Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 16. 11. 2019 20:47

Většina lidi tohle nepostřehne, protože například přechází ze staršího modelu a pak vnímá ten pokrok vůči staršímu modelu, ne vůči tomu aktuálnímu, na který by člověk upgradoval. Ve své okolí jsem jediný, kdo o Z7 případně Z6 uvažoval jako o upgradu D850 a odtud vesměs pramenilo moje zklamání, kdybych to kupoval jako upgrade D7100, tak bych byl asi spokojenější.

U Z7 mi kvůli tomu AF a kvůli ne tak podařenému gripu a kvůli o trochu horšímu focus peakingu chybí ta univerzálnost D850, byť na portréty, architekturu, krajinu nebo makro, případně jako cestovní řešení je Z řada velmi dobře použitelná, jen mám tu smůlu, že tyhle témata fotím jen občas.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ganec 17. 11. 2019 21:12

pemar píše:
feathoron píše:Jinak všichni se shodnou, že je zapotřebí věnovat nějaký čas k pochopení AF u bezrcadlovek, aby člověk zlepšil jeho úspěšnost a naučil se ho správně používat, protože funguje jinak než na DLSR, ...

To pochopení AF u bezzcadlovek může být důvod, proč třeba PL nebyl spokojený, paradoxně až u výkonné D500 jsem začal řešit, na co ty různé režimy AF jsou a jak s nimi pracovat. Problém řady Z je, že je v tomto směru trochu očesaná a to se vesměs projeví tak, že se AF od objektu "odlepí" nebo že fotograf může AF omezeněji říci, jak se bude objekt chovat nebo pohybovat a AF pak nemůže svoji "inteligenci" nebo výkon použít naplno, Nikon Z7 a Z6 tak nějak plýtvá výpočetním výkonem.
Že PL nebýva s AF bezzrkadloviek spokojný, pre mňa nie je novinka. Odkedy som sa dozvedel, ako testoval AF:
=> krútil sa po predajni a sledoval ako foťák priebežne preostruje :oops:

Práve o "tom" (že používatelia používajú foťák inak, ako by mali) čítam v článku The Reason Camera Sales are Stalled:
What user problem has to be solved in order to get another grab at the customer's wallet?

Sony sort of accidentally hit on one such thing while doing their usual product iteration: tracking focus. I've been observing for awhile that the way that most users approach "focus" isn't the way the camera makers were trying to make them do it. The dissonance in that made for a lot of focus failures, even on cameras capable of doing precise, fast focus. Why? Because the user had to learn something in order to make focus work. Worse still, the user had to change what they were doing if the situation in front of them changed. In other words, there was another thing for them to control.


Rieši práve Z-ká, že hoci foťák síce robí to čo má, treba kvôli tomu príliš často meniť nastavenia, čo je problém:
What I'm noticing a lot of Sony users do (and Nikon users, too, with the D5 generation DSLRs), is what I'd call identify-and-track. "Hey camera, this is what I want in focus, now follow it." Nikon users will recognize that as AF-C with 3D Tracking Area mode. Sony users will recognize that as some variation of Flexible Spot. Put the cursor on the thing you want to track, press the AF-ON/half-press the shutter button, and re-compose or follow the subject as it moves in the frame. The result for most people is that the camera now seems to do what they want it to do (and this is why Nikon's convoluted 3D Tracking function on the Z cameras is wrong: the user has to spend too much time fiddling with and controlling it).
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 18. 11. 2019 08:26

pemar:

ako upgrade by som to asi postrehol pri prechode z D7000. D7100/200 (o D500 ani nehovoriac) maju AF-C uz vychytany.
Mne osobne sa najviac paci na Z6 FF snimac, to je naozaj badatelne + oproti APSC a potom ostrenie na krajne body .
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 18. 11. 2019 09:53

Ten AF-C u Z7 jsem vnímal jako určitě horší, než u D500/D500, s D7100 jsem to neporovnával, ale pocitově mi to nepřipadalo horší, u D7100 mi AF-C fungovalo dobře, třeba na lyžování.

FF snímač se mi také velmi líbí, mnohem více, než jsem si původně myslel, že bude.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 20. 11. 2019 14:33

Aj so Z24-70/4S sa da urobit WL, aj ked s velkym orezom, ale FF snimac toho znesie naozaj vela :tleskani
Obrázek
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 20. 11. 2019 16:36

Nemas povodnu foto ? Celkom by ma to zaujimalo.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod landov 20. 11. 2019 17:02

Tu je povodna, bez uprav, len prevod do JPG
https://uloz.to/file/02YZ6vsZ7fMC/dsc-8031-jpg
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 20. 11. 2019 18:55

No tak ten orez je slusny ...
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod landov 21. 11. 2019 06:41

Vcera vysiel novy FW 2.10 pre Z6/7. Ziadne zasadne zmeny, ani podpora CF kariet.
https://nikonrumors.com/2019/11/20/niko ... ased.aspx/
Naposledy upravil landov dne 21. 11. 2019 07:09, celkově upraveno 1
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 21. 11. 2019 06:45

Na ten ořez mi přijde lepší Z7, i s D850 jsem se při focení ptáků s ořezem docela dost vyblbnul, ale jinak bych preferoval Z6, těch 44 Mpx foťák dost zpomaluje.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 21. 11. 2019 07:52

Tak ono je jasne, ze ak by si mal 2x viac Mpix, ten orez by vyzeral lepsie. Aj preto som si hovorill, ze ak by som siel do FF, mozno by som bral nieco s vacsim poctom megapixelov vdaka comu by som nemusel vlacit nic dlhsie nez 300-400mm.

Fotak to asi spomaluje, praca s tymi subormi je asi komplikovanejsia, ale dnesny HW ci uz v PC, alebo vo fotaku to zvlada dostatocne,
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod landov 23. 11. 2019 14:28

Dnesny WL so Z6 a Tamron 70-200/2,8. Znovu brutalny orez, ale FF snimac to dava na vybornu.
Parik Datlov velkych:
Obrázek
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Stan35 25. 11. 2019 19:34

Chlapi, má někdo AF/D (A) skla a používá na Z6? Jak jste s touto kombinací spokojeni?
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lemming 25. 11. 2019 22:21

Asi takhle: Měl jsem Nikkor 16mm f/2.8 D a Nikkor 105mm f/2 DC. 16mm jsem prodal, 105mm prodávám.

Tu šestnáctku tedy z větší části kvůli nevyužití, nicméně sto pětku jsem měl rád a používal docela dost, loučím se s ní nerad. S možnostmi Z6 (focus peaking, zoom, vše i v hledáčku) se dá zaostřit i ručně se slušnou spolehlivostí a relativně rychle, ale na AF to stále nemá a je to prostě opruz. Ono záleží i na ohnisku - širší jsou lepší. Na jedné předváděčce jsem fotil se Zeiss Milvus 35mm f/2 ZF.2, ten je čistě MF a opruz byl o něco menší než o té sto pětky, ale když jsem ho vrátil a pokračoval s Nikkorem 35mm f/1.8 Z, tak jsem byl rád.

Prostě se radši věnuji focení, než obsluze fotoaparátu. Pokud to máš stejně, tak asi blbý, pokud si naopak rád s foťákem hraješ, tak MF na Z6 není problém.
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Stan35 25. 11. 2019 22:40

Dík. Šlo mi o ten AF a spolehlivost. MF používám jen specificky, ale pokud by to tak mělo být téměř pořád i přes redukci...
Stan35
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků