Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod feathoron 14. 10. 2019 18:18

Níže je porovnání Nikon 50 vs Sony Zeiss 55 1.8, dle DXOmark je lepší Zeiss, když se však člověk podívá na ostrost u nízkých clon 1.8 - 4 (většinou člověk tak fotí), tak vychází o kousíček líp Nikon (ale třeba blbě vidím, rozdíl je nepatrný). Tak babo raď.

https://www.dxomark.com/Lenses/Compare/ ... _1998_1270

Tady třeba porovnání na dpreview v závěru recenze Nikon 50 1.8S:
Sony's tiny FE 55mm F1.8 ZA is an astonishingly sharp lens, even at F1.8 (it actually has a very slight edge over the Z Nikkor wide open) and in fact, has markedly similar optical characteristics to the Nikon except for longitudinal chromatic aberration. Images from the Sony show obvious LoCA in the usual places, while you really have to go looking for it in shots from the Z 50mm F1.8 S. In terms of coma both give excellent performance, but again, the Nikon is slightly superior. It's bigger than the Sony 55mm, but it's also $200 cheaper.
https://www.dpreview.com/reviews/nikon- ... s-review/3

Tady je hezké srovnání Nikon vs Zeiss, hlavně ta část, kde vypnutá automatická korekce skla v raw (v cca půlce)
https://blog.kasson.com/nikon-z6-7/niko ... on-a7riii/

Jak Nikon tak Zeiss jsou skvělá skla a kdo fotí s 50mm, neudělá chybu ani s jedním (tzn. Nikon 50 1.8S nebo Zeiss 55 1.8S).
feathoron
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 14. 10. 2019 18:37

Ano, právě jsem toho Kassona chtěl postnout. Nicméně z testu je vidět, že Nikkor 50/1,8 S je mnohem blíž k Otusu než Zeiss 55/1,8, který trpí výraznou LoCa a menším rozlišením v rozích. Nikkor 50ka je bezesporu lepší objektiv než Zeiss 55/1,8, třebaže praktický rozdíl v ostrosti je spíš na straně nevyužitelného, praktik řekne plichta. Výraznější rozdíl může být v kvalitě bokehu, přechody ostré-neostré a rušivé aberaci na hranách. Zeiss 55 to ale nemá lehké, je to menší objektiv.

Zde Nikkor 50S vs Sigma 50 Art. Odcloněná Sigma vychází hůř v okrajích obrazu.
https://blog.kasson.com/nikon-z6-7/niko ... art-on-z7/
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 14. 10. 2019 20:20

Já jsem dříve hodně dal na ostrost do rohů, postupem času jsem přidal k prioritám přechody mezi ostrým a neostrým, aberaci (Lo-Ca mi vadí) a protisvětlo. Skoro úplně jsem do nějakých 135mm rezignoval na hmotnost a velikost. Raději Sigmu, než lehčí Nikon s nervóznějším bokehem a protivnou aberací.

U té Sigmy Art ale opravdu hodně záleží na kusu a seřízení, zejména u starších konstrukcí mají opravdu velkou kusovou variabilitu a potřebu seřizovat. U mého kusu je ostrost do roků na F1.4 velmi dobrá a od f2.8 vynikající, problém je jinde, nelíbí se mi Color rendering 50mm Sigmy Art (Nikon 50 f1.8 S v tomto ohledu také není perfektní).
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 14. 10. 2019 20:24

Začaly slevy na Nikony.
https://www.afoto.cz/obchod/Kompakty-s- ... acka-Nikon

-- 14. 10. 2019 22:06 --

Sigmy 50 Art vycházejí do rohů hůř než 50 S ve všech testech, které jsem viděl. Kasson prý testoval dvě a nerozezná je. Přechody z roviny ostrosti mimo ni a bokeh daleko za rovinou testoval u Ska také proti 58/1,4 G, který je o něco lepší, ale Sko za ním rozhodně není žádný louda, jak také říkají praktické recenze. Jestli má nějaká 50ka od Nikonu blbý bokeh a přechody, jsou to AF a AF-S verze pro bajonet F - 1,8 i 1,4.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ganec 15. 10. 2019 10:20

Dolgor píše:Sigmy 50 Art vycházejí do rohů hůř než 50 S ve všech testech, které jsem viděl.
Veľa ich asi nebolo .. predpokladám :twisted:
.. veď kto by už riešil ostrosť v rohoch u "bokehových" skiel ;-) .. navyše na nízke ISO, ako na tom odkaze?

Ber to tak: včera na zápase som prehral 10:12 v štvrtom sete (teda 1:3).
Keby som spravil nejakú štatistiku, tak by mi napríklad vyšlo, že som uhral viac bodov priamo z podania.
Ale záleží vôbec na tom, keď celkovo som tých bodov uhral menej? ^^

feathoron píše:Níže je porovnání Nikon 50 vs Sony Zeiss 55 1.8, dle DXOmark je lepší Zeiss, když se však člověk podívá na ostrost u nízkých clon 1.8 - 4 (většinou člověk tak fotí), tak vychází o kousíček líp Nikon (ale třeba blbě vidím, rozdíl je nepatrný). Tak babo raď.

https://www.dxomark.com/Lenses/Compare/ ... _1998_1270
Keby mal Nikkor lepšiu ostrosť na nízkych clonách, tak by mu vyšlo aj lepšie skóre. Tá totižto závisí od ostrosti na plne otvorenú dieru + od výkonu snímača (v tom Z7 vedie) + počtu megapixelov (tých má Z7 tiež viac).
Ale v skóre už Nikkor nevedie :pozor

feathoron píše:Tady je hezké srovnání Nikon vs Zeiss, hlavně ta část, kde vypnutá automatická korekce skla v raw (v cca půlce)
https://blog.kasson.com/nikon-z6-7/niko ... on-a7riii/

Jak Nikon tak Zeiss jsou skvělá skla a kdo fotí s 50mm, neudělá chybu ani s jedním (tzn. Nikon 50 1.8S nebo Zeiss 55 1.8S).
Výstup bez automatických korekcií je ďalšia "zbytočnosť", keďže sa na výsledných fotkách nikdy neprejaví.
U väčšiny programov sa dokonca automatické korekcie ani len vypnúť nedajú.

Ale inak súhlasím, že aj ten Nikkor je určite skvelé sklíčko. Len v tom podstatnom proste nevyniká.

PS: nikoho za normálnych okolností nezaujíma, kto skončil "druhý"
(samozrejme okrem tých najbližších, pre ktorých je úspechom aj to)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 15. 10. 2019 10:24

Když se hodnotí kvalita nože podle špičky, může přední příčku obsadit ten tupý jako poleno, se kterým neuříznu ani krajíc chleba.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod landov 15. 10. 2019 13:14

Dnes na cestach spolu so Z6+FTZ+Tamron 35-150/2,8-4. Zhrnutie neskor.
Obrázek
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 15. 10. 2019 19:04

Jo, ten bokeh těch F-kových padesátek je hodně nervózní, v tom se určitě shodneme. Porovnávat 2 kusy je u 50mm Sigmy staršího provedení zoufale málo, kolega nevybral ani ze 6 kusů, u těchto starších konstrukcí Sigmy Art byl problém i s kvalitou výroby.

Ten Tamron vypadá rozsahem zajímavě, proporcionálně OK, jen ta světelnost mi připadá jak od Nikonu.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 16. 10. 2019 05:53

Tak teda postrehy s Tamronom+Z6:
- rozsah zoomu je na FF prakticky, taky univerzalny cestovatelsky objektiv
- kresba a ostrost je vyhovujuca aj na plnu dieru, na Nikonacke Z skla sa vsak nechyta
- na 150mm sa da na plnu dieru pouzit aj ako portretak s velmi dobrou ostrostou
- velmi slabou strankou je odolnost na protisvetlo, tam treba velmi pozorne komponovat, aby clovek nebol pri PC prekvapeny. V tomto Zkove skla doslova exceluju !
- ostrenie je trosku skokove, ale na Z6 presne. Na DSLR som este toto sklo neskusal
- cena je velmi prijemna, kupoval som ho z SK eshopu za 800€.
Obrázek
landov
Expert

Odeslat příspěvekod FXE1 16. 10. 2019 06:44

Za tú cenu to vyzerá byť skvelé.
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod feathoron 16. 10. 2019 10:14

Včera začala podzimní akce na Nikon a platí do 15.11.2019. Zajímavosti např.
Nikon D610 - 19 990Kč (fotolab) jinde 20 490Kč
Nikon D750 - 28490Kč
Nikon Z6 - 39 990Kč ....
Přílohy
Nikon -akce.jpg
feathoron
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 16. 10. 2019 15:15

Noooo, tak Z6 v kite s FTZ + 14-30/4 je dobra cena.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 16. 10. 2019 15:18

Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod landov 16. 10. 2019 15:24

Konkretne kit so 14-30/4 je cenovo taky isty.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 16. 10. 2019 15:27

Není. Je to 69990 vs 66590 po odečtení věrnostního kuponu.

-- 16. 10. 2019 16:28 --

...kit s 14-30 a FTZ. Bez FTZ je také levnější.
Dolgor
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků