dobrá skla na FUJI X

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod rathdavid 14. 10. 2015 00:03

Ahoj,
uvažuji o Fuji X systému, už nechci Nikon ani vidět, podle mě zabil DX snímač,
tak bych dal šanci Fuji X, nyní má APS-C velikost a 16 megapixelů, což je akorát,
snad má dobrý dynamický rozsah, že nemá hledáček - optický - to je pro mě
velká neznámá, ale zkusim tomu dát šanci, třeba mi to nepřijde špatné,
tohle je jediná věc, co mě odrazovala od přechodu na mirrorless, ale zkusim to,

jaká skla ? nechci se spokojit s kitem, potřeboval bych na ,,street foto a portrét"
(což je na ff cca 30-70mm) s dobrým bokehem,

a pak na ,,architekturu + přírodu" jaká skla bych měl zvážit ?

dík
rathdavid
Návštěvník

Odeslat příspěvekod qwerts 14. 10. 2015 00:34

Tak ja bych vzal set s 18-55/2,8-4 nebo ten f/2,8 zoom a k tomu 23mm a 56mm, akorat za to chcou celkem dost penez :D
qwerts
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 14. 10. 2015 00:51

milujem ludi, co nevedia fotit / vyuzit techniku a nakupom ineho systemu ich osvieti a vsetko bude krasne a uzasne.

fuji system so slusnymi sklami stoji viac ako FF system s kvalitnymi a presnymi monofokalmi.
Sony A7R III + Tamron 17-28/2,8 Di III RXD + Sigma 24/1,4 ART + Sigma 50/1,4 ART + Samyang 85/1,4 AF FE
lennyl_2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dadajax 14. 10. 2015 05:43

Na street je super 23mm, na portrét pak 56mm nebo 90mm.
dadajax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod metatron 14. 10. 2015 10:05

je viac rieseni. Napr.aj Sony a6000 + Sony SEL 20/2.8 + Sigma 30/2.8 + Sigma 60/2.8 To len pre priklad myslim, ze by sa dalo zmestit do 1100-1200 eur, v pripade bazaru aj do 700-800. Ale to len tak na okraj trochu OT nakolko si sa pytal na Fuji.

Edit: inak by ma vazne zaujimalo cim Nikon zabil Dx snimac :) A nie som zaujaty, fotim na sony a58 :)
metatron
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 14. 10. 2015 12:16

Celkom oblubena kombinacia je aj 23 + 60, no Fuji ma vseobecne celkom podarene objektivy, aj ked ceny trocha mimo.
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rathdavid 14. 10. 2015 18:31

to zní skoro jako varování, abych radši žádný Fuji nekupoval; nicméně mě už nudí Nikon dx, asi bych potřeboval změnu, Nikon nedělá dobrá skla pro dx a 27-70 2.8 G kupovat na x nechci, hodila by se mi malá velikost fotoaparátu, což Fuji splňuje, dynamický rozsah také, fotoaparát jsem ale neměl v ruce, podle recenzí se ale dobře nosí, je možné že ale Nikon a jeho grip mi bude chybět
rathdavid
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 14. 10. 2015 18:34

Upřímně jsem zvědavý na následné nářky na Fuji, absenci 35/1,8 a 85/1,8 za rozumný peníz...
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 14. 10. 2015 19:42

ty vole...to som naozaj zvedavy na tvoju tvorbu. Ze Nikon DX ma nudi - cim prosim Ta ? :shock:
landov
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Titan_66 17. 10. 2015 17:29

No já přešel z Nikonu DX na Fuji a za krátkou dobu co ho mám tak je to přesně foťák pro mě. Nikon mě teda rozhodně nenudil, ale chtěl jsem hlavně něco skladnějšího. I ta váha je znát po celodenním nošením.

Pořídil jsem si x-t10 v setu 18-55. Ale taky jsem se nespokojil jen se seťákem a pořídil si navíc 23 1.4. Na univerzální focení je to skvělý ohnisko. Ideální na street, ale i na další věci. Je to drahý jako kráva, ale zase když z toho chceš vyždímat maximum...

Původně mě nejvíc lákalo vynechat seťák a koupit si 23 a 56. Ale to už bych se nedoplatil. Pak jsem zvažoval i 23 a 60. Ale prý 60ka je už pomalý sklo a cenově to vyšlo taky dráž.

reign: 35 f2 (WR) bude oznámená tuším v pondělí, má to být levnější než 35 1.4 Jako pravdou je, že 35 1.8 u Nikonu je za hubičku, jenže taky to tomu odpovídá. Mně to sklo tolik nenadchlo.
Titan_66
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Salva Pecka 29. 10. 2015 18:32

Ahoj, přemýšlím nad kitem X-E2 a nemůžu se rozhodnou jestli s objektivem XF35MM F1.4 nebo se dvěma objektivy XF 18-55 a XC 50-230. Je to za stejnou cenu a teď se ne a ne rozhodnout který :-) Nakopne mě někdo? Časem přibudou další objektivy jestli se s FUJInou skamarádim :-)
Salva Pecka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod blacksquare 29. 10. 2015 20:24

Salva Pecka:
Mám všechny 3 a těžko radit.
Telezoom používám minimálně, ale na to, jaký je 50-230 levný plasťák, tak kreslí dobře a má dobrou stabilizaci....jen ta světelnost je horší.
18-55 je výborné sklo, na výletech používám primárně ten. Malý a lehký, přitom dobře zpracovaný. Rozhodně ho doporučuji každému.
35ka je super, nevím, za kolik je v setu, já ho bral z bazaru za 9. Jelikož mám EQ 50mm rád, tak ho používám docela často. Případně počkej na 35/2 WR.

Pokud najdeš využití pro to tele, bral bych ten set dvou objektivů a pak uvidíš, jaká ohniska budeš používat a podle toho volíš nějaký pevný sklo. I když třeba v porovnání s 18-55 si pomůžeš hlavně tou světelností, posun třeba v kresbě moc není.
blacksquare
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Salva Pecka 30. 10. 2015 07:27

blacksquare: Díky za Tvojí odpověď, také jsem nakloněn pro set dvou objektivů. Příští rok by jsem chtěl zainvestovat do nějakého pevného skla i když jsem koukal, že třeba 50-140/2,8 už snese přísné srovnání s pevnými skly.. no bude to zajímavý :-)
Salva Pecka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Libb 18. 11. 2015 06:10

Dobrý den, pokud to stále zvažujete a ještě jste nenakoupil, prodávám X-T1 + 16-55/2.8, skoro nové.
Libb
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vetinari 18. 11. 2015 08:58

minuly tyzden som testoval Fuji XF 90mm F2. uzasne sklo, krasne ostre uz na plnu dieru, spolahlive ostrenie a na X PRO 1 sadla nadherne. velmi nerad som ju vracal.
osobne vlastnim 35/1,4 a je to paradne portretove sklo, ktore pouzivam sem tam aj v meste. velmi ostry objektiv, mala velkost. sice vydava dine zvuky pri ostreni, ale vykon je skvely.
rovnako mam skusenost aj s pevnou 14mm - vyborne spracovane sklo, skvele na street a aj architekturu. kvalita obrazu excelentna.
na poziadanie poskytnem fotky.

osobne mam pocit, ze buduci rok si kupim 90mm. moj jasny favorit.
vetinari
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod D.a.l.i 18. 11. 2015 09:53

Včera jsem prodal XC 50-230 a předevčírem mi přišla starší XF 55-200 (z Ebay za cca 13.000, zatím u nás bazarové kousky prakticky nejsou).

Potvrzuji, že i ta základní XC je pěkně ostrá. Bokeh je slušný, ale žádná extra hitparáda. Lehké sklo, světelnost dle očekávání nic moc. Trochu mi (spíš pocitově) chyběl clonový kroužek.

XF 55-200 má lepší obraz (překvapivě :)) ), nicméně opravdu hodně tuhý chod zoomu a AF mi přišel i pomalejší, než na XC 50-230. Hodně záleží, zda má objektiv zaostřeno skoro správně, nebo musí projíždět celý rozsah.

Zatím asi nebudu mít důvod řešit pevná delší ohniska (jsou drahá). Pevnou mám 35/1.4 - skvělé sklíčko, za 10k z druhé ruky nebylo co řešit. U 35/2 bych měl obavu, že bych si přál menší HO, ta 35/1.4 je super.

A 18-55 - tam není co řešit, výborný univerzál, jen bych uvítal lepší světelnost na delším konci, ale to už bych musel sáhnout hlouběji do kapsy :)
Nač ten spěch? 5 minut mě nezabije :-)
D.a.l.i
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Libb 18. 11. 2015 10:02

Já vím, že tu není bazar, ale na rozdíl od bazaru to tu žije, tak jen letecky. Mám navíc dvě dobrá skla:
XF 16-55/2.8 (25000) a XF 90/2.0 (18000). Obě jsou skoro nová se zárukou. Možnost vyzkoušet v Brně. Důvod prodeje: přechod zpět na zrcadlo (prodávám i tělo X-T1)
Libb
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Salva Pecka 19. 11. 2015 20:33

Libb: jj. už mám nakoupeno. Jestli můžu, proč zpětný přechod na zrcadlo?
Já mám ještě D750ku a nějak na ní zapomínám :-)
Salva Pecka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Libb 19. 11. 2015 21:03

Fotím hlavně v ateliéru a tam je zrcadlo prostě lepší
Libb
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Salva Pecka 19. 11. 2015 21:13

Jasný, jestli jde o zak. práci tak taky sáhnu po zrcadlu, ale beru to jako prac. nástroj, Fujinu mám na to abych zjistil, že mě to ještě baví :-)
Salva Pecka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod talin 19. 11. 2015 23:44

Jestli to úplně nehoří, tak bych počkal po vánocích. V lednu by měla již konečně vyjít nová X Pro2 a je jisté, že ceny poletí dolů.
talin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Skulivert 20. 11. 2015 05:28

Zevpoleti ceny dolu, na to bych moc nesazel, X-Pro1 už je skoro vyprodana a ostatní rady to moc neovlivni, navíc cena X-Pro2 bude tusim opet jinde než cokoli u Fuji
Skulivert
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Salva Pecka 29. 1. 2016 14:35

Neporovnával někdo mezi sebou skla XF 56/1.2 a XF 60/2.4 ? U 56ky mě láká světelnost u 60ky makro a oba mít je pro mě luxus. Není tu náhodou někdo kdo měl nebo má obě skla, že by poreferoval? Nemůžu se rozhodnout který a cenový rozdíl není taky zanedbatelný tak že budu rád za každou zkušenost :-)
Salva Pecka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod blacksquare 29. 1. 2016 15:54

60/2,4:
+malý a lehký, s X-E foťákama dobrý "balanc"
+dle mého názoru hezčí bokeh
+odolnost proti odleskům
+zaostřovací vzdálenost
+cena
-39mm filter (jiný než další pevná skla)
-pomalejší AF

56/1,2:
+rychlejší AF
+světelnost
+lehce ostřejší, ale i 60ka je super
-cena a velikost

Osobně mám radši projev opomíjené 60ky, ale není to na "akční" focení, ten AF je fakt pomalejší, nebo spíše "loví".
Pokud fotíš primárně portréty nebo chceš tu světelnost, ber 56ku.
blacksquare
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Salva Pecka 29. 1. 2016 17:40

blacksquare: OK díky za reakci.. mám 90ku, ale ta je do některých interierů moc. 56 nebo 60 by sloužila jen na portréty nic akčního. Také se klaním k té 60, ale 1.2 mě láká sakra :-)
Salva Pecka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Titan_66 29. 1. 2016 18:13

60ka mě už dlouho láká. Odrazuje mě na ní akorát právě to AF. Jinak si myslim, že na portréty by si s tím člověk vystačil pokud by nepotřeboval něco akčního a světelnějšího.

Když jsem ten objektiv měl včera v ruce tak mě překvapilo jak je docela bez clony kompaktní. Váha 200g je taky pohoda oproti 400g 56ky.
Titan_66
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Salva Pecka 29. 1. 2016 19:15

Taky mám strach z toho ostření, jakmile objektiv začne lítat sem a tam tak to je něco na moje nervy. Tak u makra by mi to nějak zvlášť nevadilo, ale při portrétu je to opruz :-) Asi to risknu vemu 60 a když nebude vyhovovat půjde do světa.
Salva Pecka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod blacksquare 29. 1. 2016 19:25

Salva Pecka:
Je to i o penězích, 10-11tis. rozdílu není málo.
60ku kdyžtak prodáš, toho bych se nebál. Ten AF už na X-Pro1 po jisté aktualizaci FW nebyl špatný, stejně jako na novějších Fujinách. Ale občas to prostě začne trochu lovit a přeostřování není nejrychlejší, holt makro objektiv.
blacksquare
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Salva Pecka 30. 1. 2016 08:14

blacksquare: podle videa to vypadá, že je to nejrychlejší makro objektiv :-)
Ale jo vzemu tu 60ku a uvidím, škoda, že jsem to prošvihl v cashbacku :-( Jak často tuhle akci Fuji dělá ?
Salva Pecka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Iamc00l 31. 1. 2016 09:23

makri FUji 60m je prej na prd
Iamc00l
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Salva Pecka 5. 2. 2016 15:04

Nakonec jsem vzal 56ku a 60ku nechám na jaro .
Koukal jsem na ochranné filtry a Fuji ho má za 1990,- B+W Clear MRC Nano XS-PRO 62 mm za 1300,- Je to jen o značce nebo má Fujifilm nějakou přidanou hodnotu ? :-) Ne, že by jsem se vyžíval ve filtrech, ale občas jsou situace kdy je potřeba.
Salva Pecka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod blacksquare 5. 2. 2016 16:00

Nemyslím si, že by Fuji mělo nějak zásadně kvalitnější filtry. B+W MRC jsou hodně fajn, neřešil bych to.
blacksquare
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Salva Pecka 5. 2. 2016 16:41

OK
Salva Pecka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Salva Pecka 6. 2. 2016 19:54

Ještě jsem k té 56 vzal HOYA CLOSE UP +3 a docela to jako makrošidítko funguje :-) Nevím jak objektiv rychle ostřil před aktual. E2, ale přijde mi jako solidní rychlík :-)
Přílohy
56 + HOYA CLOSE UP +3 .jpg
Salva Pecka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Salva Pecka 7. 2. 2016 19:09

Vypadá to, že stabilizátor na FUJINON XF100-400mm pracuje velmi dobře
https://www.youtube.com/watch?v=gKvhM5UI0Pg
Salva Pecka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Salva Pecka 19. 3. 2016 17:06

Pořídil jsem Samyang 12mm f2 protože Fuji v tomto ohnisku resp. světelnosti zatím nic nenabízí a docela mě to sklo mile překvapilo. Pořídil jsem hlavně z důvodu focení astro. Dnes jsem si zkoušel cvaknout pár snímků z v bídném světle a osobně jsem s kresbou spokojen :-) vzorek (bordelkůlna) v plném rozl. ---> https://photos.google.com/share/AF1QipN ... ZOMTJGUWRn
Naposledy upravil Salva Pecka dne 19. 3. 2016 18:56, celkově upraveno 1
Salva Pecka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dadajax 19. 3. 2016 18:41

na ten samyang se časem taky chystám. Co jsem viděl testy tak kresbou vycházel lépe než 12mm Zeiss :)

BTW. odkaz nefunguje, objeví se chyba 404
dadajax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Salva Pecka 19. 3. 2016 19:01

Omlouvám se zapoměl jsem povolit sdílení O:-)

-- 19. 3. 2016 19:24 --

Původně bylo v plánu 10-24/4 ale ta světelnost se na noční snímky moc nehodí.
Myslím, že nebude trvat dlouho a Fuji tu 12ku taky nabídne. Také jsem porovnával se Zeissem který není špatný a navíc má AF, ale opticky Samyanga nepřekonal, bude to sklo pro fajnšmekry co ctí značku :-)
Salva Pecka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rodri 20. 3. 2016 22:49

Salva Pecka píše:Pořídil jsem Samyang 12mm f2 protože Fuji v tomto ohnisku resp. světelnosti zatím nic nenabízí a docela mě to sklo mile překvapilo. Pořídil jsem hlavně z důvodu focení astro. Dnes jsem si zkoušel cvaknout pár snímků z v bídném světle a osobně jsem s kresbou spokojen :-) vzorek (bordelkůlna) v plném rozl. ---> https://photos.google.com/share/AF1QipN ... ZOMTJGUWRn

Už jsi s ním nějaký astro cvaknul? Tohle téma mě docela zajímá, takže uvítám každou zkušenost.
rodri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Salva Pecka 21. 3. 2016 07:58

rodri: zatím ne, objektiv mám teprve od tohoto pátku a podmínky na focení oblohy zatím nejsou. Tak že jsem teprve jak se říká zkoušel z "okna" :-)
Salva Pecka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 21. 3. 2016 08:16

Samy 12/2 by mělo být jedno z lepších skel na astro, coma a barevné aberace jsou minimální a jen v rozích.
http://petapixel.com/2014/06/04/review- ... gs-budget/
Kamarád ho má na Fuji, ale nezjištoval jsem od něj detaily na tohle téma, jinak je s ním velmi spokojený. Na APSC DSLR jsem měl Samyang 10/2,8 a to je taky vynikající sklo, i pár astrofotek jsem s ním nafotil, bohužel jen startrails, jelikož jsem se loni nedostal nikam, kde by Mléčná dráha apod měla smysl vzhledem k všudypřítomnému umělému osvětlení. Samyangy mají imho jen jednu vadu - dost ošklivou hvězdu, ještě ošklivější než můj Fujinon 18-55 a to je co říct;-)
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pixxel 21. 3. 2016 10:02

12ku samyanga mám už přibližně rok a musím říct, že od té doby co ho mám tak používám jenom to a 35mm, 18-55mm většinu času leží v báglu. Za tu cenu je to perfektní sklo a pro krajinkáře nezbytnost:). Jinak kombinace moji stříbrné seX-E1 se stříbrným samyangem je naprosto bezkonkurenční krásný módní doplňek:D
Pixxel
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Salva Pecka 21. 3. 2016 17:07

rodri: to je pěkný odkaz a hodně návodů.. je tam i na stažení tabulka s návodem pro testování aberace/coma objektivů --> http://www.lonelyspeck.com/wp-content/u ... t-v1.1.zip
Přílohy
výsledky aberace-coma.JPG
Salva Pecka
Návštěvník