tunou dalších optických vad nebo kompromisů. Prostě neexistuje objektiv, který by plnil všechny fotografické sny naráz. Na každý účel se dá najít speciál, který ho zvládne nejlépe, přičemž ten stejný speciál naprosto selže hned druhý den. Mám například extrémně oblíbený Fujinon 35/1,4. Ten objektiv dělá tak krásné fotky, že jsem z něj i po několika letech vedle. Ale výkon není konzistentní, protože se v mnoha scénářích projeví optické vady jednoduché konstrukce. Fotka obvykle zůstane zajímavá, ale technicky nepříliš dokonalá. Když ho srovnám s Nikkor Z 50/1,8 S, ten dělá fotky technicky perfektní stále a ještě k tomu mají svůj osobitý a velmi příjemný charakter. Stává se z něj moje další srdcovka. Jen škoda že není stejně maličký jako Fujinon.
Naposledy upravil Dolgor dne 14. 1. 2020 23:07, celkově upraveno 1
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod lennyl_2 14. 1. 2020 23:07

pemar to zhodnotil presne ako som si to predstavoval mainstreamovo :) - technicky.
tiez som si rozklikol v tej recenzii fotku na vetvicky stromov a aberaciu ma zvladnutu skvele.

co mne osobne ostalo v pamati, ze to sklo je super. ale nie je extra vynimocne prejavom. proste dobry pracant. od f1,8 ani nejde ocakvat "pohádkové" kreslenie.

inak co som sa za roky naucil, ze kazde sklo vie byt zaujimave, ked sa pouzije v jednej kontretnej vzdialenosti.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 14. 1. 2020 23:14

...a to bych právě netvrdill, protože recenzenti fotografové (a ne profesionální influenceři), kteří jsou kreativní a mají srovnání s různými systémy, tvrdí něco jiného. Cituji z Griffina ...absolutely beatiful images, really nice sort of soft elegant rendering, it’s a little more magical almost dreamy than any many of my 85mm equivalent lenses...
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod lennyl_2 15. 1. 2020 08:27

mne je jedno, co napisal, pozeram fotky. a ani jedna (skoro az na jednu dievcatka) nevybocuju z nicoho, obycajny obraz.

tak isto som sa nechal nachytat pri kupovani AF-S skiel, ze 85/1,8G je najlepsia volba za tie peniaze,kazdy pisal. jasne. dva tri mesiace mi vyzdrzala.

ked chcem pochvalit 85tku objektiv, nefotim nocne mesto, ale portrety a vyuzivam zaujimave denne svetlo/protisvetlo/studiove svetlo a popredie/pozadie na dokreslenie priestorovosti, nie? :)
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 15. 1. 2020 10:14

Občas si půjčím od švagra Fujinon 56/1,2 a skoro vždy dám přednost fotce z něj než z 85/1,8 G. Stejně tak ale dám kdykoli přednost fotce z 50/1,8 S před 85G. S mají zajímavější obraz než Gčka pro F. 85/1,8G je "jen" na svou cenovou kategorii velmi ostrý objektiv s jemnými přechody a docela pěkným bokehem.

Už to asi nenajdu, ale viděl jsem zevrubné paralelní srovnání různých 50tek pro Nikon na portrétních fotkách. Na většině fotek byly těžko k rozeznání fotky z 50/1,8, 1,4 a 58/1,4. I tenhle některými ceněný objektiv (58G) potřebuje podmínky.

Jinak, pokud ti jde o mikrokontrast a charakteristické kvality obrazu, nechápu, co dělají ve tvém setu Sigmy Art proslulé klinickým renderingem a minimem charakteru. Zkus Fuji a budeš mrkat :)
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 15. 1. 2020 18:11

Nikon 85/1.8G mi připadá jako nejlepší z f1.8G objektivů, ale z mého pohledu mu chybí charakter. A souhlasím s tím, že Sigmy Art starší konstrukce (35mm, 50mm, ...) jsou na tom v tomto ohledu ještě hůře, rendering Sigmy 50mm Art mi vadí od začátku, takřka každý Nikon 1.8G mi v tomto ohledu připadá lepší, o Sonnaru nemluvě. Na druhou stranu, na Sigmu 28mm Art si stěžovat nemohu, řekl bych, že Sigma na nové generaci leccos vylepšila, ta podle mne už nějaký charakter má a rendering je lepší, loni v Benátkách jsem s ním byl docela spokojený.

Hledal jsem kvůli renderingu nějaký Zeiss s kratším ohniskem (25-50mm) na úrovni Apo-Sonnaru 135/2, ale našel jsem jen T* 100mm f2 Makro-Planar, který je moc dlouhý a ZEISS Distagon T* 15mm f/2.8, který mi byl moc krátký.

Z S-kové řady od Nikonu mne zaujal právě ten 85mm, ten bych koupil i s F-bajonetem, jako náhradu za výše zmíněny 85mm f1.8 G.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 15. 1. 2020 19:31

Rozoberanie vyborneho objektivu Nikon Z 24-70/2.8 S: https://www.lensrentals.com/blog/2020/0 ... -teardown/
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod feathoron 19. 1. 2020 01:04

Velmi pěkně a netradičně napsány postřehy z praxe při focení s Nikonem Z6: http://radekcaga.cz/2020/01/17/bezzrcad ... pod-lupou/
feathoron
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 19. 1. 2020 09:17

a v com je problem pri panningu s Z6, resp. bezzrkadlovkou, ze musel zobrat D750? dako som tomu nepochopil..
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod feathoron 19. 1. 2020 15:04

Psal že u auta problém tolik není, ale u skokana na lyžích ano, když neletí po jedné ose vůči tobě, ale třech. Aspoň tak jsem to pochopil já, když jsem to včera četl.
feathoron
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 19. 1. 2020 18:24

tak potom ma Nikon Z6 "problem" to trackovat autofocusom. tusim tu aj niekto pisal, ze podla neho az dalsia generacia Z-tiek by mohla byt lepsia v ostreni.

mne fotak ide aj v takych scenach ok.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 19. 1. 2020 18:46

Co jsem zkoušel na prodejně, tak Z6 byla cca na levelu D7100 (a tudíž cca i D750), na levelu D500 nebyla ani náhodou, čemuž jste moc nevěřili, dokud to Landov nepotvrdil.

Na druhou stranu, v té době Z7 a Z6 překonávaly mnohé jiné bezzrcadlovky, včetně první a druhé generace Sony.
Naposledy upravil pemar dne 19. 1. 2020 19:05, celkově upraveno 1
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 19. 1. 2020 18:48

Mně Z6 zatím jen příjemně překvapuje a žádné trable s AF nepociťuju. Na běžné focení stačí s přehledem včetně trackování domácích mazlíčků, na specialitky jako rychlý sport ve tmě nebo vrabci v letu se ale určitě najdou lepší. V každém případě Z6 je foťák, který má AF dostatečný pro 95 % fotografů.

-- 19. 1. 2020 18:56 --

...vadí mi jediná věc a to nekonzistentní přístup k režimům AF vzhledem k DSLR. AF mody prostě měly zůstat jako u DSLR a Face/Eye detection by mělo být možné do každého z nich zapnout/vypnout. Ovládání AF na DSLR je intuitivnější. ...Mno ale už jsem se celkem naučil i s tím, co mám.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 19. 1. 2020 19:08

Tohle snad přijde s další generací.
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků