Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod foto1977 9. 11. 2019 22:33

myslíš že je drahá?
foto1977
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 10. 11. 2019 08:01

Pokial budu v predaju u nas D3xxx a D5xxx, tak to bude mat Z50 tazke aj kvoli cene. Vikendovi fotici kupia to lacnejsie v kite, no a pre znalych veci asi Z50 este nie je to prave orechove v ramci CSC (chybjuci IBIS, stavovy diplej...).
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 10. 11. 2019 13:56

Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Obšák 10. 11. 2019 15:10

Přesně tak, chybí tomu stabilizátor a za mě taky joystick. Chybějící stavový display bych tomuto modelu odpustil, protože je trochu menší a levnější než Z6.
Obšák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 10. 11. 2019 15:51

Dneska jsem viděl Z50 a D3500 vedle sebe a jako největší rozdíl vidím cenovku, 27 tisíc korun českých za NIKON Z50 + 16-50 mm + FTZ oproti NIKON D3500 + 18-55 mm za 9,500 Kč (oboje zlevněno v rámci nějaké akce o 2,500 Kč). U té Z50 s cenovkou 27 tisíc hned vedle vidím za 28 tisíc fullframe D750 (tělo).

Určitě se nějaký fanda bezzcadlovek najde, který si radši koupí Z50, ale výstup jako z D750 z Z50 nevytáhne, spíše to bude vypadat jako z D3500. A s 16–50 mm f/3,5–6,3 VR, mu držím palce, aby to bylo, jak píše Nikon na svých stránkách: "Při běžném rozhlížení i velkých dobrodružstvích získáte svobodu pořizovat skvělé snímky a videosekvence. V každém okamžiku."

Takže známku z marketingu dají Nikonu zákazníci, ale z češtiny mají u mne za tenhle blábol už teď za pět.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod feathoron 10. 11. 2019 18:58

Srovnávejme srovnatelné Z50 je spíš D7500. Cena těla Z50 je 22 990Kč a s dvěma objektivy v setu za 28990Kč. Cena D7500 je 21990Kč ceny branné z fotoskoda.
feathoron
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 10. 11. 2019 19:03

Tak tak. V bezzrcadlovkách je to kategorie Fuji X-T30.

...Nicméně pohled na cenovku D750 je tristní. Takový foťák za 28 tisíc, to tu ještě nebylo. Ovšem ne každý chce poměrně velký FF a jeho provozní náklady (nošení, optika...). Někdo si raději koupí Renault Clio v max výbavě než oholenou Octavii.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ganec 10. 11. 2019 19:25

pemar píše:Dneska jsem viděl Z50 .. vidím cenovku, 27 tisíc korun českých za NIKON Z50 + 16-50 mm + FTZ .. U té Z50 s cenovkou 27 tisíc hned vedle vidím za 28 tisíc fullframe D750 (tělo).

Určitě se nějaký fanda bezzcadlovek najde, který si radši koupí Z50, ale výstup jako z D750 z Z50 nevytáhne
To skôr naopak: z prázdneho tela bez objektívov asi ťažko niekto vytiahne výstup ako z foťáku so zoomom ;-)

Zo zvedavosti som pozrel priame porovnanie na dpreview
(síce len D500 s podobným snímačom .. lebo Z50 tam ešte nie je .. ale keďže má novší procesor, tak by nemal byť horší)
=> no a celkom sa drží .. predsa len je D750 pol dekády starý model .. a tie aktuálne snímače sú výkonnejšie
(hlavne v DR, ten majú podľa DxO marku D500 a D750 úplne rovnaký)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 10. 11. 2019 19:43

feathoron píše:Srovnávejme srovnatelné Z50 je spíš D7500. Cena těla Z50 je 22 990Kč a s dvěma objektivy v setu za 28990Kč. Cena D7500 je 21990Kč ceny branné z fotoskoda.

Nemyslim, naopak, stale si myslim, ze Z50 je skor D5xxx
https://www.digitalcameraworld.com/buyi ... ss-vs-dslr
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 10. 11. 2019 20:03

Já nevím, jestli jste ti Z50 viděli naživo, ale velikostně je to spíše ta D3500. A ten objektiv mi také více pasuje do té třídy D3500, minimálně světelností, i můj setový NIKON 18-105 mm f/3,5-5,6 G byl na konci světelnější. Snímač je z D500/D7500, to je fakt, ale dříve se také stejné snímače dávali do řady 3xxx, 5xxx i 7xxx.

Podporuje to jen UHS-I, nejkratší čas to má jen 1/4000. Co jsem viděl, tak EVF je horší, počet ostřících bodů je také menší, než u Z6, buffer je někde mezi 35 až 40 snímky, což o kousíček více než má D7500 nebo D750, na sportovní fotky to stejně nebude, tohle není konkurent D500.

Takže já to vidím tak, že je to rozměrově malý a lehký foťák, ano, má 4K video, ale má všechno ostatní cca jako prehistorická D750, jen snímač má o třídu horší. Nativně jsou jen dva nesvětelné zoomy a drahé S-kové skla, takže smysl dává používat F-bajonetová skla přes adaptér, třeba G-čkové skla, pokud už je člověk má. Takovouhle bezzcadlovku jsem si představoval před lety, že by mohla vdechnout nový život sklům, co jsem si koupil k D7100 a D50, hračička na cesty, dvojset. Teď říkám pozdě a je to drahé, za tyhle peníze budou brzy FF bezzcadlovky (minimálně ty starší generace).
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 10. 11. 2019 20:14

Jistě, ale co je podle tebe X-T30, sony A6400, Olympus E-M5, Canon Eos Mcosi. Z50 je přímý konkurent pro tyto foťáky funkčně i cenově. Je naprosto jasný, že ve výprodejích se dají pořídit daleko lepší foťáky, ale zajímají cílovou skupinu pro malou bezzrcadlovku střední třídy? Podle mne vůbec.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 10. 11. 2019 20:34

Výrobci se snaží vytvořit dojem, že tyhle Fuji a Sony a Olympusy a nevím co ještě má za tyhle ceny smysl kupovat, ale trh čím dal tím více ukazuje, že takových zákazníků bude méně a méně. A bude hůř, když výrobci budou sledovat konkurenci a ne potřeby zákazníků.

-- 10. 11. 2019 20:39 --

Dovolím si citovat komentář mého kamaráda: Indián U Myšáka a nevšední zážitek z Fotofestu: Tímto se omlouvám pánům z Canonu, jejichž zajímavý workshop jsem opustil předčasně. Jako jediný z účastníků jsem ani neznal model svého foťáku a už vůbec jsem neměl to srdce přiznat, že vlastně fotím na mobil... Tam to holt byla "vyšší dívčí"
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 10. 11. 2019 20:49

Nedělal bych si naděje, že FF úrovně D750 nebo Z6 budou mít standardní cenu za set 27 tisíc. To ta D750 nemá ani za tělo a je to cena, která odpovídá rychlému úpadku trhu, skladovým zásobám, které je lépe prodat aspoň nějak než neprodat vůbec. Až se trh stabilizuje (na mnohem nižší úrovni než dnes) a výrobci mu přizpůsobí výrobu, takovéhle ceny už neuvidíme. ...Nadto mnoho lidí si cení kompaktnosti výbavy. FF nechtějí z principu. Taky jsou tu chudší trhy, kde se prodá víc levnějších fotoaparátů s levnějším příslušenstvím. Je jisté, že crop:FF už v budoucnu nebude 10:1 na kusy, ale spíš 3 nebo 2:1, ale jen velmi hloupý výrobce by ty 2 nebo 3 díly nechal ležet ladem. Nadto opovrhovat APS-C formátem zasmrádá snobstvím. Dobrý APS-C fotí velmi kvalitně a když člověk nemusí soupeřit o zakázky, nebo tlačit na technickou kvalitu místo jiných přidaných hodnot, případně fotí pro vlastní potřebu a rodinná alba, je APS-C víc než dost.

-- 10. 11. 2019 20:58 --

...zcela zjevně nejsi cílovka tohoto typu fotoaparátů, což by vůbec nevadilo. Horší je tvoje empatie rovná nule. Proč v koncernu děláte Citiga a Fabie (v naprosto iracionální verzi Monte Carlo), když auto začíná od Superbu, to mi hlava nebere. Měl jsem Fuji X-T10 a ten foťák byl jedním slovem "boží". Chtíč mi nakukal, že potřebuju vyšší model, ale realita je jinde. Na lehké výlety a krajinky mi X-T10 úplně stačil.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 10. 11. 2019 21:01

Já nevidím kromě videa důvod, aby si někdo, kdo má D7200, koupil Z50. Dovedu si představit to koupit jako entry low-end, ale pak nevidím důvod, proč místo toho nekoupit D3500. EVF? Navíc očesaný ?

Já jsem se vstupu do FF bránil několik let a šel jsem do něj i proto, že nebyl žádný upgrade nebo aspoň facelift D500 a nečekal jsem jak moc a jak rychle mne APS-C přestane bavit, mám kromě snímače oba foťáky prakticky identické a fotím 90% na FF. Co jsem si všiml, tak třeba i Landov to má podobně, fotí převážně na FF, Lennyl2, ...

To přirovnání se Citigem, Fábiî a Superbem chápu, také si analogicky dovedu představit Citigo nebo Fabii do města a Superba na dlouhé cesty, také jsem to tak nějaký čas měli, ale nakonec i manželka jezdí identickým Superbem místo Fabie nebo Citigo, protože občas se jí hodí větší auto a to malé nenafoukne (transformer concept zatím není). To samé s foťákem, když budu brát na cesty Z50 a ten nesvětelný zoom, určitě nastane situace vhodná na portrét a světelné sklo. To jen Murphyho zákon. A že někteří mají jiné příjmy nebo priority, to samozřejmě respektuji, ale zrovna tenhle segment si nebude kupovat dvakrát dražší řešení, ne?
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod cport 10. 11. 2019 21:25

No já si myslím, že teď už pořád bude fotit s čím a to je hlavní :) Jestli je dneska FF za 25 tis. D750, bude nějaký jiný za obdobnou cenu i za pár let. Pro běžného smrtelníka to bude tělo, které v klidu vždy poslouží 5 let a nebude výrazně omezovat.
cport
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků